Skocz do zawartości
karolinacwiertnia

Poddzierżawa a wcześniejsza emerytura

Polecane posty

Witam, za kilka miesięcy moja mama chce przejść na wcześniejszą emeryturę i wydzierżawić na mnie gospodarstwo (wiadomo musi to zrobić od razu na 10 lat, żeby się liczyło jako wyzbycie). Niestety ja nie chcę tego pola, to przepis jest mi obojętny, a dzierżawa byłaby wygodniejsza dla nas obu. I tu pojawia się problem bo mama ma podpisaną umowę z firmą sadzącą warzywa i teraz chce przenieść tę dzierżawę na mnie (niestety nie chcą oni dzierżawy na dłużej niż 2-3 lata jednocześnie). Czy to w jakiś sposób wpłynie na jej możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę? Gmina i lokalna agencja mówią, że im to obojętne, kto płaci podatki i ma pole i co z nim robi, byle się go wyzbyła, ale wojewódzka już mówi, że tak się nie powinno robić (ale sama nie wie dlaczego). Czy naprawdę ma coś do rzeczy fakt, odnośnie emerytury mojej mamy, co ja zrobię z wydzierżawionym od niej polem? Proszę o jakieś rady, bo ja już nie mam pomysłów.

malorolny121    25

Po pierwsze dziecko od rodzica nie może brać dzierżawy. Taka umowa nie jest  honorowana w żadnym urzędzie a już na pewno przy emeryturze. 

mariuszd93    489

Ma  rację wojewódzka  i kolega  małorolny , choć nie  do końca... Sąd  Najwyższy uznał odstępstwo  od  tej  zasady 

cytat 

Artykuł 28 ust. 4 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w obecnym brzmieniu wyklucza taką możliwość. Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej zależy od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. 

Trzeba to zrobić także po to, aby otrzymać rentę lub emeryturę w pełnej wysokości.

W myśl wskazanego przepisu uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. 

Uważa się, że warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej jest spełniony, jeśli: 

emeryt lub rencista wydzierżawił grunty na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków osobie niebędącej:

1) małżonkiem emeryta lub rencisty,

2) jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem,

3) osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,

4) małżonkiem osoby wymienionej w podpunkcie drugim i trzecim;

emeryt lub rencista jest właścicielem lub posiadaczem gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych;

grunty i działy specjalne należą do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej;

emeryt lub rencista (jego małżonek) jest właścicielem lub współwłaścicielem gruntów bez potwierdzenia tego odpowiednimi dokumentami urzędowymi, lecz grunty te nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.

Do przepisu tego odwołuje się również Centrala KRUS na swojej stronie internetowej (www.krus.gov.pl). 

Z kolei Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt II UK 82/11) w sprawie dotyczącej prawa do pełnej emerytury rolniczej stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód do tego, żeby rolnik wydzierżawił gospodarstwo rolne osobie bliskiej. Musi on jedynie wykazać, że faktycznie nie czerpie bieżących dochodów z tego gospodarstwa. 

Sąd podkreślił, że art. 28 ust. 4 ustawy nie obejmuje wszystkich wypadków, w których ustawodawca uznaje, że działalność rolnicza nie jest prowadzona. Zatem należy przyjąć, że w innym wypadku niż zapisany w art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników właściciel (posiadacz) gospodarstwa rolnego może, w celu uniknięcia zawieszenia wypłaty świadczeń, wykazywać, że gospodarstwa nie prowadzi. Sąd Najwyższy uznał więc, że ubezpieczony w KRUS ma prawo do rolniczej emerytury w pełnej wysokości, jeśli swoje gospodarstwo wydzierżawi dziecku.

Podsumowując, należy liczyć się z tym, że w przypadku wydzierżawienia gospodarstwa córce KRUS odmówi Panu przyznania wcześniejszej emerytury. W świetle ustawy nie zaprzestał Pan bowiem prowadzenia działalności rolniczej. Od decyzji KRUS będzie Panu przysługiwać odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W nim warto powołać się na zacytowany wyrok Sądu Najwyższego.

Wiadomość z agroFakt.pl

malorolny121    25

Sąd sądem a Krus swoje.Nim udowodnisz przed krusem że może matka wydzierżawić córce gospodarstwo to pewnie już będzie nalezała się zwykła emerytura. :D

mariuszd93    489

Każda  instytucja  stosuje sie  do  wyroków , zwłaszcza  Sądu Najwyższego .

Trzeba  tylko  wiedzieć na  co  się powołać, na jakie konkretnie  orzeczenie  , zacytować  je i  sprawa dalej  jest prosta .

Oczywiście  trzeba  też  udowodnić, że  właściciele  nie  czerpią  z tego  korzyści 

szwagier24    5

jestem na podobnym etapie co koleżanka, dokumenty do KRUSU złożone i nikt nie mówił o tym że dziecko nie może być dzierżawcą. zresztą w kilku gospodarstwach w mojej miejscowości dzieci ,,odziedziczyły" po rodzicach gospodarstwa aby mogli przejść na rentę

driver24    1

Dla mnie przepis też jest jednoznaczny i w przypadku wydzierżawienia gospodarstwa na rzecz dziecka nie powinno przysługiwać prawo do emerytury. Jednak w praktyce przechodzi to w KRUSie bez żadnego problemu, jednym z warunków jest brak wspólnego gospodarstwa domowego. Sam znam kilka przypadków gdzie rodzice oddali w dzierżawę gospodarstwo dziecku i pobierają emeryturę w pełnej wysokości.

adaammek    10

mam pytanie o dopłaty a wczesniejsz emerytura krus

rolnik zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej i przeszedł na wcześniejszą  emeryture  rolniczą  czy jeżeli będzie pobierał dopłaty bezpośrednie czy to może mieć wpływ na emeryture  ustawa mówi tylko o nie posiadaniu gospodarstwa żadne                      nie wykazują użytków rolnych

wiadomo ze arimr nie interesuje posiadnaie  tylko użytkowanie

sprawa podobna do renty z tytułu niezdolności do pracy czy zapis w umowie dzierżawy ze wydzierżawiający pobiera dopłaty obszarowe może mie wpływ na wysokość renty przepisy nie jednoznaczne

przejrzałem orzeczenia sadów  najważniejsze jest zaprzestanie prowadzenia gos  A NIE POSIADANIE  POLA

mariuszd93    489

Ale wtedy czerpia korzyści  z  posiadania  pola , poza tym  branie dopłat na  grunty których sie nie użytkuje, jest niezgodne z prawem . 

Odpowiedź - nie  nie moga  brac dopłat  :P

jestem na podobnym etapie co koleżanka, dokumenty do KRUSU złożone i nikt nie mówił o tym że dziecko nie może być dzierżawcą. zresztą w kilku gospodarstwach w mojej miejscowości dzieci ,,odziedziczyły" po rodzicach gospodarstwa aby mogli przejść na rentę

U mnie wręcz pani w krusie doradziła wydzierżawienie na córkę, bo wygodnie, bo już teraz można. To jak to w końcu jest?

A skoro uznają, że może, to może, pytanie dotyczyło głównie tego, czy ja dzierżawiąc grunt dzierżawiony od mamy, która będzie na emeryturze, nie spowoduję tym samym jakiegoś negatywnego wpływu na jej prawo do emerytury (przejmuję jej dzierżawcę, jako swojego poddzierżawcę, żadne pieniądze, przynajmniej bezpośrednio, do niej za to nie idą)?

Edytowano przez karolinacwiertnia

mariuszd93    489

Żeby mama  mogła  Ci  wydzierżawić grunty  - musi najpierw  rozwiązać umowę  z  obecnym  dzierzawcą  ,

Ta nieruchomość  ma uzytkownika  , nie  mozna  2  razy  wydzierżawić na  ten  sam  okres czasu   ,  czy  sprzedać  tej  samej  rzeczy 

nie  moze  tak byc  że  Ty  wskakujesz między  jedna  strone  umowy  a  drugą 

No i właśnie tu nie ma problemu, bo umowa się właśnie skończyła i miała być przedłużona, a już zaorali pole pod nową uprawę, teraz oni czekają tylko na to czy to zrobimy przedłużenie i na kogo, pod tym względem nie ma problemów, jest im obojętne od której z nas wezmą pole, byle wydzierżawić. A emerytura ma być już pod koniec lutego, to trochę nam się śpieszy, żeby się zdecydować jak to zrobić najlepiej.

mariuszd93    489

KRUS interesuje tylko umowa  własciciela  z dzierżawcą , czyli  Mamy z Tobą.

Co  Ty  zrobisz z  tym gruntem  - nie ich sprawa , byleby mama nie  czerpała  korzyści  z tego  gruntu  

warchest    44

a jak to jest jak na wczesniejsza emeryture odda ktos w dzierzawe to doplate moze na siebei skladac ten c obeirze emeryture wczesniejsza ? czy musi byc doplata skladana na dzierzawce

staszek131415    2032

Sąd sądem a Krus swoje.Nim udowodnisz przed krusem że może matka wydzierżawić córce gospodarstwo to pewnie już będzie nalezała się zwykła emerytura. :D

Można wydzierżawić synowi czy córce to nie wiem ;)

Bartek01    1

krus bez problemu daje emeryturę wzamian za dzierżawę na min. 10lat zgłoszona do ewidencji! czy ewidencja ja zatwierdzi to już bez różnicy bo w świetle prawa nie można wydzierzawic dziecku. zatem jak dostaniesz decyzję odmowna to z tym do krus wraz z umową dzierżawy i wniosek o rentę i sprawa załatwiona bo krus daje nawet w przypadku odmowy zarejestrowania dzierżawy.

daanny    9

Witam mój ojciec chciał przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą, ma ukończone 60 lat i wymagany okres składkowy a mimo to przyszła decyzja odmowna emerytury w uzasadnieni napisali że w roku 1980 nie opłacał składak a jest pewien że opłacał bo od 1978 miał własne gospodarstwo i płacił przy podatku choc papiery dawno wyblakły ale mimo tego to jeśli licząc nawet składki od 81 to wychodzi 35 lat a wymagane jest 30, druga rzecz że nie pracował w którymś tam roku chyba w 75 przez trzy miesiące w gospodarstwie rodziców bo był wtedy w wojsku, "a za przeproszeniem co to ma do rzeczy" i trzecia sprawa że nie zaprzestał działalności rolniczej a w momencie gdy składał wniosek ewidentnie w Krusie mówili mu że najpierw składa się papiery a dopiero po przyjściu decyzji przekazuje się gospodarstwo następcy i na koniec napisano że dla niego wiek emerytalny wynosi 67 lat. Co z tym dalej zrobić? odwołać się do sadu?

Nikita_Bennet    100

hmm - ale można z U.Gminy dostać zaświadczenie do KRUS od kiedy miało się gospodarstwo rolne.

KRUS interesuje tylko umowa  własciciela  z dzierżawcą , czyli  Mamy z Tobą.

Co  Ty  zrobisz z  tym gruntem  - nie ich sprawa , byleby mama nie  czerpała  korzyści  z tego  gruntu  

dokładnie.

Matka dzierżawi córce i idzie na emeryturę i KRUS nic nie może zrobić, ja zaniosłem jakiś wyrok sądu w którym krus przegrał pani się zaśmiała że to i tak fikcyjna dzierżawa a wtedy ja zarzuciłem jej że skoro ma pewność że fikcyjna to niech przyśle kontrolę skoro jest urzędnikiem i widzi nieprawidłowości. Przestała ze mną rozmawiać, emerytura przyznana bez żadnych problemów.

adaammek    10

Witam mój ojciec chciał przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą, ma ukończone 60 lat i wymagany okres składkowy a mimo to przyszła decyzja odmowna emerytury w uzasadnieni napisali że w roku 1980 nie opłacał składak a jest pewien że opłacał bo od 1978 miał własne gospodarstwo i płacił przy podatku choc papiery dawno wyblakły ale mimo tego to jeśli licząc nawet składki od 81 to wychodzi 35 lat a wymagane jest 30, druga rzecz że nie pracował w którymś tam roku chyba w 75 przez trzy miesiące w gospodarstwie rodziców bo był wtedy w wojsku, "a za przeproszeniem co to ma do rzeczy" i trzecia sprawa że nie zaprzestał działalności rolniczej a w momencie gdy składał wniosek ewidentnie w Krusie mówili mu że najpierw składa się papiery a dopiero po przyjściu decyzji przekazuje się gospodarstwo następcy i na koniec napisano że dla niego wiek emerytalny wynosi 67 lat. Co z tym dalej zrobić? odwołać się do sadu?

nie dokończa KASA na racje  należy przyznać racje kasie w niektórych odpowiedziach  

najważniejsza sprawa dla kasy to wymagany okres składkowy  czy aby kasa na pewno uznała 30 lat pracy w gospodarstwie

to należy sprawdzić dokładnie jak kasa uznała lata pracy UWAGA KASA PRZY EMERYTURZE WCZESNIEJSZEJ O 5 LAT NIE UZNAJE JAKIEJ KOLWIEK PRZACY POZA ROLNICTWEM

1 kasa ma racje  ze nie uznała pobytu w wojsku (  lata pracy są uznane lecz nie wliczone do okresu składkowego)

2  w emeryturze wcześniejszej musi nastąpić trawałe przekazanie gospodarstwa przed decyzją  w normalnej emeryturze nie ma wymogu przekazania gospodarstwa otrzymuje się wyłącznie czesc składkową ale emerytura jest przyznana  tu kasa ma racje

musicie przeanalizować tylko prace w rolnictwie w odpowiednich latach  na pewno krus nie uznał 30 lat pracy w gosp

w decyzji jest wyszczególnienie lat pracy

kasa błednie poinformowała go o przekazaniu gos po decyzji kasy  liczyła na niewiedze waszą czy złożyli państwo odwołanie do oddziału regiolnalnego  tylko merytoryczne  należy obecnie skupic się na tych kwestionowanych latach  można to spokojnie kasie udowodnić  napisz proszę jakie lata kasa zaliczyłą  postaram się odpowiedzieć

Edytowano przez adaammek

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez patrykt25
      Witam .

Mam takie pytanko, a raczej pytania mianowicie :

Chcę kupić 1ha ziemi od ANR , napisałem podanie w sprawie kupna tego kawałka . Po jakimś tygodniu dostałem powiadomienie ,że na mój wniosek wszczęto postępowanie o sprzedaż . Czekałem około 5 miesięcy i nic się nie pojawiło , więc zadzwoniłem i dowiedziałem się że teraz mają jakieś kłopoty , bo przerzucają ich oddział gdzieś indziej . Poczekałem około 3 miesięcy i zadzwoniłem, a Pani powiedziała że tą działką przygotowują pod dzierżawę i żebym zadzwonił we wrześniu .

Teraz moje pytania , czy mój wniosek o kupno został odrzucony, że robią przetarg na dzierżawę ?

Ile może kosztować 1 ha ziemi klasy V ?

Jeżeli bym wygrał przetarg na dzierżawę np. na 5 lat to czy ANR może zerwać tą umowę ?

Czy w czasie dzierżawy (jeżeli bym wygrał ) ANR może sprzedać tą ziemię innemu rolnikowi , a ja wtedy będę dzierżawił tą ziemię nie od ANR tylko od innego właściciela , czy ANR może takie coś zrobić ?

Jeżeli ANR mogłaby takie coś zrobić ,to co się dzieje wtedy z moim pierwszeństwem kupna ?

Czy po 3 latach dzierżawy mam pierwszeństwo kupna i jeżeli złożę wniosek o kupno tego co bym dzierżawił 3 lata , to czy ANR musi mi to wtedy sprzedać , czy może odrzucić moje podanie i nadal dzierżawić ?

Sorry za taką dużą ilość pytań

Z góry dziękuję wszystkim .
    • Przez kot003
      Witam, mam pytanie dotyczące dzierżawy. Kupiłem niedawno okazyjnie ziemie 4ha, jednak ziemia ta jest w dzierżawie do 2015 roku. Jako obecny właściciel nie otrzymałem umówionej opłaty za wydzierżawienie za ten rok, poprzedni właściciel też nie. I tu moje pytanie jeśli dzierżawca nie dotrzymuje warunków umowy to czy moge mu wypowiedzieć umowe? Niby dzierżawca ma jeszcze kilka dni na dokonanie wpłaty ale jeśli tego nie zrobi to czy moge mu wypowiedzieć umowe?
    • Przez przemoxx90
      Witam,
      Dzierżawię, 2ha pola od Tadeusza S. Umowa skończyła się 03.03.2015 czyli dwa tygodnie temu. Dzierżawa była na okres 10 lat gdyż Tadeusz S przeszedł na rentę strukturalną (umowa opieczętowana pieczątkami agencji, urzędu gminy itd.). Dziś Kamil K (osoba która podobno kupiła) przyjeżdża do mnie i mówi że kupiła ten grunt.... Kuźwa ja też bym kupił ale ewidentnie Tadeusz S poleciał w kulki. Bo wspominał coś o sprzedaży ale tylko między wierszami i że sprzeda to za 35tys zł. Ja mówię że 35tys nie dam ale jak zejdzie z ceny to kupie. On na to że ma kupca na 35 tys. (grunt klasa VI). A tu dziś Kamil K mówi że kupił ten grunt za 24tys zł. Tadeusz S specjalnie powiedział mi tą cenę abym tego nie kupił. I tu moje pytanie: nie zostałem powiadomiony o sprzedaży a należało mi się prawo pierwokupu czy idzie jakoś to "wyrwać" (te ziemię) i obalić akt notarialny podobno dziś to przepisali. Wiem, że to nieetyczne i chamskie z mojej strony (właściciel powinien mieć prawo sprzedać komu chce) ale chłop nie przyjdzie szczerze nie powie o co mu chodzi rok temu było dogadane że sprzedaje mi a od kilku miesięcy zaczęło mu ewidentnie coś nie pasować tu się nie odzywał tu miał problemy o jakieś pierdoły itp. Jak postąpić najlepiej w tej sytuacji nawet jeżeli byłoby to niestosowne ale zgodne z prawem...
    • Przez Justyna85
      Jest to mój pierwszy post więc witam się z Wami serdecznie.

Ja w prawdzie rolnikiem nie jestem, ale będę wdzięczna za poradę.

Mianowicie w 2012 roku odziedziczyłam dom z sadem i ziemią rolną. Na decyzji płatniczej za podatek widnieje informacja, że tereny rolne (bez sadów) zajmują łącznie 0,5697 ha - gatunek ziem ornych to:  IIIa - 0,1197 ha, IIIb - 0,1900 ha, IVa - 0,2600;

Do tej pory ziemia była dzierżawiona przez sąsiadów, którzy rocznie w zamian przekazywali 350 kg ziemniaków. Umowa dzierżawy zakończyła się w 2014 roku, w związku z czym chciałabym przygotować i podpisać z nimi nową umowę. Pomysł z ziemniakami się sprawdzał, ale do pewnego czasu. W tym momencie mieszkamy z mężem sami, mówiąc kolokwialnie - nie przejemy takiej ilości.

Chciałabym przygotować nową umowę i zawrzeć w niej sumę pieniędzy, jaką biorący w dzierżawę będzie nam przekazywał rocznie. Nie mam jednak pojęcia, jaka to powinna być kwota? Nie chcę nikogo wyzyskiwać, ale również sama nie chcę być wyzyskiwana.

Poszperałam trochę w Internecie, natknęłam się kilkakrotnie na informację, że biorący w dzierżawę przekazuje właścicielowi ziemi: dopłaty + czynsz + opłaca podatek. Nie miałam nawet pojęcia, że mogłabym upomnieć się przynajmniej o część dopłat. Jak to jest?

Państwo na pewno znacznie lepiej się orientujecie, jak wygląda czynsz za dzierżawę, jaką stawkę mogłabym zaproponować?

• Przez freestep
      Witam.

Mam dzis do niektórych z Was pytanie.... Chce wynając obore od człowieka który wydzierrzawia mi juz cała swoją ziemie... W oborze nic nie trzyma juz 15 lat, obora 12x28 przejazdowa, w srodku jest wszystko do zrobienia np woda, prad wylanie korytarza bo jest ziemia i poprzerabianie klatek... Ile płaci sie za wynajęcie takiej obory  ? Pytanie kieruje do osób które dzierżawią lub wiedzą kto dzierżawi. Powstrzymajcie sie Ci którzy chcą nabic sobie posty przez dodanie jakiegos głupiego zdania.. Pozdrawiam