Rumcajs

Zaprawy nasienne

Polecane posty

tomek73    579

Plontar jakieś 100 zł za litr, i 0,1 na 100 kg, nasion.

Miałem BB że wchodziło z 1,5 t pszenicy, ale to stanowczo za dużo, bo ciągnik ledwo daje rady.

Ja na widły z tura zakładam i żmijką sypie, jak podniosę to jeszcze z 200 kg wejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Powiedz jak z pozostałymi substancjami protiokonazol, prochloraz i strobiluryna (jaka) jakie stężenie dajesz?? Tebukonazol 5% to wyjdzie jakieś 50ml na 1l wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja robiłem z Stratego 250. Z jednego l wychodziło 3,3 zaprawy i tebu, to jest scenik i do tego dawałem 60g prochlorazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Na jesień planuje zaprawić ziarno jęczmienia i pszenżyta ozimego.Jakie zaprawy polecacie mogą być dwa rodzaje na jedno i drugie zboże.Co wychodzi w miare adekwatnie do swojej ceny.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmkeen    7

Ma ktoś może zamiar zaprawiać ziarno Latitude 125 FS? Jest to jakaś nowa zaprawa i tak myślę, że może się sprawdzić w uprawie zbóż po sobie. Orientujecie się jak to wygląda cenowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Ja zaprawiam od lat Baytanem. Trochę to kłopotliwe, bo zaprawa w płynie, no ale robię to w betoniarce. Poświęcony czas wart jest zachodu. Baytan chroni ziarno i siewkę kompleksowo aż do fazy końca krzewienia. Nie wypowiadam się na temat innych zapraw, bo używam wyłącznie Baytanu. Dodam, że na koniec krzewienia, pryskam miksturą: Alert + nawóz dolistny + herbicyd na jedno- i dwuliścienne + adiuwant. Pszenica do końca wegetacji jest zdrowa jak koń.

Być może są lepsze i tańsze patenty, ale nie chce mi się już eksperymentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jeden zabieg fungicydowy i zdrowa do zniw ? Chyba bajki PAnie opowiadasz. Jakie nawożenie ?


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Czym najlepiej zaprawić pszenicę? Rok temu żyto hybrydowe było zaprawione kinto duo i byłem średnio zadowolony. Zazwyczaj dawałem scenic ale zastanawiam się czy nie lepiej będzie dać zaprawę, która nie ma substancji stosowanych później w ochronie fungicydowej. Co o tym sądzicie? Może lepiej np maxim? Jest inna substancja niż substancje stosowane wiosna do ochrony fungicydowej.

Edytowano przez RAPSCASE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja akurat tez się nad tym zastanawiałem. Protiokonazol i tebukonazol ze scenica często stosuje się w ochronie kłosów. Najlepiej spróbuj samemu, cena tych zapraw jest podobna tak samo jak zakres ochrony.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmkeen    7

Jak koledzy, czym zaprawiacie pszenicę w tym roku ? Ja zastanawiam się nad Kinto Duo, Scenikiem i Lamardorem. Poradźcie coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z tych 3 scenic wychodzi najlepiej, ale chyba niewiele drożej od innych. Lamador ma 2 substancje które ma też scenic (scenic ma dodatkowo strobilurynę).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Z lamardorem może być kłopot bo stosuje się go minimalne ilości/100kg ziarna, bodajże 0,2l/t, czyli 0,01l/50kg, przez co posiadanie miarki do syropu podczas bajcowania betoniarką jest wskazane. W dodatku zaprawa nadaje się wyłącznie pod zboża jare - zawiera dwa triazole, które nie działają w niskich temperaturach (poniżej 8 stopni C), więc ochrona na pewno będzie gorsza od innych zapraw zawierających także związki z innych grup chemicznych, szczególnie przy późniejszych siewach.

 

Pomiędzy kinto duo a scenikiem można postawić znak równości. Jedna osoba na forum (tomek73) do scenika dodaje w odpowiedniej proporcji dodatkowo prochloraz, najlepszą substancję na pleśń śniegową w tej chwili (ze zwykłego środka - mirage/promax 450), przez co uzyskuje zaprawę idealną. Mi się w takie rzeczy nie che bawić, rok temu stosowałem baytan w pszenicy i pszenżycie i byłem bardzo zadowolony, ale zaprawa ta gorzej radzi sobie z pleśnią śniegową od kinto, który ma w składzie prochloraz i jest stosunkowo droga, ale rośliny po zimie są bardzo zdrowe, bo zaprawa jesienią chroni część nadziemną rośliny, przez co plantacja w spoczynek zimowy wchodzi zazwyczaj zdrowa, bez infekcji. Jeszcze odnośnie kinto i prochlorazu, przy wczesnym siewie prochloraz za bardzo przed pleśnią nie uchroni, bo po protu go wymyje i roślina go zmetabolizuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

więc baytan wychodzi gorzej jak scenic pod względem ochrony?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Podobnie, baytan dodatkowo chroni pliście do końca jesieni, scenic jest za to tańszy. Obydwu zaprawom brakuje prochlorazu, aby lepiej chronić przed pleśnią, ale nie można mieć wszystkiego. A przed pleśnią chroni protiokonazol (niszczy patogen gdy temperatura jest wyższa od 8 stopni C, wysiew w zimniejszą glebę może osłabić jego działanie) , azoksystrobina (nie stosowana w zaprawach), właśnie prochloraz (kinto duo) i niektóre karboksyamidy: boskalid (nie stosowany w zaprawach) oraz xemium, od przyszłego roku na liść w zaprawie (widziałem działanie xemium na żywo i robi naprawdę dobrą robotę, tylko pewnie będzie słono kosztować). Baytan też chroni przed pleśnią, ale która substancja za to odpowiada, to nie wiem.

 

Stosowałem baytan, byłem bardzo zadowolony, bo pszenica do 3 kolanka (poszło wtedy T1) nie miała żadnych śladów jakiejkolwiek infekcji, ale wcześnie siane pszenżyto może było na 1% pola porażone pleśnią (co w sumie nie jest złym wynikiem).

 

Sarox T to zapewne tylko tiuram, jeżeli masz dostęp do scenica, vitavaxu, kinto duo to lepiej zdecyduj się na te zaprawy, jeśli nie to sarox ochroni rośliny, aby nie załapały śnieci na kłosy. Raxil gel też zawiera tiuram i odatkowo trochę tebukonazolu, który w małych ilościach poprawia wschody roślin. Podobne działanie ma vitavax, baytan pogarsza % wschodów, ale za to rośliny lepiej się krzewią i są dużo zdrowsze jeśli są warunki do infekcji (wczesny siew, przekropnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

więc baytan wychodzi gorzej jak scenic pod względem ochrony?

Ja też bym powiedział że podobny. Kinto duo oceniam jako ciut słabszy od scenica.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ostatnio używaliśmy raxil gel, i powiem szczerze że średnio się sprawdził, właśnie ze względu na pleśń śniegową - pewien obszar był przesiewany. co prawda pokrywa śnieżna na wiosne bardzo długo się utrzymywała na niektorych kawałkach, więc nie wiem czy którakolwiek zaprawa dałaby rade. kinto duo stosowaliśmy kiedyś sporadycznie. Więc chyba teraz czas na Baytan jeśli ma być dobrze.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Na stronach Bayer'u jest info że do każdego opakowania scenica dodaja nawóż donasienny. NIestety obdzwoniłem sklemy u mnie i nie maja takich opakowac z nawozem. Jak jest u Was? Ile dodać do scenika prochlorazu? Został mi Mirage, mogę go dodać?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmkeen    7

A wybierając pomiędzy Kinto Duo a Scenickiem co lepiej wybrać ? Zakładając, że do Scenica nie dodawałbym prochlorazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Na stronach Bayer'u jest info że do każdego opakowania scenica dodaja nawóż donasienny. NIestety obdzwoniłem sklemy u mnie i nie maja takich opakowac z nawozem. Jak jest u Was? Ile dodać do scenika prochlorazu? Został mi Mirage, mogę go dodać?

 

Dołączę się, ile do scenika prochlorazu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jakieś 50 gram na 100 kg nasion, czyli do scenika by wychodziło jakieś 1 litr miraż i 1 litr scenika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

i wtedy mamy niby zaprawę wręcz idealną? :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pomiędzy kinto duo a scenikiem można postawić znak równości. Jedna osoba na forum (tomek73) do scenika dodaje w odpowiedniej proporcji dodatkowo prochloraz, najlepszą substancję na pleśń śniegową w tej chwili (ze zwykłego środka - mirage/promax 450), przez co uzyskuje zaprawę idealną. Mi się w takie rzeczy nie che bawić, rok temu stosowałem baytan w pszenicy i pszenżycie i byłem bardzo zadowolony, ale zaprawa ta gorzej radzi sobie z pleśnią śniegową od kinto, który ma w składzie prochloraz i jest stosunkowo droga, ale rośliny po zimie są bardzo zdrowe, bo zaprawa jesienią chroni część nadziemną rośliny, przez co plantacja w spoczynek zimowy wchodzi zazwyczaj zdrowa, bez infekcji. Jeszcze odnośnie kinto i prochlorazu, przy wczesnym siewie prochloraz za bardzo przed pleśnią nie uchroni, bo po protu go wymyje i roślina go zmetabolizuje.

Tylko kinto duo zawiera prochloraz? Co będzie najlepsze w sytuacji wczesnego siewu? Rok temu żyto kwalifikowane miałem zaprawione kinto duo, nasiona własne vitavaxem i różnicy nie widziałem, ale jak to bywa z żytem siew był dość wczesny.

A co uważasz o substancjach zapraw które nie są składnikami fungicydów? Nie mam na myśli tiuramu który jest już od dawna i nie jest za bardzo skuteczny, ale np fludioksonil czy metalaksyl?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj