ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mefiu000    0

Sławkowi chodziło raczej o ilość dni do kielkowania a nie o temperaturę.

 

W jakim rozstawie sadzicie w rzędzie?

Edytowano przez mefiu000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Ziarno ok co 10cm, szer ok 65cm. A sadzonke sadze co ok 30cm. Ziarna wychodzi 180kg zależnie jakie jest duże. W tym roku nabyłem dosyć drobne ziarno więc pewnie wyjdzie ze 150.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

-2 i kielkuje? Bajki piszecie! Bób potrzebuje minimum 3 stopni na plusie aby kielkowal.Ja robię rosade i mam 15stopni w tunelu i po tygodniu puszczal kiełki a po drugim wychodzi zielone na wierzch. Poza tym co z tego że się cieszycie że puszcza kiełki gdy nadal on będzie miał zimno i będzie stał w miejscu i niebedzie rósł. Natury nie oszukujmy wszystko musi mieć dana temperaturę aby rosło. Jedynie można pomóc agrowloknina i dodać dwa stopnie więcej i wtedy przyspieszyć wegetacje. Ja jak robię rosade to bób rośnie od lutego do czerwca, to jest 4 miesiące a latem wystarczy 2.5 miesiąca.

 Bartek, owszem bób potrzebuje do kiełkowania temp. 3-4 stopni. Ja rozsadę mocze ale nie jest to konieczne bo i tak zaleje to wodą jak wyniosę w tunel więc sobie naciągnie wody. Jeśli sadzisz w pole to nie podlejesz wężem tylko musisz czekać na opady. Moczę bób w garażu gdzie temp jest wyższa, bób po 2 dniach od wrzucenia do wody ma kiełki. Podczas gdy wsadzasz bób w grunt (marzec) temperatury w ciągu dnia są już nawet powyżej 3-4 stopni, a noce zbliżają się do tej temp. Tak więc, w rozsadzie nie zawsze ma sens szczególnie na początku lutego, w marcu jak najbardziej ma sens. Nie chce oceniać bo ile ludzi tyle teorii, dziele się tylko tym co sam widzę. 

 

Bartek, podesłał byś fotkę swojej płukarki do bobu?

Ziarno ok co 10cm, szer ok 65cm. A sadzonke sadze co ok 30cm. Ziarna wychodzi 180kg zależnie jakie jest duże. W tym roku nabyłem dosyć drobne ziarno więc pewnie wyjdzie ze 150.

 Sadzisz po ziarenku na 10 cm czy po 2-3 ziarnka? Jaki miałeś plon przy takim rozstawie wbiegły roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Na stronkowca mospilan pierwsza dawka gdy pierwsze kwiatki się pojawią, za dwa tygodnie poprawka i nigdy nie miałem stronkowca. Ewentualnie gdyby mszyca się pojawiła to trzecia dawka ale ostatnio chyba 3lata temu była. Plony od sadzonki 7-8t/ha a jesienią jak dwie to się cieszę. Średnia ok 5t/ha przez cały rok. Zawsze z rozsady mam większą wydajność niż z ziarenka. Co 10cm jedno ziarno, sadzonke robię po dwa ziarna w kubek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, że chodziło mi o ilość dni, nie załapało spacji pomiędzy - (myślnikiem ;) ) a 2. Więc co by nie było niedomówień - Namoczone ziarna kiełkują znacznie szybciej niż suche. Rozsada ma stałą temperaturę na plusie, podczas gdy nasionko w polu w dzień ma na plusie, w nocy zaś temperatura oscyluje w graniach zera. I dlatego nawet jeśli najpierw posadzisz ziarno w pole, a dopiero np po tygodniu w rozsadę, to i tak szybciej urosną roślinki z rozsady. Co do przesadzania w grunt trzeba je wtedy obficie podlać, bo inaczej ziemia wyciągnie całą wilgoć z sadzonki ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Sadził ktoś z Was monikę? Faktycznie jest to najwcześniejsza odmiana? Dużo wczesna od bizona czy figaro? Jakie plonowanie tej moniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radian123    25

Miałem w poprzednim roku monikę. U mnie była nieznacznie później od Topboba, a do tego mniejszy plon. Ogolnie bez rewelacji i bez tragedii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o monicę, topboba, figaro czy bizona - każdy z producentów w opisie podaje, że "To najwcześniejsza odmiana na rynku" i przebijają się w podawanej ilości dni wegetacji. Moim zdaniem topbob jest najwcześniejszy a jeśli się o niego dba, to plon zadowoli każdego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Topbob lepszy od bizona pod względem plonowania, czy nie ma wielkiej różnicy? Ile wcześniej topbob jest od bizona? Rozsadę z jakiej odmiany robicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agent007    14

Część osób zaprawia nasiona, a część nie. Jaka jest Wasza opinia i doświadczenie na temat zaprawiania nasion bobu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Część osób zaprawia nasiona, a część nie. Jaka jest Wasza opinia i doświadczenie na temat zaprawiania nasion bobu?

 Zaprawiać trzeba, jak wszystko praktycznie. Po drugie zaprawianie nie jest jakimś nie wiadomo jak kosztownym zabiegiem. Przynajmniej to podstawowe, więc lepiej wydać parę zł więcej.

Edytowano przez RubenDesiewicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co daje to zaprawianie? Wydatek na pewno i co poza tym?

 Kupując materiał siewny nie masz pewności czy na nim czegoś nie ma i nie zaprawiając wprowadzisz sobie tego do gleby.. Różne choroby, mikro organizmy lub po prostu możesz mieć je już w glebie, a po sadzeniu wiadomo na co się rzucają. Lepiej dać parę złoty i zyskać plon, niż później zamartwiać się że czemu mi nie urosło. Ja osobiście zaprawiam. Zrób jak uważasz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z zaprawianiem, jest jak ze szczepieniami, albo zaszczepisz się przeciwko jakiejś chorobie i masz spokój, albo opowiadasz wszystkim, że szczepienia to wymysł szatana a później dajesz na leki ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z zaprawianiem, jest jak ze szczepieniami, albo zaszczepisz się przeciwko jakiejś chorobie i masz spokój, albo opowiadasz wszystkim, że szczepienia to wymysł szatana a później dajesz na leki ;)

 I bardzo piękne i sensowne porównanie.. dokładnie tak to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Jak tam Panowie kiedy ruszacie z bobem w grunt ?

Jakie dobre papu mu można dać teraz pod korzeń ?

Bo cholera na jesień pod pług nic nie poszło :/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się, kiedy planujecie startować (z przykrywaniem/bez) U mnie jeszcze ciepły dzień i myślę że spokojnie pole można szykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Na pewno jak obeschnie i będzie się dało wjechać w  pole bez wtopy bo narazie jest masakra

A co do nawozu Yara  7-12-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Dziś wsadzam część w grunt , od razu spróbuję nakryć folią wieczorem a jutro jak pogoda da to resztę i będzie spokój na miesiąc , potem zobaczymy co dalej :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś wsadzam część w grunt , od razu spróbuję nakryć folią wieczorem a jutro jak pogoda da to resztę i będzie spokój na miesiąc , potem zobaczymy co dalej :).

 Jaka ziemia u ciebie? U mnie wczoraj popadało.. Ale wjechać się już w miarę da, do sadzenia troche za bardzo się klei.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

 Jaka ziemia u ciebie? U mnie wczoraj popadało.. Ale wjechać się już w miarę da, do sadzenia troche za bardzo się klei.

 

Też u mnie się kleiła ale z rana glebogryzara i dzięki słońcu i wiaterkowi za godzinę było już fajnie , nie skończyłem dziś to co zaplanowałem bo zdarzenie losowe mi przeszkodziło więc jutro będzie większa mobilizacja i trzeba nadgonić , dziś pogoda była piękna więc na prawdę nie było co czekać i szkoda by było przepuścić , nie widomo co przyniesie kolejny dzień , wystarczy 20minut deszczu i stop na kilka dni może być .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj