Bodzio110

Agregat upr-siewny 3m-nabudowany,czy na hydropaku?

Polecane posty

Bodzio110    3

Mam pytanko odnośnie biernego agregatu uprawowo-siewnego,czy wybrać nabudowany, czy też na hydropaku? Wady i zalety tych opcji wyboru. Będzie ciągany ciągnikiem ok 110KM 6cyl.

Dzięki za info :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki ciągnik bez trudu da sobie radę z 3 metrowym agregatem z siewnikiem na hydropaku, chyba że chcesz szerszy. Plusem jest to ze jak potrzebujesz sam agregat to odczepiasz siewnik i w pole. Ale nabudowany jest wygodniejszy,krótszy a przez to lżejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bodzio110    3

Problemu z podnoszeniem z hydropakiem na pewno nie będzie, tylko się zastanawiam,bo jak na hydropaku to widać rowy po kołach od siewnika, a jak nabudowany to znów ładowanie zboża do skrzyni gorsze, nacisk na wał różny, bo zależy od ilości zboża w skrzyni, nie wiem jak się sprawdza to metalowe koło przy siewniku co jest do napędu( czy czasem jak siewnik jest na hydropaku i idą koła od siewnika to czy nie jest dokładniej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My mamy agregat z hydropakiem. Rowów u nas nie widać po kołach od siewnika. Ale na lżejszej ziemi jakieś wgłębienie by było. Ale to szczegół te rowy.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL0905    2

ja jestem za zestawem agregat+ siewnik na hydro paku

 

+(plusy)

- możliwość pracy oddzielnie siewnikiem oddzielnie agregatem

-jak masz bruzdę to siewnik w górę i po przejerzdzasz ją i później dopiero siejesz

-taszy agregat i siewnik

- na hydro paku jeździ się lepiej bo jest krótszy po złożeniu

-możliwość kombinacji maszyn ( jak masz hydro pak to odpinasz siewnik zbożowy i zapinasz np siewnik do kukurydzy i cheja lub jakiś kol wiek inny sprzęt

 

--( minusy)

- ciężar ( lecz 6 tłokowe dawaj ą sobie rade spokojnie w 3 m z hydr pakiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosek xu li    4

A co nadbudowanego siewnika nie można odpiąć? Mi sie wydaje ze można.

I w tym przypadku zestaw jest zawsze lekki bo jest krótszy. A na hydropkau tylko gdy jest podniesiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

Hydropak:

-z zestawu można odłączyć siewnik i używać go indywidualnie- gdy zajdzie taka potrzeba

-w każdym momencie gdy potrzebujesz na polu użyć sam agregat gdy trafiają sie jakieś grudy możesz to zrobić

 

 

Nabudowany:

-lepsze rozłożenie masy, żywotnośc podnośnika, łatwiejsze manewrowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19
ja jestem za zestawem agregat+ siewnik na hydro paku

 

+(plusy)

- możliwość pracy oddzielnie siewnikiem oddzielnie agregatem

-jak masz bruzdę to siewnik w górę i po przejerzdzasz ją i później dopiero siejesz

-taszy agregat i siewnik

- na hydro paku jeździ się lepiej bo jest krótszy po złożeniu

-możliwość kombinacji maszyn ( jak masz hydro pak to odpinasz siewnik zbożowy i zapinasz np siewnik do kukurydzy i cheja lub jakiś kol wiek inny sprzęt

 

--( minusy)

- ciężar ( lecz 6 tłokowe dawaj ą sobie rade spokojnie w 3 m z hydr pakiem)

 

Zgadzam się w 100% z tą odpowiedzią i traktować można ją jako moja

podpisuję się i ja :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

siewnik zawieszony na hydropaku można zawsze odczepić a nadbudowny już nie to samo z agregatem


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na hydropoku chyba będzie lepiej. Zawsze możesz odpiąć siewnik i pracować wszystkim osobno. Widziałem jak do uprawy pod buraki za agregatem zapinali specjalnie wykonane brony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piochu    8

Też jestem za hydropakiem, dużą zaletą jest możliwość odzielnej pracy, np: kiedy nie ma dostępu do większego traktora. My mamy zestaw aktywny na hydropak, niestety musimy pracować odzielnie, mamy MTZ-a który zresztą ma robotę ciągnąć samą bronę.


http://www.youtube.com/user/Piochu2 - moje filmy na YT. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Nabudowanym też można pracować oddzielnie, przynajmniej Amazone RPD301, tyle że siewnik zostaje z wałem. Z hydropakiem jest dużo zabawy na nawrotach co może dokuczyć na krótkich polach. Poza tym troche komicznie wygląda siewnik zadarty ponad kabine w ciągniku (choć niektóre sie zgrabnie składają), zastanawia mnie stabilność poprzeczna takiego zestawu z pełną skrzynią :(

 

Nabudowany ma dwie podstawowe wady które już wymieniono:

-zmienny nacisk na wał

-bardziej uciążliwe ładowanie zboża z ziemi

 

Ja rozglądam sie raczej za nabudowanym, choć najlepszą opcją byłby siewnik + agregat bez żadnych hydropaków, tylko wtedy ciągnik nie wydoli :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bodzio110    3
Nabudowanym też można pracować oddzielnie, przynajmniej Amazone RPD301, tyle że siewnik zostaje z wałem. Z hydropakiem jest dużo zabawy na nawrotach co może dokuczyć na krótkich polach. Poza tym troche komicznie wygląda siewnik zadarty ponad kabine w ciągniku (choć niektóre sie zgrabnie składają), zastanawia mnie stabilność poprzeczna takiego zestawu z pełną skrzynią :P

 

Nabudowany ma dwie podstawowe wady które już wymieniono:

-zmienny nacisk na wał

-bardziej uciążliwe ładowanie zboża z ziemi

 

Ja rozglądam sie raczej za nabudowanym, choć najlepszą opcją byłby siewnik + agregat bez żadnych hydropaków, tylko wtedy ciągnik nie wydoli :P

 

To zależy od ciągnika, bo można mieć na hydropaku i nie składać go na polu, jedynie złożyć na czas dojazdu na pole.

Nabudowany:

 

+ plusem nabudowanego może być to że łatwiej manewrować na przeczach(drzewa), czy też blisko przyczepy bo jest krótszy.

+ siejąc łatwiej ominąć np studzienkę

w sumie jak np bruzdę poprawić to można tylko koło napędowe od siewnika podnieść do góry i z siewnikiem przejechać,

a jak chce się pole uprawić bez siewnika to wtedy odczepić siewnik nabudowany też można bez problemu.

Dylematów jest sporo, w jednym i w drugim są plusy i minusy. A coś wybrać trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Hydropak:

+ Możliwość agregatowania z różnymi siewnikami

+ Możliwość wykonywania samej uprawy [np. przygotowanie poprzeczniaków, czy wyrównanie kolein przed właściwym siewem]

- Środek ciężkości jest bardziej przesunięty do tyłu [przy opuszczonym siewniku]

Nabudowany:

+ Blisko położony środek ciężkości

+ Lepsze dociśnięcie wału, przez znajdujący się nad nim siewnik

- agregatowanie tylko z dedykowanym siewnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek835    0

Ja tak samo bym proponował jak większość agregat na hydropaku. Duzo wieksza możliwość kombinacji pracy w polu (razem, osobno, a siewnik nadbudowany tylko z agregtem i tutaj duzy minus). A co do ciagnika to w moim przypadku MF 5455 (4 cylindry) daje sobie świetnie rade z hydropakiem 3m, i jeszcze nigdy nie był wciągany przy nakręcaniu (masa z pełnym siewnikiem ok 1500kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pojemność skrzyni w siewnikach nabudowanych a w siewnikach zaczepianych, dla przykładu Unia:

Siewnik nabudowany:

Famarol Plus 700 litrów

Siewniki tradycyjne:

Famarol 3 - 350 litrów

Poznaniak 3 - 410 litrów

Polonez 3 550 litrów.

A ja kupiłem nabudowany głównie dlatego że sie napatrzyłem jak wyglądają hydropaki montowane w sprzęcie z Unii, i jak zachowują sie zamocowane na nich siewniki podczas transportu.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

a ja wybrałem nabudowany ze zwgledu na srodek ciezkosci, nie oszukujmy sie ale hydropak tylko odsuwa srodek ciezkosci i to znacznie, wydaje mi sie ze nawet i kolo metra do tylu,

poza tym hydropack wazy jakies tam kilogramy, ktorych wcale tak malo nie bedzie, kolejna kwestia to siewnik ciagniety wazy wiecej od nabudowanego - lzejsza rama, nie ma kol, jedyne co dochodzi to kolo napedowe.

Najczesciej siewnik nabudowany ma znacznie wiekszy zbiornik na zboze - np KUHN w standardzie ma 600l co nam daje jakies 500kg pszenicy - a to juz jest ponad 3ha na jednym tankowaniu,

dodatkowo siewnik powinien jeszcze dociazac wal, jedni mowia ze to wada bo na poczatku dociaza wiecej, pozniej mniej, ale i tak caly czas dociaza :D

dla mnie te argumenty akurat przemowily za zestawem nabudowanym

 

a, jeszcze mi sie przypomnialo - zestaw nabudowany ma to do siebie ze nie bede mial kolegów do siewnika :D co czasem tez ma znaczenie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

no sam widzisz w galerii jak to wyglada, po jakims czasie dam znac jak to trybi


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sthil007    62

Posiadam zestaw uprawowo-siewny famarol brona aktywna +siewnik na hydropaku (wal packer)mam go 10 lat ogolnie jestem zadowolony ale zmieniam go na famarola z siewnikiem nabudowanym na bronie aktywnej. Plusy takiej konstrukcji to latwosc manewrowania zestaw jest krotszy i lzejszy a takze szybkosc i prostota zawracania uzywa sie tylko jednej dzwigni,jak wspomnieli koledzy mozna tez zabrac wiecej ziarna, a jezeli komus zalezy na pracy samym agregatem to sa modele w ktorych siewnik mozna odczepic bez problemu. Siewnik nabudowany jest prostsza konstrukcja nie ma np. silownika ktory w moim famarolu co sezon trzeba uszczelniac. Mam tez jedno pytanie do praktykow jaki wal jest najlepszym rozwiazaniem na gleby srednie? Packer w ciezszych warunkach przy opuznionych siewach sie zalepia co sadzicie o kombinacji brona atywna +wal rurowy +

siewnik nabudowany z redlicami talezowymi z famarolu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj