Skocz do zawartości
Kizo

Jaka odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomi1349    5

Ceny w Pioneer widać troche do góry poszły. Ja w tym roku A79, N86, P8400, P8523 . Panowie powie mi ktoś jaką odmianę zasiać na najsłabszej z możliwych ziemi? W tym roku miałem LG Laureen, to połowa nie wyszła, potem połowa się zółta zrobiła i na końcu 1/4 zebrałem. Słyszałem że podobno H32  z Pioneera dobrze radzi sobie na skrajnie słabych stanowiskach? 

Miałem w tym roku z pioneera H32 na V klasie. Nie było rewelacji, plon ok 7.5t przy 32%, Przy nawożeniu 200kg polifoski 6, 200kg mącznika, 15t pomiotu kurzego i 40tys m3 gnojowicy świńskiej. Rośliny słabo wschodził, zaczęły żółknąć i robiły się fioletowe. Wysokość po osiągnięciu wiech wynosiła od 1,2m do do 2m.  Dodam tylko że na kujawach była długa susza, cały lipiec nie padało więc to zaważyło na plonie.

ppiotr    28

H32 to już stara odmiana, miałem w tamtym roku i plon był średni, w tym roku miałem kilka odmian to najlepiej plonowały P9027, P8400 i Subianka z Saaten Union, oddały powyżej 13 ton wilgotność ok 30%, na piachu 6kl.najlepsza była Subianka, w tym roku na piachach też będę ją siał i P8523.

Ceny w Pioneer widać troche do góry poszły. Ja w tym roku A79, N86, P8400, P8523 . Panowie powie mi ktoś jaką odmianę zasiać na najsłabszej z możliwych ziemi? W tym roku miałem LG Laureen, to połowa nie wyszła, potem połowa się zółta zrobiła i na końcu 1/4 zebrałem. Słyszałem że podobno H32  z Pioneera dobrze radzi sobie na skrajnie słabych stanowiskach? 

Umnie P39H32 na slabej ziemi i przy suszy to niebylo co zbierac .P8523 ma byc dobry na piachy ale w tamtym roku niedostalem to niepowiem jak by sie sprawdzil.

Wiadomość z agroFakt.pl

Pawell18    13

Moze i stara odmiana, ale na pewno lepiej zasiac H32 niz cos polskiego, sam sie o tym przekonalem, tam gdzie ricardinio sypalo 12ton polskie odmiany sypaly po 8 i to przy wyzszej wilgotnosci. Ziemia ta sama, nawozenie, termin siewu i zbioru tez ten sam

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

szopen    28

Na słabych glebach juz kilka lat temu zamieniłem H32 na N86. FAO niby ma 270 i bałem się ale przedstawiciel w pierwszym roku wcisnął mi na siłę porcję na próbę i bardzo się zdziwiłem, że przy koszeniu była suchsza niż inne o FAO 240. Od tej pory to podstawowa kukurydza na V i VI klasę. W tym roku na próbę będzie P8745 FAO250 i drugi rok będę próbował 8523 ( w tm roku trochę na niej namieszały dziki i z próby nic konkretnego nie wyszło). KWS twierdzi że ma lepszą niż N86 na piaski i będę ją próbował, a jest to 9361 FAO aż 280. Ciekawe co z tego wyjdzie, twierdzą, że na próbach polowych w moim rejonie wyszła suchsza niż N86 i plon dała lepszy. Ziarno oczywiście typu dent, wilgotność zbioru w tym roku od 22% do maks 33%.

Edytowano przez szopen

mf25    7

Panowie macie jakas sprawdzona odmiane na ziarno na podmokle pole ? , slyszalem od kilku osob ze pioner PR39F58 dobrze radzi sobie na wilgotnych glebach

katopo    4

poproszę o pomoc w wyborze odmiany kukurydzy typowo na ziarno na glebę klasy IVb w dobrej kulturze.
Jestem z Wielkopolski

jack83    14

poproszę o pomoc w wyborze odmiany kukurydzy typowo na ziarno na glebę klasy IVb w dobrej kulturze.

Jestem z Wielkopolski

mas 15p polecam

kapec24    31

Panowie, a co możecie powiedzieć ciekawego o odmianach Plenty z Maisadour i Kosynier ze Smolic? Pierwsza na IV klase a druga na VI.

Pawell18    13

ja juz polskich nie zasieje, miałem wilgę(rok temu) i smolitopa(w tym sezonie). O ile ta pierwsza wyszła całkiem niezłe, o tyle smolitop się nie popisał, wygląd miał to fakt, kolby nawet po 600 ziarników ale MTZ słaba. Tyle że w tym sezonie od pierwszych dni maja ciągle trzyma susza, co przełożyło się na plony, ale KWS poradził sobie dużo lepiej.

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

Bartek72511    41

U mnie w rejonie ci co mieli polskie odmiany zbierali maksymalnie w tym roku 5-6 ton, ja pola obok i wyciągałem po 12-15 ton. Ludzie to wyjdzie z 300 zł na ha różnicy w nasionach , i naprawdę jest to warto zainwestować, a Ci co mówią że polskie dobre to chyba innych nie siali.

ja miałem w tym roku smolitopa była to moja pierwsza qq w życiu i dała 9 ton z ha przy wilgotności 25 % więc myślę że nie są takie złe te polskie odmiany:) w tym roku postawiłem ma lg 32.58 i lg 30.229 co możecie powiedzieć o tych odmianach???

Jarecki21    17

U mnie w rejonie ci co mieli polskie odmiany zbierali maksymalnie w tym roku 5-6 ton, ja pola obok i wyciągałem po 12-15 ton. Ludzie to wyjdzie z 300 zł na ha różnicy w nasionach , i naprawdę jest to warto zainwestować, a Ci co mówią że polskie dobre to chyba innych nie siali.

I pewnie oni na mokro, a Ty na sucho. Jak lubie takich fantastów... W Wielkopolsce ich nie brakuje. Wystarczy pojechać na spotkanie do Osadka. Tam nie ma odmiany czy to u samego Osadka, czy u rolników, która by dała poniżej 10t na sucho. Tylko czemu u mnie 30 odmian zasianych na poletkach i plon na mokro od 2,5 do 8t? Na skoszonych przezemnie w tym roku 300ha może 10 było z potencjałem 9-10t/ha. Podobno kujawy, wielkopolska było bardzo słabo z opadami i w czasie kwitnienia bardzo wysokie temperatury, To pewnie jak warunki byłyby optymalne, to 30t/ha. Amerykanie by przyjeżdżali kopiować technologie.

• Like 1

andrzejl    2

Ja miałem drugi rok LG 30,229 na słabych glebach 5 i 6 klasa . W tym roku wszystko sptrzedałem więc wiem dokładnie jaki plon.Z powierzchni  4,20 miałem dokładnie  41,6 tony.      .  W tamtym roku było lepiej . Wilgotność 26% koszona 21 pażdziernika

rolnik1986    15

koledzy nie mówie że polskie są za***iste sam nie sieje polskich tylko zagraniczne ale kuzyn miał odmiane SAN i mu dała 10 ton z hektara [na mokro wilgotność 29%] to źle? żeby wzystkie tak dawały nawet i te zagraniczne. ja się dziwie że przy tak niskich cenach jak w tym roku są świerzaki co będą siać qq pierwszy raz!

farmer777    11

ja sieje pioneera i DKC i chce sprubować z tymi polskimi zasieje ze 2 ha zobacze i może kws też srubuje to z tych polskich co byście poradzili?

Bartek72511    41

I pewnie oni na mokro, a Ty na sucho. Jak lubie takich fantastów... W Wielkopolsce ich nie brakuje. Wystarczy pojechać na spotkanie do Osadka. Tam nie ma odmiany czy to u samego Osadka, czy u rolników, która by dała poniżej 10t na sucho. Tylko czemu u mnie 30 odmian zasianych na poletkach i plon na mokro od 2,5 do 8t? Na skoszonych przezemnie w tym roku 300ha może 10 było z potencjałem 9-10t/ha. Podobno kujawy, wielkopolska było bardzo słabo z opadami i w czasie kwitnienia bardzo wysokie temperatury, To pewnie jak warunki byłyby optymalne, to 30t/ha. Amerykanie by przyjeżdżali kopiować technologie.

Nie kolego. Jeśli podaje na mokro to do tego i do tego.  u mnie w rejonie był akurat warunki idealne w tym roku na kukurydze, i z zachodnich wszyscy zadowoleni a z polskich tragedia. W tamtym roku polskie były ok, ale w tym roku bardzo słabo. Kolego chcesz to wierz , nie to nie ale taka prawda bynajmniej u mnie.

tomi1349    5

Którą lepiej polecacie odmianę z pioneera? n86, p8400 czy p8523?

Dodam że ma być siana na ziemi 4b

Skłaniam się do p8523, a co wy polecicie?
Jak u was sypały te odmiany?

Edytowano przez tomi1349

Bartek72511    41

u mojego sąsiada p8400 , kawałek 3 ha, klasa od 3 do 5, średni plon 12 ton , i u mnie na dramińskim pokazywało 24% wilg. 8523 chciałem mieć ale nie mogłem jej dostać.

knoro93    171

Miałem P8400 to dobra odmiana kolby sie nie obrywały na piasku sobie jako tako poroadziła plon dość dobry jak na panujące warunki  ale nie mialem porównania także cieżko mi ocenić wzgledem innych.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Interesuje mnie zakup nowej brony talerzowej, firmę którą wybrałem po przeczytaniu wielu postów i wysłuchaniu wielu opinii użytkowników tychże maszyn jest Akpil - dosyć wysoka jakość za w miarę przystępna cenę.
      Teraz z kolei mam inny problem... Szukam brony która sprawdzi się na glebach lekkich(głownie 4b-5,czasami 6 klasa) w znacznej mierze kamienistych. Brona ta ma być również z wałem doprawiającym - strunowy, rurowy , strunowo-rurowy? Nie zdecydowałem się również w tej kwestii ...
      Innym aspektem jest ułożenie talerzy, czy lepiej patrząc na maszynę z góry wybrać tą, która ma ułożenie w kształcie litery X czy może ta która ma ułożenie talerzy w kształcie litery V?
      Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli tak to jakie?
      Jeszcze inną sprawą jest nacisk na talerz, brony zawieszane nacisk ten mają dosyć niski, a brony ciągnione są o wiele droższe i do tego w większości wypadków moc ciągnika którym dysponuję(105KM) nie pozwoli raczej na owocną współpracę brony talerzowej z tymże ciągnikiem.

Podaje link do strony maszyn marki akpil aby każdy mógł zobaczyć o czym ja właściwie piszę http://www.akpil.pl/pl/kategoria/42
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam