Runder

Jaki jest sens dopłacania do rolnictwa skoro produkcja żywności jest opłacalna ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Runder    16

Według mnie jest tak z tego samego powodu z jakiego istnieją kwoty mleczne, czy połowowe. Polski rolnik wyprodukuje zdrowe, ekologiczne mleko trzy razy taniej od niemickiego rolnika, w związu z tym zakłady przetwarzjące mleko nie kupowały by mleka od niemca tylko od polaka i w Niemczech produkcja mleka stała by się nieopłacalna. Tylko dlatego to istnieje. Tak samo jest z dopłatami, pewnie taniej by było sprowadzać żywność z np. Ukrainy gdzie ci mają najlepsze ziemie pod uprawę niz w Europie, ale żeby nie padło rolnictwo na zachodzie to dopłaca się rolnikom kasiorę. Jakby ceny zbóż nie wahały się między 500-600zł za tonę a 1200-1400 jak kiedyś zanim weszliśmy do unii i zanim zaczęli sprowadzać zboże z zagranicy więc jak się dostanie dopłatę (są to śmieszne pieniądze) to jeszcze można się z tego utrzymać choć trzeba spełnić tyle wymogów, że szanse na dostanie jakichkolwiek pieniędzy jest mała, większym gospodarstwom to się opłaca a jeśli chodzi o dopłaty do maszyn to jest tyle upierdliwej papierkowej roboty (przez 3 lata trzeba jeździć do serwisu, który jest drogi, spisywać jakąś dokumentacje i co się dzieje przez ten czas z maszyną ale nie wiem dokładnie), że mało kto je bierze a prawie wszystko biorą "pośrednicy" mający spore pensję.  Zapraszam do dyskusji ;) 

Edytowano przez Runder

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty obowiązkowe nie są, nie chcesz- nie składaj, nie bedziesz musiał spełniać wymogów. 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

tak a dopłaty są po to aby żywność nie była za droga . oczywiście i ten system ma swoje wady ale póki co jest i nie mamy na to wpływu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

W 100% jest tak jak pisze osoba która założyła ten temat. Niemcy i Francja przecież nie z dobrego serca dają na dopłaty tylko w ogólnym rozrachunku im się to opłaca. Ja jeszcze widzę inny problem. Ten nakaz z góry powiększania gospodarstw, budowanie firm drobiu i tuczarni. Zachód już powoli przerzuca się na żywność ekologiczna, a u nas na fermy przemyslowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

zboże po 1200??? dopłaty zostały wprowadzone w celu rekompensaty wysokich kosztów uprawy jakie są w europie porównując do usa czy australii czy ukrainy. przy zachowaniu bezpiecznych dla ludzi i zwierząt śor itp

 

kwot mlecznych już nie ma a z tymi maszynami to głupoty piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

jak ktoś uważa, że na zachodzie są złe ziemie to chyba nigdy tam nie był, oprócz dobrej jakości gleby Francja i Niemcy mają korzystniejszy klimat niż u nas i nie jest prawdą, że Niemiec czy Francuz produkuje drożej niż Polak Problemem jest właśnie to, że w Europie produkuje się dużo żywności, ale jest droższa niż właśnie jak kolega pisze w usa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Otóż tak, pieniądze na świnie są i to potężne aby nikt z nich nie korzystał i wróciły spowrotem to UE, co do dopłat nie rozumiem czemu niemiec i holender ma dostawac większe obszarówki skoro mają ziemie nieporównywalną jak u nas, stwierdzam naoczny fakt.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

tak szczególnie opłacalna jest produkcja wieprwieprzowiny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Jakbym niewiedział !!
Ile teraz za żywiec 3-3,3 zł, kup prosiaka za 100zł nakarm i sprzedaj 350-400zł, bez kitu biznes,


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Pomyśl logicznie ;)
proste że poniżej opłacalnosci i to już z tą ceną ile lat stoi


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    635

Dlatego panowie tak sie dzieje poniewaz nie mamy przywodcy ktory by nas wsparl w tych czasach i probowal cos dzialac w tych sprawach.
A moze tak jakies protesty w calej polsce by pomogly?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akowicz111    159

Dopłaty obowiązkowe nie są, nie chcesz- nie składaj, nie bedziesz musiał spełniać wymogów. 

Obowiązkowe nie są, ale 90-parę % składa - dziwne co ????

 

zboże po 1200??? dopłaty zostały wprowadzone w celu rekompensaty wysokich kosztów uprawy jakie są w europie porównując do usa czy australii czy ukrainy. przy zachowaniu bezpiecznych dla ludzi i zwierząt śor itp

 

kwot mlecznych już nie ma a z tymi maszynami to głupoty piszesz

No rekompnsata oczywiście , ale przy wyżej rozwiniętym rolnictwie ma być wyższa ??? Przynajmniej równa to można zrozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

W którymś temacie kolega napisał że tylko w Polsce system dopłat jest tak skomplikowany i dedykowany dla dużych ,jeśli brac dopłaty to jednolita do produkcji ,dla wszystkich po równo a nie PROWy MR itd ,Sam nie powiem bo załapałem sie na MR ale to i tak nieuczciwe wobec ogołu według mnie ,a co do rekapesaty w formie dopłat to ja bym to nazwał jałmużna ,wzamian za to co nasz kraj ma narzucone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Do produkcji? Masz przykład w tym roku co było  ze strączkowymi A co do sensu dopłacania to jest taki że ustalając warunki otrzymania dopłat ten kto je ustala praktycznie dyktuje rolnikom co mają robić i jak to mają robić I tu jest ukryty cały ten sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

generalnie cały system dopłat w Polsce jest chory !!!!

PROW powinien byc natychmiast zlikwidowany bo generuje tylko podział ludzi i niesprawiedliwe finansowanie garstki gospodarstw, do tego masa niepotrzebnych urzedników generujaca koszty i układy, układziki

 

dopłaty to powinna byc prosta dotacja do ha w postaci JPO i nic absolutnie poza tym, w wysokosci ok 500 euro/ha do 100ha, powyzej tego 50% 

i to wszystko, prostota i jeszcze raz prostota !!!

zaden system za iles tam milionów do obliczania w arimr niepotrzebny !!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Prow to nic innego jak walka o byt, nie inwestujesz giniesz. Ciesze się że jest możliwosc uzyskania pomocy,
Niesprawiedliwe to jest to że małe gospodarstwa do pewnej granicy są potem Modernizacja 25 krów wzwyż a jak ktos nie da rady utrzymac tyle, i teraz nasuwa sie pytanie gdzie jest granica miedzy 5-25 krowami, dla nich nie ma funduszy ani z małych gospodarstw ani z PROWU, to jest chore.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

prow i inwestycja ?  :D chyba dla zachodniego kapitału  :D bo nie dla kogos co potrafi liczyc ....

a wiec policzmy za ostatnie 10 lat 

gospodarstwo powiedzmy 20ha x 500 euro x 10 lat = 100 tys euro dla kazdego gospodarstwa w Polsce o tej powierzchni... DLA KAZDEGO A NIE DLA WYBRANYCH DODATKOWE 50 TYS EURO

w przypadku obecnych stawek dopłat jest to połowa tej sumy czyli 50 tys euro za ostatnie 10 lat, a teraz policz co by sie lepiej opłacał w skali całego kraju, czy dodatkowe 50 tys euro dla kazdego gospodarstwa o powierzchni (przykładowej) 20 ha, czy PROW dla wybranych a reszcie po 50 tys euro i propaganda ? 

 

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

generalnie cały system dopłat w Polsce jest chory !!!!

PROW powinien byc natychmiast zlikwidowany bo generuje tylko podział ludzi i niesprawiedliwe finansowanie garstki gospodarstw, do tego masa niepotrzebnych urzedników generujaca koszty i układy, układziki

 

dopłaty to powinna byc prosta dotacja do ha w postaci JPO i nic absolutnie poza tym, w wysokosci ok 500 euro/ha do 100ha, powyzej tego 50% 

i to wszystko, prostota i jeszcze raz prostota !!!

zaden system za iles tam milionów do obliczania w arimr niepotrzebny !!!

Z punktu widzenia rolnika masz rację  - to byłby najlepszy system Ale z punktu widzenia decydentów nie dawałoby im to ingerencji w to co uprawiasz i jak uprawiasz a więc dla nich dopłaty straciłyby swoją największą zaletę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

dodałbym do tego jeszcze to, że z punktu widzenia decydentów prow jest swietnym narzędziem propagandowym. wystarczy posłuchac ludzi w mieście którzy po obejrzeniu programu w tv uważają, że na wsi tylko rolnikowi unia daje dopłaty i ciągniki za darmo,. a wystarczy spojrzeć w statystyki ilu rolników skorzystało w poprzednim prow z modernizacji? około 20%. czyli statystycznie 2 na 10. tak samo z młodym rolnikiem gdzie o przyznaniu pomocy decydowały setne otrzymanych punktów. czyli było bardzo dużo zbliżonych do siebie gospodarstw pod względem ekonomicznym. i teraz warto sobie pomyśleć jeśli dwóch sąsiadujących obok siebie młodych rolników ma podobne gospodarstwa ale tylko jeden z nich otrzymuje pieniądze na restrukturyzacje swojego gospodarstwa to jak mają ze sobą konkurować????. i w telewizyjnym programie rolniczym pokaże się dobrodziejstwa Unijnego programu i przedsiębiorczego rolnika tylko nikt nie pokaże tych rolników których ten system dobił bo stali się mniej konkurencyjni.... a nawet jeśli to każdy wzruszy ramionami i powie kapitalizm! no kur...gdzie.. a kolejna rzecz to utrzymanie ARIMRU ile to kosztuje, żeby obsłużyć taki wniosek...

w UE rządzą obecnie socjaliści a rynek wewnętrzny UE potrzebuje tylko swobody i budowania konkurencyjności z innymi wielkimi obozami np. USA, Rosja, Chiny. A obecnie kraje ue konkurują między sobą i żeby to zmienić nie trzeba żadnego mądrego prawa tylko uczciwych ludzi decydentów na wszystkich szczeblach a to jest przecież nie realne.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj