Polecane posty

Pajej    231

tak tylko nie przemysłowa a indyjska jak wyjdzie to sie zarobi, a ja wpadka to darmowy wikt i opierunek. tak czy siak korzyści będą  :D


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki1122    43

Jeszcze dwa zdania bo to nie temat na to, można zebrać do 1 tony nasion z ha. a płacą ponad 3 tys. Za tonę masy 360 zł a trochę tej słomy  jest. Problemem jest tylko zbiór bo nie ma maszyn. Niedawno był artykuł jak rolnik na pomorzu z 100 ha z produkcji zbóż przestawił się na tą uprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

A czy dzisiaj jest na czymś biznes ? 

Ale siejąc rzepak jary ,pewdopodobieństwo porażki raczej pewne,rzepak  ozimy i pszenica ,nie ma jeszcze tragedi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerB    12

kroja nas na bydle, na trzodzie chlewnej, jak dopłaty wpływały to kroili nas rosnącą ceną nawozów,

teraz doszły jeszcze podmioty skupowe zbóż skoro wszyscy nas łupią to i oni swoje 5 minut wykorzystują bo dopłat nie ma,

a duża liczba rolników musi w to miejsce sprzedać zboże, żeby ruszyć z pracami polowymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

owies 550/t na rękę pow.siedlecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

a macie moze kontakty zeby owies zakontraktowac ilości TIRowe odbiór we zniwa?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a macie moze kontakty zeby owies zakontraktowac ilości TIRowe odbiór we zniwa?

 

A gęstość i wyrównanie zagwarantujesz? Jeśli tak, to poszukam Ci oferty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

To są ceny wywoławcze. Jak ktoś jedzie na targ, to tam zawsze ceny były inne, niż w skupie. Chore to jest insynuowanie, że takie są ceny płodów rolnych. A że ziemniaki drożeją, to normalne o tej porze roku. Jak widać, napuszczanie miasta na wieś trwa w najlepsze w TVN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wracając do tematu zbóż... jedna rzecz mnie zastanawia: jedna z okolicznych firm przesłała mi dziś ofertę na pszenicę konsumpcyjną i np: pszenica 14% białka w cenie 660zł co na chwilę obecną myślę że może zadowalać ale... termin realizacji- kwiecień i teraz moje pytanie czy czasami na rynku zbóż coś się nie święci?? bo firma ta pierwszy raz (z tego co mi wiadomo może się mylę) oferuje kontrakty terminowe więc może przewidują obniżki widząc co się na polach dzieje?? jak myślicie??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Na tą chwilę chodzi marzec (luty już zapchany), i standardowo jest to 5pln  więcej, czyli maj to +10pln, tak zawsze było więc nic w tym dziwnego.

Na porcie też mogę teraz zrobi 695 na luty/marzec ale już 700pln na marzec/kwiecień:)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Dziś podali prognozy dla Ukrainy - spadek zapasów własnych, możliwe ograniczenia w eksporcie, 20% zbóż do przesiania, prawdopodobnie kukurydzą. Podobnie jest na Białorusi, z tego co słyszałem. Ciekawi mnie, jak się rozwinie nasza wymiana z Iranem - oni też kupują zboża, a w zamian mają ropę i inne surowce.

Sytuacja na MATIF-ie patowa, cena raz kilka euro w górę , raz w dół. Na razie nie widać czynników na wzrost cen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Witajcie

Na tą chwilę chodzi marzec (luty już zapchany), i standardowo jest to 5pln  więcej, czyli maj to +10pln, tak zawsze było więc nic w tym dziwnego.

Na porcie też mogę teraz zrobi 695 na luty/marzec ale już 700pln na marzec/kwiecień :)

Pozdrawiam

 

czyli jednym słowem czekac a ceny pójda do góry?

Dziś podali prognozy dla Ukrainy - spadek zapasów własnych, możliwe ograniczenia w eksporcie, 20% zbóż do przesiania, prawdopodobnie kukurydzą. Podobnie jest na Białorusi, z tego co słyszałem. Ciekawi mnie, jak się rozwinie nasza wymiana z Iranem - oni też kupują zboża, a w zamian mają ropę i inne surowce.

Sytuacja na MATIF-ie patowa, cena raz kilka euro w górę , raz w dół. Na razie nie widać czynników na wzrost cen.

o k...w a ja myslałem kukurydza rzepak przesiewać, ale szukam tez alternatyw


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kukurydzy będzie duuużo gadałem z przedstawicielem firmy handlującej materiałem siewnym to mówią że na zamówienie z odmianami ciężko a to co mają też szybko schodzi.... moim zdaniem jeśli kolejny rok będzie taki suchy to dostaniemy nieźle po d*pie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Nie zrozum mnie źle. Kontrakt na luty już wygasły, czyli podpisując umowę sprzedaży mamy w opcji każdy miesiąc i w marcu macie cenę 695 na porcie ale już kwiecień 700 a maj 705. I to jest sytuacja na tą chwilę, ale jak będzie powiedzmy w marcu czy kwietniu to już inna bajka bo być może wtedy wyjściowa cena może być 650 lub równie dobrze 750 i wtedy również prawa rynku zakładają każdy miesiąc opóźnienia w odbiorach +5pln. Sytuacja ma oczywiście odbicie w eksporcie przez porty, ale każdy skup kieruje się własnymi prawami.

Powiem tylko aby bardzo uważnie czytać umowy i zwracać uwagę na (tu rozpiszę się nieco trywialnie w języku dostępnym dla każdego) :

1. Cena LOCO (miejsce) - czyli w jakim miejscu płaci się za towar i mamy zazwyczaj albo cenę na gospodarstwie lub cenę w miejsce dostarczenia elewator, skup, port itd. czyli może wystąpić np. LOCO PORT GDAŃSK- czyli musimy w takim przypadku wkalkulować w cenę końcową koszt dostarczenia towaru na miejsce.

2. Cena zależna od czasu odbioru - Mamy załóżmy cenę 700pln  z odbiorem w marcu. Ale może być cena 700pln z odbiorem w marcu i zapis że za każdy miesiąc zwłoki w odbiorze + 5 pln (bardzo ważny zapis - który umożliwi kupującemu grę na wzrosty i nieopatrzny sprzedający może się nieźle wkopać, chyba że kupujący poinformuje go o tym).

3. Patrzcie koniecznie na cenę czy jest to cena netto czy brutto!!! W handlu najczęściej występuje cena netto (wśród producentów występują podmioty na vacie lub ryczałcie dlatego ciężko określać brutto), jednak spotkałem się z różnymi umowami.

4. Koniecznie na umowie musi być zawarty zapis o tzw. potrąceniach czyli ewentualnych obniżkach ze względu na pogorszone parametry. Tu przykładem może być pszenica: Podstawowy parametr to wilgotność handlowa czyli 14,5% (powyżej tej wartości kupujący może odrzucić towar, lub doliczyć koszt suszenia zazwyczaj 1proc wilgotności to 2-3proc. ceny) To ważny element gdyż załóżmy jedzie 100km do portu za 30pln/tona i się okazuje ze ma wilgotność 16 i wraca czyli jesteśmy w plecy 60pln i nadal niewypełniony kontrakt sprzedażny. Podobnie białko - ostatnimi czasy najważniejszy z parametrów!, eksporterzy tak się już wycwanili szczególnie ten największy, że "obcinki" wliczają w tzw. zysk. Najczęściej za 0,1proc białka poniżej zakładanej normy mamy 5pln mniej rzadziej 3pln. Często można żonglować białkiem gdyż jeśli mam otwarte wjazdy z różną pszenicą to w przypadku gdy obcinka jest większa niż cena pszenicy w niższej kategorii to bardziej się opłaca przerzucić na inny kontrakt i już. Ponadto bardzo ważny jest "robak" czyli jeśli w próbce znajdzie się żywy robaczek (trojszyk , rozpłaszczek) to mamy odrzut i musimy wracać z towarem albo "gazujemy" oczywiście to usługa płatna - fumigator za darmo tego nie zrobi. Jak trafi się wołek to nic nie pomoże i towar wraca! Dlatego lepiej gazujmy i to porządnie!

5. Ponadto termin płatności za towar. Standardowo jest to 14 dni i nikogo nie powinno to dziwić. Generalnie jeśli sprzedającym jest ryczałtowiec to kupujący musi zapłacić w terminie, bo tylko wtedy może się starać o szybszy zwrot vatu (60dni), jeśli ma nie zapłaconych ryczałtowców w terminie to musi czekać chyba 90-150dni, tu nie będę się wypowiadał (nie jestem księgowym). Najczęściej handel rozpoczynamy od tzw. przedpłat czyli przyjęło się że w momencie załadowania i zważenia towaru oczekujemy szybkiego przelewu na konto w wysokości 90% ceny netto, a dlaczego tyle? Bo w momencie kłopotów z towarem (parametry) pozostaje bufor, który nieraz uratował skórę kupującemu, jednak w 99% przypadków reszta jest wypłacana w terminie umówionym. Tylko w momencie pojawienia się pieniążków na koncie wypuszczamy autko z pszenicą kupującemu.

Tak wyglądają standardowe zapisy w umowach, reszta treści zazwyczaj jest podobna u wszystkich skupujących.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez MarcinBrzozowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Witam

Dzisiaj rano słyszałem że Instytut w Puławach ogłosił że 10% ozimin jest do przesiania a rejonami nawet 50%.

W 2012 r były też poważne wymarznięcia, czy może ktoś pamięta czy miało to wpływ na ceny w miesiącach wiosennych 2012 r.

Pozdrawiam.

Edytowano przez wiesiek63zmc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Widać że były duże wzrosty ale pytanie co je spowodowało? Wątpię że wymarznięcie bo jaki to miałowpływna plon jak było przed żniwami? Raczej powodem był kapitał spekulacyjny który wszedł na rynek zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Witam

Myślę że wymarznięcia mogą mieć pewien wpływ na nasze ceny.

Nie wszystkie firmy lokalne są zainteresowane pszenicą sprowadzaną wolą zaopatrywać się wśród okolicznych rolników.

Bywało że ceny w Polsce były wyższe a niżeli na giełdzie Matif. Kapitał spekulacyjny był zawsze na giełdach towarowych i będzie tam nadal, ale niekoniecznie musi ,,pomóc'' zwyżkom cenom w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

W 2012 wymarzło 70 procent polski i nie było tyle pszenicy w europie co teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Tak by mogło być gdyby była równowaga między popytem a podażą na krajowym rynku. A że podaż jest o kilka mln ton wyższa to ceny raczej wyższe od światowych nie będą bo ta nadwyżka musi wyjechać w świat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

W 2012 wymarzło 70 procent polski i nie było tyle pszenicy w europie co teraz.

Jesteś pewny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez 3kusy3
      Witam proszę o kilka podpowiedzi zdjęcia poniżej. Co jej brak liczę na jakieś propozycje czym ja wspomóc?Dodam że żadnych oprysków jeszcze niestosowalem po tym ochlodzeniu bedziepryskana na chwasty puma to dobra decyzja? 


    • Przez Krystian12351
      witam mam pytanie odnośnie łączenia zabiegów w zbożach ozimych a mianowicie czy można połączyć t1,skracanie i nawożenie mikroelementami?
    • Przez kubatedi
      Witam
      Mam pewien problem mianowicie w przyczepie autosan d44b kazde koło podczas jazdy chodzi sobie lewo prawo zamiast toczyc sie prosto cczym to moze byc spodowdowane? Szpilki wszystkie sa dociagniete, oraz nie ma luzu na kołach.
      Proszę o porady
       


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj