ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Wojtek74    0
23 minuty temu, Agent007 napisał:

Z yary nie byłeś zadowolony? Ile jej dawałeś i w jakim stadium bobu? Z intermagu w tym sezonie ile razy planujesz, w jakich dawkach i w jakim stadium bobu?

Yara słabo rozpuszcza się w wodzie dlatego intermag u mnie w trzech dawkach azot fosfor i potas po 4 kg na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Racyl z czym mieszasz cyperkil? Kiedyś go stosowałem, ale solo i nie byłem zadowolony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

interesuje kogoś z lubelskiego sadzonka kapusty  zimowej ? Zostało ok 3 -4 tyś kamiennej głowy i amagera,
Bób kwitnie w  najlepsze na ochronę stronkowca mospilan da radę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro05    11

Te muchy szkodzą w bobie? Znowu zaczęła się mszyca ale strąki już zaczynają ładne być więc już lepiej niepryskac, co sądzicie?

15917162481621910571883.jpg

IMG_20200609_165909.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Co może dolegać temu bobowi? Nigdy nie spotkałem się z taką sprawą . Trafiają się takie osobniki w polu pojedynczo i płacowo. 

IMG_20200610_191654.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69
Przed chwilą, racyl napisał:

stompikiem było pryskane ?

Właśnie nie. Poszedł tylko Corum. Przed kwitnieniem instektycyd na mszyce, potem jednoliścienne, i dzisiaj grzybowka i aminokwasy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to tak po całości czy tylko parę krzaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69
22 minuty temu, racyl napisał:

to tak po całości czy tylko parę krzaków

Na uwrociach jeden w jeden. Natomiast reszta pola to pojedyncze sztuki lub kawałki rządków po parę metrów. Całe pole nie wygląda źle ale trochę to dziwne.

IMG_20200610_191641.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Żaden obornik nie był dawany. Objawy jak po stosowaniu stompu ale jego też nie dawałem. 

6 minut temu, gienio007 napisał:

Obornika kurzego na wiosnę nie było pod ten bub  dawane ? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zdarzają się i w ten sposób pokręcone maliny ale tam to wygląda na przędziorka

A tu bym obstawiał że coś z nasieniem, jak pojedyńcze

jak jeden, dwa krzaki i kolejne za 2 metry to nie wina herbicydu, ziemi tylko nasionka

nie wiem po co ci takie szerokie rzędy. w takim rozstawie to ludzie kartofle sadzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69
1 godzinę temu, racyl napisał:

zdarzają się i w ten sposób pokręcone maliny ale tam to wygląda na przędziorka

A tu bym obstawiał że coś z nasieniem, jak pojedyńcze

jak jeden, dwa krzaki i kolejne za 2 metry to nie wina herbicydu, ziemi tylko nasionka

nie wiem po co ci takie szerokie rzędy. w takim rozstawie to ludzie kartofle sadzą

Sadze w takie rzędy od samego początku uprawy i dla mnie jest ok. Nasiona te same co na innych polach i tam tego nie ma, odrazu mówię że zaprawiane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

do czego 😂 żeby szybciej wysechł i sie zestarzał 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie chodzi o wilgoć tylko o cieniowanie a to są dwie różne rzeczy

np 2 rządki mam w drodze gdzie są w rozstawie 90cm od bocznych  to one zawsze najszybciej dojrzewają

3 godziny temu, Tomasz0611 napisał:

Ja sadzę w rozstawie 60 i nie widzę żeby wysychał 😆😆😆😆

 

jak ktoś lubi marnować pole i opowiadać bajki że potem 10 ton zebrał to czemu nie

pewnie jak moja sąsiadka w drodzę do pryskania pod ciągnikiem też nic nie sadzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Może z tym dojrzewaniem szybszym przy większym rozstawie to jest coś na rzeczy ale większego plonu mniejszy rozstaw to nie da. Ja sadze w takim rozstawie bo po prostu lepiej mi się później czy pryska czy nawet pieli jeżeli jest taka potrzeba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a kto pieli bób 😂 pamiętam kiedyś ponad 25 lat temu jak nie było kasy na oprysk to się z jednej strony gracowało a z drugiej chwast rósł od nowa

od dawno oprysk po siewie idzie, jak coś powyskakuje to basagranem z dodatkiem na jednego liścia i nikt nawet jednego chwasta nie wyrywa

może jak ktoś pielacuje to mu lepiej wjechać

 

z dojrzewaniem jak najbardziej przy węższym rozstawie wolniej dojrzewa a tym samym wolniej przejrzewa

 

prosty przykład :

1ha = 10 000m2

1rząd ma 228m długości pola

10 000/228=43,86m- szerokość pola

 

zakładany rozstaw 0,65

43,86/0,65= 67,5 rzędów

 

zakładany rozstaw 0,45

43,86/0,45=97,46 rzędów

 

różnica 30rzędów długości 228 m ma dać taki sam plon ?🤣

Na pewno nigdy się nie zbliżysz rozstawem 0,65m to plonów podanych przed właściciela odmiany a zwłaszcza w odmianach mało krzaczastych jak bizon czy bachus

 

przy pryskaniu to nie ma najmniejszego znaczenia byle tylko droga do przejazdu ciągnika była dobrana do szerokości rządków

 

 

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

No coraz bardziej mnie uświadamiasz że myślisz trochę do tyłu że im gęściej tym lepiej. Uważasz że gesty siew wyda taką samą ilość strąków co rzadszy. Myślenie rodem z lat 90. Zrozum że rośliny nie lubią że sobą konkurować czy to bób czy rzepak czy zboża. A pielenie stosuje jak jest potrzeba powtarzam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

konkurencja 🤣 buraki rosną w rozstawie 0,45m

konkurencje to dopiero zobaczyłbyś na plantacji bobiku na paszę gdzie sieją siewnikami zbożowymi

 

bób to nie zborze że jak zasiejesz ponad  190-200kg/ha to jest gąszcz, ale tam masz zupełnie małe odległości.

ziemniaki 0,67 czy 0,70 i jak zagęścisz w rzedzie jeden od drugiego to rzeczywiscie robi się drobiazg

 

o czym tu gadać przy 65cm nie ma plonu to jest marnowanie pola

0,5m można zrozumieć

gęsty siew to jest ziarnko na ziarnku w jednym rzędzie a są tacy co sadzą po 2. bób ma się krzewić i dać z jednego ziarnka 2-4 łodygi

 

 

0,45m niczemu nie przeszkadza w krzewieniu się.

jak dobrze dam nawozu w korzeń to mam po nawet 4 łodygi z jednego ziarnka

 

Nadmierne zagęszczenie to jest w rzędach gdzie korzenie jednego karzaka zachodzą na drugiego i konkurują między sobą o wodę, nawóz, wtedy roślina zrzuca ilość zawiązek

najważniejsze to się skupić na precyzyjnych odległościach nasion w rządku

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj