ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

bób lubi azot tak czy inaczej, blisko 200kg czystego składnika N trzeba mu podać żeby coś sensownego zebrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

Dałem w zeszłym roku 85kg azotu na hektar i zebrałem średnio 8t zielonego ziarna z ha, na 4 klasie. Nie wiem czy to sensowny plon według ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

napisać cyfrę 8 to każdy potrafi trzeba było porobić fotek i pokazać jak krzaki wyglądają w czasie zbiorów

prawda jest taka że ta cena w tym roku była dobra bo nikt nie miał 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

Nie chcesz, nie wierz, to ja mam pieniądze na koncie :) Nikt mi wierzyć jeśli nie chce to nie musi :)

Miałem trzy kawałki, z siewu 25.03 miałem 9,2t/ha, siew 6.04 8,1t/ha i siew 14.04 6,9t/ha. Ten ostatni trochę słabo mi wyszedł bo miałem za mało ludzi i nie nadążałem ze zbiorami, wszyscy na około krzyczeli, że słabo plonuje to nie załatwiałem rwaczy, później się okazało, że nie można zdążyć i ten ostatni jak go robiliśmy zaczął przyżółkiwać i było sporo odrzutu, myślę że jakbyśmy weszli w niego na czas to spokojnie przekroczyłby 7,5t/ha.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tu jest pełno takich kolesi co mają plon bliżej maksymalnego 😁

tak samo z truskawkami ludzie piszą że nowo posadzonych nie podlewają, mniej o nie dbają czy  nawet wcale nie zbierają a potem w następnym roku od razu 30ton pęka.

Jak się widzi dane rośliny to nikt nie musi nawet nic mówić co one warte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

Żałuję, że żadnej fotki nie strzeliłem, bo bym tu wrzucił, bób miał 1,5m, na pędzie po 5-6 strąków w każdym zazwyczaj 4 ziarna(nieraz 5 a nieraz 3).

Nie widzę sensu żeby kłamać, co mi to da, że na forum sobie napiszę. Liczy się kasa, a nie to co piszą w necie.

Jak w tym roku też tak będzie plonował, to obiecuję zrobić fotkę i wrzucić tu na forum.

A co do truskawki, to zasadziłem frigo 2 lipca i myślę że spokojnie 20t/ha w przyszłym roku ta truskaweczka przeskoczy.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diwad8900    8

jaki jest średni plon bobu z hektara na świeży zbiór ? wiem że to zależy od pogody itp ale biorąc pod uwagę sezon 2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

To zależy, jak rozmawiałem z ludźmi co handlowali na Broniszach, to byli i tacy co 3t/ha mieli a byli i tacy co i 9/t ha w tym roku przekraczali, wszystko zależy od agrotechniki, od rozłożenia opadów, nawożenia itd itd. To jak ze zbożem, dla jednych 3t/ha owsa to sukces a dla innych 7t/ha pszenicy to porażka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z bobem to jak z każdą jedną uprawą w pierwszych latach nie osiągnie się max plonów. każdą uprawę trzeba się nauczyć uprawiać. w tym momencie jest bodajże tylko jeden legalny środek na robaka w tej uprawie

A w tym roku gdyby ludzie mieli porządne plony to i  by takiej dobrej ceny na bób nie było

Z bobem to trzeba powiedzieć uczciwie że jak jest pogoda korzystna to owszem jest plon  ale ceny na niego nie ma i trzeba się przygotować na oddanie po 2-3zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

Zależy jaki rok się trafi, w takim jak był ten to spoko, ale jak bób jest po 2-3zł/kg w hurcie to słabo, same nasiona na ha to od 2tys/ha(nasiona z olx) do 4tys/ha(nasiona z centrali nasiennej). Koszty produkcji(robocizna,nawozy,opryski,nasiona itd) to około 2-3zł/kg. Jak masz nie za mocne gleby i brak nawadniania to chyba brak sensu takiej uprawy, przyjdzie lepsza susza + niska cena i na koszty ci się nie zwróci. Znajomy co pracuje w centrali nasiennej mówi że w tym roku spore zainteresowanie nasionami jest, więc jak nie przyjdzie jakaś klęska to może nie być za wesoło.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Jak masz w domu ludzi i czas to ok ale do najęcia ludzi i poświecić dużo czasu to odradzam . wypadnie na koniec czerwca zabierz żone dziewczyne kochankę dzieci na wakacje bo szkoda na to czasu. Roboty multum a jak idzie to oddac nawet po 4zl to się narobisz a nie zarobisz. Tym że towar szybko się psuje. Też bylem desperatem bobowym ale po tym roku mimo dobrej ceny odpuszczam. Zostalo mi 20kg nasion od pewnego odbiorcy i chyba sprawdze kielkowani jak git to popchnę to. Opryski strąkowiec i chwasty to wymaga głaskania a i przygotowanie do sprzedaży to też sporo pracy. Policzyłem i daje sobie spokój. Są lepiej dochodowe warzywa mniej pracochłonne ale to musisz spróbowac. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diwad8900    8

uprawiam na większą skalę tylko ogórki i czosnek i chciałem coś dołożyć z warzyw do płodozmianu ale większość warzyw się nie opłaca dlatego zainteresowałem się bobem bo w okolicy nie są sadzą tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

Bób w tym roku się akurat opłacał, ale bywają i lata że jak masz trochę gorszej jakości to wgl nie sprzedasz jak masz gorszy towar, a na tym lepszym wychodzisz tylko na lekki +. To jak z każdymi warzywami, jak w zeszłym roku był ziemniak drogi to nasadzili i teraz jest tani, z bobem pewnie tak samo będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 9.12.2020 o 06:29, Tomasz0611 napisał:

Bób w tym roku się akurat opłacał, ale bywają i lata że jak masz trochę gorszej jakości to wgl nie sprzedasz jak masz gorszy towar, a na tym lepszym wychodzisz tylko na lekki +. To jak z każdymi warzywami, jak w zeszłym roku był ziemniak drogi to nasadzili i teraz jest tani, z bobem pewnie tak samo będzie.

ziemniak i przez sezon letni był w cenie a od jesieni jest dno dla tego że sporo biznesów stoi i nie ma go kto jeść

Nasadzić owszem nasadzili ale takiego dna z powodu braku odbiorców jeszcze nie było na ziemniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ile ci prywatnie ludzie w rodzinach zjedzą tych ziemniaków 😁 30kg na 3 tygodnie 😁

A taka restauracja, bar chociaż 150kg na tydzień a stołówka w szkole, garmażerka 1t i więcej też na tydzień

 

zbiór bobu akurat przypada na okres kiedy tego świństwa jest mniej to i ludzie się kręcą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Ale ludzie jedza i jedli tyle samo jedzenia. Niewazne czy ejdza w restauracjach czy w domu. A jak ktos idzie jesc do restauracji to raczej rzadko je ziemniaki. Predzej je w domu zje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ludzie w domach to nie są konkretnymi odbiorcami. raz kupią u ciebie, raz w biedronce, potem w lidlu i tak dalej.

A taki handel na pojedyńcze worki bo nie mają gdzie trzymać to jest dziadowanie a przy tej obecnej cenie to wręcz żebranie

Były kiedyś czasy że ludzie na zimę brali po 100kg i więcej a teraz to kupują sobie po woreczku i najlepiej 15kg a potem idą po nie do marketu

 

Nie tylko problem jest z ziemniakiem w tym roku, to samo jest z marchwią, cebulą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580
Dlatego trzeba szykowac się pod handel z marketem/grupa producencką co ma wejście na market a nie na bazarki i handel bezpośredni.
Takie teraz czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

więksi producenci maja problemy ze zbyciem a co dopiero tacy drobni na bazarach. ziemniaków tak nie widać w moich stronach bo i pochowane ale ogłoszęń pełno po 30gr/kg, natomiast  gdzie się nie pojedzie to pryzmy marchwi leżą pod włókniną

 

mówisz grupy akurat i grupy tak samo tanio sprzedają żywiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580
Tylko jak taki co ma 10ha np ziemniaka ma podpisać umowę z takim np Lidlem, a grupa 100 takich producentów to już jakiś kontrahent dla takiego marketu. Tego nie unikniemy, albo się dostosować albo zwijac interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

niech wieksi sadza pod markety lub przemysl, mniejsi pod stolowki, warzywniaki  nikt nikomu nie wchodzi w parade.

Problem pojawia sie jak nagle z dnia na dzien zamyka sie cala gastronomie i nie ma gdzie sie pozbyc towaru, nie mowie tu tylko o ziemniakach.

@mds212

To tak nie dziala, na weselu masz 10 potraw, wiekszosci zjesz 50% reszta do odpadu ale przygotowac i podac dla kazdego trzeba, w domu zrobisz surowke dla 4 osob i calosc jest zjedzona.

Edytowano przez tomek84pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj