mariuszk988

Opłacanie KRUS - pytanie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jezeli maz z mocy ustawy podlega pod krus (powyzej 1 ha przeliczeniowy) a jego zona niepodlega pod zus to podlega pod krus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akowicz111    159

W tym przypadku może  i  może  jej  fiknąć  faktycznie  , jeśli  ślub  był później niż  przypisanie  gospodarstwa .

Jeśli gospodarstwo  było przepisane  po ślubie  , a  nie  ma  rozdzielności majątkowej  -  to  z  automatu  są  współwłaścicielami .

A właśnie to jest ciekawe z której strony się patrzy. Mój przypadek w skrucie ( ja mam gospodarstwo X lat + ślub = wsółposiadacze, na żonę teść przepisuje po ślubie gospodarstwo tylko i tylko ona figuruje w akcie notarialnym = ja i ona = współwłaściciel). I właśnie przez taką durną interpretację żona nie dostała swego czasu kasy z MR.

Edytowano przez akowicz111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

tylko tu nie trzeba być współwłaścicielem żeby podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu z mocy ustawy 

wystarczy być współposiadaczem ,czyli np. być żoną dzierżawcy 

To że jest żoną nie czyni jej ani współposiadaczką ,ani współwłaścicielką nieruchomości ! Pisze trzeci raz ! Kolega mariuszk988 mają  z żoną inne adresy zamieszkania ,czyli zgodnie z prawem nie mieszkają razem i nie ma obowiązku opłacania krusu za żonę ,ponieważ nie tworzą wspólnego gospodarstwa domowego . 

 

 

 

Jeśli gospodarstwo  było przepisane  po ślubie  , a  nie  ma  rozdzielności majątkowej  -  to  z  automatu  są  współwłaścicielami .

Nie do końca ,to jest prawdą . Zależy jak darczyńca darował owe gospodarstwo ,ponieważ mógł tylko darować jednej osobie np .synowi  i wtedy współmałżonka nie należy do gosp. Niemniej jednak ,gdy mieszkają razem pod jednym adresem ,obdarowany ma obowiązek płacenia krusu za żonę . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

czyli   są w separacji i to trzeba udowodnić przedstawiając odpowiednie dokumenty

tu nie wystarczy udawać że się nie jest razem bo meldunek inny 

 

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nic nie trzeba przedstawiać .  Co ich obchodzi czemu razem nie mieszkają ? Może w domu tylko jedna izba i jak tu z teściami razem ... :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

  od kiedy to prowadzenie gospodarstwa rolnego albo małżeńska  wspólność majątkowa ustawowa  to wspólne zamieszkiwanie ?


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maldar    12

Byłem w podobnej sytuacji gospodarstwo nabyłem na podstawie darowizny gdy ukończyłem 18 lat po ukończeniu technikum poszedłem do pracy i na studia zaoczne w między czasie pojawiła się żona i po15stu latach pracy postanowiłem że wezmę się za gospodarstwo, zwolnilem się z pracy i postanowiłem zarejestrować się w krus na to jest chyba 2 tygodnie.No i zaczęły się kwiatki okazało się że 8 lat temu żona przed ślubem i 8 miesięcy po ślubie była zarejestrowana w pup jako bezrobotna więc miałem dwa wyjścia. Z powodu nie znajomości przepisów musiałem za te 8 miesięcy zapłacić składniki z odsetkami wyszło coś koło 5tys bądź napisać pisemko że po ślubie nie mieszkałem z żoną tylko że te 8 miesięcy nie będzie wliczone do emerytury.Wybrałem opcję płatności i rozlozylem na raty.A co lepiej to po 10 latach by się przeterminowalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Człowieku na co ci ta ziemia 3 ha kłopotu Łap kase puki jeszcze jest coś warta u urządź się Chyba że pod spodem masz gaz lub rope i będziesz szejkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszk988    0

Gospodarstwo jest na mnie od jakichś 8 lat, więc jeszcze zanim poznałem żoną miałem je. Żona do lipca pracowała na umowę - zlecenie i sama sobie odprowadzała składki w zusie. Od lipca też jest zarejestrowana w pup, a w sierpniu wzięliśmy ślub.

Jedna babka w krusie nam powiedziała, że skoro oficjalnie żadne się nie przemeldowało, ani żona nie jest dopisana do gospodarstwa, to nie ma potrzeby opłacania składek. Natomiast druga, że składki te trzeba opłacać.
 

A co do sprzedaży ziemi, to musze trochę poczekać, bo prawie wszyscy wokół mnie już swoje ha posprzedawali, więc cena ciągle rośnie. I chociaż z rok trzeba poczekać.

A co do dzierżawy, to nie mam nawet z kim takiej umowy spisać.

Edytowano przez mariuszk988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

 

Również chciałem zadać pytanie dotyczące opłacania KRUSu.

Od 2011 r mam 1,17 ha przeliczeniowego po dziadkach, jest odległe o ok 50km od mojego miejsca zamieszkania. Uprawia je znajomy. Ja nie opłacam składek w Krus, chociaż nie mam umowy ze znajomym, i faktycznie powinienem być w Krusie. Umówiliśmy się, że nie będzie mi płacił, a za to rezygnuje z dopłaty unijnej na moją rzecz.

Więc ja pobieram dopłatę i zostałem zakwalifikowany jako rolnik małoobszarowy.

Teraz chciałbym przejść na Krus. Wiem, że musiałbym opłacić wszystkie zaległe składki i odsetki, a byłaby to już kwota pewnie około 10tys.

W tym roku teściowie będą rozpisywać ziemie na mnie i na żonę, więc mógłbym przejść na Krus.

I tu moje pytanie:

Czy jeśli sprzedam znajomemu ten mój hektar, a po sfinalizowaniu wszystkiego nabędę znowu ziemię i zgłoszę się do Krusu, czy nie dopatrzą się wtedy, że muszę zapłacić za te 5 lat, kiedy według ustawy podlegałem pod Krus? Czy prawo nie działa wstecz i po prostu zacznę opłacać składki od zera.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

A jesteś ubezpieczony w ZUS obecnie? nie możesz byc ubezpieczony i w ZUS  i KRUS jednoczesnie jeżeli pracujesz i jesteś ubezpieczony w ZUS  to możesz sie tylko w Krus dobezpieczyć od wypadków w rolnictwie czy coś takiego a jak chcesz sie ubezpieczyć w KRUS to musisz zanieś do KRUS swiadectwo pracy czy rozwiazanie umowy i nakaz płatniczy że masz ziemie i ubezpiecza cie wtedy od czasu kiedy sie zwolniłeś z pracy 


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, obecnie mam umowę zlecenie mniej więcej od roku z przerwami, ale duży okres czasu miałem umowy o dzieło lub żadnej, i kwalifikowałem się pod Krus. Wiem, że jakbym chciał ubezpieczyć się w Krus to nie mógłbym być w Zusie.

Tylko nurtuje mnie czy jak sprzedam ten 1,17 ha i potem nabędę znowu ziemię, spełnię warunki do ubezpieczenia w Krusie (nie będę miał odprowadzanych składek do zus) i zgłoszę się do nich, to czy nie zapytają o ten okres kiedy miałem ponad hektar ziemi?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

wcześniej czy poźniej i tak to wyjdzie zadzwoń do KRUSU i podpytaj u moich kuzynów mieli podobną sytuację to płacili zaległy KRUS z jakimiś małymi odsetkami


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez daroo9876
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie czy jeżeli moja mama otrzymuje rentę po zmarłym ojcu (jej mężu) to czy może mieć zarejestrowane zwierzęta na siebie w ARiMR? Oraz czy może pracować przy tych zwierzętach na gospodarstwie? Dodam tylko że ziemie którą odziedziczyła musiała oddać w dzierżawę. Ale krus za bardzo nie precyzuję jak to jest ze zwierzętami. 
    • Przez HolmerTerraDos
      Witam, mam pytanie: Jestem uczniem szkoły zawodowej w zawodzie operator obrabiarek skrawających, i jako pracownik młodociany mam już płacone składki do ZUS-u, a za 3 lata mój wuj przechodzi na emeryturę i zapewne przepiszę mi gospodarstwo. I moje pytanie jest takie: czy można jednocześnie być ubezpieczonym w ZUS-ie, pracować na umowę o pracę i prowadzić gospodarstwo bo już 3 lata będę miał płacone składki, oraz czy mógłbym także starać się o dofinansowania np. do maszyn lub do materiału siewnego ?
    • Przez DawidWciso
      Witam mam taki problem... Dostałem informację, że muszę zwrócić premię w wysokości 100tys. zł. + odsetki za cały rok. Zwrot spowodowany jest tym iż pieniądze wypłacone były 21.07.2015 i od tej daty powinienem podlegać ubezpieczeniu w KRUS przez rok. Ja źle zrozumiałem i podlegałem ubezpieczeniu rok i jeden miesiąc od dnia wydania decyzji o przyznaniu premii. Dodam że pozostałe wymagania zostały spełnione i pieniądze wydane zgodnie z biznes planem. Teraz moje pytanie czy jest jakieś rozwiązanie aby nie musieć zwracać premii.
    • Przez kondziu123
      Witam, planuję świadczyć usługi z zakresu koszenia kukurydzy i zastanawiam się jak to jest z tymi sezonowymi działalnościami, pytanie czy można taką działalność zarejestrować w krusie czy musi być zus, jeżeli można w krusie to czy da radę odliczać sobie vat za paliwo,części i inne środki eksploatacyjne? I jeszcze jedno, gdyby zatrudnić jakichś kierowców to jakie umowy , może zlecenie?  Pozdrawiam
    • Przez DYWI
      Panowie czy istnieje szansa na otrzymanie dotacji i pozostanie na podwójnym Krusie ??? 
      Inaczej :
      Jestem jako domownik od 2011 r w KRUS . 
      Mam zamiar zmienić profil gospodarstwa na Bydło Mięsne mamki . 
      Równolegle zajmując się handlem opałem na podwójnym KRUS.
      Na co dostane najszybciej dotacje jakieś ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj