ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

bartek500    17

testowałem sadzarki i chwytakowe i talerzowe. Ja sadzę 1 do 1.5ha sadzonki i sadzę to recznie, sadzi ok 10 osób i zajmuje to max dwa dni. potem zrobię zdjęcie to wstawie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś i co - nadaje się czy słabo? Tkwi w tym jakiś problem? Ty sadzisz 1 ha z rozsady ręcznie? Ja wsadziłem 2 ary i stwierdziłem że bez maszyny nie ma szans za dużo godzin w to idzie, ale to tez wina tego ze nie miałem za bardzo czym porządnie ziemie rozbić, było bryłek trochę i ciężko się sadziło. Kiedy bartek robiłeś i wysadzałeś swoją rozsadę? Bo ja to mam tylko tak w celach doświadczalnych i późno strasznie zrobioną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Słabo i bardzo wolno bo co chwile musisz sięgać po sadzonki, kapustę czy pora w rękę weźmiesz kilkanaście a bob dwa trzy. Ja hektar sądzę max dwa dni. Ziemię jadę dwa razy agregatem i potem dołki robię dolownikiem.i tak już któryś ładny rok. U mnie wczoraj padało a teraz znów ulewa.

post-180001-0-52445700-1464888145_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to wymyśliłeś, jak na samoróbkę to nieźle. Ja widziałem na necie są takie sadzarki do bobu/czosnku jak do ziemniaków tylko przysypuje normalnie na płasko, ciekawe czy by to zdało by egzamin - sypiesz do paki samo nabiera i sypie więc 1-2 osoby do sadzania trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

Ja tego sadzę 6-7ha, w tym roku mniej 5,5 bo i inne warzywa i  nie da się wszystkiego ogarnąć. W tamtym roku ten z doniczki plonował na 8ton/ha to pamiętam rekord od 6 do 16, 4 godziny rwania, pół godziny przerwy i wyłuskaliśmy 1400 kg. Co do roku to już sa ceny niskie na giełdach a dopiero się czerwiec zaczął. 

Ciekawie to wymyśliłeś, jak na samoróbkę to nieźle. Ja widziałem na necie są takie sadzarki do bobu/czosnku jak do ziemniaków tylko przysypuje normalnie na płasko, ciekawe czy by to zdało by egzamin - sypiesz do paki samo nabiera i sypie więc 1-2 osoby do sadzania trzeba.

Ja taką maszynkę użytkuję już 4 lata :)


Jeszcze co do cen, jak zaczynaliśmy to sadzić 14-15 lat temu to na wsi było nas dwóch co sadziło bób, teraz jest dwóch, którzy nie sadzą. a

 takich wiosek jak moja jest mnogo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ładnie, ja mam nadzieje że nie zbiorę jakiegoś 4t/ha bo to mnie załamie, ale nastawiony jestem pozytywnie. Na następny rok będe planował powiększenie do 2 ha. 


Właśnie taką sadzarkę bym zakupił ta podobną co do ziemniaków bo nieźle widzę to idzie i ciekawie. Tylko ciekawe w jakiej cenie coś znajdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem obejrzeć bób, czy wszystko jest ok.. I wcześniej tego nie było teraz po deszczu zauważyłem na strąku takie czarne zabarwienia? Domyślam się że grzyb tak? Pryskać to czymś? Co radzicie proszę o pomoc.

 

Tutaj załączam zdjęcie strąka..

  http://wrzucaj.net/image/TP1zE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Transporter    164

Koledzy troche z innej beczki mam 0,5 ha bobu na pozniejszy,siany 3 tyg temu,  po posadzeniu poszedł command+linuron,i po duzych opadach zaczeły usychać i czarniec liscie jak by był przedawkowany i przypalony azotem,rosliny po prostu robia sie czarne  padają i gniją do korzenia. poszedł dzis fungicyd i  insekcyd czy to wina duzych opadów i tego ze oprysk dostałsie do korzenia? szkoda mi trochę,bo pracy przy tym jest troche...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja także pryskałem command'em były ulewne deszcze ale jedyne co to po wschodach liście były lekko żółte na końcach. - to tak z mojej strony,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Transporter    164

no dokładnie tak liscie były zółte,ale to przeszło,teraz pieknie wyrósł i lipa,co roku te same zabiegi,i było dobrze,duzo wszystkiego nie mam ponad hektar,ale pierwszy raz takie coś,poszło dzisiaj Ditane 75.no zobaczymy,te ziarno tez mogło być porażone,bo moejgo mi zabrakło,było zaprawiane,ale tez mi to podchodzi pod chorobe grzybową,a tak na marginesie czym teraz pryskacie i co ile od zakwitneicia na strąkowca,bo wiadomo pszczół szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiego przypadku nigdy więc nie pomogę z tym czarnieniem.

 

Na strąkowca to wieczorami jak już pszczoły odlecą to najlepiej pryskać albo wczesnym rankiem. Okres prewencji dla pszczół jest przy takich opryskach krótki albo znikomy. Zanim pszczoły przylecą następnego dnia oprysk na nie działał nie będzie. Najlepszy termin jest wieczór po odlocie pszczół. 

 

A pryska się tak jak zalecenia na opryskach. Przeważnie jest to 7-10 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może gdzie można zdobyć taśmę do łuskarki? Myślałem nad dorobieniem taśmy do mojej łuskarki, ale nie wiem jakiej grubości jaka ona powinna być i gdzie ją zdobędę - ma ktoś takie informacje?

 

Pryskacie bób na strąkowca jak już jest przy końcu kwitnięcia? (ostatnie piętra przekwitają, a strąki są już sporej długości ponad 7 cm). Czy w tej fazie już pryskać nie trzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

szedł pierwszy po 10 zł potem 8, a teraz po 5 , ja jak w zeszłym roku nawet z domu nie wyjeżdżam , zabiera gość i on się martwi potem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mój bób do zbioru ma jeszcze trochę czasu 1,5 tyg myślę. Co myślicie o odżywieniu go Kristalonem Zielonym 18-18-18-3-2 NPK MgO,S? Czy to dobry pomysł by dodać mu tych składników o tej porze czy nie bardzo?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

W ogóle już nic nie potrzeba , tylko wilgoć i słońce , to już koniec z pryskaniami , czas na zbiory 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez michalek404040
      Jest tu ktos kto uprawia pietruszke korzeniowa i chcialby pogadac na temat odmian ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj