ROBERTINHO

Bób na świeży zbiór- rozstaw międzyrzędzi

Polecane posty

aezakmi666    21

Ja już skończyłem swój bober przełamałem żeby pomału sie rozkładał ale zauważyłem że puszcza pędy od dołu i kwiatki czy istnieje szansa że to obrodzi ? nie licze na jakieś wielkie ilości bo to w sumie tylko jeden kwiat ale pytam bo może szkoda tego teraz kasować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Nic z tego nie będzie,  ja zsiekałem wszystko potem przewalę ziemią i szybko sie rozłoży 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam was, wiem że temat jest o świeżym bobie, ale nigdy nie zbierałem bobu na nasiona i nie wiem kiedy go rwać.. Mój bób jest już całkiem suchy, a strąki zaczynają już pękać i na niektórych wiać już otwory 2 mm. Czy to pora na zbiór? Nasiono da się przełamać, ale z trudem i potrzeba trochę siły.

 

Dołączę zdjęcia:

post-190839-0-36964900-1468764733_thumb.jpg

post-190839-0-21894200-1468764736_thumb.jpg

post-190839-0-95857300-1468764738_thumb.jpg

Edytowano przez RubenDesiewicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyłuskałem kawałek rękami bo po deszczu jest to nie wylatują, ale jak by zerwał podsuszył na słońcu to chyba w sam raz?

 

Tutaj zdjęcie tego co wyłupałem.

post-190839-0-57399400-1468770582_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROBERTINHO    118

A ja mam bób sadzony na późny zbiór i on dopiero zawiązuje strąki. I tu mam do was pytanie czy to tak jest że na nie każdym pędzie są jakieś strąki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strąki zawiązują się na wszystkich pędach, ale ze względu że to zbiór opóźniony plon spada o około 50% ze względu, że nasiona rosną mniejsze i mniej strąków może się zawiązać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

Ja mam pytanie z innej beczki...

Czy ktoś z was uprawiał bób pod tunelem?Tzn cały czas do czasu zbioru?

Czy jest to opłacalne i czy przyspieszy wzrost bobu, który jest z rozsady pod agrowłókniną?

Dzięki za odp

Artur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cały czas pod tunelem to trochę wydaje mi się nie bardzo. Nie uprawiałem, ale bób za wysokich temperatur nie lubi. Raczej folie z takiego tunelu trzeba zdjąć gdy zrobi się ciepło. Zbiór owszem przyspieszysz. Jeśli chodzi o opłacalność to nie będę się wyrażał, ale to wszystko zależy jakich chcesz używać tuneli, bo tanie też nie są.


Nie wiem czy zbiera ktoś z was bób na sucho, ale jeśli jst ktoś taki to jak to robicie? Ręcznie czy kombajnem - jak wygląda sytuacja z kombajnem, dużo odpadów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.


pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.


pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.


pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weber    0

pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pod tunel stouje się folię perforowaną z otworami,wtedy nie skrapla się woda i nie grzeje tak.Ale czy nie sparzy bobu to nie wiem.Bób suchy zbierałem kombajnem.Odpad zależy jak bardzo suchy,bo jak zbyt suchy to się wysypie.Ale nie wypowiadam się do końca,bo tylko raz mi kombajnista zbierał a wszystko poszlo na paszę,wiec nie przywiązywałem uwagi do jakości.

U mnie będzie to samo.. całość na pasze bo to słaba jakość będzie.. drobny strasznie i robak się zdarza, nie wypaliło mi to w tym roku. Połamany bób na pasze też pójdzie czy  trzeba przebierać? W jakiej cenie teraz bób na pasze? Orientuje się ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czpat99    1

Witam was, wiem że temat jest o świeżym bobie, ale nigdy nie zbierałem bobu na nasiona i nie wiem kiedy go rwać.. Mój bób jest już całkiem suchy, a strąki zaczynają już pękać i na niektórych wiać już otwory 2 mm. Czy to pora na zbiór? Nasiono da się przełamać, ale z trudem i potrzeba trochę siły.

 

Dołączę zdjęcia:

aż za długo przetrzymany ;) ale te ziarko nadaje się tylko na pasze, nie ma co sadzić tego na drugi rok bo to pewnie mieszaniec i plony o 50% w dół albo i lepiej, a co do zebrania tego, to zerwij strąki niech troche poleżą i doschną i podeptaj to na posadzce i wymłócisz ;) ale to już pewnie masz zebrane, to będziesz miał rade na przyszłe lata 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aż za długo przetrzymany ;) ale te ziarko nadaje się tylko na pasze, nie ma co sadzić tego na drugi rok bo to pewnie mieszaniec i plony o 50% w dół albo i lepiej, a co do zebrania tego, to zerwij strąki niech troche poleżą i doschną i podeptaj to na posadzce i wymłócisz ;) ale to już pewnie masz zebrane, to będziesz miał rade na przyszłe lata 

Sadzić tego nie chcę na 100%.. chciałem coś ewentualnie jeszcze dorobić z tego bo mam 30 arów suchego.. Szczerze mówiąc dalej wszystko jest w polu bo ogórki mam i nie było okazji tego młócić, a jak była to deszcz lub mokre.Ja polowe wyrwałem, ale całe rośliny, po strąku to to idzie i idzie tak długo że się nie opłaca.. Odmiana to Bachus, ale drobne to :P Wiesz w jakiej cenie chodzi taka paszówka aktualnie? Nigdzie wypatrzeć nie mogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czpat99    1

Bób dużo białka ma, na pewno ponad 30%, więc nie będzie tani jako pasz, na olx bobik paszowy (w praktyce to w sumie niczym się nie różni) po 800-1000zł za tone, więc jak byś sobie jeszcze chciał trochę zarobić, to z 30 arów na pewno ponad 100-200kg byś miał, a do gospodarza jakiegoś nie problem zawieźć :D chyba :P, a jeśli nie to i tak to zbierz i na poplon wsiej z jakąś gorczycą, łubinem, wyką czy innym specyfikiem, bób wiąże azot z powietrza więc trochę ziemię wzbogacisz takim poplonem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem dzisiaj połowę.. Musze to jakoś oczyścić z tego syfu i zobaczę ile tego jest.. Myślę że ze 100 kg będzie z połowy. Więc spróbuje sprzedać, a jak się nie sprzeda to tak jak mówiłeś - taki miałem plan by to na poplon czy coś ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czpat99    1

Jak masz wialnie, albo taki "młynek" do czyszczenia zboża to przepuść to przez niego parę razy, albo jak masz sita od czegoś z dobrymi otworami to przez nie, jest też jeszcze fajniejszy sposób jak masz jakiś wentylator, to odpal i powoli przed nim rzucaj :D łuski i inny syf odleci a ziarka spadną przy nim :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Ja  zaraz będę miał . Mimo że krzaki piękne , to wydajności nie będzie bo strąków malutko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj