Taurus83

Podatek od dzierżawy do US

Polecane posty

Taurus83    889

byłem dzisiaj podpisać umowę z księgową. od słowa do słowa i pani mi oznajmiła, że osoba która wydzierżawia mi ziemię musi odprowadzić podatek 8,5 % do US. nawet jak ziemia jest za darmo  wydzierżawiana to biorą średnią z gminy i od tej kwoty naliczają podatek.. jeżeli w umowie jest napisane że za dzierżawę 2q pszenicy to też od tej pszenicy się płaci podatek. dzwoniłem do kumpla i on mi powiedział że miał właśnie taki przypadek u siebie bo jego rodzice wydzierżawili bratu ziemię i napisali w umowie że dzierżawa za zboże. no i oni to zgłosili do US itd i im powiedzieli że od płodów rolnych nie ma podatku. moja nowa księgowa czytała przy mnie ustawę i tam wyraznie było zaznaczone z tymi płodami że też trzeba płacić. to jak to w końcu jest? jakie macie doświadczenia?

 

ile płacicie księgowej?

 

ja 180 brutto miesięcznie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

jeżeli rolnik wydzierżawia grunt innemu rolnikowi na cele rolnicze to czynsz jaki uzyska jest zwolniony z takiego podatku  

 

http://e-agropodatki.eu/dzierzawa-gruntu-rolnego-a-podatek-dochodowy/

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/pit/262382,Czy-rolnik-placi-PIT-od-dzierzawy-gospodarstwa-rolnego.html

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ale od podatku od dzierżawy  są zwolnione osoby fizyczne które wydzierżawiły gospodarstwo jak i jego składniki na cele rolnicze? Tylko teraz kwestia czy wydzierżawiony grunt orny to składnik gospodarstwa rolnego czy zwykła nieruchomość rolna. 


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

wiesz ja znam tylko taką definicje gospodarstwa o której tu akurat mowa 

jak się na to nie łapie to ta pani księgowa ma racje  ;)

  Art. 1. Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Art. 2. 1. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

 

 http://aktyprawne.poznajpodatki.pl/inne-ustawy/ustawa-o-podatku-rolnym-dz-u-2006-nr-136-poz-969/

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja akurat dzierżawię ok 50 ha we wszystkich możliwych wariantach  także trzeba będzie pogłówkować w razie kontroli żeby nikogo nie wysypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez TheMariko12
      Witam
      Chciałbym dowiedzieć się coś na temat podatku od ziemi, dla osób które posiadają poniżej 1 ha.
      Jak to wygląda jeśli się ma np, 0,5ha ziemi rolnej? Jak wówczas jest naliczany podatek, bo z tego co słyszałem, są to duże kwoty, a już powyżej 1 ha bardzo małe. Dodam,że dotyczy to samej ziemi bez budynków i gospodarstwa.
    • Przez wojt
      Witam, mam pytanie odnośnie podatku od stodoły... Jakie warunki trzeba spełniać żeby być zwolnionym od płacenia tego podatku? Jestem na ZUSie swojego pola nic nie mam tylko dzierżawy czy na podstawie tego można się ubiegać o zwolnienie czy trzeba mieć własność ziemii? Trochę boli płacenie za stodołe bo za mkw jest 5.92zł.
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
    • Przez srubek99334
      Witam jestem w 3 klasie technikum, od września będę miał zawód rolniczy i chciałbym się dowiedzieć co muszę zrobić żeby wydzierżawić ziemię od agencji nieruchomości rolnych. Z góry dziękuję za odpowiedzi 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj