Kapi21

Kiszonka ze świeżej trawy

Polecane posty

Kapi21    15

Witam. Koledzy zwracam się do was z pytaniem. Co sądzicie o robieniu takich kiszonek ja np. na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=NOAAdSvoGmg . Byłaby to kiszonka dla opasów. Proszę o opinie, spostrzeżenia i doświadczenia zawodowe. Nie musi być zbierana orkanem np. koszenie na pokos jednego dnia i zbieranie przyczepa lub sieczkarnia następnego dnia. Dzięki za każdą opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

zależy kiedy , jak masz inne odmiany trawy czy może jakiej innej rośliny to możesz tak robić , a na tych naszych to zapomnij za dużo soków ci wyleci z tej kiszonki. Oczywiście jak robisz w terminie sianokiszonki i masz dobre trawy. Ewentualnie jak w tym roku drugi i dalszy pokos traw przy tej suszy tak można by było zrobić.

 

P.S. Kiedyś też jak była taka susza (ok 8-12 lat temu) to pamiętam że na drugi pokos miała być sianokiszonka to przy koszeniu po południu na drugi dzień zwoziło się siano :mellow: tak wypaliło tyle że słaba trawa była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Będą kiedyś w Szkocji kilka lat temu, farmer właśnie tak robił kiszonkę dla bydła mięsnego w silosach. Kosili trawę i na bieżąco świeżą sieczkarnią zbierali. Jak potem wybieraliśmy ją wycinakiem szczękowym to po dobrym ściśnięciu woda leciała :), ale po okryciu silosu sucho było, nic nie wypływało. Trawy jakie zbierali to życica westerwoldzka i jakaś ich okoliczna odmiana w mieszance 50/50 ale bydło wcinało ją jak opętane tylko na noc słomę jęczmienną na zakładkę stosowali. Poruszam ten temat bo przyczępą bez przetrząsania możnaby ściąć koszty a to dziś ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no właśnie zależy z czym mieszali może to było coś suchego i zależy jaki oni tam mają klimat, no na drugi pokos można by tak robić , ale nie na pierwszy chyba że spóźniony. Tak jak gps (kiszonka ze zbóż) najlepiej też sieczkarnią od razu kosić bo na drugi dzień będzie słoma

 

A z trawą możesz nie do końca zaoszczędzić bo więcej kursów zrobisz jak nie podeschnie bo będzie woził wodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Klimat kolego straszny. Byłem w okolicach Edynburga to masakra dzień słońca tydzień mrzawki :) Tak dokładali słomę jęczmienną. Z pierwszego pokosku zbierałem u siebie na drugi dzień po koszeniu i czekam na efekty bo przyzma jeszcze nie otwierana. Zbierałem tak bo nie trafiłem z pogodą i była w miarę świeża trawa, ale musiałem sprzątać bo zapowiadali duże opady przez kilka dni. Woda z przyzmy nie wypłynęła ale zobaczymy co wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Właśnie cały problem tkwi w tym że nic nie dokładali. nie zauważyłem innych roślin oprócz trawy a kosili odrobinę przed kłoszeniem i rura. A do silosu tylko kwasy i bakterie. Nic osuszającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Znajomi robili w tamtym roku i zadowoleni są. Ja chcę pierwszy pokos zrobić w tym roku. Musi mieć 30-35 % sm, żeby dobrze ubić tak jak qq. Przy takiej wilgotności zakiszacze zbyteczne. U nas ludzie boją się mokrego, bo w zabobony wierzą. Ja 3 lata mokre bele robie i jestem zachwycona efektami w ilości mleka. Koty moje i sąsiadów robią takie dziury, że teraz będzie w silos :) Pewnie wynajmie się firme i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Czy u was również podmarza bela sianokiszonki ? Dziś przywiozłem to wokoło ok 10 cm jest oszronione ale w środku już nie , można dawać takie coś bydłu czy może zaszkodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Lepiej odrzucić na później jeśli to nie problem u siebie mieszam tmr aktualnie z siana bo tak nie marznie a kukurydza zmarzla konkretnie ale wóz to rozwalił i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Znajomi robili w tamtym roku i zadowoleni są. Ja chcę pierwszy pokos zrobić w tym roku. Musi mieć 30-35 % sm, żeby dobrze ubić tak jak qq. Przy takiej wilgotności zakiszacze zbyteczne. U nas ludzie boją się mokrego, bo w zabobony wierzą. Ja 3 lata mokre bele robie i jestem zachwycona efektami w ilości mleka. Koty moje i sąsiadów robią takie dziury, że teraz będzie w silos :) Pewnie wynajmie się firme i tyle.

Coś w tym jest u nas pierwszy pokos podsuszany bele ok 400-450kg a drugi prawie wcale bele 650-850kg i właśnie te mokre to tak wsuwają i wyciągają super w tym roku pierwszy pokos na pewno suchy nie będzie jedynie może trochę przewiędnięty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ja tam tez jestem za mokrzejszym materiałem na sianokiszonkę ^^ , tyle że na pierwszy pokos koło połowy maja to jak np w poniedziałek po południu skoszę to zbieram w środę , i w cale takie suche nie jest , w tym suchym roku był plan na wtorek ale pod wieczór w poniedziałek fest ulewa była i w środę po południu poszła robota , Na drugi pokos można zbierac na drugi dzień (czyli koszenie pon to zbiór we wtorek)

i suche nie jest bo co ok3 dni dożucam w koryto troszkę słomy (dostają sianokiszonkę z kukurydzą) a i tak wyjadają słomę z pod siebie jak pościele

 

A i zbieram w pryzmy , w tym roku w baloty na 2 pokos bo mało trochę było i nowa trawa nie zgrała się ze starszą

ale zbierając porównywalny materiał na sianokiszonkę w bele czy w pryzmę to powiem że w balocie potrafi doschnąć po owinięciu <_<

 

Niewiem czemu wam zamarza kiszonka mam kuku  w pryźmie i przy -12 nic nie zamarza z 2-5 ściany najwyżej , a wybieram raz na tydzień całą ścianę , w sianokiszonce (pryzma) wcale nie zamarza . Baloty suchsze to białe całe naobkoło

Jedynie kostki pod oborą mróz łapie to kuku zakrywam plandeką ;)

 

 

 

 

Edytowano przez sebe1033

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj