michal992

Płodozmian, zmianowanie pdo buraka cukrowego i ziemniaka.

Polecane posty

michal992    1

Witam.

 

Pytanie związane jest w mniejszym stopniu z praktyką rolniczą, a  w większym z edukacją. Otóż jestem studentem rolnictwa i robie projekt zaliczeniowy z uprawy roślin. Potrzebuje zaprojektować płodozmian na gleby lekkie i ciężkie z wariantem uprawy tradycyjnej oraz konserwującej. Powiem szczerze, że nie wiem jak się do tego zabrać, a ilość informacji i przykładów w internecie jest bardzo mała. Ponad to płodozmiany muszą wykazywać dodatni bilans materii organicznej badanej metodami Eicha i Kundlera oraz Heylanda. Płodozmian ma być 5 polowy. Tu rodzi się moje kolejne pytanie. Jeśli płodozmian jest 5 polowy to oznacza, ze w jednym roku muszę mieć pięć różnych roślin na danych "poletkach" a całość zmianowania ma 5lat? zatem trzeba to rozpisać w tabeli 5x5?   Z góry dziękuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Miałem ostatnio egzamin ze zmianowań. Jeżeli robisz płodozmian 5 letni to nie oznacza że w danym roku musisz mieć koniecznie na danych poletkach inna roślinę., bo błędem nie jest sianie zyta po zycie lub kukurydzy po kukurydzy ale lepiej tego nie robić jak mażasz dowolność dobrania roślin. Jedno jest pewne w takim projekcie - przed okopowymi pełna dawka obornika na jesień. A przed plon najlepiej fito sanitarny - na glebie lekkiej może być np. gryka lub owies albo np. jeżeli przedplon żyto lub inne zboże to może być poplon gorczycy za siany do 20 sierpnia. ale też po krzyżowych czyli gorczyca lub rzepak nie wolno siac buraka. Po ziemniakach - wapnowanie i gruber do 20 cm a na wiosne jęczmień browarny.  Jeżeli uprawa ma być konserwujaca stawiamy na bezorkową technologię a jedynie pod okopowe można zaorać. Musisz też w takim płodozmianie uwzglednić roślinę motylkowatą czyli na lekkiej glebie łubin a na cięzszej może być np. groch lub bobik- ale może być ona przedplonem raczej tylko dla ozimin - np. zyto lub pszenica i fajnie to wychodzi bezorokowo. Łubin jest kiepski pod ziemniaka bo głebowko przesusza i naraża na czarną nózke a z tego azotu po nim nie wiele zostanie po zimie. Jeżeli siejemy jare i jest możliwość zasiania poplonu po ich zbiorze to robimy to. Poczytaj też sobie o płodozmianie norfolskim -co prawda jest 4-letni ale to sprawdzony i najstarszy płodozmian.

 

mój przykład na glebe lekką -srednią: 1.ziemniaki na oborniku - 2.jęczmień jary- poplon gorczycy - 3. kukurydza  - mulcz 4. łubin 5. żyto ozime - obornik - poplon 

 

Po motylkowych fajnie udaje sie rzepak ozimy ale może być ciezko aby wczesnie zebrać lubin czy np. groch - czasem sie to jednak udaje, a rzepak i po nim obornik i poplon zyta byłoby dobre pod ziemniaka. Przed burakami stawiamy na zboże ozime i obornik. Poplon nie wiem jaki może być dobry ( facelia ? ) ale gorczyca odpada. Farto też policzyć ten bilans materi org. dla całego cyklu z uwzględnieniem obornika i poplonów aby mieć pewność że wyszło na +.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal992    1

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno małe pytanie. Na glebach lekkich raczej nie ma szans na buraka, a co za tym idzie ciężko w uprawie konserwującej zachować po ziemniaku zakryte pole na zimę. Dobrze myślę? po zbiorach ziemniaków nie ma już czasu na międzyplon ścierniskowy itp. Poza tym ziemniak i uprawa konserwująca chyba raczej się wykluczają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jak ziemniaki, ktoś zbierze do 10 - 15 wrzesnia to mozna wysiać teoretycznie jakiś poplon żyta . No ziemniak to jest przeciwieństwem konserwacji gleby, zalezy jeszcze od typu uprawy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Witam.
Czy kukurydza na kiszonkę jest złym przedplonem dla ziemniaków? Mam zamiar zebrać ją na przełomie sierpnia-września i zasiać jakiś międzyplon o szybkim tempie wzrostu (jeszcze nie wiem co zasieje) a w listopadzie dać na to obornik. Mam pewne obawy (nie wiem czy uzasadnione) odnośnie szkodników np. glebowych które mogą wystąpić w ziemniakach oraz o to czy pozostałości kukurydzy czyli korzenie i resztki łodyg nie będą utrudnieniem w sadzeniu i zbiorze bulw? 
Wiadomo że rośliny strączkowe są świetnym przedplonem dla ziemniaków. Ale czy po grochu zebranym na ziarno, później poplonie który urośnie z osypanych nasion nie istnieje jakieś ryzyko wystąpienia szkodników, zbyt bujnego wzrostu wegatatywnego ziemniaka? Czy są tylko zalety?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj