ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Mam pytanie związane z materiałem siewnym na przyszły rok. Jak robicie to wy? Sadzicie od razu pod zbiór nasion na następny rok by mieć do wsadzenia czy kupujecie od innego rolnika?

 

Jak myślicie co będzie bardziej opłacalne ekonomicznie - zostawienie sobie bobu na nasiona, czy zebranie wszystkiego na świeżo, sprzedanie i kupienie materiału siewnego.

 

I chciał bym jeszcze zapytać, czy zwracacie uwagę na to czy bób jest po centrali. np że do 1-2 lat i więcej nie kupujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sokolam    5

Ja kupuje tylko nasiona pewne, oryginalnie zapakowane...

 

Kiedys kupilem na rynku taniej.... mialem 2 tyg po wszystkich ;] w tym roku sezon zakonczylem tydzien temu na cenie 7 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Nie kupuję z centrali już jakiś czas, to tylko szkoda pieniędzy , Ja zbieram co na świeżo i sprzedaję ale coś zostawiam na nasiona zawsze , przeważnie mi brakuje potem bo za dużo sprzedam i dokupuję u kogoś . Każdy robi jak uważa i ma swoje tam nawyki, u mnie jest tak jak napisałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem takiego samego zdania. Ceny nasion bobu w centrali przewyższają ceny na runku nawet kilkukrotnie więc zakupić tam dajmy na to  500 kg tego bobu to trzeba wydać parę tys.

 

A jak myślicie, nasiona bobu będą w tym roku w cenie czy będzie dało się taniej kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Na centrali jak zwykle będzie kilka razy drożej a u kogoś zawsze dużo taniej , cena raczej się nie zmienia bardzo , mniej więcej jest taka sama co roku ,przebrać , dobrze przechować i sadzić na wiosnę , musi być ok? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No potrzeba i dlatego pytam o wasze praktyki. Myślę że około 500 kg by trzeba kupić na 2 ha.

Edytowano przez RubenDesiewicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

no prawie tak, a może i akurat tyle , ale dajesz prosto w grunt czy rozsada, albo część tak a część inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ze 2ha w grunt, z rozsady to nie mam za bardzo jak (nie mam tunelu z ogrzewaniem) Ale bez ogrzewania mogę zrobić do 60 multiplatow (tunel duży mam w planach zrobić po zbiorach następnego roku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Ja zawsze w grunt od razu daję , w tym roku miałem trochę (z 10ar) przykryte folią ale nic to nie dało, znaczy dobrze wszystko było ,bujną się fajnie ale odkryłem 26 kwietnia żeby obrobić i akurat w nocy przyszedł mróz i zahamowało go tak,że jest równo z tym co był bez folii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, to ja Zrobiłem w tym roku rozsady 40 multiplatów ale to późno zrobiłem bo tak na próbę czy to w ogóle urośnie i zobaczyć ile pracy przy tym jest. No to szczerze mówiąc to zbiorę go tak samo jak i ten w polu. Do tego coś mało strąków zawiązał i na moje pocieszenie czekoladowa plamistość się tam rzuciła, spryskałem raz, nawet pomogło, ale strąków mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Nie no u mnie plenność to bardzo dobra, znaczy na tym moim , bo to co dokupiłem to trochę słabiej , to może od nasion też zależeć i od odmiany 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaką odmianę masz? Bo ja Bachusa wszystko. Dobry materiał siewny to też ważna rzecz, dlatego pytałem was o zdanie :P A po ile kupowałeś nasiona jeśli można wiedzieć? Bo ja to dałem 5,5 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Ja bizon i Bachus , bizona już sprzedałem mam jeszcze bachusa do rwania , bizon był z Plantico i trochę kupiłem od plantatora , słaby i ten i ten , bachus mam swój , niebo a ziemia , z centrali to trzeba dać ponad 20 zł , 2 lata temu jak kupowałem tego bachusa od gościa to dawałem 8zł, ale jest warty tego, nie żałuję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja po 16 w centrali widziałem.. Ale kup sobie 500 kg po 16 zł.. To masz 8 tys zł, do tego nawozy wszystkie, środki ochrony, rwanie, pakowanie. To jest przesada. Ja będę szukał jak w tym roku. okolice 5 zł. U mnie ładnie wyszedł, nie mam problemów.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

To było do przewidzenia. W końcu rok temu cena była to trzeba sadzić. Ja sadzę zawsze ok 1-1,5ha ale w mojej okolicy są tacy co nigdy nie mieli a teraz po 2-4 ha.( na szczęście na jeden dwa rzuty). Towar musi się przewalić i trzeba ta cenę będzie przetrwać podejrzewam że poźniej się ustabilizuje.K toś wie jak na broniszach z zejściem. Ja startuję od poniedziałku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Ja siedze drugi dzień na Wrocławiu. Jest bardzo dużo bobu. Wczoraj był po 3-3.5 i dziś tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj