Rumcajs

Zaprawy nasienne

Polecane posty

slawek1234    18

ok, dzisiaj trochę poszperałem po google i znalazłem coś ciekawego na temat zaprawiania zboża,Co Byście powiedzieli jak by do zaprawy nasiennej dodać DYNAVIT a może ten PLONTAR , pytanie który byłby lepszy. Jak by nie było w tym roku siew zbóż się opóźnia,przynajmniej u mnie,a taki nawóz pewnie by coś pomógł a koszt na 1 h nieduży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Szybciej DYNAVIT i Plontar, bo dynavit jest nawozem a Plontar stymulatorem. Ja tak robiłem. Mieszałem 2 zaprawy, nawóz donasienny i Plontar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

czyli suma sumaru można by tak zrobić,a możesz mi powiedzieć czy podczas mieszania trzeba zachować jakąś kolejność czy też wlać odpowiednie ilości do jednego pojemnika a następnie (w moim przypadku) do betoniarki z zbożem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Moim zdaniem gdy nawożenie mineralne było na poziomie optymalnym a zasobnośc gleby nie jest za niska, wystarczy donasiennie dostarczyć mangan. Początkowo siewka i tak czerpie związki z bielma ziarniaka. Dopiero w póżniejszym okresie pobiera związki z najbliższego otoczenia.

 

@slawek1234. Poprostu do rozcieńczenia zaprawy zamiast wody stosujesz odpowiednią ilośc nawozu. Większość nawozów donasiennych jest helatowana dzięki czemu nie wchodzi w bezpośrednie reakcje z s.a. zaprawy nasiennej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Kupilem Vitavax 200FS do zaprawienia łubinu i teraz nie wiem czy kierowac sie etykieta ktora mowi ze "zaprawic bezposrednio przed siewem", czy np. moglbym zrobic to teraz? Mam zamiar jeszcze zaszczepic łubin nitargina wiec nie wiem jak to zrobic przed siewem jednoczesnie...Moze ktos ze znawcow poradzi.

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

doradźcie mi jeszcze jaką zaprawą zbożową wybrać, by była najlepsza do mieszanki zbożowej przyczym dodając jednocześnie Plontar+Dynawit, a będzie super

 

@major dzięki za doradzenie,czyli dodając Dynawit nie dodaję wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Mam takie pytanie do was Czy można by teraz bajcować zboże w nocy jest -- temperatura a w dzień w słońcu ++ więc czy można wykorzystać +++ temperaturę i bajcować czy lepiej się wstrzymać do ustąpienia nocnych mrozów ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Bejcować ale czy na mokro czy sucho?

Na sucho bez przeciwwskazań, na mokro osobiście bym się wstrzymał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

na mokro oczywiście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

koledzy chcialem sie dowiedzieć jaka polecacie zaprawe dla pszenicy jarej nie chodzi o pieniadze tylko o jakość i szerokie spektrum dzialania słyszałem że najlepszy baytan co wy na to i czy nie opoznia wschodów bo jest dosc pozny siew w tym roku wiec nie ma czasu na oczekiwanie ziarna w glebie. prosze o opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To i koniecznie zastosuj Plontar i nawóz donasienny.

Przyspieszy, polepszy, wschody.

Teraz u mnie kontrola Plontar i Take Off, to pszenica z Plontarem jest duża ładniejsza, i zieleńsza. Pszenice mam trochę rude po zimie, ale tam gdzie jest zaprawiona Plontarem jest zieleńsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Kinto Duo Bardzo dobra zaprawa Polecam ją na pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tebukonazol w małych ilościach (jak w np. raxil gel'u) polepsza (przyspiesza) wschody. Nie wiem, co mnie w tym roku skusiło na baytan na jęczmień, wschody będą opóźnione przez niego, ale zobaczę jak wypadnie, nie mam co jeszcze wyrokować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Kolego tomek73 a z tego co czytałem to jest zaprawa dla pszenicy ozimej rzepaku itp, co do jarej rejestracji nie ma czy napewno jest bezpieczny dla jarej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To nie jest zaprawa tylko stymulator.

Ale nie zwróciłem uwagi że to jest tylko do ozimej, bo i ja nie sieje jarych. Jak zadzwonisz do firmy AGRA to co powiedzą o nim wszystko, ale podejrzewam że do jarek też nadaje się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Zaprawiał ktoś jęczmień lub owies zaprawą Scenic??? bo niema rejestracji i zastanawiam się czy nie będzie miało to wpływu na wschody


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy Vitavax to dobra zaprawa na jęczmień? Miałem zaprawiać baytanem ale ta cena...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tjun    0

Kinto Duo zarówno do pszenicy i jęczmienia. Nieźle działa i efekt pokrycia zboża wg mnie bardzo dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a ile może leżec jeczmien zaprawiany na mokro zanim sie go wysieje?? albo ile wczesniej przed siewem mozna zaprawiac go na moko :) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tjun    0

Najlepiej zaprawiać go tuż przed siewem tylko wiadomo ile tego czasu jest w czasie siewu. Ja zaprawiałem 3 dni przed siewem i tyle leżakowało w worku i było ok. A okres ochrony zaprawionego zboża to coś ok 5-6 tyg, ale ręki nie dam uciąć :). A ile może leżeć. Z wieloma rolnikami się spotkałem to i po roku czasu zbożu nic nie było i normalnie kiełkuje...

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

 

Najlepiej zaprawiać go tuż przed siewem tylko wiadomo ile tego czasu jest w czasie siewu. Ja zaprawiałem 3 dni przed siewem i tyle leżakowało w worku i było ok. A okres ochrony zaprawionego zboża to coś ok 5-6 tyg, ale ręki nie dam uciąć :). A ile może leżeć. Z wieloma rolnikami się spotkałem to i po roku czasu zbożu nic nie było i normalnie kiełkuje...

Z tym zaprawianiem bezpośrednio przed siewem to tak naprawdę nie wiadomo jak jest. Kupując materiał kwalifikowany który jest zaprawiany to już w tedy nieraz po 3-6 miesięcy zboże w worku leży. Zaprawie naniesionej na ziarniak jak nie jest poddana wilgoci lub promieniowaniu słonecznemu nie powinno nic być a na zdolność kiełkowania również nie ma prawa wpłynąć. Być może chodzi o to by tak zaprawiany materiał nie rozprzestrzeniał się nie pożądanie w środowisku nie stanowiąc zagrożenie ekologicznego. Oraz aby zaprawiać tylko tyle ile jest nam niezbędne.

Co do długości działania zapraw to nie sugerował bym się tym co piszą producenci. Osobiście uważam jak podział do 4 tyg. to wynik bardzo dobry (przy skuteczności >75%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj