katopo

Budowa Płyty Obornikowej we własnym zakresie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Budowa
katopo    6

Witam,

zastanawiam się nad budową płyty obornikowej we własnym zakresie.

Jakie wymagania (poda odległościami) musi  spełnić aby nie doczepili się do niej podczas kontroli

Landfarmer    3580

Zbiornik pod spodem na "wodę gnojową" powstałą w deszczach i to co zwyczajnie wycieknie z tego obornika, musi to być szczelne. A poza tym raczej musisz miec projekt na budowe płyty

Szef wszystkich szefów  ;)

polszu    11

Kilka uwag żeby było dobrze:

1) Górna warstwa min 12-14 cm beton  C35 z pewnego źródła koniecznie z certyfikatem (można nawet poprosić o zachowanie próby), dość gęsto zbrojona (drut  ~fi10 kwadrat 18 do 22 cm.

2) Folia budowlana polecam dwie warstwy (koniecznie z certyfikatem)

3) Dolna warstwa beton B15/B20  jeśli na niestabilnym grząskim gruncie polecam również zbroić 

4) Podbudowa kliniec, żwir, piasek zagęszczone ewentualnie z warstwą betonu suchego B10 na wierzchu gdy grunt niestabilny

Z tego co ja pamiętam do bodajże do 200DJP płyty tak jak i na  pojedyncze (np kolejne dobudowywane) zbiorniki do 25m^3 były wyłącznie na zgłoszenie.Trzeba sprawdzić w starostwie powiatowym . Musisz jednak i tak dostarczyć szczegółowe plany konstrukcyjne i wyrysy na mapach.

Co do odległości pamiętaj  płytę robisz dla wygody!! i zapobieżeniu skażeniu jak też marnotrawstwu nawozu organicznego -  a nie dla litery prawa (czyli np zachowaniu odległości).  Trzeba wszystko przemyśleć.  Można wystąpić o odstępstwo budowlane umotywowane aktualnym zagospodarowaniem działki. Jeśli działki sąsiednie są twoje + ewentualne zgody sąsiadów (załączone do wniosku o odstępstwo budowlane ) nie powinno być z tym problemów. 

I jeszcze jedno ja pod spodem pod płytą nie polecam zbiornika jeśli płyta ma być przejazdowa a na niej pracować ma ciężki sprzęt ( u mnie ładuje się obornik koparką i jeżdżą ciągniki.  Zbiornik mam z boku  głęboko wkopany na nim ponad 1 m ziemi na nim sporadycznie stoją zaparkowane puste przyczepy.  

Polecam przejazdową  płytę kopertową ze spadkami rzędu 2% na środkowy punkt na jednym z dłuższych boków płyty. Tam odprowadzenie  (dwie "skratki": wierzchnia gęsta kratownica pod nią osadnik taki na min 100 -200 litr i z boku skratka bezpośrednio na rurze fi160 stanowiącej odpływ do zbiornika...

Pozdrawiam

Edytowano przez polszu

Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl

Dołącz do rozmowy

Możesz pisać i zarejestrować się później. Jeśli masz konto,Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez Raczo
      Budowa nowej obory (wolnostanowiskowa na głębokiej sciułce na ok. 40 krów mlecznych) dobiega już powoli końca i rodzice podpisali już umowę o zakupie hali udojowej marki DeLaval. Jest to dojarnia tandem 2*3, z automatycznym zdejmowaniem aparatów udojowych i innymi bajerami :rolleyes: koszt to około 110 tyś. zł razem z tą całą połoga żywicową czy jak tam ona sie zwie. Czy dobrze wybraliśmy? Tandem czy rybia ość? W pomieszczeniu weszła by hala rybia ość 2*5. DeLaval to dobra firma? Piszcie o swoich przeżyciach ze swoimi dojarniami Pozdrawiam
    • Przez Maniek
      Za dwa tygodnie szykuje mi się otwarcie nowej hali udojowej. Czy ktoś z was ma i pamięta jak to było ,może podzielicie się wrażeniami z pierwszych dni udoju.
    • Przez Tacka
      Witam. Przejrzałem spory kawałek forum ale nigdzie nie znalazłem nic na temat eksploatacji systemów dojnych. Chciałbym się dowiedzieć jak taki system wygląda i jaki jest koszt utrzymania poszczególnego systemu. Wyczytałem że wszystko się myje, ale mój znajomy powiedział mi że trzeba jakieś przewody mleczne wymieniać. Nie wiem jak taka instalacja wygląda więc nie jestem w stanie sobie wyobrazić skali problemu wymiany tych przewodów. Może ktoś mi pomóc trochę to ogarnąć?
    • Przez Daaniel766
      Jak w tytule. Sprzedam basen na Mleko 300l pod 230V woj łódzkie. Wszystko sprawne, bez wad ukrytych. Zainteresowani niech odezwą się pod postem Pozdrawiam
    • Przez Balzak
      mam zamiar kupić dojarkę przewodowo używaną tylko nie wiem na którą sie zdecydować, pomóżcie. czekam na wasze sugestie i opinie.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.