Skocz do zawartości
newhollandt5070

co i jak zrobić z łąki na grunty orne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Łąki

Witam mam takie pytanie chciałbym z łąki zasianej pięć lat temu na gruntach ornych zrobić ponownie grunty orne ponieważ dziki nie dają spokoju i trawa jest zryta trzy razy do roku i nie ma co tam zbierać. Moje pytanie brzmi kiedy orać czy pryskać randapem czy wcześniej jeździć talerzówka poradzcie co i jak nigdy nie wyorywałem trawy...

rolnik90_01    5

Opryskać, czekać aż uschnie. przetalerzować, zaorać. Szkoda że wcześniej nie opryskałeś, bo już byś mógł mieć pole gotowe do siewu, lub nawet zasiane. Oprysk jest zalecany gdyż niszczy, i trawę, i wszystkie inne zioła(które inaczej będą rosły bujnie). Ja takie łąki sieje rotacyjnie już od dawna(tylko że kasuje już wczesną jesienią aby zasiać zboża ozime, lub mieć już przygotowane pole pod kukurydzę). Trawa czy lucerna, jest dobrym przerywnikiem monokultury. Ziemia nabiera próchnicy, odnawia się życie mikrobiologiczne.W sumie niektórzy nie pryskają a jedynie niszczą darń mechanicznie ale ja bym zalecał zastosować glifosat jak tylko ruszy wegetacja. Pewnie ze dwa tygodnie byś musiał odczekać i dopiero ruszyć z talerzówką. Zaś kiedy orać to już kwestia co będziesz chciał siać, czy sadzić.

czyli mówisz że jednak bez oprysku nie da rady? Ja to myślałem żeby to może jeszcze zorać na zimę. Co prawda i tak wygląda to jak zorane tak dziki dały o sobie znać.

Wiadomość z agroFakt.pl

ZUCH1234    72

jak sie zrobi pogoda i bedzie optymalny moment to działaj jeszcze teraz potem na wiosne szkoda czasu

Patryk1222    24

Jak dobrze zaorasz i stanowisko jest ok to plon będzie polecilbym kukurydzę bo w niej zlikwidujesz wszystkie chwasty ale to by było samobójstwo przez dziki;(
Jak po zaoraniu będzie zielono to nie uprawisz a jak nie uprawisz to nie zasiejesz i będą habazie nie plon...

zkordalski    84

Wytarczy potalerzować czy zgruberować i zaorać. Nie stosuje nigdy oprysków typu randap ponieważ utrzymuje się w glebie długo i zmiejsza plon. Głeboka orka to podstawa i bedziesz miał idealne stanowisko na rośliny a plon o conajmniej 30 % wiekszy niz na innych kawałkach. A opryski od chwastów i tak każdys tosuje na zboża wiec randap nie.

rolnik90_01    5

Nigdy nie zauważyłem spadku plonowania przez utrzymujący się w ziemi roundap. Zaś potwierdzę że plon po skasowanej łące zawsze jest większy. Dlatego też można się pokusić o ambitniejsze odmiany.

rolnik90_01    5

Jak kasujesz trawę na gruntach ornych to nic Ci agencja się nie wetnie. Poprawcie mnie jak się mylę.

Zresztą sporo rolników rezygnujących z hodowli pokasowało i takie które trawa porastała od czasów Piasta.

zkordalski    84

Jeśli masz łąkę na użytkach ornych powyżej 5 lat staję się ona TUZem. Wiec trzeba pilnowac aby łąki nie były starsze niż 5 lat.

iron    415

jeśli w trawie nie było perzu to wystarczy sama orka ale taka co obruci darn do góry nogami. jednak glifosat byłby wskazany. choć z jakiś przyczyn nie był zastosowany to tragedii nie ma.ja siałem wiosną jęczmień w wiosenną orkę po łące zdj w galerii. a dzisiaj dodałem zdjecia z dzisiejszej orki łąki jednak tam był glifosat bo był czas na to.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez Rolnik117
      Witam zakupiłem niedawno pole klasy ziemi 2 i 3. Zastanawiam się jaka odmianę trawy wybrać żeby wykorzystać potencjał tej ziemi. Pole z wiosny bd miało w miarę mokro. Piszcie jakie wy macie odmiany. Chodzi mi o jak największy pokos (jak najwięcej i strawnie. Z góry dziękuję 

• Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez damian40000
      Czy jest na AF ktoś kto próbował to siać? Jakimi siewnikami to siejecie? Jak jest potem ze zbiorem?
    • Przez TheMariko12
      Witam
      Mam pytanie dotyczące siewu trawy na koszenie na bele sianokiszonki.
      Z racji, że opłacalność zbóż staje się coraz to bardziej mała, zastanawiam się, nad zmienieniem uprawy ze zbóż na sprzedaż bel sianokiszonki.
      Czy taka koniczyna czerwona z lucerną byłaby w stanie urosnąć, na 5 lub 4 klasie ? Czy wogóle byłoby cokolwiek do skoszenia ? Jak to wygląda ze strony osób, które tym się zajmują ?