AgroSikora

STRATY ZIARNA na sitach - jak obliczyć normę strat

Polecane posty

AgroSikora    56

Uważam temat za dość poważny,

 

 Wielu użytkowników wypowiada się o ilościach strat ,że kombajny gubią ,zostawiają zboże itp. i td, piszą o prędkościach jazdy ,że prędkość jazdy kombajnu to np. ostatnio czytałem na forum  ,że Lexiona 3km/h to max. w zbożu 7 -10 ton.

 

Np. pod zdjęciami CASE 2388 - wypowiadają się AF- towicze ,że "sieje"

 

Panowie jak liczycie baa - szacujecie ,że kombajn gubi "mało" tzn. jest ok. bądż ,że GUBI  DUŻO. ???

Edytowano przez AgroSikora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

wjezdzasz w łan dajesz w rure z 50m i wychodzisz rozwalasz slome z pokosu i patrzysz czy według Ciebie dobrze jest czy nie, jednemu to i znaleziono ziarno to już sianie innemu wiadro


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Bo rotor jest super do rzepaku i kukurydzy  a pszenica i inne zboża nie zbyt nadaje się.

Ja  w nh TC czujniki ustawiam na 50-60 % i jak pokazuje się 3/4 diud to zwalniam. Ale w pszenicy to podstawa odmiana, bo a  takiej co sypie 9 t/ha potrafię kosić od 3 do 5,5 nawet, na jednym polu,  ale podstawa to odmiana.

Kosiłem muszelkę to jechał 5,5 km wjechałem w scagena to max 3,2 poszedeł  a jedno pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSikora    56

To ,że ustawiasz czujniki na 50 % to nie znaczy ,że jest dobrze ,przecież trzeba je skalibrować - podpierając się "stanem faktycznym" za kombajnem.

 

 


wjezdzasz w łan dajesz w rure z 50m i wychodzisz rozwalasz slome z pokosu i patrzysz czy według Ciebie dobrze jest czy nie, jednemu to i znaleziono ziarno to już sianie innemu wiadro

 

Podejdzmy poważnie do TEMATU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Dokładnie, ja np 2 lata temu sparzyłem się na owsie zapomniałem że mam 2 odmiany i jedna czysciutko w zbiorniku i za kombajnem, a drugi jak zasiane pod pokosem pusty i lekki był


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
same110    72

Ja w Avero czujniki mam na 30% i jak.widzę że sra to.zwalniam bo.po co.siać z.tyłu.Jak widać że do.zbiornika leci.dużo syfu to.otwieram mocniej sita i jest.git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CONDOR    10

Temat ciekawy. Po pierwsze trzeba uwzględnić straty także na zespole żniwnym, a nie tylko na sitach i wytrząsaczu. Termin zbioru też ma znaczenie, ponieważ nasiona mogą (przed wjechaniem kombajnu) same się osypać. Straty pokazywane na sitach nie zależą tylko od ustawienia czułości, ale przede wszystkim od właściwej kalibracji. Ja osobiście mierzę straty na sitach i wytrząsaczu w następujący sposób. Pod jadący kombajn wrzucam rynienkę o powierzchni 1 m kwadratowego, oddzielam ziarno od plew i liczę. 10-30 ziaren oznacza stratę około 10 kg na hektar. 


JOHN DEERE
JOHN DEERE
only JOHN DEERE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSikora    56

Temat ciekawy. Po pierwsze trzeba uwzględnić straty także na zespole żniwnym, a nie tylko na sitach i wytrząsaczu. Termin zbioru też ma znaczenie, ponieważ nasiona mogą (przed wjechaniem kombajnu) same się osypać. Straty pokazywane na sitach nie zależą tylko od ustawienia czułości, ale przede wszystkim od właściwej kalibracji. Ja osobiście mierzę straty na sitach i wytrząsaczu w następujący sposób. Pod jadący kombajn wrzucam rynienkę o powierzchni 1 m kwadratowego, oddzielam ziarno od plew i liczę. 10-30 ziaren oznacza stratę około 10 kg na hektar.

 

Jakiej  szerokość heder masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CONDOR    10

heder 4.8 metra. Szerokość młocarni 1.56 m. Przepraszam, wymiary rynienki 0.25x1 czyli 0.25 m kwadratowego, a nie jak napisałem wcześniej 1 metr kwadratowy. 

Edytowano przez CONDOR

JOHN DEERE
JOHN DEERE
only JOHN DEERE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CONDOR    10

10 - 30 ziaren (w tym trafia się poślad) i masz określoną liczbę strat. Jeżeli jest więcej korygujesz ustawienia kombajnu.  

 

 


JOHN DEERE
JOHN DEERE
only JOHN DEERE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSikora    56

średnio np. odmiana Pamier ma 400szt ziaren . na m2  = 160 kg. - 90 % kiełkujących -średnio.

 

a normy mówią o 2 % strat ,że  nie powinny przekraczać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ty tam na normy nie patrz, zboże zbożu nie równe, owies u siebie moge kosic normlanie zajade do kogos nie zmienie to wszystko tyłem idzie taki lekki,
Musisz jednym słowem ruszyc tylek z kombajnu i zobaczyc a nie patrzec na czujniku badziewia, kolega ma w CS i ustawione na praktycznie minimum i da w gaz to z tyłu 4cm warstwa pod pokosem a czujniki pokazują w normie, i co takie zaufanie masz do tego?
Druga sprawa jak chcesz miec zrobione zboże, ja wole troszke zgubic niż potem ze słomą albo plewami ciągnąc w zbiornik, podstawa dobre ustawienie sit wiatru i dostosowanie predkosci do łanu. Filozofia


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Odmiana bardzo ważna ,a chyba ważniejszy termin zbioru, wilgotoność słomy, jak duży mtz do możesz dać większy wiatr,i jak pisze tomek łątwość oddzielenia ziarna od plewy, co zależy od pogody w czasie dojrzewania były kiedyś odmiany co się motowidłem " młóciły".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajek6520    3

Więc tak np:

potrzebujemy jakiś niski pojemni o powierzchni np: 0,55m2, który wiadomo gdzie ustawiamy 

kombajn o szerokości roboczej 6,5m,

plon na poziomie 4t/ha

ważymy ziarno z pojemnika po wcześniejszym odsianiu plew i mamy załóżmy 20g ziarna,

6,5m * 0,55= 3,5m2

20g : 3,5m2= 5,7 = 57kg/ha

57kg/ha : 4000kg/ha = 0,014 = 1,4% start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12
Polecam aplikację na androida Feiffer Grain. Wpisujemy szerokość hedera, młocarni, mtz.

_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam chciałbym ostrzec wszystkich przed sprzedającym z okolic Wandowa woj. wielkopolskie, który specjalizuje się w sprzedaży kombajnów marki claas dominator, maszyny są wyszykowane tylko powierzchownie często gęsto ściągane w beznadziejnym stanie, niestety ja złapałem się na jego haczyk. Zakupiłem u szanownego pana kombajn marki claas, który był w stanie wręcz idealnym, z racji szybkiego ukończenia żniw zdecydowałem się na szybki zakup i to był mój błąd, według zapewnień sprzedającego maszyna gotowa do pracy, w rzeczywistości po zakupie rozleciała się w drobny mak sieczkarnia, po przeanalizowaniu przez autoryzowany serwis Claasa okazało się, że wał był złożony z dwóch elementów, w obudowach były łożyska zużyte, po głębszej analizie okazało się, że brakuje w znacznej części czujników a dużo elementów dorobione były na wzór. Przestrzegam wszystkich forumowiczów przed szybkim i pochopnym kupowaniem maszyn rolniczych, naprawdę warto wydać te 200-500zł na serwisanta, która przejrzy sprzęt prze zakupem. Próbowałem sprawę załatwić osobiście ale sprzedający śmiał się ironicznie i powtarzał cytuje NIE JEST PAN PIERWSZYM I OSTATNIM.... skorzystałem z pomocy adwokata i dzięki jego pismom i groźbą skierowania sprawy do sądu udało mi się wymienić wadliwy element jakim była sieczkarnia, cały proces trwał od lipca 2013 do stycznia 2014. Także szanowni forumowicze uważajcie i sprawdzajcie bo dużo jest nieuczciwych handlarzy, którzy tylko czekają.Sprawa zakończyła się mam nadzieję pozytywnie chociaż ostateczna próba maszyny odbędzie się w te żniwa i to zadecyduje czy zostanie w moim gospodarstwie.
    • Przez farmer_89
      Witam, czym czyscicie przedmuchujecie swoje kombajny podczas zniw? 
    • Przez Mareczek1
      Witam planuję zakupić siewnik kvernelanda Accord mc-drill Pro czy mógłby ktoś napisać jak się sprawują , na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i czy wogóle są warte uwagi,pozdrawiam
    • Przez AnkaSkakanka
      Dzień dobry,
      Oboje z mężem nie jesteśmy rolnikami. Mieszkamy w mieście, ale mamy rodzinę na wsi i bardzo lubimy tam przebywać. Jest to piękna wieś, w malowniczej okolicy. W bezpośrednim sąsiedztwie naszej rodziny znajduje się kilka działek należących do KOWR. Jedna z tych działek wydaje nam się bardzo interesująca i chlelibyśmy ją zakupić od KOWR, jednak nie ma nigdzie zamieszczonego ogłoszenia o jej sprzedaży. Jest to też działka o wielkości ponad 1ha, a my chcielibyśmy kupić jedynie jej fragment o powierzchni ok 30 arów. Czy ktoś z Państwa mógłby podpowiedzieć czy jest to w ogóle możliwe? Chcielibyśmy kupić tę działkę w celach rekreacyjnych i postawić tam mały domek (media są w drodze).
      Dodam, że żadne z nas nie posiada wykształcenia kierunkowego i na tę chwilę nie mamy możliwości (ani środków ani kwalifikacji) założenia gospodarstwa rolnego. Okolica jest zamieszkana przez osoby, które nie prowadzą działalności rolnej, są to wyłącznie siedliska.
      Będę wdzięczna za wskazówki.
       
    • Przez tomek1974
      Wpisujcie jakie firmy was oszukały bo mnie ostatnio dwie z lubienia nie zapłaciła za kuku i z kalisza nie odbiera trawy zeszłorocznej.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj