ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Gość   
Gość

mnie ten rok przekonał do ograniczenia jak nie zaprzestania uprawy tego dziadostwa.

sprzedawanie tego warzywa poniżej 10zł/kg przy nakładzie pracy i środków to głupiego robota.

ludzie kupujący bób po 6zł w detalu tylko się śmieją że znowu frajerzy posadzili i za darmo się nażrą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Odpuściłem glifosat, podobno spotlight od przyszłego rok ma mieć rozszerzoną rejestrację. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no i słusznie. żadnym herbicydem systemicznym  nie można robić desykacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie ktore odmiany sie lekko łuska i sa najmniejsze straty? Ja w tym roku mam bachusa i bizona, widze ze ten drugi twarde straki ma, ale cos mi sie wydaje ze  to nie bizon... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5604

W tym roku miałem Bachus Rambos i Bizon i jakichś większych różnic nie zauważyłem pod względem łuskania, jak ładny, zadbany Bizon to też dobrze się łuska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5
Dnia 10.08.2021 o 23:41, Adek123rolnik napisał:

Po ile sprzedajecie? Mi odbiera z domu od poniedzialku po 8zl kg 

Na tą porę to dobrze że jest co zbierać, u mnie świętokrzyskie ulewne deszcze zrobiły robotę jest po strączku na krzaku. Co do opłacalności uprawy ludzie dalej będą wozić po 3-4 zł. Mi jak zaoferowali z domu po 3 to powiedzieliśmy że nie zbieramy i było wielkie zdziwienie jak to tak możecie w polu zostawić. Dopóki ludzie nie przeliczą sobie że 6 ton zboża wyjdzie lepiej niż sadzenie bobu w ciemno to nic z tego nie będzie.

 

Odnośnie łupania rambosa nie miałem. Różnicy w łupaniu automatem nie widzę między bizonem a bachusem natomiast różnica jest pod względem wydajności. Bizon ma 3-4 ziarna bachus 4-6. Łatwo policzyć czego więcej leci z płuczki.

Edytowano przez Kamil92K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

 A który lepszy na rozsadę Rambos czy TopBob?

Jak by ktoś się pochwalił jak u niego jest przerabiany bober, bo robię powolutku całą linię maszyn poza łuskarką i szukam inspiracji. W planach jest tak że z łuskarki będzie szło na taśmociąg gdzie będzie przebierany z jakiś grubszych zanieczyszczeń a potem na płuczkę wibracyjną. Tylko nie wiem czy po płuczce będzie legancki czy trzeba jeszcze co poprawiać. Płuczkę robię na wzór goldmasza tyle że na mniejszą wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5604

Jak masz ładny, czysty, nie porażony chorobami, to jeżeli taśmociąg między maszyną a płuczką nie jest za szybki, to jedna osoba da radę spokojnie odebrać, jeżeli nie interesuje cię większa wydajność linii niż 100kg/h. Jeżeli chcesz osiągnąć większą wydajność, to już raczej potrzeba dwie osoby.

U mnie jedna osoba na maszynie, dwie na przebieranie i dwie na pakowanie to jak dobry, czysty towar szedł to te 250kg/h spokojnie się robiło ;) Muszę popatrzeć nad jakąś wagopakowaczką, żeby przyspieszyć proces pakowania, bo żeby zrobić 4x1kg na minutę to trzeba dobrze się kręcić ;) 

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

No u mnie do tej pory było tak że jedna osoba na łuskarce, jedna przebierała i płukała i jedna pakowała na pakowaczce. Chciałem to przebieranie poprawić żeby jakoś sensownie było a by się płukało samo i w skrzynki leciało. W sumie to nie robię dużo na raz do 400kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5604

Jak chcesz te 400kg w 4-5 godzin zrobić, to spokojnie jedna osoba na taśmociągu to przebierze ;) U mnie w 6h robiliśmy 1400-1450kg jak był ładny zielony, problem zaczynał się jak było trochę więcej do odebrania, wtedy w tym samym czasie już tylko 1100-1200kg się robiło, bo 2 osoby na przebieraniu już nie nadążały.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5604

Jak były 2 ha, tak będą 2 ha ;) po 5 zł w hurcie nie chce mi się zwiększać areału ;)

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5
20 godzin temu, Tomasz0611 napisał:

Jak były 2 ha, tak będą 2 ha ;) po 5 zł w hurcie nie chce mi się zwiększać areału ;)

ja tyle co było, jeżeli spadnie poniżej 5 zł to zostawiam na suchy, bez sensu to rwać po 3 zł. Chyba że ktoś rodzinnie rwie a nie tylko na ludziach bazuje. Poza tym chce mnie potargać jak na placu jeden przed drugim puszcza i przy cenie 4 zł mówią że za 3 zł oddadzą. Ja rozumiem że to rynek i każdy chce sprzedać ale dopóki ludzie nie zrozumieją że jakieś minimum musi być a nie wożenie po kosztach to sami sobie będą szkodzić.

Edytowano przez Kamil92K
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

U mnie też podobnie co rok temu, trochę ponad hektar, będę za to próbował wprowadzić jeszcze 2 gatunki do asortymentu na giełdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil92K    5
Dnia 25.11.2021 o 12:49, kellyq napisał:

U mnie też podobnie co rok temu, trochę ponad hektar, będę za to próbował wprowadzić jeszcze 2 gatunki do asortymentu na giełdę.

tylko nie baw się w ten fioletowy bo u nas na Krk nie ma kto tego na giełdzie kupić i uważaj na czarne końcówki bo będą stękać że niby stary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Źle się wyraziłem, chodziło mi o 2 kolejne warzywa, cebulę obieraną i qq cukrową

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

@racyl coś mi się przypomniało że kiedyś pisałeś że sypiesz w podsiewacz polifoskę i ten nawóz idzie bezpośrednio obok ziarenka, pamiętasz ile tej polifoski dawałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@kellyq sypałem ale już skończyłem z tym. teraz poszło 500kg  soli potasowej pod pług a wiosną salmag i będzie lepszy efekt

 

różnie tego sypałem, raz 300kg a raz 500kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zmniejszyłem ale nie rezygnuje. Aż tak to nie zarzekałem się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj