Rumcajs

Zaprawy nasienne

Polecane posty

eMWu    485
Napisano (edytowany)

Baytan ma działanie regulacyjne i przekierowuje rozwój rośliny na przyrost masy korzeniowej siewki, nawet zanim zboże wyszpilkuje (przez co może wschodzić o 1-2 dni dłużej, do tego dochodzi przyhamowujące działanie substancji aktywnych, które summa summarum, okazują się bardzo skuteczne w zwalczaniu chorób). Chociaż z tego co ja widzę, piszesz że zboże o wiele później startuje, może przesadziłeś z dawką, ja w pszenicy ozimej żadnych opóźnionych wschodów nie zauważyłem, pszenica wzeszła po ok. 10-12 dniach (miałem porównanie z inną zaprawą - Landor CT), a była siana na 3-5cm. Do tego baytan chroni siewki przed wieloma innymi chorobami także wiosną, a wychodzi o ok. 20zł/ha (przy wysiewie 200kg/ha) drożej od scenica.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomet1221    13

Dzięki za odpowieć i po siewie pszenicy ozimej jest widoczne dość duże opóźnienie we wschodach jak i wolniejszy wzrost i po próbie kiełkowania w domu są duże różnice a dawka zaprawy jest dobra morze wina tkwi w nawozie bo mieszałem z primusem b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

zaprawy działają najwyżej do kilku tygodni. Czyli opowieści, że Baytan zwalcza choroby na wiosnę są po prostu przesadzone. Od siewów do wiosennego ruszenia wegetacji to okres około 5 - 6 miesięcy. Nie wykluczam korzystnego wpływu zastosowania zaprawy, nawet uważam ze bez zaprawy nie można siać, ale nie wierzę, że jej skuteczność utrzymuje się do wiosny. Zaprawa ziała tak, że nie dopuszcza do zakażenia we wczesnych fazach rozwojowych rośliny dlatego porażeniem następuje pózniej, lub w przypadku niektórych chorób wogole nie następuje.

 

Potwierdzeniem może być to, że na pleśń śniegową pomimo zastosowania zaprawy zaleca się oprysk fungicydowy wykonany późna jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36
Napisano (edytowany)

Długość działania zaprawy zależy od zawartości substancji aktywnych.

Zaprawy oparte na triazolach to w każdym razie nie dłużej niż 2-3 tygodnie. Przedłużone działanie mają zaprawy zawierające tiuram, prochloraz ale to w ograniczonym spektrum działania. Moim zdaniem dobra zaprawa powinna zawierać w swoim składzie min. strobiuryne to może w jakimś stopniu efektywnie wydłużyć działanie. Tylko szkoda że na rynku nie ma bardzo wyboru w tego rodzaju zaprawach. Niewiem jak Baytan ale Jokey czy Galmano są przereklamowane, ta wysoka skuteczność w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła to czysty marketing. Porównywałem i uważam że to pieniądze wywalone w błoto.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Np. Scenic jak dla mnie dość dobra. Byłem kiedyś na Expo w Niemczech i kupiłem w okolicy właśnie 5 litrów pewnej zaprawy, szkoda że nie pamiętam nazwy ale była to zaprawa Bayera z protiokonazolem, strobiuryno i czymś jeszcze. Zaprawiłem ją pszenicę jarą . Skuteczność była tak za***ista że zastanawiałem czy jest sens pryskać pszenicę fungicydami. Ciężko mi powiedzieć jaki wpływ na to miały warunki atmosferyczne i agrotechnika. Ale w każdym razie z polskimi sikaczami sytuacja nigdy się nie powtórzyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25
Napisano (edytowany)

kinto duo na tonę to wydatek około 170 zł, kolego major ta zaprawa bayera mógł być to Scenic 080 FS

Edytowano przez malkolm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlugi666    0

jaka polecacie dobra zaprawę na jęczmień jary ? słyszałem ze można wyeliminować kilka chorób grzybowych przez dobre zaprawienie nasion .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Jedna z najlepszych to Baytan ale wychodzi ponad 30zl na 100kg zboża.

Jeśli coś tańszego to mam przed sobą broszurę o zaprawach z 2009 roku i choroby jęczmienia zwalcza też Raxil Gel (pasiastość i plamistość) i cenowo wychodzi przez pół w porównaniu do baytana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Raxil Gel jest o tyle dobry że bardzo łatwo zaprawia się nim w betioniarce a ziarno jest dobrze pokryte zaprawo. Ale w składzie ma tebukonazol 6g i tiuram więc skład niespecjalnie efektywny. To już bym wolał Vitavaks zastosować, większa koncentracja substancji aktywnych, karboksyna jak dla mnie znakomita jak na jęczmień, a w każdym razie taniej. Na jęczmień jary sądzę że bardzo dobrze sprawił by się również Kindo Duo ale to jurz 17 zł/100kg ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

major, być może była to zaprawa "EfA". Ogólnie rynek zapraw w Polsce jest ubogi, ale nie dziwota, wszystkie znane mi gospodarstwa <15ha nie zaprawiają i zaprawiać nie będą, myślę że w innych nie jest inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Myślisz że jest aż tak żle? Większość gospodarstw małoobszarowych najczęściej stosuje zaprawy w proszku typu T75DS/WS ( tiuram) w celu zaspokojenia sumienia, wsypie do siewnika i patykiem wymiesza. :unsure: Choć widzę, że przynajmniej u mnie w okręgu zaprawy o formulacji FS coraz częściej są wykorzystywane nawet przez te mniejsze gospodarstwa. Najgorzej przekonać do tego zabiegu tradycjonalistów któży prowadzo uprawe zbóż rodem z średniowiecza, żadne argumenty ich niepszekonają. Wiem co muwie bo sam znam kilku. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlugi666    0

Bardzo dobrze piszecie :) . u nas na wsi jest podobnie jak wspomnieliście aby zaspokoić sumienie , sypnąć troche patykiem wymieszać ....

Ale nie na tym rzecz polega, ja juz sie przekonałem co do zapraw. I niestety im drozej wyjdzie tym skuteczność jest lepsza wg mnie .

Co do Vitavaks ,jakos nie jestem przekonany . Chyba w tym roku Kint Duo na jeczmien zastosuje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Panowie jaką polecacie zaprawę do mieszanki zbożowej? Jęczmień, owies i pszenica? Czy da radę dobrać coś uniwersalnego? Co powiecie na temat Lamardor 400FS? Przy zakupie dostajemy od razu nawóz donasienny. Nie jest tani bo jego cena to około 170zł na tonę ziarna. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie sposobu zaprawiania tzn jak wy to robicie? Na ulotce tego środka napisane jest że jest to środek przeznaczony do zaprawiania w profesjonalnych zaprawiarkach czy da radę go stosować w betoniarce?

Edytowano przez Lee001

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomet1221    13

Na Jęczmień Pszenice i Owies

 

RAXIL GEL 206 GF i dobrze zaprawia się w betoniarce bo kiedyś go stosowałem a teraz stosuje Baytan ale to inna cena ale chyba w tym roku też zastosuje Raxil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Ciekaw jestem czy nie dałoby rady zrobić tak żeby zaprawą płynną przy pomocy opryskiwacza ręcznego i betoniarki dobrze zaprawić zboże. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej się da.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Polecam do zaprawianie stymulator dodawać Plontar, 1,5l/t a 1 litr kosztuję 100 zł, ale naprawdę warto.Zboże dużo lepiej się krzewi, i rośnie. Ja stosowałem dwa rodzaje z dwóch innych firm, jeden za 100 zł drugi za 280 zł, i Plontar za 100 zł wyszedł dużo lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Ciekawe to. Zaprawia się razem z zaprawą fungicydową i nawozem donasiennym? Czy w jakiś inny sposób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wszystko razem mieszałem,2 zaprawy, nawóz donasienny i Plontar.

Nawet do nasion rzepaku jest używany w dawce 15 l/t, tyle się daję bo chodzi o powierzchnie nasion rzepaku.

Można też nim rozkrzewiać zboża na wiosnę, z dawce 0,5 l/ha.Tak teraz mówili. W Czechach jest on mocno stosowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Nawozy do nasiene to jednak kolejny krok milowy w agrotechnice. Widziałem jesienio pola doświadczalne z takimi nawozami. Generalnie było widać efekty gołym okiem ( zieloność liścia) ale zboża z nawozem donasiennym wcześniej szpilkowały oraz wchodziły w faze krzewienia. A jak wpływa na przebieg krzewienia to bardzo się nie mam pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

@Tomek73 a co byś powiedział na temat mieszanki zbożowej (jęczmień pszenica owies ) zaprawione zaprawą Bajtan + stymulator Plontar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Plontar nie jest zaprawą więc dobrze myślisz. Ja będę Plontarem teraz część pszenic pryskał w dawce 0,5 l/ha. Zrobię kontrolę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj