Rumcajs

Zaprawy nasienne

Polecane posty

miszka31    31

ja stosowałem i stosuje nawozy donasienn różnych firm,koszt nie wielki a czy pomaga? tego gołym okiem nie widać, ale skoro badania wykazały pozytywny wpływ to warto je dodawać,ostatnio na spotkaniu z przedstawicielem tej firmy rozmawiałem o sensie stosowania tego rodzaju nawozu,mówił że zasadne jest stoswanie w nie sprzyjających warunkach,ułatwia start młodym roślinom które nie mają jeszcze systemu korzeniowego, w okresie np suszy po zastosowaniu tych nawozów wschody były bardziej wyrównane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarioS    1

Witam

możecie mi powiedziec ile korztuje zaprawa??

dokładnie chodzi mi o Raxil i Lamrador.

ile doliczać za zaprawione zborzę??


Wole polskie gówno w polu niż fiolki w Neapolu!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Mógłby ktoś podać nazwy dobrych zapraw dla pszenicy, ale żeby były w proszku i można było na sucho zaprawiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

a tak na marginesie to sa dobre zaprawy do zaprawiania na sucho? niema , nie było, po co ci zaprawa na sucho?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

wszystkie zaprawy na sucho zostały wycofane już na jesieni, a na mokro to możesz zaprawić w betoniarce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6
wszystkie zaprawy na sucho zostały wycofane już na jesieni, a na mokro to możesz zaprawić w betoniarce.

 

nieprawda, nie wprowadzaj w błąd

niektóre "suche" zaprawy zostały przeniesione do tzw. drugiej kategorii, np. funaben

natomiast niektóre można kupić bez problemu, np. oxafun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

trzeba dodać że potrzebny jest kurs by kupować środki 1 i 2 klasy toksyczności, a co do wycofania to były na jesieni wycofane, teraz zostały przeniesione do drugiej grupy ze wzglendu na toksyczność dla organizmów wodnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Raxil na jesień płaciłem cos koło 50 zł na 300 kg ziarna. Takie wiadereczko hehe A co do zaprawiania to wg. podstawa w uprawie zbóż, ja wszystko zaprawiam, warzywa, zboża i w tym roku zimniaki. Musze jeszcze kupić nawóż donasienny o którym była mowa powyżej. To teraz dla tych którzy nie zaprawiają troszku porównań: suma długości korzeni 10 roślin, 11 dni po sewie: tak kolejno bez zaprawy 776 mm, Raxil 917mm, a Lamardor 1014 (ta zaprawa jest dostępna w PAK-u razem z nawozem, myśle że to miało duzy wpływ, o jesli chodzi o sub. aktywne to podobne). Ponadto grubosc roslin w tym czasie to dla roslin bez zaprawy 1 mm, a dla Raxila 1,9 mm mysle, że wszyscy zobaczą róznice... :lol: I bardzo wazna własciwośc zapraw szczególnie dla jęczmienia jarego to zmniejszanie długości mezokotylu (tutaj średnia z 25 roślin, 3tyg. po siewie) i wyglada to tak: bez zaprawy 9,8 mm, a dla Lamardor-a jest równa zeru. To akurat podparłem na prospektach firmy Bayer, oczywiście kazdy stosuje co chce... Te dwie zprawy u góry z tego co mi wiadomo kupuje sie bez świadectwa o ukończeniu kursu. To narzie tyle z mojej strony. Pozdrawiam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja zaprawiałem pszenicę Baytanem a pszenżyto Premisem. Oczywiście w betoniarce, wsypywałem po 100kg zboża i dawkowałem zaprawę.

Nie stosowałem jeszcze nawozów donasiennych, mam zamiar zrobić to w następnym roku. I tu mam pytanie czy mogę używać na premisu + nawóz donasienny? Najpierw w betoniarce wymieszam zboże z zaprawą, gdy będzie równomiernie pokryte dodam nawóz donasienny i też wymieszam.

Czy nie taka mieszanka nie zaszkodzi nasionom?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
no ale nie mam betoniarki to co mam zrobić

 

Ja w betoniarce nigdy nie zaprawiałem. Zborze to w siewniku. Wsypie worek a potem zaprawy trochę i trzeba przemieszać i tak po kolei.

Kukurydze zaprawiam w plastikowej betce. Wsypuje worek kuku i zaprawę a potem wycieczka po podwórku :P


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

U nas to sie zawsze zaprawia w betoniarce bo narazie nie ma $$ na zaprawiarke ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Stosował ktos kiedyś nawozy donasienne np: http://www.agriculture.pl/pl/primus_b.htm , lub inne. Jakie wrażenia, doswiadczenia itp. ?

Ja też stosuję od kilku lat odżywkę razem z zaprawa i najlepsze efekty widać gdy mamy w okresie wschodów suszę wschody są bardziej wyrównane a rośliny cechuja się lepszym wigorem wzrostu no i przy opuźnionym siewie można zrezygnować z zabiegu fungicydowego (gdy zaprawione) ale tak nie jest zawsze, zależy od przebiegu pogody i terminu siewu. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

ja w tym roku zastosowałem zaprawę z nawozem Premis Pro a efekt gołym okiem widać. Ja zaprawiam żmijką.Rozrabiam zaprawę z wodą bańkę z kranikiem [np po alercie]i to jest moment

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

A ja to zaprawiam w betoniarce i nawet ładnie zaprawa pokrywa ziarniaki :D a 2 lata temu z braku czasu zaprawialem w siewniku , totalna masakra :( a ile może kosztować taki nawóz donasienny ?? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Zapytaj się tam gdzie zaopatrujesz się w środki ochrony roślin o zwykłą odżywkę na zboża stosowana dolistnie i zmieszaj z zaprawą i przy bajcowaniu dasz wszystko razem i będzie git :D Ja tak robie i jestem zadowolony z efektów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

My zaprawiamy Raxilem ,kiedyś zaprawialiśmy Funabenem ale to byla masakra :unsure: strasznie pylił ,Raxil dobrze pokrywa powierzchnie ziarka i nie jest taki drogi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

RAXIL dobra zaprawa też ją stosowałem. No i warto napisać że choroby typu głownia .... i zgorzel ....(np : zgorzel siewek ) można zwalczyć tylko przez zaprawianie materiału siewnego ! na razie nie ma środków do ich zwalczania po wschodzie roślin i chyba szybko nie wymyślą ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas z początku zaprawialiśmy Raxilem w betoniarce jak było mało zboża - efek super, gdy przybyło ha zdecydowaliśmy się na zaprawiarkę mobilną czyli Mobilia z BASF fajnie i szybko ale niestety człowiek jest skazany tylko na jedną zaprawę Kinto Duo która w swoim spektrum działania w pszenicy jarej i jęczmieniu jarym nie ma zbyt wiele zwalczanych chorób (w pszenicy jedna w jęczmieniu dwie) co w porównaniu nawet do funabenu stawia ją daleko w tyle. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zainwestować i kupiliśmy zaprawiarkę PLON zawieszaną na ciągniku. Mam nadzieję że zakup szybko się zwróci ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marciano    7

mógłbyś dać jakieś fotki tej zaprawiarki, kręcę się za jakaś zaprawiarka która można zamocować na ciągniku, mógłbyś dać jakieś namiary na dealera no i jaka cena?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to firma Wac-Rol z Gniewkowa wpisz w goglach to ci znajdzie. Opisywali tą zaprawiarkę w ostatnim Farmerze. Z wyglądu nie jest zła zobaczymy jak będzie z jakością zaprawiania ;[ a cena to 3800 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pep14    29

Zawsze zaprawiałem na sucho ale strasznie się kurzy. W tym roku chce na mokro w betoniarce. Jakie środki polecacie i w jakich dawkach je stosujecie ? Czy można na mokro dużo prędzej zaprawić, czy na krótko przed siewem i czy zboże nie zacznie kiełkować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , mam problem z chwastami w życie ozimym . Wydaje mi się , że to tomka oścista lub wiechlina roczna a znowu sporo osób twierdzi , że to moze być miotła . Miałem chęć prysnąć to Axial Komplett Pak , nawet doradcy mi to doradzali a z tego co tak czytam to samym Axialem żyto można ale już z tym dodatkiem Winnetou (Axial Komplett Pak ) to można pszenice ozimą i pszenżyto a o życie czy można nic nie pisze  Czy  może ktoś stosował Axial Komplett Pak w życie ozimym na wiosnę ? Bo no samym Axialem mi się trochę nie uśmiecha bo są i niestety inne chwasty .....  Może polecicie coś innego ?

    • Przez kingway
      Witam , jaki polecicie oprysk na tomkę ościstą w oziminach na wiosnę ??? Od czego to zależy , że ona znajduje się polu ? Zmianowanie książkowe a ona nadal jest  
    • Przez kingway
      Witam , jaki oprysk wybrać na oziminy na wiosnę ? Mam na myśli Rexade , Axial ? Oprócz tego mam do pryskania jare i teraz tak się zastanawiam czy nie  opryskać ich nowym chwastoxem trio zamiast jak dotychczas turbo ? Trio wychodzi chyba ciut drożej , ale nie dużo , ale może skuteczniejszy ?? Podzielcie się czym pryskacie  swoje  uprawy i jakie opryski możecie polecić ?  
    • Przez endrju00711
      Koledzy , mam do was wielką proźbe , poniewarz , dziś zadzwonili z agencji , że jutro przyjadą nas kontrolować , a nie znam osoby w powiecie , która prowadzi taki rejestr oprysków ,pomużcie , jak takie coś zrobić ?? Prosze o skan , lub fotke stronek z takiego rejestru . I mam takie jedno pytanie , jak u was patrzeli na to jak by ktoś tego nie miał , bo niby mogą cofnąć dopłaty . Prosze was bardzo o pomoc , zamieszcze poniżej adres email : endrju00711@wp.pl . A mam jeszcze jedną wontpliwość , poniewarz niedaleko domu mam ułożone bele , tak , że zajmują one pół pola , bo z 40 arów zrobiło się około 25 arów , a te pole jest koło mojego sadu , w którym jak układaliśmy , je w żniwa również nie było się jak obrucić ciągnikie , czy doczepią się za to , że 40% pola jest nie zasiae poplonem . To jest nic , ale jeszcze do tego dochcodzi hektar pola po kuku na ziarno , i nie zdążyliśmy tam jeszcze zasiać poplonu , bo jak nie deszcz , to czasu nie ma . I czy za takie przewinienia mogą cofnąć dopłate , bo nie dość , że biore standardowe , i takie tam dodatki do krów itp. , to jeszcze mam troche kasy za poplony . Ale najwarzniejsze jest to , że nie posiadam tej książki do oprysków , i na tym prosze się skupić , bo mam czas do wieczora , bo potem , to już rano inspekcja do domu za puka
    • Przez semenenek
      Witam mam pytanie odnośnie środka ochrony roślin który zwalczyłby w owsie wyczyńca polnego? W tamtym roku miałem z nim duży problem i w tym roku chciałem się zabezpieczyć w razie jego wystąpienia
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj