Skocz do zawartości
Kizo

Jaka odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

gospodarz92    0

Prawda jest taka, że krótkie FAO i słaba gleba to nie jest dobre rozwiązanie, więc z doświadczenia powiem że minimum te 240 musi być, a wyjdzie Ci i tak to samo z wczesnością co 210 na na dobrym stanowisku.

Jeżeli chcesz rzeczywiście coś wcześniejszego ze Smolic to Kosynier ładnie się przedstawia w wynikach COBORU jednakże jej nie kupisz bo nie została wprowadzona do sprzedaży na teren naszego kraju w tym roku- tak mi powiedział jakiś kierownik ze Smolic jak tam dzwoniłem kilka dni temu z konkretnymi pytaniami o tą odmiane, tj. preferowane stanowisko, MTZ, ilość rzędów itp. I ja więcej razy tam nie zadzwonię bo wyglądało to tak jakby mi wielką łaske robili, że ze mną rozmawiają.

A folderowo parząc tam na HR Smolice to jeszcze odmiana SKARB dobrze się prezentuje i jest dedykowana na słabsze stanowiska i ROSOMAK ale to już dłuższe FAO.

A wracając do wyboru tej odmiany Pioneera przeze mnie na słabe gleby to zamówiłem tego P8523AQUAmax.

Bartek72511    41

Prawda jest taka, że krótkie FAO i słaba gleba to nie jest dobre rozwiązanie, więc z doświadczenia powiem że minimum te 240 musi być, a wyjdzie Ci i tak to samo z wczesnością co 210 na na dobrym stanowisku.

Jeżeli chcesz rzeczywiście coś wcześniejszego ze Smolic to Kosynier ładnie się przedstawia w wynikach COBORU jednakże jej nie kupisz bo nie została wprowadzona do sprzedaży na teren naszego kraju w tym roku- tak mi powiedział jakiś kierownik ze Smolic jak tam dzwoniłem kilka dni temu z konkretnymi pytaniami o tą odmiane, tj. preferowane stanowisko, MTZ, ilość rzędów itp. I ja więcej razy tam nie zadzwonię bo wyglądało to tak jakby mi wielką łaske robili, że ze mną rozmawiają.

A folderowo parząc tam na HR Smolice to jeszcze odmiana SKARB dobrze się prezentuje i jest dedykowana na słabsze stanowiska i ROSOMAK ale to już dłuższe FAO.

A wracając do wyboru tej odmiany Pioneera przeze mnie na słabe gleby to zamówiłem tego P8523AQUAmax.

Tylko w tym roku rósł tam Ambrosini, który ma stosunkowo niskie FAO , koszony koło 10 października a wilgotność 40-43 %. Musze ją maksymalnie skosić na początku października, bo jak ja nie skoszę to dziki się nią zajmą na dobre. Tam jest ten problem że na susze nie ma co narzekać, tam jest wiecznie wilgotna gleba.

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

Mam takie pytanie.

czy mogę posiac na 4 i 5 klasie kukurydzę odmiany arobase z syngenty, z pionera H32 i A79? Chodzi mi o to że 2 pierwsze mają fao po 240/250 a a79 ma fao 270. I czy w miarę równo dojrzeja? I która lepsza?

FAO 270 na ziarno? Nie za dużo? Prędzej te odmiany o FAO 240 będą pasowały.

• Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

tomi1349    5

Właśnie się zastanawiam. Ponoć a79 na słabe ziemie jest dobra.

A jakie możesz jeszcze polecić odmiany na słabsze ziemie 4 i 5 klasa z fao 240/250????

matava    19

FAO 270 na ziarno? Nie za dużo? Prędzej te odmiany o FAO 240 będą pasowały.

Pytanie gdzie i jakie przeznaczenie ziarna. Może kolega ma niskie koszty suszenia.

@Bartek72511

W tym roku miałem 32.16, Fao niby 250. Kosiłem 29 września. Wilgotność KZK 35,3%

gospodarz92    0

Kiedy zamawiałeś tą odmianę P8523 AQUAmax ?

Dokładnie wczoraj z HaGe Polska.

Tomi1349 ja na taki gleby poleciłbym Ci ES Kongress z Euralisa FAO 230.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam 1 ha wolnej ziemi kl IV jaką odmianę posiać aby jak najwięcej dała zysku tj minimum 5 tys zł netto i więcej

gospodarz92    0

Mam 1 ha wolnej ziemi kl IV jaką odmianę posiać aby jak najwięcej dała zysku tj minimum 5 tys zł netto i więcej

Budyń i kisiel.... :lol: Zaznaczę, ze kolega powiedział minimum 5tys. zysku, a zysk to przecież..... przychód- koszty = ZYSK.

Z mojej strony życzę powodzenia i myślę, że koledzy z AF też się dołączą... :D

JPH2    25

antoni1- musisz wejść w układy z genetykami aby wyhodowali odmianę , którą mógłbyś 6-7 razy w roku kosić i za każdym razem zbierać 14t/ha a nawet więcej :D :D :D :D :D

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolega mi mówił że w 2012 roku kiedy cena kukurydzy była ponad 1000zł/tona to on miał 7tys zł na czysto z 1 hektara i ja mam nadzieję że w 2014 roku kukurydza będzie w cenie ponad 1000zł za tonę to przy plonach jakie uzyskują rolnicy na tym forum to jest jakieś 11-15 tys zł z ha brutto i po odjęciu nakładów około 2 tys daje to nawet 9-13 tys zł z ha na czysto To są wyliczenia na podstawie lektury na tym forum więc myślę iż są realne

matava    19

Coś Ci się kolego pokręciło. Uprawa kukurydzy to minimum 3 tys/ha i to gdy pole jest w dobrej kulturze. W 2012 miałem 11t/ha przy 21 % wilg cena 550 +/- 15 zł za % od 30, w 2013 14ton 35% cena 450+/-10 zł. To ile zarobiłem mądralo :D ?

Wyniki z forum częso bywają podrasowane, a osiągalne są dla ludzi, któtrzy mają sporą wiedzę i trochę szczęścia. Ty ziemię masz średnią, więdzę też średnią lub mniej. jak nic średnia krajowa do osiągnięcia czyli 6 t/ha. JAK ZAROBISZ NA PODATEK, TO BĘDZIESZ MÓGŁ BYĆ SZCZĘŚLIWY. :P

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jeżeli mam zarobić tylko na podatek to jaki sęs ją siać ,nie sieję kukurydzy i nie będę pracował tylko na podatki

KRISS75    39

Gdyby kukurydza przynosiła takie zyski to wszyscy by siali tylko i wyłącznie kukurydzę.

Darekpol    12

Kolega mi mówił że w 2012 roku kiedy cena kukurydzy była ponad 1000zł/tona to on miał 7tys zł na czysto z 1 hektara i ja mam nadzieję że w 2014 roku kukurydza będzie w cenie ponad 1000zł za tonę to przy plonach jakie uzyskują rolnicy na tym forum to jest jakieś 11-15 tys zł z ha brutto i po odjęciu nakładów około 2 tys daje to nawet 9-13 tys zł z ha na czysto To są wyliczenia na podstawie lektury na tym forum więc myślę iż są realne

Kolega ile ma lat? Proponuję zasiać kukurydzę na tym swoim 1 ha i napisać post w grudniu i się pochwalić ile Panu zostało, a teraz proszę nic lepiej nie pisać bo się kompromitujesz pisząc takie posty.

mich18    25

antoni1.Dobry jestes jeszcze powiedz że mokra kukurydza po 1000zł,to wes sobie zobacz z tego 1 ha czy Ci wyjdzie 13 tys na czysto,widac że nie wiesz co to jest kukurydza

Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Są rolnicy którzy zarabiają na uprawie kukurydzy 7 tys ,sa co zarabiają 2tys ,są co wychodzą na zero i są co dokładają a na to wszystko składa się wiele składników zależnych i niezależnych od rolnika oraz jakie stosuje kryteria do kalkulacji .Jeżeli ktoś twierdzi iż to niemożliwe widocznie ma rację a jeżeli twierdzi iż to możliwe ma rację ja nie jestem sędzią by którokolwiek ze stron negować

Darekpol    12

Antoni1. Widzę, że zaczynasz powoli myśleć nad tym co napisałeś, aczkolwiek jeszcze tkwisz w błędzie. Problem polega na tym, że ktoś naopowiadał Ci głupot i Ty w nie uwierzyłeś. Często spotykam się z osobami, które opowiadają jakich to oni nie mają plonów i zysków. Pytanie w jakim celu to robią?

Bartek72511    41

No gdyby się tyle udało zarobic to by była bajka, jednak kolego nie zauważyłeś sporo kosztów podstawowych. Dajmy na to średni koszt uprawy kukurydzy to 2500 zł. Przyjmijmy plon 12 ton 30%. Jeśli chcesz suchą sprzedać to musisz wysuszyć, czyli przy plonie 12 ton mokrej to nie całe 10 suchej będziesz miała. Koszt suszenia u nas to 120 zł tona, czyli 12*120=1440 zł. Także już tutaj koszt wychodzi koło 4 tysięcy. Kwestia teraz transportu do suszarni i tak dalej. Kukurydza po 1000 była, ale czy kiedyś jeszcze będzie to nie wiadomo, była w tamtym roku klęska w USA i stąd ta cena, ale co roku tak nie jest. W tym roku dostałbyś koło 700 zł za suchą . 10 *700 = 7000. 7000 - 4000 = 3000 dochodu. Także kolego to nie taka bajka jak się wydaje.

Wracając do tematu to A79 o FAO 270 spokojnie pod koniec października ma wilg 30 i poniżej, także wysokie FAO nie jest złym rozwiązaniem :)

gospodarz92    0

Z tym FAO 270 to tak jest, bo miałem 2 lata temu i miała 29 z groszem przed końcem października, ale rok rokowi nie równy. Moim zdaniem jak by temperatura gleby pozwoliła to na 10 kwietnia trzeba taką siać i będzie ok. Ja w 2012 siałem 14.04 i chętnie jak rok pozwoli to na 10 bym siał, nawet denty.

antoni 1 z doświadczenia Ci powiem, że osiągałem już dość wysokie plony, nawet w zeszłym sezonie, ale na II-III klasie, prawie tona nawozu na hektar, odżywki, biostymulatory i przy obecnej cenie tą zwyżke to wychodzi, że musiałem sobie kupić, wiec czasami jak ktoś ma 10t/ha to nie znaczy, że ma mniej zysku jak ten co ma 14t/ha, ale rozumie to tylko ten co teorie połączył już z praktyką, wiec schyl głowę i posłuchaj co koledzy mówią, bo mają racje.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolega twierdzi że u niego koszta to tylko zakup nasion,nawozów,srodków,paliwa,podatek rolny ponieważ maszyny ma swoje a które i tak rdzewieją czy pracują czy stoją w garażu Taką stosuje ekonomię.Przecież w Polsce najwięcej mamy psełdo lekarzy i ekonomistów

zdzichu124    0

Kolega twierdzi że u niego koszta to tylko zakup nasion,nawozów,srodków,paliwa,podatek rolny

Ja powiedziałbym ze to jest Aż zakup ;) Wczoraj przyjechaly do mnie nasiona (koszt ok. 8000zł netto) nawozy ok. 15000zł a zamawiam na 14ha wiec nie wiem czy to tylko zakup. Pozdrawiam

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Interesuje mnie zakup nowej brony talerzowej, firmę którą wybrałem po przeczytaniu wielu postów i wysłuchaniu wielu opinii użytkowników tychże maszyn jest Akpil - dosyć wysoka jakość za w miarę przystępna cenę.
      Teraz z kolei mam inny problem... Szukam brony która sprawdzi się na glebach lekkich(głownie 4b-5,czasami 6 klasa) w znacznej mierze kamienistych. Brona ta ma być również z wałem doprawiającym - strunowy, rurowy , strunowo-rurowy? Nie zdecydowałem się również w tej kwestii ...
      Innym aspektem jest ułożenie talerzy, czy lepiej patrząc na maszynę z góry wybrać tą, która ma ułożenie w kształcie litery X czy może ta która ma ułożenie talerzy w kształcie litery V?
      Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli tak to jakie?
      Jeszcze inną sprawą jest nacisk na talerz, brony zawieszane nacisk ten mają dosyć niski, a brony ciągnione są o wiele droższe i do tego w większości wypadków moc ciągnika którym dysponuję(105KM) nie pozwoli raczej na owocną współpracę brony talerzowej z tymże ciągnikiem.

Podaje link do strony maszyn marki akpil aby każdy mógł zobaczyć o czym ja właściwie piszę http://www.akpil.pl/pl/kategoria/42
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam