Polecane posty

stuart    121

Witam panowie, od jakiegoś czasu każdą wolną chwile poświęcam na robienie szynowego zgarniacza obornika (zdecydowałem się na taki a nie linowy, bo zależy mi na zaoszczędzeniu miejsca na podwórku), praktycznie doszedłem już do miejsca gdzie ma być płyta gnojowa, w stodole zgarniacz będzie wisiał na niezależnej konstrukcji (profile kupione w cenie złomu). A samo zadanie mam na tyle ułatwione, że kanał wyleje właśnie pod wyciąg. I teraz mam dylemat czy można postawić 2 słupy trzymające ten maszt w miejscu starych drzwi stodoły, tuż przy betonowych filarach (Rys. 1)? Będzie dość szeroko ok 4 metrów rozstaw, a same słupy będą wychodzić kilka metrów nad stodole a  wiązania poprowadzić przez dach robiąc jakieś "kukawki". Praktycznie wszyscy producenci odsuwają się od budynków kilka metrów właśnie dla tego wiązania co idzie z czubka wierzy to poziomych szyn (Rys. 2)
Ostatnio przeglądając internet natrafiłem na wyciąg który nie miał właśnie takiego wiązania a tylko ten trzymający maszt (Rys. 3)  i właśnie czy i ten sposób się sprawdzi najlepiej? o wykończenie dachu zbytnio się nie martwię. Mam na myśli czy konstrukcja wytrzyma i nie będzie problemu z transportem obornika (rampa itd) ? 
 

Czy długość masztu ok 4-5 metrów będzie wystarczająca? I pod jakim kątem powinien on być? Lub zakładając, że szyny są na wysokości 2,5m nad kanałem, to jak wysoko powinien być koniec wyciągu?

Mam jeszcze pytanie czy podczas usuwania obornika widać naprężenia na zgarniaczu nad płytą gnojową? 

Proszę jeszcze o jakieś inne uwagi użytkowników, na co zwrócić szczególną uwagę itp.

 

 

Rys. 1
Rysunek poglądowy, nie czepiać się, nie jestem architektem i nie mam Autocadu 

post-46419-0-88392400-1450039581_thumb.png

Rys. 2

post-46419-0-64780000-1450042445.png

Rys. 3post-46419-0-12586400-1450042508.png

 

 

 

Edytowano przez stuart

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    110

Kiedyś robiłem taki wyciąg koledze identyczny jak na 3 zdjęciu, słupy-rury wieży miał 2 metry od budynku.Dlaczego chcesz dac słupy wieży przy samym murze ? Wysokość i odległość =wielkość pryzmy obornika ale czym wyżej tym ciężej dla przekładni-silnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

Pewnie kolega ma mało miejsca za budynkiem. Jeśli zrobisz to tak jak na twoim rysunku to jak najbardziej będzie ok. Długość masztu to zależnie ile masz miejsca na płycie i oczywiście jak duża pryzmę chcesz żeby robił. Standardowo w firmie w której robiłem dawało się maszt 7metrów plus część ta wygięta około 1,80. Im większy dasz kąt tym wyzszą uzyskasz pryzmę i odwrotnie, jak masz mało miejsca to zadzierasz go ostrzej w górę i wtedy masz większą pryzmę na mniejszej powierzchni tylko wtedy dałbym mocniejszy silnik i przekładnię conajmniej wd250

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam robili mi ostatnio wyciąg szynowy. Róznica miedzy foto 2 i 3 jes żadna chodzi tylko o zastrzały na 2 dali od góry a widać że na 3 zastrazały są zrobionę na dole wszuystko chodzi tylko o usztywienie masztu bo zóraw jest długi i jednak tam jest najwiekszy opór co obornik jest wpychany na pryzmę . Niektórzy odsuwają się na te okołóo 1.5-2.5 metra bo robią skocznię lub płyta znajduję sie daleko. U mnie są zastrzały zrobione od góry ale tez bardzo krótkie bo maszt znajduję sie od obory zaledwie 1.5 metra i nawet nie ma skoczni tylko jest rampa . I Jest ok wiec zrób tak by ci pasowało . Bo wiekszej różnicy nie widze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maseey
      Witam! Planuję kupno zgarniacza obornika linowy . Jaki proponujecie ? jak szerokość i wysokość kanału była by najlepsza ?
    • Przez FOX2
      Witam serdecznie,
       
      W mojej oborze znajdują się 2 wyciągi dolno-linowe, czyli stara klasyka (Rys.1 ). Generalnie borykam się z dwoma problemami. Jednym z nich jest sterowanie, drugim jest ślizgająca się lina na bębnie napędowym. Chciałbym zmodernizować i ulepszyć wyciąg obornika. Podzielę wypowiedź na 3 kwestie.
       
      Kwestia 1. Chciałbym założyć dodatkowy włącznik przy drzwiach, przez które szufla wyjeżdża na obornik (Rys. 2). Chodzi o to, aby sterować wyciągiem i jednocześnie obserwować szuflę z drzwi. Mam na myśli system podobny do sterowania oświetleniem schodów, gdzie dwa włączniki, umiejscowione w różnych miejscach, sterują jednym oświetleniem. U mnie wyglądałoby to tak, aby dwa włączniki (jeden przy silniku i bębnie, drugi przy drzwiach) sterowały tym samym wyciągiem. Czy jest możliwe wykonanie takiego czegoś?
       
      Kwestia 2. Jeżeli temat 1 jest do zrobienia, to chciałbym posunąć się o krok dalej i wykonać następującą rzecz. Chciałbym aby każdy sterownik (a byłoby ich 4 - 2 dla jednego wyciągu, 2 dla drugiego wyciągu. Rys.2 Rys. 3) miał możliwość sterowania dwoma wyciągami. Wizję takiego sterownika przedstawiłem na Rys. 4.
       
      Czy możliwość do wykonania Kwestia 1 i Kwestia 2?
      Tyle moich pytań o samo sterownie
       
      Kwestia 3. Obecnie muszę non stop naciągać linę ręcznie, żeby zgarniacz mógł wyciągnąć obornik na zewnątrz. Gdy tylko lekko zwolnię napięcie liny, od razu następuje ślizganie się liny po bębnie. Czy ktoś z Was boryka się z podobnym problemem? Bęben, który mam nie jest rowkowany (żłobiony), tylko gładki. Lina na bębnie nawinięta jest 3 krotnie. Czy ktoś rozwiązał u siebie ten problem? Czy istnieją specjalne bębny do takich celów? Czy może istnieją jakieś materiały, którymi można pokryć bęben, aby zwiększyć jego przyczepność?
       
      Z góry dziękuję za odpowiedzi, sugestie i pomoc. Załączone zdjęcia znajdują się poniżej (niestety nie mogę załączyć gotowych obrazków)
       
      Pozdrawiam,
      FOX2
       
      http://zapodaj.net/i...6fbc109f941.gif
      http://zapodaj.net/i...0614c527dd3.gif
      http://zapodaj.net/i...7a9bccea62e.gif
      http://zapodaj.net/i...7da5f9c15a9.gif
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      posiada ktos taka tuczarnie ?
      zastanawiam sie na przerobieniem obory po bydle i zastosowaniem takiego systemu
    • Przez Arto96
      Witam. Otóż dzisiaj wystąpił u mnie problem zgarniacza. Mam 2 linie i 2 prasy. Jedna strona wypycha bez zarzutu natomiast druga się tj. zablokowała. Rano wypychała, wszystko było dobrze, gdy na samym końcu stanęła. Nie rusza się w ogóle. Próbowałem zwiększyć ciśnienie ale nic to nie daje. Ciśnienie jest, aż silnik przysiada ale linia stoi w miejscu. Ktoś spotkał się z takim problemem ? Jeśli ktoś wie jak rozwiązać problem to proszę o podpowiedzi. Dodam że linia stanęła w pozycji wysuniętej więc teraz powinna wracać.
    • Przez RobertJzefRadziwiowicz
      Witam. 
      Mam mały dylemat z zgarniaczem hydraulicznym firmy RolStal. Mam możliwość odkupienia zgarniacza takiego w dobrym stanie ale powstaje mały dylemat iż ma on prawe łapy zgarniacza a ja potrzebuje lewe. Problem polega na tym że po zamontowaniu takiego zgarniacza obornik spadał by na belkę do której są przymocowane łapy a potem dopiero pod łapy. i mam pytanie czy takie rozwiązanie bardzo będzie przeszkadzać w eksploatacji czy lepiej szukać lewych łap i wtedy montować. Prozę o rady i sugestie..
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj