Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam, mam problem , bo wymieniłem w mojej c360 pompę olejową i sprzedawca dał mi tą niby nowszy typ a ja miałem ten stary typ i dziś założyłem tą nową firmy hylmet odpalam a tu na czujniku 5 atm na wolnych, dodaje gazu i przy 1600 było już 10atm, co jest nie tak?? filtr olejowy mam PP nie bąk. Czyżby pompa olejowa uszkodzona była?

Pszemq    0

Ok przeczytalem caly temat od deski do deski i teraz moje pytanie odnosnie przystawki pod filtr pp mam juz zalozony od roku z tym ze nurtuje mnie zaslpeienie tego otworu ukosnego( przelewowego) cisnienie mam 3 zimny 0.5 rozgrzany czym go zaślepic?zakleic?silikonu napchać czy jak?

seweryn20    587

Którego otworu? Do filtra PP przestawia się tylko zawleczkę w zaworze przelewowym.

W zaworze jest mała dziurka zrobiona oryginalnie tylko i wyłącznie po to żeby wyeliminować brzęczenie tego właśnie zaworka.

Wiadomość z agroFakt.pl

MarcinCiesz    0

Witam koledzy jest sprawą. Zrobiliśmy remont U 912 nowe tłoki, tuleje, panewki, wału nie ruszaliśmy mechanik stwierdził że jest ok, szlif głowicy. Zalaliśmy go olejem klasy cf. Po odpaleniu wszystko ok chodzi ładnie ciśnienie na zimnym na niskich obrotach 4 atm na wysokich do 6. Na rozgrzanym 2-3atm. Ale ostatnio po 30 mth zaczęło spadać i teraz jest na zimnym 1 a na wysokich 6 a na ciepłym 0,5 a na wysokich 2,5 . Pomóżcie co mogło się stać. A traktor moc ma pracuje równo.

Gacuseks    2

Witam. Przeczytałem temat od od dechy do dechy i brakuje mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie w jaki sposób, co odkręcić, żeby podłożyć podkładkę pod zawór przy pompie olejowej osiemdziesiątki, jakiej grubości podkładka, Wyciągnąłem pompę, zawór to ten długi element, co dalej ? Ciśnienie na zimnym 4.2, na rozgrzanym 3,2, bąk zmieniony na podwójny filtr.

jahooo    263

Tak, mogło. NIe powinno przekraczać 4,5 (do 5 bar na zimnym oleju). Inaczej występuje zjawisko kawitacji, czyli wypłukiwania metalu z panewek i ciśnienie spada.

Pierwsza rzecz, jaką zrobiłem po remoncie swojego ciągnika, to regulacja ciśnienia oleju na 4 bar na wysokich obrotach, 3-3,5 na wolnych i takie ciśnienie utrzymuje od conajmniej 3 lat. Olej to Turdus.

Inną przyczyną może być pęknięcie przewodu ssawnego albo wypłukanie którejś z uszczelek. Warto zajrzeć do miski olejowej.

ursus55    11

Tak, mogło. NIe powinno przekraczać 4,5 (do 5 bar na zimnym oleju). Inaczej występuje zjawisko kawitacji, czyli wypłukiwania metalu z panewek .

Jesli twoja teoria jest prawdą z czym absolutnie sie nie zgadzam, to producenci pomp olejowych i zaworów się nie znają i działają na szkodę klientą ustawiając je na 6atm. Czyli hydrotor i hylmet tuchola to jacyś garażowi producenci.

seweryn20    587

Jak kawitacja w oleju? Jak tam gdzie jest ciśnienie? Proszę sobie poczytać dokładnie gdzie i kiedy ono występuje. 

nunu85    82

przez 15 lat jak mieliśmy osiemdziesiatke ciśnienie na zimnym wynosiło 6 a nawet delikatnie powyzej 6 tak do 6,2bar i silnikowi nic sie z tego powodu nie działo.

Wiec w zadne dziwne teorie, jakoby ciśnienie powyzej 5 miało cos uszkadzac, nie uwierzę.

jahooo    263

1: Każdy silnik ma inną konstrukcję i materiały. Cśnienie 6bar na zimnym oleju nie jest bardzo szkodliwe, bo olej się szybko nagrzewa i rzadnie. Zwykle takie ciśnienie stabilizuje się w granicach 4,5bar w ciągniku na rozgrzanym, prawda ?

Trochę teorii ze strony Federal Mogul:

Zjawisko kawitacji na powierzchni ślizgowej

Przyczyny:
Zjawisko kawitacji oraz zniszczenia przez nie spowodowane wiążą się z gwałtownym przyspieszeniem oleju spowodowanym lokalnymi, nagłymi zmianami jego ciśnienia, przekraczającymi często kilkusetkrotnie normalne ciśnienie oleju.
Powstające w tym przypadku uderzenie jest tak silne, że potrafi zniszczyć warstwę ślizgową.
Objawy:
„Wypłukane” fragmenty warstwy ślizgowej panewki (szczególnie widoczne przy otworach olejowych).

Wypłukane fragmenty metalu przemieszczają się , powodując "pitting" powierzchni panewki

Ja ze swojej strony uzupełnię - zegar w C-385 to nie miernik, tylko wskaźnik. On w zasadzie pokazuje, czy jest ciśnienie, czy go nie ma, a wartością na zegarze to bym się tak nie przejmował.

seweryn20    587

Zjawisko kawitacji oraz zniszczenia przez nie spowodowane wiążą się z gwałtownym przyspieszeniem oleju spowodowanym lokalnymi, nagłymi zmianami jego ciśnienia, przekraczającymi często kilkusetkrotnie normalne ciśnienie oleju.

Właśnie. A tu pompa o wydatku kilku litrów, 6 bar. Nie ma warunków, nie ma prawa. 

Edytowano przez seweryn20

seweryn20    587

W praktyce to ten silnik składał się z samych wad. Jeden  bubel ciągnął drugi. Dodał bym że jedną z przyczyn była za mało wydajna pompa oleju a nie za duże ciśnienie o niedobór oleju na  panewkach czwartego i trzeciego cylindra. Do tego zacierający się tłok zwiększający nacisk na czop.  A to powoduje zanik filmu olejowego pomiędzy panewką a czopem, zwiększenie temperatury co już jest powodem kawitacji. I pasuje. Ale nie do  przypadku w temacie.

jahooo    263

Ta pompa nie była mało wydajna, tylko źle był zaprojektowany układ kanałów. Na 2 pierwszych cylindrach ciśnienie było zbyt wysokie , a 3 i 4 prawie nie smarowane. A kawitacja jako taka to nagła zmiana ciśnienia cieczy i nie ma tu znaczenia samo ciśnienie, co fakt nagłego rozprężenia i zmiany kierunku przepływu.

seweryn20    587

Ma znaczenie ciśnienie bo spadło na ostatnich cylindrach a olej zamieniał się w gaz z powodu temperatury jaką wywołało tarcie. Jedno jest ściśle powiązane z drugim. Zresztą w opisie jest wpis o zastosowaniu pompy o większym wydatki. Najwyraźniej ta miała za mały w stosunku do zapotrzebowania na olej. Pomijam fakt że inne elementy jak wałek rozrządu też wykazywały niedobór smarowania. W każdym razie przykład z innej beczki kawitacja z całkiem innego powodu niż zakładasz w 80-ce.  

słuchajcie seweryna bo to jest mistrz. Dzięki niemu moja c 360 śmiga teraz jak nówka, dzięki jego poradom przy naprawie które wykonałem sam z mniejszymi kosztami

Bazalt    0

Witam, odkopie temat ale nie chce zakładać nowego.

Posiadam ursusa 1212, zrobiłem w nim remont silnika z powodu przedostawania sie płynu chłodzącego do oleju silnikowego.

Silnik dostał komplet nowych panewek głównych i korbowodowych, nowy zawór oraz dostałem pompe oleju jeszcze z epoki.

Pierwsze uruchomienie silnika pokazało na wskaźniku oleju ciśnienie 2 at. na wolnych obrotach, na pelnym gazie wartość nie ulega zmianie.

Na starej pompie i zaworze na zimnym silniku było ok 3 at a po rozgrzaniu tylko 0,5 at. 

zastanawiam sie, czy jest mozliwe odwrotne założenie zaworu? bo zachowanie tego cisnienia mnie niepokoi

balcerek1    91

Rozgrzej dobrze olej w silniku.Jak się nie podniesie no to d*pa na zaworze.

Bazalt    0

no traktorem pomału jeździłem kilka dni z przyczepka żeby go nie męczyć, myslałem że panewki sie dotra do wału i troche podskoczy, właśnie nic nie ulega zmianie,  i koniec. Zastanawia mnie mocno czy można źle go zamontować.

hubertb    126

Ten wał był mierzony czy tylko na oko ładnie wyglądał?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Leo
      Na gwarancji moja 80ka zaczęła brać olej.Okazało sie że pękł pierścionek. Po naprawie bierze ok 2l na jedną zmianę oleju.Rozmawiałem z jednym właścicielem agroplusa 80 i jemu też ciągnik bierze olej(ok1.5l). Czy ten typ tak ma??
      Poza silnikiem nic mu nie zarzucę.Super ciągnik. Nie zamieniłbym go na żaden inny (chyba ,że na JD 5620 Prenium)

• Przez samson
      Witam, jaki trzeba wlać olej do hydrauliki do DX 85 ???? Kupiliśmy pług i jest chyba mało oleju bo nie może siłownika do końca wypchnąć.
    • Przez Ferdek07
      czy w zbiorniczku wyrównawczym ma się zbierać ciśnienie? troche to dla mnie dziwne żeby zbiorniczek zbierał ciśnienie aż się rozdymał, że po odkręceniu korka psyknoł i zmniejszał objętość lekko objętość, na przeglądzie serwisant poprawił (przetknoł) trochę odpowietrzenie korka i troche lepiej było ale dalej duże ciśnienie sie zbierało no i w końcu proprawiłem sam że nie ma ciśnienia ale korek sie poci, i tak źle i tak niedobrze, więc czy w ciągniku ma sięzbierać ciśnienie, bo w samochodach jakoś tego nie zauważyłem najwyżej minimalnie więc czy muj korek był felerny, czy może ten typ tak ma?
    • Przez pawel03
      witam.
      mam problem z moim lamborghini z 93 roku. posiadam go od niedawna i nie moge znalezc zadnego korka do wlewu oleju hydraulicznego i tak samo do spuszczenia azeby go wymienic. nie trzyma mi cisnienia. kiedy jest zimny mam 4 bary (co i tak wedlug mnie jest malo bo powinno byc 6) a jak sie rozgrzeje do spada nawet do 2 i trzeba go trzymac na obrotach zeby dalo sie normalnie skrecac i obracac plug czy podnosic... mam pewne przypuszczenie ze ten korek znajduje sie nad walkiem. jest tam jakis korek ale nie mam pojęcia czy to jest to. z gory dziekuje za podpowiedzi.
    • Przez pawel807
      Hej.

Mam do was pytanie. Będę olej wymieniał w silniku i chciał bym parę rzeczy w nim wymyć wyczyścić.
      Wpierw chciał bym smoka pompy wymyć, bo nie był myty parę lat, ale nie wiem jak go wyjąć i w czym go wymyć.
      On znajduje się na samym dole miski olejowej i jest przykręcony na bodajże 2 śrubki tak ? Wyciąga się go normalnie ?
      Druga sprawa filtr oleju(wirówka) jak to wymyć ? Mógł by ktoś mi to wytłumaczyć ? Bo chciał bym to zrobić, ale niczego nie uszkodzić. :rolleyes: