kwiapa

zamgławianie zboża i rzepaku w silosie

Polecane posty

kwiapa    11

Witam,

od dłuższego czasu zastanawiam sie jak zabezpieczyć przed szkodnikami zboże i rzepak na okres przechowywania w silosach zbożowych.

Mam "zamknięty" system załadunku, tzn. kosz zasypowy i dalej przenośniki ślimakowe i kubełkowe. W takim układzie nie ma możliwości np. opryskania jakimś środkiem po drodze ziarna do silosu a jedynie w jego wnętrzu.

Przyszło mi do głowy zastosowanie zamgławiacza np. coś takiego jak tu: http://tedan.pl/catalogsearch/result/?q=zamgławiacz&pick=mage

Co sądzicie i takim rozwiązaniu? Może ktoś już to stosował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

widzę ogromne koszty, lepiej mozże zastosować świece jakieś, ja stosuję w silosach i jakoś nie widze szkodników, w podajniki też włożysz, ważne zeby było wmiare szczelnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

A nie będzie to podnosić wilgotności magazynowanego ziarna?? Ja bym ostrożnie podchodził do takiej metody walki z szkodnikami...

 

Nie interesowałeś się może jakimś gazowaniem? W praktyce jest to jedyna stosowana forma likwidacji szkodników znajdujących się w zamkniętym silosie, można jeszcze przerobić którąś rurę spadową aby można było w niej wykonać oprysk ziarna ale to wymaga wolnego silosu do przeładunku a z tym różnie bywa...

 

Poza tym jeśli stwierdziłeś obecność szkodników (zwłaszcza owady, roztocza) to musisz planować dezynsekcję całego magazynu po jego opróżnieniu a w tym zamgławianie mogło by zdać egzamin. Albo specjalistyczna firma...


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiapa    11

Wilgotność na pewno podniesie ale w stopniu minimalnym. Wcześniej myślałem o oprysku jedną małą dyszą aby ograniczyć ilość zastosowanej wody. Niektórzy tak robią np. jak ziarno w czasie rozładunku idzie na taśmie.

Zamgławianie gwarantuje najmniejsze zużycie wody bo nawet 2-3 l/h a w tym czasie rozładowuję ok 30 ton wiec taka ilość wody nie powinna podnieś wilgotności w istotnym stopniu.

A gazowanie owszem stosowałem i stosuję ale to dużo drożej wychodzi. Zamgławiacz za ok 2000 zł zwróci mi się w 2-3 lata.

Słusznie podpowiadasz, że można oprysk zainstalować na jednej z rur spadowych albo jeszcze lepiej na górze na przenośniku kubełkowym, ale wtedy chyba też  lepiej zamgławiacz a nie opryskiwacz.

I jeszcze jedno, a propos świec. Jak myślisz czy można by napełniony silos zagazować świecą ustawiając ją pod podłogą i przedmuchując ziarno dmuchawą? Wraz z powietrzem gaz powinien spenetrować całe ziarno. Przynajmniej tak mi się wydaje ale nie wiem bo świec nigdy nie stosowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiapa    11

wracam do tematu bo właśnie wrócili mi transport rzepaku z powodu wyczucia gazu.

Rzepak gazowany był w październiku więc na pewniaka odstawiłem a tu zaskoczenie bo w Kruszwicy przyrząd wyczuł gaz.

Podobno bez przerzucenia partii nie da się skutecznie odgazować rzepaku.

W poprzednim sezonie przedmuchiwałem dmuchawą i też rzepak wrócił ale to było jakieś miesiąc po gazowaniu więc mnie to tak bardzo nie zaskoczyło.

Dlatego chcę zastosować właśnie to zamgławianie ale też nie wiem na ile to będzie skuteczne.

Czy macie też podobne doświadczenia z gazowaniem rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zet7211MF6140
      Witam.
      Czy dobrym pomysłem będzie zastosowanie Saletrosanu na zboża ozime wiosną czy lepiej zastosować coś innego? I co można zastosować na wiosne na zboża jak jesienią nie było PK?
    • Przez Bobas233
      Witam . Chcialem się poradzić was a mianowicie ,mam okazje wziąść 10ha w dzdzierżawę z tym ze klasa jak napisałem 5 i 6. Czy zaoranie teraz tego i zwapnowanie wczesna wiosna wapnem powiedzmy weglanowym bedzie mialo jakis sens? Czy pomoze to w jakims stopniu podniesc ph? Pytam gdyz nigdy nie gospodarzylem na tej klasie ziemi. A jak wiemy sa to gleby słabe piaszczyste. Wiem ze ciezlo o dobry plon na tego typu ziemi no ale.. Czekam na sugestie tylko sensowne i z głową. Z gory dzięki za pomoc
    • Przez ktomek154
      Cześć wszystkim! Stoję przed wyborem silosów zbożowych i mam dylemat jaką firme wybrać. Może ktoś posiada silosy lejowe u siebie i chciałby się podzielić informacjami na ich temat? Ładowność jaka mnie interesuje jest w przedziale 150-210 ton
    • Przez gaga195
      Witam, nie orientujecie się gdzie można odpłatnie zbadać sobie pszenicę czy aby się kwalifikuje jako jakościowa?
      Chodzi mi tu głównie o firmy do których można wysłać próbkę ziarna, pozdrawiam
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj