Skocz do zawartości
Kizo

Jaka odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

ZUCH1234    72

A MOŻECIE COŚ O ROSOMAKU ZE SMOLIC NAPISAĆ? miał ją ktoś na słabych glebach?

odmiana ok miałem ja w tym roku na 5 działkach i na każdym polu wygladała inaczej . Najgorsza była po kuku na ziarno oddała 9,5 tony 26% a najlepsza była na nalepszym kawałku tam akurat było dużo wilgoci i pole na jesieni głeboszowane to była z metr większa od jaguara 820 a kolby to miała jak ręka dorosłego faceta

Wiadomość z agroFakt.pl

maroko    3

Ja w tym roku planuję zasiać Subito i Ułana albo LG 30.275. Która z tych dwóch lepsza na 4 klasę ziemi. Sieję  przeważnie na początku maja.

Mateusz1q    24

Co polecacie z FAO 220-240 na ziarno? Na lżejsze ziemie wybrałem Ambrosini. Co wybrać na lepsze kawałki?

JozB    26

Wez Falkone fao 230 lub multitopa 240. Jak nie masz w poblizu dzików to p8400, a jak nie ma nasilenia omacnicy to ricardinho. Ta odmiana plonuje bardzo wysoko nawet przy duzym nasileniu omacnicy, ale wtedy musi byc siana na lepszych ziemiach. Ja spróbuję w tym roku coś z euralisa. Myślę nad cirriusem, ale ma trochę za niskie fao jak na moje ziemie. 

Ile ten Rosomak kosztuje? W doświadczeniach coboru wygląda obiecująco, więc może warto zaryzykować? 

Edytowano przez JozB

maciek    27

te dośw.coboru można sobie wsadzić, w 2014 miałem herkuli CS i dała średnio ok.11 t przy wilg.24-28%, znajomy miał dkc kilka odmian późniejszych i wyszło mu 11 na sucho.wg coboru herkuli najwyższy plon z 2014 roku.

thug    196

Moim zdaniem lepszych hodowli jak Dekalb i Pioneer dalej jest Euralis ,SY, MAS

i to tam trzeba szukać

Thug

maciek    27

Najwyższy plon jaki miałem to dała mi Susann pomieszna trochę z Terada ok.25 %- wyszło 12,2 na sucho  z tym że było to w sezonie 2011 a wtedy w okolicy zdarzały się plony 2 tony wyższe.Dostała 220 kg w podsiewacz polifoski 8 stanowisko po rzepaku 2 kl magnez wysoki ph >7 ,300kg saletrosanu 26 przed agregat i 200 kg saletrzaku w fazie 6 liści, żadnych mikroelementów dolistnych tylko jeden oprysk tydzień po siewie Guardianem przed deszczykiem. Wyrosła taka że ledwo rekord wystawał ponad wiechy i było to po wiosennej orce.

Thomas2135    1301

Ja w tym roku chyba upoluję Susann. W zeszłym miałem ją kupić, ale nie zaprawiali Mesurolem. Ja jednak na kiszonkę potrzebuję.

icek1    178

Kukurydza lubi głęboko napowietrzoną ziemie na betonie nie urośnie Ta wiosenna orka pod kukurydze ma swe zalety cześc zawsze sieje na wiosennej orce a plony są może nawet deko wyższe Ale gliny na zimę

czy ktoś cos może powiedzieś o odmianach DKC 3203 i DKC 3790 bo w rym roku mam zamiar je posiać w celu sprawdzenia oczywiście na kilku ha bo na pozostałych to Pionier i na zimniejszych glebach LG 3215

Edytowano przez icek1

krowka62    21

Miałem Rosomaka wydał mi 4 t mokrej (30%) z ha. Sąsiedzi mieli maksymalnie 3 tony mokrej. A ogólnie moim zdaniem nie ma uniwersalnej odmiany kukurydzy by w rok w rok przynosiła wysokie plony.  Każda odmiana reaguję na warunki stresowe w poszczególnych  fazach rozwojowych. Przymrozek, chłodna mokra wiosna duże nasłonecznienie wysoka temperatura wpływa na roślinę która programuje plon. Do tego należy doliczyc czynniki agrotechniczne, nawożenie czy ochrona chemiczna roślin co powoduje że w kolejnych latach ta sama odmiana może mieć różne plony. 

thug    196

powiem Ci 3203 co wiem z poletek mojej firmy jeden z suchszych dentów przy omłocie jak ją ogladałem wydawała mi się bardzo wysoka  posiana była na 3a więc siałby6m ją raczej na glebach lepszych

zamiast 3790 proponuje ci znaleźć DKC 3623 możesz ją na różnych glebach siać jak dla mnie rewelacyjna odmiana mimo że ma fao 260 czyli niby późniejsza od 3790 koszona była suchsza

Thug

icek1    178

Czy masz jakieś porównanie do P 8400 i P8137 bo ja takie siałem oczywiście w warunkach polowych myśle że DKC nie będą gorsze

Edytowano przez icek1

thug    196

porównywalne cenowo i polowo nasiona DKC wypadają ciut taniej

Thug

JPH2    25

maciek - a gdzie kupowałeś guardiana, toż on wycowany ze sprzedazy przez UE, a szkoda bo to dobry środek.

maciek    27

guardiana brałem w kazgodzie tylko było to w 2011 roku jak jest napisane.

dkc 3623 akurat mi się nie podoba, ma wysoko kolby i jedną z najmniejszych gęstości ziarna ze wszystkich odmian, na konkretnej przyczepie 1 t mniej,sam nie miałem ale znajomi mieli.Jak ktoś jest z I rejonu uprawy to śmiało można siać fao 300 albo i nawet większe. 3790 dobra i sucha.

thug    196

co to znaczy na przyczepie na hektarze w plonowaniu  u nas ani razu nie było mniej jak przy 3790, ale ok każdy ma swoje zdanie 

wg mnie 3623 ma duży potencjał

poza tym 3790 mniej mobilna jeśli chodzi o gleby

ale oczywiście jest to też bardzo dobra odmiana ale napewno nie lepsza niż 3623

Thug

icek1    178

A co mi zależy posieje po kilka jednostek każdej . Na ten rok problem wybory odmiam już mam z głowy

djlolo921    0

Ja w tym roku chyba upoluję Susann. W zeszłym miałem ją kupić, ale nie zaprawiali Mesurolem. Ja jednak na kiszonkę potrzebuję.

Ja miałem susaane i rosomaka siane na jednym polu co 2 rzędy i mogę powiedzieć że miały podobne kolby bardzo duże a czym się różniły to susaana miała lepszy  stey green

Thomas2135    1301

O Susann czytałem dobre opinie na tym forum. To Rosomak dorównywał Susann kolbą? Masz jakieś zdjęcia kolb, bo ja mam Rosomaka. Porównasz i dasz znać czy miałeś lepsze?

SebastianR    3

Jaką kukurydze siać w 2016 roku po tych suszach??? Potrzebuję kukurydzy na ziarno ok 20 ha i myślę posiać 32ha na kiszonkę ponieważ w teraz muszę dokupować i boje się czy w tym roku nie będzie podobnie jak w zeszłym.

Znalazłem kukurydzę Ravello albo Cooky - na ziarno (znajomy miał na niektórych poletkach w suraż i miał nawet do 14-15ton http://sklep.domino-rokicki.pl/Nasiona-i-srodki-ochrony-roslin/Kukurydza/Nasiona-kukurydzy-Ravello-Syngenta-FAO-210.html

A na kiszonke coś ze smolic tańszego myślę o tonacji albo o smolitopie ze smolic

http://sklep.domino-rokicki.pl/Nasiona-i-srodki-ochrony-roslin/Kukurydza/Nasiona-kukurydzy-SMOLITOP-FAO-230-240.html

Proszę o pomoc co było by najlepsze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Interesuje mnie zakup nowej brony talerzowej, firmę którą wybrałem po przeczytaniu wielu postów i wysłuchaniu wielu opinii użytkowników tychże maszyn jest Akpil - dosyć wysoka jakość za w miarę przystępna cenę.
      Teraz z kolei mam inny problem... Szukam brony która sprawdzi się na glebach lekkich(głownie 4b-5,czasami 6 klasa) w znacznej mierze kamienistych. Brona ta ma być również z wałem doprawiającym - strunowy, rurowy , strunowo-rurowy? Nie zdecydowałem się również w tej kwestii ...
      Innym aspektem jest ułożenie talerzy, czy lepiej patrząc na maszynę z góry wybrać tą, która ma ułożenie w kształcie litery X czy może ta która ma ułożenie talerzy w kształcie litery V?
      Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli tak to jakie?
      Jeszcze inną sprawą jest nacisk na talerz, brony zawieszane nacisk ten mają dosyć niski, a brony ciągnione są o wiele droższe i do tego w większości wypadków moc ciągnika którym dysponuję(105KM) nie pozwoli raczej na owocną współpracę brony talerzowej z tymże ciągnikiem.

Podaje link do strony maszyn marki akpil aby każdy mógł zobaczyć o czym ja właściwie piszę http://www.akpil.pl/pl/kategoria/42
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam