Skocz do zawartości
Sew

rekultywacja TUZ

Polecane posty

Sew    1

Witam kupiłem parę hektarów zaniedbanych tuzów są tam same chwasty a odczyn gleby jest kwaśny. 

uzyskanie dobrego ph zajmie troszkę czasu. teren jest podmokły a rowy były czyszczone w czasach PGRów. 

Z powodu podmokłych terenów orka była by dość problematyczna chcę zrobić wsiewkę z mieszanek traw.

Proszę o wsparcie jakich traw użyć. Trawy na siano i koszenie od lipca.

marian20    21

Na szybka poprawę ph użyj orcal...nawoz mineralno organiczny . Najszybciej podnosi ph bo rozpuszcza sie w wodzie i nie musi reagowac z kwasami glebowymi.

Sew    1

witam dzieki za zainteresowanie. Myślałem o wapnie polcalc ma bardzo dobra opinie. 

jakie odmiany traw wsiać?  jaka jest cena tego nawozu orcal??

Edytowano przez Sew

Wiadomość z agroFakt.pl

kobra89    66

Zrób późne koszenie jesienią i zbierz tą mase, połowa kwietnia randap jak zacznie się wegetacja, potem talerzówka dobrze przewalic tak mi Marian20 radził, i posiej siewnikiem normalnie i powałuj, co do odmainy trawy na podmokłe to TŁ-9, i 2 mieszanki z DSV są na orgnaiczne super na zalewane łąki.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Sew    1

A CO MYSLICIE BY DOSIAĆ MIESZANKE I ZASILIĆ NAWOZAMI? BOJE SIE RUSZYC AGREGATEM TYCH ŁĄK BO PRZEZ NAJBLIŻSZE PARE LAT TAM NIE WJADE CIAGNIK Z KOSIARKĄ I TUREM TO OKOŁO 8 TON I W TYM ROKU RAZ USIADŁEM A SUSZA BYŁA TO 3 CIAGNIKI MUSIAŁY MNIE WYCIAGAC 

A jeśli się chce przesiać trwałe użytki zielone to trzeba to zgłaszać do agencji? Bo kilka lat temu miałem przeorany hektar łąki i mi potrącili pare groszy z dopłat i później na mapce obszar zaorany był zaznaczony na biało. Czy w ogóle jest możliwość legalnego przeorywania trwałych użytków zielonych?

malorolny121    25

A jeśli się chce przesiać trwałe użytki zielone to trzeba to zgłaszać do agencji? Bo kilka lat temu miałem przeorany hektar łąki i mi potrącili pare groszy z dopłat i później na mapce obszar zaorany był zaznaczony na biało. Czy w ogóle jest możliwość legalnego przeorywania trwałych użytków zielonych?

Pewnie że jest. W roku którym zamierzasz przeorać  nie wpisuj tam TUZ tylko coś na poplon a to w każdej chwili może być zaorane. A najlepiej zapytaj w agencji jak to poprowadzić.

tomek0889    1

treść maila od agencji:

Jeżeli rolnik posiada trwałe użytki zielone (inne niż cenne przyrodniczo) wówczas obowiązuje go zakaz ich przekształcania, ale tylko wtedy, gdy stosunek trwałych użytków zielonych do wszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5% w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego, ustalonego w roku 2015.  W przypadku zmniejszenia wskaźnika trwałych użytków zielonych o więcej niż 5% w skali kraju, konieczne będzie ich odtworzenie. Działania naprawcze polegać będą na zobowiązaniu rolników, którzy przekształcili TUZ, do przywrócenia określonej powierzchni gruntu w trwałe użytki zielone lub odtworzenie takiej samej powierzchni TUZ na innym gruncie, w terminie do dnia 31 maja roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności.

Mając na uwadze powyższe informuję, że w 2015 r. rolnik może dokonać przekształcenia TUZ bez konieczności uzyskania zgody kierownika biura powiatowego Agencji na to przekształcenie.

Jednocześnie informuję, że w przypadku gdy w gospodarstwie zostały wyznaczone trwałe użytki zielone cenne przyrodniczo, rolnika obowiązuje zakaz ich przekształcania w inne użytkowanie, w tym zaorywania.

Edytowano przez tomek0889

A to że na kilku innych działkach mam program rolno-środowiskowy to chyba bez znaczenia? Gospodarstwo nie jest położone na terenie natura2000

kobra89    66

Ale masz co zrobione cenne rośliny czy ptaki czy też łaki ekstensywne zrobione?

Na jednej działce rośliny a na dwóch innych w innej miejscowości siedlisko derkacza czy jakoś tak. Na tych działkach które mam zamiar zrekultywować nie mam programu rolno-środowiskowego.

kobra89    66

mimo wszystko masz wpisane w planie czy częsc jest czy nie tak jak u mnie rekultywacji nie bedzie, chyba że na własne ryzyko, musisz zapytac w ODR czy u tego doradcy co robiłeś plan co i jak, bo pewien nie jestem

danielhaker    871

Czy nie za późno jest w tej chwili na oprysk glifosatem trawy, która za 3-4 tygodnie ma być zaorana? Z początkiem przyszłego tygodnia zaczną się przymrozki. Zadziała on w ogóle czy zostawić już jak jest?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

SPRZEDAM:

ROZRZUTNIK DWUOSIOWY

KOMBAJN ANNA

SADZARKA DO ZIEMNIAKÓW

mfek3050    65

Czy to prawda że teraz jeśli ma się TUZy na naturze 2000 to nie wolno ich rekultywować w pełni, jedynie podsiewem?

prv3    0

@danielhaker pryskałem jakieś 2 tyg temu jak był okres gdy było troche cieplej i trawa już ładnie pożółkła, ale nie wszędzie + narazie nie widze zeby roundup działał jakkolwiek na jaskry, ale może jeszcze potrzeba czasu. Teraz już troche zimno na oprysk, cięzko powiedzieć czy zadziała i w moich stronach woda stoi więc chyba talerzowanie tej łąki odłoże na wiosne.

danielhaker    871
3 godziny temu, prv3 napisał:

@danielhaker pryskałem jakieś 2 tyg temu jak był okres gdy było troche cieplej i trawa już ładnie pożółkła, ale nie wszędzie + narazie nie widze zeby roundup działał jakkolwiek na jaskry, ale może jeszcze potrzeba czasu. Teraz już troche zimno na oprysk, cięzko powiedzieć czy zadziała i w moich stronach woda stoi więc chyba talerzowanie tej łąki odłoże na wiosne.

To chyba odpuszczę i zaorzę jak jest.

@mfek3050 jeśli wsiejesz siewnikiem talerzowym bez orki to tak. Chyba, że dzik Ci rekultywację sam zrobi to już przecież nie Twoja wina ;) 

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

SPRZEDAM:

ROZRZUTNIK DWUOSIOWY

KOMBAJN ANNA

SADZARKA DO ZIEMNIAKÓW

mfek3050    65

No chyba że tak :) Szkoda że takie coś weszło bo kupiliśmy agregat talerzowy m. in. z myślą o niszczeniu łąk :/

AlaCapone    4529

Dni glifosatu mogą być policzone.

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę pamiętać.

AlaCapone    4529

Dokładnie. Przy rekultywacji poprawnie użytkowanych łąk oprysk podnosi tylko koszty. Poprawnie wykonane zabiegi mechaniczne (pług, brona talerzowa/kultywator, ciężka brona) w pełni wystarcza. Natomiast na TUZ, gdzie chwasty stanowią dużą część zielonej masy chemiczne ich niszczenie jest jak najbardziej uzasadnione a często nieodzowne.

• Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę pamiętać.

mfek3050    65

A jeśli bym polał łąkę chwastoxem  to ile trwa karencja jeśli chciałbym podsiać potem mieszanką zawierającą koniczynę? I tak samo po roundupie ile trzeba czekać??

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Rolnik117
      Witam zakupiłem niedawno pole klasy ziemi 2 i 3. Zastanawiam się jaka odmianę trawy wybrać żeby wykorzystać potencjał tej ziemi. Pole z wiosny bd miało w miarę mokro. Piszcie jakie wy macie odmiany. Chodzi mi o jak największy pokos (jak najwięcej i strawnie. Z góry dziękuję 

• Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez damian40000
      Czy jest na AF ktoś kto próbował to siać? Jakimi siewnikami to siejecie? Jak jest potem ze zbiorem?
    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez TheMariko12
      Witam
      Mam pytanie dotyczące siewu trawy na koszenie na bele sianokiszonki.
      Z racji, że opłacalność zbóż staje się coraz to bardziej mała, zastanawiam się, nad zmienieniem uprawy ze zbóż na sprzedaż bel sianokiszonki.
      Czy taka koniczyna czerwona z lucerną byłaby w stanie urosnąć, na 5 lub 4 klasie ? Czy wogóle byłoby cokolwiek do skoszenia ? Jak to wygląda ze strony osób, które tym się zajmują ?