Ksawery

KRUS a działalność gospodarcza

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ksawery    57

Witam. Jestem rolnikiem opłacającym krus. Zamierzam otworzyć dodatkową działalność pozarolniczą. Czy rejestrując działalność muszę zrezygnować z krusu? czy są jakieś warunki jakie trzeba spełnić, żeby być dalej w krusie i prowadzić działalność? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Magda_86    21

na pewno musisz mieć opłacany kurs dłużej niż 3 lata. A później co roku przynosisz zaświadczenie z us to krus o dochodach bo mają oni jakieś ograniczenia do jakiego pułapu można prowadzić działalność w krus. poza tym będziesz musiał z tej racji opłacać podwójnie krus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

no właśnie a wiecie ile musi wynosić ten pułap dochodów? chyba jest on zmienny co roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

3 lata krus, ale jako domownik też się liczy, co roku do któregoś tam maja trzeba zanieść oświadczenie że nie przekroczyło się limitu wyznaczonej kwoty podatku, w tym roku to było chyba 3100 złotych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

piszecie o 2 roznych rzeczach. Jeden o kwocie podatku do zaplacenia a drugi o mozliwym najwiekszym zysku z dzialalnosci. Mozliwy zysk wynosi okolo 18 tys zl czyli podatek okolo 3100zl. I po przekroczeniu tego z automatu idzie sie do ZUS (Zaklad Utylizacji Szmalu) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

piszecie o 2 roznych rzeczach. Jeden o kwocie podatku do zaplacenia a drugi o mozliwym najwiekszym zysku z dzialalnosci. Mozliwy zysk wynosi okolo 18 tys zl czyli podatek okolo 3100zl. I po przekroczeniu tego z automatu idzie sie do ZUS (Zaklad Utylizacji Szmalu) :)

 

 

w takim razie nie zysku tylko przychodu. no cóż. może nie wszyscy będą chcieli paragon? a jak nie to na żonę, córkę, babkę można też otworzyć drugą taką samą działalność i po kłopocie. tak mi się wydaje przynajmniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

nie, czystego zysku nie moze byc wiecej niz 18 tys zl (okolo). Nie przychodu. Przychody mozesz miec w milionach.

 

Na babke? Ok, tylko ze jest wymog bycia 3 lata w KRUS :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

dzięki za odpowiedzi, a jesli dajmy na to mając ziemie i opłacany krus przewiduję, że zyski z dodatkowej działaności będą większe niż ta kwota i będe chciał płacić zus to co krusu już nie płacę i czy mogę liczyć wtedy np. na preferencyjne kredyty lud modernizację lub czy można dostać ulgę w podatku przy zakupie ziemi itp., bo nie bardzo to rozumię bo chyba według przepisów rolnikiem jest ten co płaci krus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

krus i tak będziesz płacił niepełny będąc na zusie. na ZUS wejść to prosta sprawa ale zejść z niego to bardziej skomplikowane. trzeba tak kombinować w ramach obowiązującego prawa aby nigdy nie przekroczyć tej kwoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

kiedyś w krusie tez pytalem to nie ma tez czegoś takiego, że jak masz np 20 lat płaconych w krusie i 20 w zusie to się to nie łączy, co jest trochę nie uczciwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

krus i tak będziesz płacił niepełny będąc na zusie. na ZUS wejść to prosta sprawa ale zejść z niego to bardziej skomplikowane. trzeba tak kombinować w ramach obowiązującego prawa aby nigdy nie przekroczyć tej kwoty.

 

moim zdaniem bedac na zusie nie placi sie KRUSu. Po prostu tracisz wtedy status rolnika. Masz oczywiscie ziemie swoja ale placisz wtedy ZUS z dzialalnosci gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

dzięki za odpowiedzi, a jesli dajmy na to mając ziemie i opłacany krus przewiduję, że zyski z dodatkowej działaności będą większe niż ta kwota i będe chciał płacić zus to co krusu już nie płacę i czy mogę liczyć wtedy np. na preferencyjne kredyty lud modernizację lub czy można dostać ulgę w podatku przy zakupie ziemi itp., bo nie bardzo to rozumię bo chyba według przepisów rolnikiem jest ten co płaci krus?

W tym kraju nie ma jakichś ogólnych przepisów co do tego kto to jest rolnik Każda instytucja, urząd czy bank ma swoją definicję rolnika Jedne z tych definicji stawiają wymóg opłacania KRUS-u, inne nie  Nie ma takiej opcji aby płacić jednocześnie i ZUS  i KRUS Mało tego - jest to nawet nielegalne - czyli jak płacisz ZUS to musisz poinformować o tym KRUS i się wyrejestrować Jak będziesz prowadził działalność i opłacał KRUS i przekroczysz kwotę i wypadniesz z KRUS-u to szybko tam nie wrócisz - chyba że zlikwidujesz działalność to wtedy tak ale już w przyszłości nie będziesz mógł ponownie jej rozpocząć i pozostać w KRUS-ie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szadam    0

Wiecie może jak jest z rozliczeniami?  Można robić tak żę: DG sprzedaje produkt a Gospodarstwo Rolne kupuje ten produkt na FVAT i odwrotnie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka2710    0

Powiedzcie proszę czy prowadząc działalność na krusie ryczałtowcy mogą odliczy jakąś część składek od podatku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj