ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

gienio007    397
6 godzin temu, mds212 napisał:

A ja mieszkam 10 km od Łęczycy i w ostatnie 2 tyg spadlo z 70, z tego w ostatnie 3 dni z 40 l

Też mam 10 

Ten bub na foto to za dobry tydzień, bo to żadnej wydajności nie będzie miało . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Venturer    0

Cześć  radian123 ,ta choroba bobu to jest r

Żółta mozaika fasoli na bobie (Ban yellow mosaic potyvirus – BYMV)

Wirus powoduje łagodną chlorozę. Obserwowane są ciemnozielone strefy na

powierzchni liści oraz częściowe ich zniekształcenia, które bywają także poskręcane. Objawy

rozpoczynają się zwykle od przejaśnienia żyłek liścia. Rośliny są zahamowane we wzroście.

Strąki mogą wykazywać objawy porażenia w postaci nekrotycznych pierścieni, nasiona

z reguły są przebarwione. Większość szczepów wirusa przenosi się z nasionami bobu,

porażając także zarodek. Porażenia opóźniają starzenie się roślin i stymulują tworzenie się

rozgałęzień. Rośliny obficie kwitną, lecz kwiaty zamierają. Wektorem wirusa są mszyce.

Profilaktyka i zwalczanie. Zwalczanie mszyc w pierwszym okresie ich nalotu jest istotne

w ograniczaniu choroby nawet do 60%. W przeprowadzonych badaniach wykazano,

że opryskiwanie roślin bobu 3% olejem parafinowym zmniejszało porażenie z 35% do 20%.

Chore rośliny systematycznie usuwać i palić.

Ryc. 50. Objawy wirusa - image.png.3f91b7b05135166b5210bddfac4f1a39.png 

 

 

image.png

image.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Czy ktoś z Was kosi nasiona bobu przystawką do zbioru fasoli, bo zwykły heder z motowidłami zbyt duże straty nasion bobu powoduje? Odpisze mi ktoś, czy przez to, że nie popieram prezesa będę na tym forum dyskryminowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Ja z przystawką do rzepaku kosiłem  ale i tak sporo strat było , mimo że mglisty dzień to robiliśmy i o 6 rano . Nie da rady opuścić do samej ziemi kosy , bo są ograniczniki a strąki na ziemi leżą niektóre 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Gienio, a co sądzisz, jakby dwuetapowo przeprowadzić zbiór, najpierw pokosówka, a później przystawką do zbioru nasion fasoli? Mniejsze straty by były, czy jeden piernik? Piszcie, mimo, że prezesa nie kocham.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rsiejka    61

Jak yam wasze boby? Bylem dzis na polu, od bozego ciala pada ciagle. Czubki zawiniete, po 5-5 strakow na kednej lodydze, reszta kwiatow spadla. Wina deszczy, czy upalow przed? Nawoz pod korzen poszedl, dolistnie bylo podawane, wody nie brakowalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Gienio zrywasz? Po ile jest u Was dzisiaj?

Minimalny odstęp pomiędzy zabiegiem proteusem, a amistarem gold? Pogoda jest jaka jest i w związku z tym to pytanie. Minimalny odstęp pomiędzy skutecznym zapiegiem Proteusem, a mospilanem, żeby strąkowiec nie miał okienka i nie zagościł w strąkach? Padało 1.5 tygodnia i następne 1.5 tygodnia nadają deszcze. Dzisiaj rano ledwo dało radę wjechać, 120 KM tańczyło, grzebało się, myślałem, że nie wyjadę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Ja dopiero proteusem jadę pierwszy raz w czwartek bo nie ma mowy by wejść traktorem teraz. Pierwsze strąki się dopiero pojawiają więc wcześniej pryskałem tylko na mszyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Mf nie za późno ten proteus, jak pierwsze strąki pojawiły się u Ciebie, a dopiero myślisz w czwartek? Strąkowiec jak wejdzie w strąk to już się śmieje z proteusa. Chyba, że się mylę, w pierwszym roku uprawy wszedł mi i teraz wolę 2 zabiegi więcej niż o jeden za mało.

Gienio rwie i łuska bo nie pisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Z grochem tak robiłem i ani 1 nie było w promieniu 2 km nie ma rzepaku grochu itp. więdz myślę że będzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Mf w czwartek planujesz proteus i nastepny zabieg czym robisz i za ile dni po proteusie? Mospilanem później jedziesz, czy czymś innym i za ile dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Pierwszy rok mam Bób właśnie się zastanawiam bo mam Sporo proteusa w domu. Pytanie do wszystkich ile wody na ha lejecie do proteusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Ja 300, zalecają więcej, może Racyl się wypowie na temat tych zabiegów, chyba, że z niegłosującym na  pis nie będzie rozmawiał. Obywatel 2 sortu IV RP PIS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Jak groch 2lata temu miałem to pryskałem zalecaną 600 i zamierzałem taką samą dać teraz i 0.8 proteusa zobaczymy morze da radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Venturer    0

Agent007  najlepsze w działaniu są środki  szczególnie te które działają wgłębnie i systemiczne, a zwłaszcza te ostatni rodzaj,ponieważ środek przez to że działa  w roślinie systemiczne(krąży z sokami rośliny) zwalcz wszystkie pasożyty żyjące w środku rośliny .Dzięki temu zwalcz strąkowca .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Jak z bobem sytuacja na zjazdowej?

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

A na elizówce ? Byłem tu kiedyś w Sandomierzu to wcale bobu nie było.

ps. ile wychodzi dniówka dla rwacza?

Edytowano przez kellyq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Jakie realne plony macie z ha, że cena leci na dół na łeb na szyję? Sucha wiosna i po ileton macie z ha, że w czerwcu już taki tani? Po 7 ton macie, czy połowę tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba moja plantacje dopadla ta zolta mozaika fasoli...  bylo duzo mszyc ale po zabiegu wszystko spadlo a wirus sie ujawnil... Czym to ratowac? macie jakies pomysly?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Adek u mnie też to występuje pomimo zabiegów topsinem i amistarem gold, cyperkilem mospilanem i proteusem, bob kwitnie i pojawia się już nowa mszyca i znowu trzeba jechać, te środki krótko chronią moje skromne zdanie, Racyl niech się wypowie, ale chyba się obraził za krytykę pis, 2 dni ciszy wyborczej niech pisze, na pis 2 dni nie będę nadawał😂2 dni tylko😎

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj