ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

Bartek72511    81

Pomoże ktoś ?  mam zasiane troche bobu na własny użytek, rósł pięknie aż do przedwczoraj, pojawiły sie takie brązowe duże plamy na liściach, miejscami nawet dziurki, co to może być ? prysnąłem owadobójczym ale czy na pewno to? Nie mam żadnego doświadczenia w tej uprawie a w google też nie wiele na ten temat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

 

Przekwitac w sensie że pierwsze kwiaty (pierwsze piętro) już zapylone? Może nie będzie źle. Możesz dla pewności powtórzyć czymś układowym np Dursban, nurella.

Życzę powodzenia, dursban i nurelle. Nie wolno stosować takich środków na bób! Później się dziwić czemu pszczół nie ma. A jak Ci kontrola z piorinu wpadnie to masz pozamiatane. Na bób karate, proteus i mospilan. Środki, które działają wybiórczo na pszczoły. A i tak dopuszczony jest tylko mospilan.

bob_147996_180_177382.jpg

Edytowano przez Szczepanitoo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

Dokladnie zadnej nurelli w okresie kwitnienia ma ona 3 dni prewencji dla pszczol. Dbajmy o owady zapylajace. Polecam jak kolega wyzej srodki jak najmniej szkodliwe dla pszczol bo calkowicie nieszkodliwych w 100% niestety nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

Dokladnie zadnej nurelli w okresie kwitnienia ma ona 3 dni prewencji dla pszczol. Dbajmy o owady zapylajace. Polecam jak kolega wyzej srodki jak najmniej szkodliwe dla pszczol bo calkowicie nieszkodliwych w 100% niestety nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cerpol    0

Witam
Chciał bym się was spytać gdy zrobicię to oglawianie to czy później jakiś oprysk stosujęcię np na grzyb czy tez nic i czym wykonujecię ten zabieg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, pierwsze kwiaty zaczynają spadać to wtedy spryskałem, mam nadzieje że nie będzie robaka.. Bo porażka.

 

Przekwitac w sensie że pierwsze kwiaty (pierwsze piętro) już zapylone? Może nie będzie źle. Możesz dla pewności powtórzyć czymś układowym np Dursban, nurella.

Dokładnie jak reszta mówi, takimi środkami się nie pryska w czasie kwitnienia bo wybijesz pszczoły, nie patrzcie tylko na zysk.

 

Bób spryskałem dzisiaj dodatkowo na robaka, mam nadzieje że to wypali.


A powiedzcie mi jeśli wiecie jak jest z  tym strąkowcem bobowatym. Kiedy i w jakim okresie on wbija do tego strączka te larwy? Od razu jak przekwita czy dopiero jak się wykształci nasionko?

 

Czy gdy bób przekwitnie, i już ma większe stronki. To nadal trzeba dbać o pryskanie na niego, czy wtedy już nie żeruje na strąkach i nie ma szans na larwę w nasionku? Do kiedy trzeba na to pryskać.


Szczepanitoo

Kiedy sadziłeś ten swój bób, to z rozsady nie? Podzielisz się trochę informacjami? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Te nocki mnie wykończa. Na bob jest mospilan a Dursban był na rzepak. Ps ale wszyscy się ruszyli:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

Z rozsady, sadzone 7-14 marca bo tego mam 2 ha. na strąkowca jak pierwsze kwiatki okwitną, i po 10 dniach poprawka i nie zdarzało się u mnie żeby był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie tego masz, ja aktualnie mam 0,5 ha bo dzisiaj liczyłem. Żeby to jakiś zysk był w tym roku to by było fajnie, ale nie wydaje mi się żeby było nie wiadomo co bo jest bobu a bobu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile w ogóle ludzi trzeba, by zebrać 2 ha bobu? Rwanie, łuskanie na łuskarce bez taśmy. Ile ludzi by trzeba na takie zbiory przyjmując prace 8h dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

A bo to tylko bobu jest w tym roku, jeżdżę teraz z zimową cebula to niczego na giełdzie nie brakuje. A ceny już bardzo niskie. Ciężki rok się szykuje na warzywa. Co do ludzi to około 12-14 osób codziennie pracuje. Zależy jaka wydajność na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Nie nakrecajcie się z tą nurella bo cała noc jechałem i jak pisałem rano to myślałem o czym innym i co innego napisałem. Każdemu chyba się to może zdarzyć. Rok to będzie można podsumować na koniec bo już nie takie złe początki były a rok wyszedł dobry. Będziemy jeździć z bobem to wtedy będzie widać ile go rzeczywiście jest, teraz to tylko gdybanie. Teraz co roku sądzę 5ha tyle że ja robię też późny. Robimy w 10-12 osób po ok 10 godzin dziennie. Łuskamy od 500kg do 900kg dziennie zależnie od Bobu. Czy pierwsze rwanie drugie czy ostatnie. Wiadomo na późny we wrześniu już robimy po 200-300kg. Dwa lata temu miałem 8ha i przez cały rok przerobiłem ponad 50t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To dobrze liczyłem, że jakieś 12 osób. A powiedzcie mi jak jest z takim areałem - jaki jest czas na zbiór żeby to nie dojrzało za bardzo? W 2 tygodnie 2 ha się zdąży zanim dojrzeje za bardzo?


