Polecane posty

jahooo    9199

Mam znajomego na Ukrainie, więc znam sytuację z pierwszej ręki. Na jesieni była straszna susza, zboża i rzepak siane w pył. Wschody były marne. Poza tym sporo gruntów zostało obsiane sposobem gospodarczym, bo mają problemy ludzie z gotówką. Nawet firmy które prowadzą duże gospodarstwa nie bardzo mają się czym w tym roku pochwalić. Jeśli wiosna nie będzie sprzyjająca, może być problem z plonowaniem. Ale oficjalnie Ukraina takich danych nikomu nie udostępnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Dziś sprzedany kolejny transport pszenicy paszowej po 640 netto 10 zł mniej niż w tamtym tygodniu .okolice legnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerB    12

@koniu, to wszystko prawda, tylko prawo rynku jest takie, że to wszystko wojna nerwów. To są kontrakty terminowe. Jeśli przyjdzie termin realizacji kontraktu, a okaże się, że dane o plonach to tylko blef i na rynku MOŻE (powtarzam, może) zabraknąć surowca do realizacji kontraktów, ceny na giełdzie oszaleją. Dane z Ukrainy, Białorusi i Rosji nie napawają jak na razie optymizmem, więc jest gra na spadek cen zboża. Ropa jest tania, ciężko na niej spekulować, bo wszyscy bronią się przed spadkiem cen, a podaż ogromna i na rynek weszli nowi gracze, np. Iran.  Największe zarobki są na spadkach, a zwyżki kursu to realizacja zysków. Poczekamy, zobaczymy.

U nas nie ma szans na wzrost do końca prac wiosennych, bo bez dopłat ludzie nie mają kasy na nawozy, opryski, paliwo, a nawet na życie. Dlatego sprzedający teraz będą pchać po każdej cenie i skupujący o tym doskonale wiedzą.

 

masz racje z tym co piszesz, dopłat nie ma a gro ludzi na nich opierała zakup nawozów i wiosenne ruszenie w pole,

te cwaniaki wiedzą dobrze o tym i nie pozwoliliby sobie na taką jazdę cenową w dół, najwyżej delikatnie próbowali, a na skupach ruch jak w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Mam znajomego na Ukrainie, więc znam sytuację z pierwszej ręki. Na jesieni była straszna susza, zboża i rzepak siane w pył. Wschody były marne. Poza tym sporo gruntów zostało obsiane sposobem gospodarczym, bo mają problemy ludzie z gotówką. Nawet firmy które prowadzą duże gospodarstwa nie bardzo mają się czym w tym roku pochwalić. Jeśli wiosna nie będzie sprzyjająca, może być problem z plonowaniem. Ale oficjalnie Ukraina takich danych nikomu nie udostępnia.

 

Bardzo ciekawa teoria. Kraj który połowe zboża wypycha na eksport ukrywa informacje które spowodowały by wzrosty i sprzedaje coraz taniej. Możesz to jakoś wyjaśnić bo ja tego nie pojmuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199
Napisano (edytowany)

Ukraina nie eksportuje zboża, tylko reeksportuje, bo większość ziemii jest w posiadaniu/władaniu gospodarzy z Niemiec , trochę Chin i innych krajów. Gdyby poszła informacja o słabych zbiorach na Ukrainie, to sytuacja wygląda tam tak, że rząd przede wszystkim dbał by o bezpieczeństwo żywności, czyli zmniejszone zostałyby limity eksportowe i nałożone większe cła na zboże oraz zmniejszone na przywóz. Nie jest to na rękę Niemcom, bo to oni głowni wywożą stamtąd zboże. Dlatego Ukraina dzięki rządowi Niemiec dostaje co roku tak wysoki kontyngent bezcłowy, można o tym poczytać, także w Necie. Nagły wzrost cen pszenicy na Ukrainie spowodowałby także podwyżkę cen żywności oraz zwiększył inflację. Większym problemem Ukrainy jest w tej chwili bieda, deficyt budżetowy i problemy socjalno -bytowe ludności, niż fakt, że oligarchowie mogliby sprzedać zboże po wyższej cenie.

Wyobraźcie sobie taką sytuację w naszym kraju - pszenica z dnia na dzień skacze na 1200 - przecież ceny pieczywa, wędlin od razu w górę. Skok inflacji, waluta traci.

Albo info, że Polska wyprodukuje 30% zboża i rzepaku mniej - ceny śruty i zbóż od razu w górę.  To, co dobre dla producentów zbóż, byłoby zabójcze dla kurników, chlewni, obór itp.

Nadmierny skok cen mógłby tez spowodować nadmierne wyssanie rynku ze zbóż, co w efekcie mogłoby doprowadzić lokalnie do jeszcze większego wzrostu ceny oraz lokalnych niedoborów. Statek z Brazylii nie płynie 2 dni.

 

Piszę to wszystko na podstawie własnych obserwacji oraz analiz rynku, jakie są dostępne w sieci. Nie oznacza to, że jest to prawda jedyna, objawiona i nieomylna. Czasem sobie dyskutuję o tym z jednym wykładowcą z SGH i ostatnio częsciej ja mam rację, niż on.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

renault85 na którym skupie byłeś, jakie ceny?

W Komarowie, cena 640 wymiana 620 przelew na 30 dni i 600 gotówka.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Któryś z przedmówców mówił że cenami u nas rządzi matif. Wiosną 2012 roku ceny poszybowały w górę wcześniej i wyżej niż na matif. 

Czekam cierpliwie. Umoczyłem już 70zł na tonie najwyżej umoczę więcej.

Za parę dni okaże się że tylko dolnośląskie może liczyć na solidne plony. Na pomorzu praktycznie z dnia nadzień znikają zielone place. 3 dni temu spoglądałem z zazdrością na pszenicę sąsiada dziś wygląda podobnie jak moja więcej brązu niż zieleni.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122
Napisano (edytowany)

To że pszenica jest brązowa nie musi oznaczać że jest wymarznięta. Można zrobić test i sprawdzić. Wyrywamy pszenicę i obcinamy liście nad węzłem krzewieniowym, wkładamy w ligninę i zalewamy wodą, jak z węzłów zaczną odbijać liście to tylko troszkę więcej azotu trzeba na wiosnę. A tak w ogóle to za wcześnie aby mówić ile wymarzło a ile zostało. Zima się jeszcze nie skończyła.

A co do cen to co raz częściej słyszę że nikt nie chce brać bo wszędzie zasypane. W mojej okolicy jest już w okolicy 600brutto za 12.5 więcej płaca Ci co nie płaca lub z fakturą na 4 miesiące.

Edytowano przez waldii1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

czemu tak sie dzieje z pszenicami ze sie robia brązowe ?

1225 postów i Ty się pytasz czemu ? co takiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    186

Ukraina nie eksportuje zboża, tylko reeksportuje, bo większość ziemii jest w posiadaniu/władaniu gospodarzy z Niemiec , trochę Chin i innych krajów. Gdyby poszła informacja o słabych zbiorach na Ukrainie, to sytuacja wygląda tam tak, że rząd przede wszystkim dbał by o bezpieczeństwo żywności, czyli zmniejszone zostałyby limity eksportowe i nałożone większe cła na zboże oraz zmniejszone na przywóz. Nie jest to na rękę Niemcom, bo to oni głowni wywożą stamtąd zboże. Dlatego Ukraina dzięki rządowi Niemiec dostaje co roku tak wysoki kontyngent bezcłowy, można o tym poczytać, także w Necie. Nagły wzrost cen pszenicy na Ukrainie spowodowałby także podwyżkę cen żywności oraz zwiększył inflację. Większym problemem Ukrainy jest w tej chwili bieda, deficyt budżetowy i problemy socjalno -bytowe ludności, niż fakt, że oligarchowie mogliby sprzedać zboże po wyższej cenie.

Wyobraźcie sobie taką sytuację w naszym kraju - pszenica z dnia na dzień skacze na 1200 - przecież ceny pieczywa, wędlin od razu w górę. Skok inflacji, waluta traci.

Albo info, że Polska wyprodukuje 30% zboża i rzepaku mniej - ceny śruty i zbóż od razu w górę.  To, co dobre dla producentów zbóż, byłoby zabójcze dla kurników, chlewni, obór itp.

Nadmierny skok cen mógłby tez spowodować nadmierne wyssanie rynku ze zbóż, co w efekcie mogłoby doprowadzić lokalnie do jeszcze większego wzrostu ceny oraz lokalnych niedoborów. Statek z Brazylii nie płynie 2 dni.

 

Piszę to wszystko na podstawie własnych obserwacji oraz analiz rynku, jakie są dostępne w sieci. Nie oznacza to, że jest to prawda jedyna, objawiona i nieomylna. Czasem sobie dyskutuję o tym z jednym wykładowcą z SGH i ostatnio częsciej ja mam rację, niż on.

Kolego sto % zgadzam się z tobą dlatego tak Ukraine ciągną na siłe do uni to tak jakby tylko przyłączyli dalszy land niemcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

jaka jest aktualna cena skupu pszenicy wedlug gusu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25504

Pytanko - czy często firmy skupujące płacą Wam po terminie umieszczonym na fakturze?

Jeśli tak to do jakiego czasu jesteście "w miarę" spokojni?

Czy po tygodniu spóźnienia jest się już czego obawiać?

Kiedy wysłać ewentualne przedsądowe wezwanie do zapłaty? i czy ktoś już takowe wysyłał i czy skutecznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72
Napisano (edytowany)

Dzwoń w dniu terminu płatności faktury, pytaj o co chodzi i bez ogródek mów, że dajesz tyle i tyle czasu na zapłatę, a jeśli nie, to wysyłasz wezwanie do zapłaty. Jeśli nie zapłacą, to nawet nie dzwoń, tylko od razu wysyłaj przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zachowuj wszystkie esemesy, całą korespondencję i najlepiej nagrywaj rozmowy, przydaje się w sądzie ;)

Nie ma się co z oszustami, za przeproszeniem, pier*olić.

Edytowano przez Szarlej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

dwóch znajomych w maju 2015 powiozło pszenice razem około 200 ton do skupu oddalonego 30 km dalej bo tam jest drożej o 20zł. Czekali, czekali... już wątpili że dostaną pieniądze ale dostali przelew 20 stycznia 2016. Także pytanie czy warto się wlec ciągnikiem kawał drogi do nieznajomego skupu ,,bo tam drożej". Zliczyć paliwo, koszty i ten stres odpowiedź jest jedna. Ja mimo że rocznie sprzedaję około 200-250 ton pszenicy to sprzedaje do jednego pewnego skupu, nawet gdyby było 20 zł taniej jak w innym pobliskim skupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli odstawiający jest ryczałtowcem to nie ma mowy o późniejszej płatności niż wynikająca z faktury gdyż kupujący nie może sobie odliczyć vat-u w przyspieszonym terminie (60dni).

Po za tym jeśli ktoś by się spóźnił chodź 1 dzień z płatnościami to automatycznie jest dyskwalifikowany. Nieraz są syt. szczególne np. przelew  w piątek i na kącie w poniedziałek czy święto itd.

Ale standardowo nie można się spóźnić z płatnością.

Pozdraiwam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

albo aneks do umowy czy jakos tak, wiem bo tak robi [przetwórnia. Ja jestem vatowcem to pisze co chce na fakturze a oni tak na to nie płacza i płaca jak chcą. Gdybym jakimis sadami straszył to nie zakontraktowaliby mi w przyszłym roku.


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25504

Dziękuję za odpowiedzi.

Jestem ryczałtowcem. Termin minął kilka dni temu. Po każdym telefonie niby faktura ma być puszczana, ale jakoś nie dochodzi. Tych kilka dni niby nie wiele, ale zaczynam się stresować. Pierwszy raz sprzedawałem zboże w ilościach samochodowych.

Żyję głównie z upraw jagodowych, ale tam pomimo nie raz i miesięcznych opóźnień jestem pewien firmy.

W poniedziałek zadzwonię jeszcze raz, jeśli nie poskutkuje to w środę wysyłam wezwanie do zapłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

Panowie, jako ze cana na giełdach sada i spada, az sie patrzec nie chce, mam pytanie do osób ogarniętych w temacie:

Kiedy beda ogłaszane jakies najbliższe szacunki plonów w Eu , Rosji czy na świecie?

 

Może to jakos odmieni trend, bo narazie wyglada to bardzo słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Panowie, jako ze cana na giełdach sada i spada, az sie patrzec nie chce, mam pytanie do osób ogarniętych w temacie:

Kiedy beda ogłaszane jakies najbliższe szacunki plonów w Eu , Rosji czy na świecie?

 

Może to jakos odmieni trend, bo narazie wyglada to bardzo słabo.

:)

 

https://www.ewgt.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=14736:najnowsza-prognoza-fao-dla-rynku-zboz-i-soi&catid=122&Itemid=312

Edytowano przez tomektroszynski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499
Napisano (edytowany)

no to jak nie bdzie jakiejs katastrofy klimatycznej (typu ze pół Europy wymarznie/zaleje/ wyschnie), albo poważniejszego konfliktu zbrojnego gdzieś na  świecie, to ci co jeszcze nie sprzedali pszenicy beda ją oddawali za pare miesiecy za 500zł.

Super perspektywa.

 

ps kolego @tomektroszynski

nie cytuj posta na ktory odpowiadasz o ile on znajduje sie od razu nad toba, bo Cie moderacja obdaruje ostrzeżeniem.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez 3kusy3
      Witam proszę o kilka podpowiedzi zdjęcia poniżej. Co jej brak liczę na jakieś propozycje czym ja wspomóc?Dodam że żadnych oprysków jeszcze niestosowalem po tym ochlodzeniu bedziepryskana na chwasty puma to dobra decyzja? 


    • Przez Krystian12351
      witam mam pytanie odnośnie łączenia zabiegów w zbożach ozimych a mianowicie czy można połączyć t1,skracanie i nawożenie mikroelementami?
    • Przez kubatedi
      Witam
      Mam pewien problem mianowicie w przyczepie autosan d44b kazde koło podczas jazdy chodzi sobie lewo prawo zamiast toczyc sie prosto cczym to moze byc spodowdowane? Szpilki wszystkie sa dociagniete, oraz nie ma luzu na kołach.
      Proszę o porady
       


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj