thor1984

Wykorzystanie nawozów P i K przez zboża

Polecane posty

thor1984    685

Czy można określić średnie wykorzystanie nawozów P i K przez zboża zwłaszcza jare oraz rośliny strączkowe? Dlaczego pytam? Wiadomo, że nawozy nie są tanie a to one w dużej mierze decydują o plonie. Myślę nad takim nawożeniem aby nawozy fosforowe i potasowe stosować tylko pod zboża jare i rośliny strączkowe a na siane po nich zboża ozime już nie. Zastanawiam cię czy tego fosforu i potasu używanego pod zboża jare i rośliny strączkowe zostanie coś w glebie dla ozimin? Co o tym sądzicie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Witam, rozpoczęty temat nawiązuje wręcz o nawożenie precyzyjne a tutaj podstawą do jakichkolwiek manipulacji w dawkach nawozów mineralnych powinny być badania gleby, a jeśli masz na polu mozaikę to ciężki temat... Na początek powinieneś właśnie dokonać analizy gleby pod kątem zawartości składników przyswajalnych i dostosować nawożenie do wymagań danej odmiany. Ponadto radziłbym zainteresować się kwalifikowanym materiałem siewnym, jeśli masz poniżej 25 ha to odstępstwo rolne jest bezpłatne a korzyści z wymiany materiału siewnego są bezcenne - mówię to z własnego doświadczenia: dla ojca "stara" pszenica ozima wychodziła jak bieda z kąta... kiedy kupiłem i zasiałem kwalifikat to w głowę się pukał "Nie masz gdzie kasy wywalać?", przy żniwach gdy wyszło 9 t/ha na stanowisku po rzepaku, to się pokajał.

 

Radzę więc prosty schemat działania:

 

badanie gleby -> dobór odmiany -> analiza warunków -> planowanie nawożenia (ewentualne redukcje dawki)


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są tabele które mówią ile i jakiego pierwiastka potrzebuje roślina na wyprodukowanie tony ziarna wraz ze słomą w Google jest pełno takich tabel. Więc jeżeli robiłeś badania znasz zawartości danych mikroelementów w glebie oraz ph to można coś kombinować ale jeżeli dasz dawkę która pokrywa zapotrzebowanie pokarmowe tylko na zboże jare to dla oziminy już nie jesteś w stanie tego zapewnić i nawet jeżeli w glebie masz wysokie zawartości to po 3, 4 latach okaże się że masz już niskie zawartości i doprowadzić glebę przynajmniej do średniej zawartości to raz ze zajmie Ci to parę lat, dwa będziesz podnosił duże koszta które kumulują Ci się z poprzednich lat gdzie myślałem że oszczędzasz. Jeżeli chcesz nawozic tylko pod jare to tylko fosfor ponieważ jego można stosować ,,na zapas'' jest mało ruchliwy i nie wyplucze się w głąb profilu glebowego ale jest trudno przyswajalny. Potas jest juz ,,dosc'' ruchliwym pierwiastkiem i nie warto go nawozic w nadmiarze bo moze dochodzic do wyplukan druga sprawa to wraz z nawozami potasowymi wnosisz do gleby chlorki jak zastosujesz większą dawkę to załatwisz sobie wschody.Trzecia rzeczą odnośnie potasu jest to że może być przyswajalny kompleksowo czyli roślina będzie go pobierać w nadmiarze zapominając o innych składnikach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj