Skocz do zawartości
ZetorekxLS38

Lucerna z trawą jednoroczną

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Trawa

Witam, planuję zasiać na wiosnę 3 ha lucerny z jęczmieniem i trawą jednoroczną. Moje pytanie jest takie: czy trawa nie zadusi lucerny? wiadomo że ta trawa urośnie dużo szybciej i na tym mi zależy bo pasza potrzebna na wczoraj, ale czy nie wyjdzie to na gorsze? Planuję zasiać 60kg/ha jęczmienia 10kg trawy jednorocznej i 10-13 kg lucerny. Dodatkowo, czy przy zbiorze jęczmienia z trawą na kiszonkę lucerna się nie zniszczy? będzie jeszcze mała i nie wiem sam. Dziękuję z góry za odpowiedzi  ^^

Dami147    14

Norma wysiewu lucerny zależy od warunków i wynosi ok 25 kg na 1 ha. W przypadku siejesz w roślinę ochronną w mniej korzystnych warunkach, należy wysiewać co najmniej 25 kg nasion na 1 ha. A jeżeli chodzi o trawę jednoroczna to licz się z tym ze ona po roku użytkowania wypadnie, wiec gdzie niegdzie mogą być braki a lucerna może być użytkowana 3 lata ;)

Skoczek1994    31
Napisano (edytowany)

Ja w zeszłym roku zasiałem lucernę, z trawą dwuletnią, tyle że w czystym siewie bez zboża. Mimo suszy planowała przyzwoicie. Zebrałem 4 pokosy. Trawa nie zadusi lucerny możesz być spokojny, wręcz przeciwnie to lucerna rośnie dużo szybciej niż trawa. Ja dałem 19kg lucerny, i 4kg trawy na 1ha. Sasiad który posiał, że zbożem zebrał, w pierwszym pokosie jęczmień. Zaś potem lucerny zebrał tylko jeden, mizerny pokos i tyle.

Edytowano przez Skoczek1994

Wiadomość z agroFakt.pl

Zależy mi właśnie na tym, żeby w tym roku zebrać sporo paszy dlatego sieję z trawą jednoroczną, na następne 2 lata zostanie lucerna. Czyli zasieję 20 kg lucerny i gdzieś 10 kg trawy ;) Możecie polecić jakieś sprawdzone odmiany lub producentów?

Skoczek1994    31
Napisano (edytowany)

Ja jak dobrze pamiętam, to mam lucernę Verko. A trawa to chyba jest jakaś życica, ale nie jestem pewien. Brałem, z Ciechseedu jak, i wszystkie wcześniejsze trawy, i mogę ich polecić. W pierwszym roku, to nie spodziewaj się cudów, przynajmniej jeśli chodzi o lucernę. Ona dopiero pokaże,co potrafi za rok. Trawy nie dawał bym więcej jak 4-5kg na hektar, tak z resztą mi polecono. Skoro to i tak ma być tylko jednoroczne. A i lucerna spokojnie będzie rosła przez 5 lat, bynajmniej u nas tyle rośnie, a nawet i dłużej.

Edytowano przez Skoczek1994

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się