Skocz do zawartości

Polecane posty

a1fe26c2    36

Takie, żeby pokrywało zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. W pierwszej kolejności ustal jaki rodzaj gleby jest na Twoich łąkach. Inaczej nawozi się gleby mineralne, inaczej torfowe. Jeśli chcesz dużej precyzji nawożenia, to zbadaj próbki gleby w OSChR.

das21    45

my np stosujemy po ok 200 kg/ha saletry, superfosfatu, i soli potasowej to wychodzi ok 64N 80P 120K

Wiadomość z agroFakt.pl

tomekZ058    75

ja na swoje łąki mam zamiar dać soli potasowej 100-150kg/ha,superfosfatu 200kg/ha i saletry 150kg/ha i powinno tyle wystarczyć 

janczar810    248

ja zamierzam na swoje łaki torfowe dać 500kg/ha kanit'u i 150-200kg soli potasowej robiłem badanie i brakuje magnezu jak i potasu wiec ide w tym kierunku a z azotem dam sobie spokój. W tym roku jak w jednym miejscu czysciłem rozsiewacz i nawozu naleciało wiecej npk i odrazu trawa kilkakroć wieksza wiec ide w to co brakuje a seletra jedynie pójdzie na ii pokos

a1fe26c2    36

Proporcje są dobre dla średnio zasobnej gleby o optymalnym odczynie i przy oczekiwanym plonie 4 T siana lub 20 T zielonki z hektara. Po koszeniu będą jakieś dodatkowe dawki azotu?

Trawy i zboża lubią potas, więc trzeba stosować nawozy o jak najszerszym stosunku fosforu do potasu lub podsypać soli potasowej.

Ograniczeniem dla ilości stosowanych nawozów powinien być rodzaj gleby, na której są łąki.

Edytowano przez a1fe26c2

kuba55    432

ja zamierzam na swoje łaki torfowe dać 500kg/ha kanit'u i 150-200kg soli potasowej robiłem badanie i brakuje magnezu jak i potasu wiec ide w tym kierunku a z azotem dam sobie spokój. W tym roku jak w jednym miejscu czysciłem rozsiewacz i nawozu naleciało wiecej npk i odrazu trawa kilkakroć wieksza wiec ide w to co brakuje a seletra jedynie pójdzie na ii pokos

nie stosujac saletry na 1 pokos zmniejszysz plon  i to porzadnie  a ten kainit nawoz  gowno warty  zawiera jakies skladniki ktorych trawa nie potrzebuje , pomysl o korn kali  to jest sol potasowa z magnezem  , na torfy najwazniejszy potas i azot , jezeli uparles sie na ten magnez daj saletrzak on ma 4 procent magnezu a ten zasrany kainit 5 wiec roznica  zadna

Edytowano przez kuba55

a1fe26c2    36

Czyli wygląda na to, że nawożenie jest optymalne dla łąki dwukośnej. Jest tak dobrze, że pachnie mi to jakąś literaturą fachową. :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez nuszka007
      Hej, mam takie pytanie, czy prawdą jest to, że duże przetrząsarki np. 6 karuzelowe, lub zgrabiarki czy kosiarki dyskowe nadają się tylko na równe łąki? Jak to jest? Mam łąki torfowe, które do równych nie należą, zdarzają się nierówności tereny np małe wzniesienia lub po prostu koleiny, a chciałbym zakupić takie maszyny. Pomożecie?
    • Przez AdeXZet
      Witam ostatnio sprzedałem mój stary wał gładki i mam dylemat, a mianowicie:
      -Czy kupić wał gładki na podwoziu i wałować nim również po siewie?
      -Czy kupić wał posiewny (cambridge) i oprócz pól wałować nim również łąki?

I tu rodzi się pytanie czy wał cambridge nie będzie powodował jakiś niepożądanych efektów na darni (łąki mam głównie torfowe).
      Na mój rozum nie powinno być różnicy na łące czy to wał gładki czy cambridge (myślę też że cambridge może nakłuwać lekko darń i napowietrzać korzenie).

Pozdrawiam

• Przez Digifant
      Wiem, że łąki zgłoszone do dopłat muszą być wykoszone w terminie do 31 lipca, a siano musi zostać zebrane, żeby w przypadku kontroli nie było problemów. Zastanawia mnie natomiast czy zebrane siano można pozostawić na łące złożone w stogach ?
    • Przez harny666
      Witam,
      Chciałbym zasiasiać trawę na nowe na łąkach, nigdy nie miałem z tym doczynienia nie wiem gdzie jakie odmiany szukałem troche w internecie, ale głównie na stronach centrali nasiennych. Chciałem się dowiedzieć bardziej jak się za to zabrać, łaki są o raczej o słabych glebach i nieuregulowanych warunkach wodnych. Jak już nawet znajdę tą mieszanke traw/ odmiane trawy, nie wiem czy lepiej zasiać jesienią razem z żytem czy na wiosne z owsem, Słyszałem opinie że jak sie zasieje na jesieni może wymarznąć, ale w tym roku widziałem że tym którzyzasiali z owsem susza pozwoliła zebrać tylko 1 pokos i nie trawa nie odrosła.
      Miał ktoś doczynienia z wyką kosmatą(ozimą) ?
      Z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!

Na początek dane:

Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6

Co chcę uzyskać?

Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.

Moje pytania są następujące

1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.