Spoko, to się nie ma czym przejmować każdy ma wiele na głowie i się może w czymś rąbnąć. Sporo masz tego bobu, łuskarkę taśmową masz do takich ilości co nie?

 

 


A jak jest z bobem na piaszczystych ziemiach? Urośnie tam co, był by jakiś plon dobry czy nie było by rewelacji? Bo mam 4 ha i na powierzchni około 1 ha mam strasznie piaszczystą ziemie. Wiem, że bób lubi ciężką ziemie, ale nie wyczytałem nigdzie jak by to rosło na piaszczystej - ma ktoś z was doświadczenie w tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Ja sadziłem mniej więcej 0,5 ha co 10-14 dni. Dopiero w tym roku jest taśmówka, a do tej pory były dwie zwykłe 120 cm. Co do ziemi to wszystko zależy od roku. Mam różne pola od 3 do 6 klasy. Mam jeden kawałek gdzie na górce żyto ledwie co wyszło i w tamtym roku był tam kawałek bobu, wyszedł tak że nie mogłem się nadziwić a w tym roku na podobnym kawałku praktycznie nic nie ma. a dalej zależy czy dasz zwykłą polifoske czy np complex i podstawa PH.

 

1.4 ha pod włokniną to naprawdę dużo, Ja mam ok 0,8 ha. 

 

Ja liczę tak, że jak całą sadzonkę sprzeda się że średnia wyjdzie powyżej 10zł to jest dobrze. A potem w lipcu-sierpniu aby tylko nie było poniżej 3 zł za kg bo to poniżej kosztów samego zbioru. Jak dla mnie to jak przez cały rok średnia wyjdzie ok 7-8zł  za kg to jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie, ja mam ziemie I-II klasy, zobaczymy jak to będzie z tym rokiem. A jak sadzicie bób, macie jakieś sadzarki czy ręcznie? Bo w tym roku to ręcznie robiłem.


A moczycie ten swój bob z łuskarek? Czy od razu w worki leci? 


A bo to tylko bobu jest w tym roku, jeżdżę teraz z zimową cebula to niczego na giełdzie nie brakuje. A ceny już bardzo niskie. Ciężki rok się szykuje na warzywa. Co do ludzi to około 12-14 osób codziennie pracuje. Zależy jaka wydajność na polu.

 

No widzisz, raz ceny pozwalające zarobić, a na następny rok wysyp wszystkiego i poniżej kosztów produkcji tak się kształtuje polski rynek.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Sadzarka, są różne popatrz w internecie. Po maszynie trzeba go wypłukać, tylko trzeba go pakować w miarę suchego i właśnie mam pytanie jak to można zrobić. Myślałem o małym tasmociagu i nad nim jakieś dmuchawy bo narazie to go trzymam w skrzynkach i czekam aż woda odsiaknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też myślę jak to wysuszyć po płukaniu, ale rozłożę pewnie w paczkach albo na jakiejś siatce i jakoś w tym roku sobie poradzę. Nadmuch dość ciekawe, ale ciekawe jak by na to reagowały nasiona. No i kolejne koszty produkcji.


A gdzie sprzedajecie ten bób? Giełdy, stali odbiorcy, jakieś przetwórnie, czy może kontrakt? 


Sadzarka, są różne popatrz w internecie.

Jaką masz tą sadzarkę, taką w pełni automatyczną czy z takimi miseczkami że trzeba ręcznie nasionka wkładać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Koszta zmniejsza się robiąc samemu takie coś, na złomowiskach jest dużo rożnych części. Ja zrobiłem taką sadzarkę ze idzie taśma ok 1m długści i ok 15cm szerokości, pośrodku niej jest drut rozdzielający ja na dwie sekcje i poprostu sypię recznie na nią bób a on potem leci rurami do redlic. Nie jest to może idealnie ale średnio wychodzi 1 ziarko co 10cm. Napęd jest brany z koła łańcuchem i zębatkami od roweru. Kupę hektarów tym już zasadziłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

bartek500 jak możesz to zrób zdjęcia sadzarki. Ja sądzę taką od kapusty 4 osoby ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A sadzarka ta taka z talerzami, nadaje się to do sadzenia bobu oczywiście tego z rozsady? Bo bób ma dość grube pędy.

Edytowano przez RubenDesiewicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj