Skocz do zawartości
MichalDontworryboutIt

Hodowla bykow jak na ranczo w teksasie.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam

Pomysł jest taki aby hodować byki na wolnym wypasie czyli jakieś 9/12 miesięcy na polach pod gołym niebem a na te 3 zimowe miesiące w stodole.

Ile taki byk potrzebuje pola , ile paszy/owsa/kiszonki/siana na łeb ?

Dziękuję za czytanie.

Marcin309    7

jak masz pastwiska to lepiej mamki miesne i sprzedawac odsadki.. byki Ci pouciekają.. po za tym jak bedizesz zadawał im pasze treściwą na samej trawie nie widzę tego

GucioJUMZ    290

Pomysł jak kolega wyżej napisał bardziej pod mamki  :D Byk to byk dobrego ogrodzenia potrzebuje i żarcia na samej trawie i wodzie przyrosty będą słabe  ;) raczej jak już to ta stodoła i dobre wygrodzenie by mogły wychodzić na powietrze  ^^ odnośnie paszy to 1ha kukurydzy ma starczyć na 4 DJP jak piszę zle to poprawcie  :P dla cielaków owies a na tucz to pszeżyto  B) siana też trzeba sporo około 2 belek na DJP na miesiąc zależnie jaką pasze będą pobierać więcej  :rolleyes:

Wiadomość z agroFakt.pl

bieniek_88    56

Tuczy to się świnie to raz a dwa gówniarze zakładają durne tematy, bo im się nudzi. Moderatorzy chyba balują jeszcze. Może ktoś zrobi porządek z cenami 2016, umieści je w jednym dziale i poprzypina jak było w 2015 r.?

Edytowano przez bieniek_88

Witam a czy to by wypaliło ? posiadam 8 ha i chciał bym zainwestować w bydło mięsne rasy simental kupować co 4 miesiące po 2 sztuki przez dwa lata po 2 latach sprzedawać co 4 miesiące po 2 sztuki i dobierać chodzi o to żeby co 4 miesiące wpływała kasa czy lepiej jest kupić od razu 12 sztuk i hodować ?? czy mój plan jest dobry i ma szanse wypalić?? czy był bym w stanie utrzymać 12 sztuk ?? 

Post nie na temat. Podałem Ci w Twoim temacie linka, gdzie możesz zapytać

Edytowano przez danielhaker

Witam

Pomysł jest taki aby hodować byki na wolnym wypasie czyli jakieś 9/12 miesięcy na polach pod gołym niebem a na te 3 zimowe miesiące w stodole.

Ile taki byk potrzebuje pola , ile paszy/owsa/kiszonki/siana na łeb ?

Dziękuję za czytanie.

Masz chłopie fantazję, nie ma co... Z Polski chcesz Teksas zrobić... Może jeszcze Chucka Norrisa zatrudnisz :blink:

marcin6011    0

No właśnie też mam 6h ogrodzonych siatką i chciałem kupić 10 szt zeby sie pasło, co to nie wypali, bedą uciekać? gdzie ten temat żeby można było sie coś o tym dowiedzieć?

koorzen    0

Znam kolesia który w taki sposób utrzymóje okolo 30 byków. Ma tylko porządny pastuch. Zdarza się że uciekną, ale wtedy na croosa i zaraz są spowrotem. W sezonie maja tylko trawe a zimą kiszonke z trawy. Jego osiągi to jakies 600-650kg w 30 miesiecy, nie dużo ale jego koszty też są niewielkie.

marcin6011    0

Da się na pewno tak hodować, ale żeby złapał taki byk wagę też trzeba długo czekać, pewnie bardziej opłaca się trzymać w oborze i paść treściwie, lecz jak sobie chodzą w samopas to chłop ma mniej roboty przy tym.

Edytowano przez marcin6011

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez PatryczekKkol
      witam chce sie zajac hodowla cielat mieszanych miesne i hf kupujac od gospodarzy cielaki tygodniowe i trzymac je do wagi ok.150kg co myslicie o tym?
    • Przez Daniipeee
      Witam, jestem nowy na forum więc Cześć wszystkim , wracając do sedna sprawy, Chciał bym zacząć hodować kury nioski ok.1000 szt. Do dyspozycji mam stara stodole która można przerobić na kurnik wymiary ok 12mx25m. Do dyspozycji mam 1ha łąki granicząca ze stodoła na wybieg i 5ha na zasianie. Chciał bym dowiedzieć się coś na temat hodowli , opłacalności, wymaganiami, pozwoleniami, i czy warto, na koniec dodam tylko ze nie mam doświadczenia w rolnictwie. Lecz mam zapał i chęci. Proszę o wyrozumiałość 
      pozdrawiam DM
    • Przez Daniipeee
      Witam, jestem nowy na forum więc Cześć wszystkim , wracając do sedna sprawy, Chciał bym zacząć hodować kury nioski ok.1000 szt. Do dyspozycji mam stara stodole która można przerobić na kurnik wymiary ok 12mx25m. Do dyspozycji mam 1ha łąki granicząca ze stodoła na wybieg i 5ha na zasianie. Chciał bym dowiedzieć się coś na temat hodowli , opłacalności, wymaganiami, pozwoleniami, i czy warto, na koniec dodam tylko ze nie mam doświadczenia w rolnictwie. Lecz mam zapał i chęci. Proszę o wyrozumiałość 
      pozdrawiam DM
    • Przez agot23
      Od ponad roku prowadzę samodzielnie hodowlę mieszaną - docelowo chce produkować mleko, obecnie wspomagam się bydłem opasowym.
      Otóż, po wizycie dzisiejszej mojego ojca - zacielał sztucznie jałówkę - całkowicie straciłam motywację do działania. Uważa że źle zabrałam się za chów, no ogólnie wszystko źle. Nadmienię że on gospodarstwo prowadzi od ponad 20 lat i też nie ma wszystko idealnie. 
      Od początku, byczki odchowuję samodzielnie od oseska. Zajmuję się odpojem - preparat mlekozastępczy, szczepię na zap. płuc od 2 dnia życia. Byczki pochodzą z gosp. ojca najczęściej mieszańce ale są naprawdę ładne i zadbane. Otóż uważa że moja koncepcja odchowu jest zła - przyrosty na mleku sztucznym mam bardzo dobre, ładna lśniąca sierść, prawie zero problemów z biegunkami czy płucami. Wszystko na wolnym wybiegu później przechodzi do stodoły i tatuś uważa że byki powinny stać rzędem na łańcuchu. Ja natomiast twierdze przeciwnie. Chodzą sobie wolne, oczywiście czasem trafi się jakiś zbój ale otrzymuje łańcuch z ciężkim metalowym przedmiotem na rogi i więcej nie skaka. Uważam że na wolnego mam lepsze przyrosty, dla przykładu byczek wiek rok i 2 miesiące waga około 500 - 550 kg - żywienie kiszonka z kuku, śruta ze zbóż, sianokisznonka trawa, lucerna, żyto, groch. Obecnie mam byczków około 30 sztuk w różnym wieku. Po sąsiedniej stronie mam jałówki - 15 sztuk czysty hf, zakupione z gospo. wydajność od 9 do 12 tys. Odchowywałam je od maluszka, najmłodsza miała 3 dni.  Odchowały się wspaniale obecnie jestem na etapie zacielania. Również chodzą wolno, cały czas do nich wchodzę, dotykam, oswajam tak żeby się nie bały w przyszłości. 

Nadmieniam że wszystko obrabiam sama (mąż pracuje, jego zadaniem jest przywieźć mi jedzenie dla bydła, w sensie uszykować wszystko) mam 28 lat i pełno zapału do pracy a po dzisiejszym dniu ... straciłam całą motywację. Mimo że skończyłam 5 letnie studia mgr nie chcę pracować w zawodzie, wole zajmować się bydłem. Mam też kury około 300 szt., gęsi, kaczki i cały drób który jak narazie także zarabia na utrzymanie bydła, kupno mleka, koncentraty, musli dla cielaków ... Taki obyśliłam sobie plan na życie... 

Oceńcie obiektywnie i zmotywujcie... 

• Przez tomek1990
      Witam, planuje przerobić oborę wymiary ok 400m2 na kurnik, i mam kilka pytań które mnie dręczą:) Prosiłbym o pomoc
      1. Jeżeli planuje hodować 2000-3000 kur, czy warto robić automatyczny system pojenia, karmienia. Czy dopiero przy większym stadach to się opłaca ?
      2. Planuje na 100% zainwestować w oświetlenie i wentylacje, ogrzewanie. Czy ktoś wie mniej więcej jakie to są koszta na 400m2 ? 
      3. Jaka najlepiej rasę wybrać?
      4. Co robić z kurami przy wymianie stada?
      Pozdrawiam