Skocz do zawartości
Kizo

Jaka odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

eMWu    484

Z omacnicą jak się trafi, u mnie przy płodozmianie wszystkie odmiany porażone, od 20 do 40% roślin połamanych (najbardziej sunmark, później ułan, na końcu DKC3399 - dkc pierwsze wiechowało, na końcu sunmark), sąsiad robiący monokulturę za miedza miał może z 5-10% roślin połamanych. Po prostu trzeba mieć szczęście, aby nalot omacnicy nie przypadł na okres wiechowania, a tego nie zaplanujesz.

zdzichu124    0

Panowie warto kupic ricardinio? Gleby III i IV klasa dobre nawozenie i stanowisko po kukurydzy. Po niedzieli ma przyjechac do mnie konsultant kws i musze zlozyc zamówienie i postawilem na ricardinio.

mich18    25

Bedziesz zadowolony z tej odmiany ja uważam że to najlepsza odmiana z kws, co roku plonuje na tym samym poziomie.

Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Wiadomość z agroFakt.pl

wolek1986    0

Witam

Wczoraj zakończyłem sezon kukurydziany susząc ostatni zasyp kukurydzy. Drugi sezon z rzędu zaufałem LG i drugi się nie zawiodłem. Posiałem 2 odmiany LG 30.220 i LG 32.58. Pierwszą odmianę 30.220 o FAO 230 miałem na przeszło 4 ha natomiast 32.58 o FAO 250 na 25 ha. Pierwsza odmiana o typie ogólno użytkowym kiszonka-ziarno ze stay-greenem nadaje się na najbardziej upodlone kawałki 5-6 klasa gleby. Daje naprawde przyzwoity 12-13 ton lecz o wysokiej wilgotności 35-40% Słabo oddaje wodę. Mało tego potrafi po 2óch dniach puściś kiełki w pryźmie ale coś za coś. Myśle że rolnikom którzy mają zasiać kiszonkę a ewentualnie przy nadmiarze towaru młócić ziarno to jest idealna odmiana. Na sezon 2014 zastąpie ją typową ziarnówą FAO 230 Laureen. Co do 32.58 to rewelacja sezon 2012 plon średni 14,5 ton przy 30% wilgotności a w tym sezonie od 12,5 (wilgotność 24%) do 14,5 tony (przy 32 %). Bardzo dobrze się omłaca, suszy oraz może stać w pryźmie nawet 7 dni. W przyszłym sezonie będzie w areale liderować. Wyniki powiat mogileński.

Planuje w sezonie 2014 zasiać 8 ha 200 FAO Silvano lub Laurino z KWS jako najwcześniejszą, potem 8 ha 230 FAO Laureen LG oraz 25 ha FAO 250 32.58 LG.

Pozdrawiam

Jarecki21    17

Jak to jest, że wszyscy tutaj mają powyżej 10t/ha ma mokro, a później GUS poda, że średnie wyniki w kraju były 6t/ha na mokro? Wykosiłem w tym roku u siebie i na usłudze 300ha. Nikt, powtarzam nikt nie miał powyżej 8t na mokro. Tylko nie filozofujcie, że słabi rolnicy. Byli słabi, byli lepsi. Chwalcie się chwalcie, podawajcie plony z 2ha i nie płaczcie później, jak wejdzie podatek dochodowy to zdrowo przywalą, bo przecież takie plony. Nie tylko kukurydzy, ale wszystkiego.

Z odmian mogę polecić Falkone i Symbolic z Syngenty. Pioneer w tym trudnym roku raczej sobie nie poradził. Ciekawa była Celive z Osevy u kolegi. Mała na metr, ale kolba bardzo konkretna i niestety nisko osadzona. Do tego bardzo krucha łodyga. Nie szło tego skosić, także nie polecam.

rafffffff    5

Koledzy gdzie w woj.lodzkim albo przez internetowy sklep mozna zamowicna sezon 2014 kukurydze firmy Euralis Saten?, Bo na nastepny rok chce postawic na ES Kongres 230 i ES inagua.240.

melon10641    166

Jarecki21 no nie wszędzie w Polsce były takie same warunki ale faktem jest to że wyniki z forum trzeba i niektórych "przechwalaczy" brać z mocnym przymrużeniem oka, 8-9t pszenicy z ha to standard, qq pow. 14t a burak to min 70t. Zobacz u mnie w galerii jak qq wyglądała i spójrz na datę. Powiem szczerze, że miałem bardzo ładną bo jadąc na trasie Zamość- Wawa to tylko w okolicach zmc były podobne reszta słabizna. Ale szczerze mówię miałem taki plon dokładnie 9,9t to pozwoliłem sobie zaokrąglić ale mówię go szczerze nie chce się przechwalać bo z tego będą mi tylko pozazdrościć ale jak powiem prawdę to może ktoś się zlituje nade mną i powie że może w przyszłym roku będzie lepiej :P siejąc ją myślałem że osiągnę przeciętny plon na af czyli 13-14t bo o wynikach 15-16 to nie myślałem, trochę mi smutno było jak zobaczyłem fakturę :P

knoro93    171

Chciałbym poznać klase botaniczna ziemi i nawożenie osób u których w tym roku kukurydza plonowała w granicach 13 czy 14 ton ciekawa jak taka kukurydza wyglada u nas w regionie o 12 tonach niby slyszałem ale juz o 14 czy wiecej to dla mnie jakies bajki. Co sądzicie na temat polskich odmian kukurydzy siejecie je ? Czy raczej zagraniczne ?

Bartek72511    41

Ja maksymalnie miałem w tym roku z ha 13,3 tony, o wilgotności 32 %. Kawałek miał 1,5 ha, uleciało 20 ton. Z kawałka 4,3 ha miałem dokładnie 52 tony czyli średni plon 12100 przy 29%. Co do klas ziemi, to tam gdzie ponad 13 to połowa 3 i połowa 4 klasy. ten 4,3 ha to 4-5 klasa. Nawożenie wszędzie takie samo, 180 N, 85 P i 170 K + to co w ziemi. Do tego 3 razy odżywki ze wszystkimi potrzebnymi mikroelementami. Odmiana wszedzie Ambrosini z KWSu. Ja preferuje zagraniczne odmiany, polskie jednak to nie to samo,a różnica w cenie przy łacznym nakładzie na kukurydze nie jest taka duża .

wolek1986    0

Pola są mierzone, przyczepy ważone, wilgotność badana i kukurydza suszona. Co mogę wam więcej powiedzieć w moim rejonie drugi rok z rzędu kukurydze wyglądają naprawdę imponująco. Nawet jeśli wysokość kukurydzy jest poniżej 3 metrów to i tak kolba jest spora. Nie miałem problemów z dziczyzną oraz z omacnicą. Wszystkie pola oprócz NPK (150 N 70 P 150 K) formie mineralnej dostają gnojowicę (30 tyś) albo obornik (40 ton). Dla porównania zboża ozime pszenżyto 5,8 tony z ha a pszenica 6 ton. Dlatego też areał kukurydzy będzie zwiększany kosztem zbóż. Apropos podczas podróży na wybrzeże oraz przejeżdzając przez woj. łodzkie i mazowieckie nigdzie przy trasie nie widziałem takiej kukurydzy jak w naszym rejonie.

Pozdrawiam

zdzichu124    0

Dzis zamówiłem 24 jednostki Ricardinio, cena 365zł/j.s do tego rabat -10zł od kws i do tego rabat za szybki termin płatności ale nie wiem jeszcze jaki, cos okolo 350zł/j.s wychodzi czyli jakies 590zł na ha. Troche drogo mi się wydaje ale zaryzykuje i zobaczymy czy warto.

knoro93    171

Kukurydze jakich firm polecacie i uważacie za najlepsze? Kws, Pionier, Lg a może jakichś innych?

tomi1349    5

Ja maksymalnie miałem w tym roku z ha 13,3 tony, o wilgotności 32 %. Kawałek miał 1,5 ha, uleciało 20 ton. Z kawałka 4,3 ha miałem dokładnie 52 tony czyli średni plon 12100 przy 29%. Co do klas ziemi, to tam gdzie ponad 13 to połowa 3 i połowa 4 klasy. ten 4,3 ha to 4-5 klasa. Nawożenie wszędzie takie samo, 180 N, 85 P i 170 K + to co w ziemi. Do tego 3 razy odżywki ze wszystkimi potrzebnymi mikroelementami. Odmiana wszedzie Ambrosini z KWSu. Ja preferuje zagraniczne odmiany, polskie jednak to nie to samo,a różnica w cenie przy łacznym nakładzie na kukurydze nie jest taka duża .

To zadowolony jesteś z plonu kukurydzy Ambroshini?

tespis17    21

Ja preferuje zagraniczne odmiany, polskie jednak to nie to samo,a różnica w cenie przy łacznym nakładzie na kukurydze nie jest taka duża .

a tak rok temu zachwalałeś tą odmianę. W tym roku zdziwiła mnie QQ sąsiada-Polska odmiana- SL Silvano.

Sam mu siałem. Nasiona w paczce były strasznie drobne-połowa wagi. Pole - połowę piachu a połowę siane w perz (Nic nie chciało tam rosnąć).

Nawożenie skromne. Plon 9T/ha przy wilgotności 25%. Bardzo szybko oddała wodę porównując z Ricardinio lub Podium.

Miło mnie zaskoczyła ta odmiana. Wada tej odmiany strasznie chuda i wysoka łodyga, wysoka umieszczona kolba.

Moim zdaniem nie należy tak szybko przekreślać Polskich odmian ale jak już siać na ziarno i ktoś nie chce zagranicznych to te droższe Polskie odmiany. Ja zawsze sieję dwie lub trzy odmiany dla porównania.

eMWu    484

Silvano to nie jest polska odmiana, jest tylko rozmnażana w Polsce przez CN w Środzie Śląskiej, własność bodajże Austriaków.

Bartek72511    41

Z plonu Ambrosiniego jestem zadowolony, dobrze plonuje na mocniejszych ziemiach, jednak na słabszych nie ma rewelacji. U mnie do maksymalnie 5 klasy było bardzo dobrze, tak jak pisałem 12-13 ton, jednak na 6 klasie wydajność bardzo spadła, na jednym kawałku 9 ton, na drugim torfowym 6 -7 ton. KWS zmarzł mi przy przymrozku -5 całkowicie, łacznie z łodygą, i pomimo niskiego FAO Pioneer o FAO 270 miał taką samą wilgotność. Z moich obserwacji , powiem tak, na mocne ziemie KWS jest okej, na słabsze Pioneer sobie lepiej radzi. Mówię tutaj o odmianie Pioneera A79.

karol19    7

na rok 2014 zamówione odmiany;

KWS: koherens, ronaldinho, podium, silvinio, severo, ambrosini i grosso

Pioneer: n86, a79, clarica

bardzo chwalę sobie odmianę koherens nawet na słabsze stanowiska, ziarno szybko oddaje wodę i doskonale się omłaca, z pioniera świetna n 86

solek01    32

Mam pytanie trochę z innej beczki, czy dostajecie rabaty na nasiona kukurydzy u swoich dostawców?

Oczywiście pomijając te które dają producenci za wcześniejsze zamówienie i płatność.

Jak tak to ile to mniej więcej?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Interesuje mnie zakup nowej brony talerzowej, firmę którą wybrałem po przeczytaniu wielu postów i wysłuchaniu wielu opinii użytkowników tychże maszyn jest Akpil - dosyć wysoka jakość za w miarę przystępna cenę.
      Teraz z kolei mam inny problem... Szukam brony która sprawdzi się na glebach lekkich(głownie 4b-5,czasami 6 klasa) w znacznej mierze kamienistych. Brona ta ma być również z wałem doprawiającym - strunowy, rurowy , strunowo-rurowy? Nie zdecydowałem się również w tej kwestii ...
      Innym aspektem jest ułożenie talerzy, czy lepiej patrząc na maszynę z góry wybrać tą, która ma ułożenie w kształcie litery X czy może ta która ma ułożenie talerzy w kształcie litery V?
      Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli tak to jakie?
      Jeszcze inną sprawą jest nacisk na talerz, brony zawieszane nacisk ten mają dosyć niski, a brony ciągnione są o wiele droższe i do tego w większości wypadków moc ciągnika którym dysponuję(105KM) nie pozwoli raczej na owocną współpracę brony talerzowej z tymże ciągnikiem.

Podaje link do strony maszyn marki akpil aby każdy mógł zobaczyć o czym ja właściwie piszę http://www.akpil.pl/pl/kategoria/42
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam