karolinacwiertnia

Poddzierżawa a wcześniejsza emerytura

Polecane posty

Witam, za kilka miesięcy moja mama chce przejść na wcześniejszą emeryturę i wydzierżawić na mnie gospodarstwo (wiadomo musi to zrobić od razu na 10 lat, żeby się liczyło jako wyzbycie). Niestety ja nie chcę tego pola, to przepis jest mi obojętny, a dzierżawa byłaby wygodniejsza dla nas obu. I tu pojawia się problem bo mama ma podpisaną umowę z firmą sadzącą warzywa i teraz chce przenieść tę dzierżawę na mnie (niestety nie chcą oni dzierżawy na dłużej niż 2-3 lata jednocześnie). Czy to w jakiś sposób wpłynie na jej możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę? Gmina i lokalna agencja mówią, że im to obojętne, kto płaci podatki i ma pole i co z nim robi, byle się go wyzbyła, ale wojewódzka już mówi, że tak się nie powinno robić (ale sama nie wie dlaczego). Czy naprawdę ma coś do rzeczy fakt, odnośnie emerytury mojej mamy, co ja zrobię z wydzierżawionym od niej polem? Proszę o jakieś rady, bo ja już nie mam pomysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Po pierwsze dziecko od rodzica nie może brać dzierżawy. Taka umowa nie jest  honorowana w żadnym urzędzie a już na pewno przy emeryturze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ma  rację wojewódzka  i kolega  małorolny , choć nie  do końca... Sąd  Najwyższy uznał odstępstwo  od  tej  zasady 

 

cytat 

Artykuł 28 ust. 4 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w obecnym brzmieniu wyklucza taką możliwość. Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej zależy od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. 

Trzeba to zrobić także po to, aby otrzymać rentę lub emeryturę w pełnej wysokości.

W myśl wskazanego przepisu uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. 

Uważa się, że warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej jest spełniony, jeśli: 

emeryt lub rencista wydzierżawił grunty na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków osobie niebędącej:

1) małżonkiem emeryta lub rencisty,

2) jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem,

3) osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,

4) małżonkiem osoby wymienionej w podpunkcie drugim i trzecim;

emeryt lub rencista jest właścicielem lub posiadaczem gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych;

grunty i działy specjalne należą do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej;

emeryt lub rencista (jego małżonek) jest właścicielem lub współwłaścicielem gruntów bez potwierdzenia tego odpowiednimi dokumentami urzędowymi, lecz grunty te nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.

Do przepisu tego odwołuje się również Centrala KRUS na swojej stronie internetowej (www.krus.gov.pl). 

Z kolei Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt II UK 82/11) w sprawie dotyczącej prawa do pełnej emerytury rolniczej stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód do tego, żeby rolnik wydzierżawił gospodarstwo rolne osobie bliskiej. Musi on jedynie wykazać, że faktycznie nie czerpie bieżących dochodów z tego gospodarstwa. 

Sąd podkreślił, że art. 28 ust. 4 ustawy nie obejmuje wszystkich wypadków, w których ustawodawca uznaje, że działalność rolnicza nie jest prowadzona. Zatem należy przyjąć, że w innym wypadku niż zapisany w art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników właściciel (posiadacz) gospodarstwa rolnego może, w celu uniknięcia zawieszenia wypłaty świadczeń, wykazywać, że gospodarstwa nie prowadzi. Sąd Najwyższy uznał więc, że ubezpieczony w KRUS ma prawo do rolniczej emerytury w pełnej wysokości, jeśli swoje gospodarstwo wydzierżawi dziecku.

Podsumowując, należy liczyć się z tym, że w przypadku wydzierżawienia gospodarstwa córce KRUS odmówi Panu przyznania wcześniejszej emerytury. W świetle ustawy nie zaprzestał Pan bowiem prowadzenia działalności rolniczej. Od decyzji KRUS będzie Panu przysługiwać odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W nim warto powołać się na zacytowany wyrok Sądu Najwyższego.

 

 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Sąd sądem a Krus swoje.Nim udowodnisz przed krusem że może matka wydzierżawić córce gospodarstwo to pewnie już będzie nalezała się zwykła emerytura. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Każda  instytucja  stosuje sie  do  wyroków , zwłaszcza  Sądu Najwyższego .

Trzeba  tylko  wiedzieć na  co  się powołać, na jakie konkretnie  orzeczenie  , zacytować  je i  sprawa dalej  jest prosta .

Oczywiście  trzeba  też  udowodnić, że  właściciele  nie  czerpią  z tego  korzyści 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

jestem na podobnym etapie co koleżanka, dokumenty do KRUSU złożone i nikt nie mówił o tym że dziecko nie może być dzierżawcą. zresztą w kilku gospodarstwach w mojej miejscowości dzieci ,,odziedziczyły" po rodzicach gospodarstwa aby mogli przejść na rentę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    766

Dla mnie przepis też jest jednoznaczny i w przypadku wydzierżawienia gospodarstwa na rzecz dziecka nie powinno przysługiwać prawo do emerytury. Jednak w praktyce przechodzi to w KRUSie bez żadnego problemu, jednym z warunków jest brak wspólnego gospodarstwa domowego. Sam znam kilka przypadków gdzie rodzice oddali w dzierżawę gospodarstwo dziecku i pobierają emeryturę w pełnej wysokości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

mam pytanie o dopłaty a wczesniejsz emerytura krus

rolnik zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej i przeszedł na wcześniejszą  emeryture  rolniczą  czy jeżeli będzie pobierał dopłaty bezpośrednie czy to może mieć wpływ na emeryture  ustawa mówi tylko o nie posiadaniu gospodarstwa żadne                      nie wykazują użytków rolnych

wiadomo ze arimr nie interesuje posiadnaie  tylko użytkowanie

sprawa podobna do renty z tytułu niezdolności do pracy czy zapis w umowie dzierżawy ze wydzierżawiający pobiera dopłaty obszarowe może mie wpływ na wysokość renty przepisy nie jednoznaczne

przejrzałem orzeczenia sadów  najważniejsze jest zaprzestanie prowadzenia gos  A NIE POSIADANIE  POLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ale wtedy czerpia korzyści  z  posiadania  pola , poza tym  branie dopłat na  grunty których sie nie użytkuje, jest niezgodne z prawem . 

Odpowiedź - nie  nie moga  brac dopłat  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jestem na podobnym etapie co koleżanka, dokumenty do KRUSU złożone i nikt nie mówił o tym że dziecko nie może być dzierżawcą. zresztą w kilku gospodarstwach w mojej miejscowości dzieci ,,odziedziczyły" po rodzicach gospodarstwa aby mogli przejść na rentę

 

U mnie wręcz pani w krusie doradziła wydzierżawienie na córkę, bo wygodnie, bo już teraz można. To jak to w końcu jest?

A skoro uznają, że może, to może, pytanie dotyczyło głównie tego, czy ja dzierżawiąc grunt dzierżawiony od mamy, która będzie na emeryturze, nie spowoduję tym samym jakiegoś negatywnego wpływu na jej prawo do emerytury (przejmuję jej dzierżawcę, jako swojego poddzierżawcę, żadne pieniądze, przynajmniej bezpośrednio, do niej za to nie idą)?

 

 

Edytowano przez karolinacwiertnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Żeby mama  mogła  Ci  wydzierżawić grunty  - musi najpierw  rozwiązać umowę  z  obecnym  dzierzawcą  ,

Ta nieruchomość  ma uzytkownika  , nie  mozna  2  razy  wydzierżawić na  ten  sam  okres czasu   ,  czy  sprzedać  tej  samej  rzeczy 

nie  moze  tak byc  że  Ty  wskakujesz między  jedna  strone  umowy  a  drugą 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tu nie ma problemu, bo umowa się właśnie skończyła i miała być przedłużona, a już zaorali pole pod nową uprawę, teraz oni czekają tylko na to czy to zrobimy przedłużenie i na kogo, pod tym względem nie ma problemów, jest im obojętne od której z nas wezmą pole, byle wydzierżawić. A emerytura ma być już pod koniec lutego, to trochę nam się śpieszy, żeby się zdecydować jak to zrobić najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

KRUS interesuje tylko umowa  własciciela  z dzierżawcą , czyli  Mamy z Tobą.

Co  Ty  zrobisz z  tym gruntem  - nie ich sprawa , byleby mama nie  czerpała  korzyści  z tego  gruntu  


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak to jest jak na wczesniejsza emeryture odda ktos w dzierzawe to doplate moze na siebei skladac ten c obeirze emeryture wczesniejsza ? czy musi byc doplata skladana na dzierzawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sąd sądem a Krus swoje.Nim udowodnisz przed krusem że może matka wydzierżawić córce gospodarstwo to pewnie już będzie nalezała się zwykła emerytura. :D

 

Można wydzierżawić synowi czy córce to nie wiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7

krus bez problemu daje emeryturę wzamian za dzierżawę na min. 10lat zgłoszona do ewidencji! czy ewidencja ja zatwierdzi to już bez różnicy bo w świetle prawa nie można wydzierzawic dziecku. zatem jak dostaniesz decyzję odmowna to z tym do krus wraz z umową dzierżawy i wniosek o rentę i sprawa załatwiona bo krus daje nawet w przypadku odmowy zarejestrowania dzierżawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Witam mój ojciec chciał przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą, ma ukończone 60 lat i wymagany okres składkowy a mimo to przyszła decyzja odmowna emerytury w uzasadnieni napisali że w roku 1980 nie opłacał składak a jest pewien że opłacał bo od 1978 miał własne gospodarstwo i płacił przy podatku choc papiery dawno wyblakły ale mimo tego to jeśli licząc nawet składki od 81 to wychodzi 35 lat a wymagane jest 30, druga rzecz że nie pracował w którymś tam roku chyba w 75 przez trzy miesiące w gospodarstwie rodziców bo był wtedy w wojsku, "a za przeproszeniem co to ma do rzeczy" i trzecia sprawa że nie zaprzestał działalności rolniczej a w momencie gdy składał wniosek ewidentnie w Krusie mówili mu że najpierw składa się papiery a dopiero po przyjściu decyzji przekazuje się gospodarstwo następcy i na koniec napisano że dla niego wiek emerytalny wynosi 67 lat. Co z tym dalej zrobić? odwołać się do sadu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

hmm - ale można z U.Gminy dostać zaświadczenie do KRUS od kiedy miało się gospodarstwo rolne.

 


KRUS interesuje tylko umowa  własciciela  z dzierżawcą , czyli  Mamy z Tobą.

Co  Ty  zrobisz z  tym gruntem  - nie ich sprawa , byleby mama nie  czerpała  korzyści  z tego  gruntu  

dokładnie.

Matka dzierżawi córce i idzie na emeryturę i KRUS nic nie może zrobić, ja zaniosłem jakiś wyrok sądu w którym krus przegrał pani się zaśmiała że to i tak fikcyjna dzierżawa a wtedy ja zarzuciłem jej że skoro ma pewność że fikcyjna to niech przyśle kontrolę skoro jest urzędnikiem i widzi nieprawidłowości. Przestała ze mną rozmawiać, emerytura przyznana bez żadnych problemów.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

Witam mój ojciec chciał przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą, ma ukończone 60 lat i wymagany okres składkowy a mimo to przyszła decyzja odmowna emerytury w uzasadnieni napisali że w roku 1980 nie opłacał składak a jest pewien że opłacał bo od 1978 miał własne gospodarstwo i płacił przy podatku choc papiery dawno wyblakły ale mimo tego to jeśli licząc nawet składki od 81 to wychodzi 35 lat a wymagane jest 30, druga rzecz że nie pracował w którymś tam roku chyba w 75 przez trzy miesiące w gospodarstwie rodziców bo był wtedy w wojsku, "a za przeproszeniem co to ma do rzeczy" i trzecia sprawa że nie zaprzestał działalności rolniczej a w momencie gdy składał wniosek ewidentnie w Krusie mówili mu że najpierw składa się papiery a dopiero po przyjściu decyzji przekazuje się gospodarstwo następcy i na koniec napisano że dla niego wiek emerytalny wynosi 67 lat. Co z tym dalej zrobić? odwołać się do sadu?

 

nie dokończa KASA na racje  należy przyznać racje kasie w niektórych odpowiedziach  

najważniejsza sprawa dla kasy to wymagany okres składkowy  czy aby kasa na pewno uznała 30 lat pracy w gospodarstwie

to należy sprawdzić dokładnie jak kasa uznała lata pracy UWAGA KASA PRZY EMERYTURZE WCZESNIEJSZEJ O 5 LAT NIE UZNAJE JAKIEJ KOLWIEK PRZACY POZA ROLNICTWEM

1 kasa ma racje  ze nie uznała pobytu w wojsku (  lata pracy są uznane lecz nie wliczone do okresu składkowego)

2  w emeryturze wcześniejszej musi nastąpić trawałe przekazanie gospodarstwa przed decyzją  w normalnej emeryturze nie ma wymogu przekazania gospodarstwa otrzymuje się wyłącznie czesc składkową ale emerytura jest przyznana  tu kasa ma racje

musicie przeanalizować tylko prace w rolnictwie w odpowiednich latach  na pewno krus nie uznał 30 lat pracy w gosp

w decyzji jest wyszczególnienie lat pracy

kasa błednie poinformowała go o przekazaniu gos po decyzji kasy  liczyła na niewiedze waszą czy złożyli państwo odwołanie do oddziału regiolnalnego  tylko merytoryczne  należy obecnie skupic się na tych kwestionowanych latach  można to spokojnie kasie udowodnić  napisz proszę jakie lata kasa zaliczyłą  postaram się odpowiedzieć

 

Edytowano przez adaammek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez cinas16
      Rok temu podpisałem umowę dzierżawy z Urzędem gminy. Ziemia 6 klasa, w umowie napisane, że muszę użytkować rolniczo, w planie zagospodarowania użytki kopalne. Czynsz-równoważność  2q żyta, świadczenia publiczne po mojej stronie. W tym roku dostałem nakaz podatkowy na kwotę 1200zł/ha (naliczone jak od kopalin). 300 m dalej posiadam swoje pole podatek 0,00zł (6 klasa ziemi). I tu moje pytanie skoro ziemie mam użytkować rolniczo, czy maja prawo naliczać mi podatek jak do kopaliny? Zainwestowałem trochę w tą ziemię, pole było zaperzone, nawożenie itd. i szkoda rozwiązywać umowę, ale na taki podatek mnie nie stać.
    • Przez tatiati
      Witam! Niedługo mam podpisać umowę dzierżawy. Mój tata chce przejść na emeryturę, więc chce mi oddać ziemię w dzierżawę. Umowę wypisywała matka, ziemia jest na tatę to ona zajmuje się 'papierologią' w domu. Byliśmy już w KRUS ale brakowało nam jednego dokumentu, więc jeszcze nie oddaliśmy wniosku. W międzyczasie wynikła inna sprawa. W umowie wykluczona jest działka, na której stoi dom. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale pani w KRUSie była baaaaardzo zdziwiona, że ta jedna działka jest wykluczona. Zasiało to we mnie ziarno niepewności, zwłaszcza że specjalnie musieliśmy się wracać do gminy, żeby znów wyliczyli przeliczeniowe bo w takim wypadku się zmieniło. Tata ciągle zapewnia mnie, że to ja będę tam mieszkał i zajmował się wszystkim ale wiem, że matka nie jest temu przychylna i bardziej widziałaby tam moją siostrę. Chciałbym wiedzieć czym skutkuje wykluczenie tej jednej działki, bo domyślam się że matka nie odpisała jej bez powodu ale nie chce mi powiedzieć jaki jest ten powód, twierdząc że to tata to wymyślił, tymczasem ojciec nic o tym nie wie. Nie chcę być związany umową jeśli potem to siostra miałaby się wszystkim zajmować (w takim wypadku niech wydzierżawią ziemię siostrze a nie mnie). Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj