Narko

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

Polecane posty

dexter00    30

Bylem dzis u notariusza i uslyszalem... musisz miec zapisane na siebie gospodarstwo min 5 lat i nie wazne w jakiej gminie czy wojewodztwie kupujesz. Kwalifikacje rolnicze nie pomoga w przeskoczeniu tego warunku.

można to przeskoczyć wysyłając specjalne pismo do prezesa ANR. jeśli jestes faktycznym rolnikiem i zobowiążesz sie do prowadzenie gospodarstwa to ANR nie robi problemów z pozwolenie. jedyna przeszkoda to czas bo słyszałem że trwa to ok 1 miesiąca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Koledzy mam takie pytanie czy osoba, która posiada ziemię rolną od 5,5 roku jednak w krusie była ubezpieczona tylko jako domownik a następnie w zusie do chwili obecnej wykształcenie wyższe nie rolnicze drugiego stopnia i zameldowanie w gminie gdzie chce kupić ziemię rolną ponad 5 lat.

Czy taka osoba wedle ustawy z maja może nabyć ziemię rolną pomimo tego że z rolnictwem ma tylko to wspólne że posiada na siebie już ziemię i czy po zakupie tej ziemi może oddać ją w dzierżawę?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Bylem dzis u notariusza i uslyszalem... musisz miec zapisane na siebie gospodarstwo min 5 lat i nie wazne w jakiej gminie czy wojewodztwie kupujesz. Kwalifikacje rolnicze nie pomoga w przeskoczeniu tego warunku.

 

Odkopie temat bo coś mnie nurtuje.

Chciałbym wydzierżawić komuś 10ha, osoba nie posiada wykształcenia rolniczego. Dzierżawa powiedzmy na 10 lat ode mnie + dzierżawa od osoby która przeszła na emeryturę i też wydzierżawi na minimum 10 lat.

Czy taka osoba będzie mogła, w myśl obecnych przepisów, startować w przetargach ANR?

Jak wygląda zakup przez tę osobę gruntów od innych rolników?

Zameldowana jest poza gminą gdzie wydzierżawiłbym te grunty.

 

Jeżeli idzie o płatności bezpośrednie to nie ma problemu, nowy nr gospodarstwa i po temacie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Witam

 

Mam pytanie: kupiłem niedawno 2 działki (jedna działka rolna przecięta w połowie prostopadle drogą polną). Czy mogę jakoś dokonać z sąsiadem wymiany z zachowaniem formalności tak, że ja oddam mu działkę po jednej stronie drogi, a on odda mi swoją po drugiej stronie? Obaj wówczas mielibyśmy szerzej, bo teraz jest wąsko. Jest teraz zakaz zbywania nabytych gruntów przez 10 lat, ale co w takim przypadku?
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie ma problemu ale przez sąd, ale to  praktycznie formalność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Dokładnie, i sąsiad oczywiście też musi chcieć :).


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Gospodarstwo mam na siebie 2,5 roku, trafiła się okazja łąka w sąsiedniej gminie 3.5ha facet chce szybko sprzedać. Pytanie czy mogę w sąsiedniej gminie kupić? Mam w tej gminie 0.64ha działkę, ewentualnie gdyby coś pomogło to facet może mnie zameldować u siebie chociaż to na pewno nie przejdzie w tak krótkim okresie...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Wg mnie mozesz. Dla pewnosci wez od sprzedajacego ksero kwita na dzialke i do notariusza idz niby ustalic termin dealu czyj zeby sprawdzil papiery to Ci wszystko wyjasni. Jestes rolnikiem dluzej niz 5 lat ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Nie właśnie dlatego napisałem 2,5roku, trzeba jakąś zgodę z anr


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Aj sori przeoczylem. Tak musisz zgode uzyskac. Przerabialem to w tym roku, w zasadzie formalnosc w moim przypadku ale ok miesiac-poltora trzeba czekac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

Szykują się zmiany, w końcu.

Ma zostać rozszerzona definicja osób bliskich o wujków, zięciów oraz osoby poniżej 40 roku życia nie będą musiały spełniać wszystkich warunków.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROBERTINHO    118

Panowie też ma mam do was pytanie.

Otórz od zeszłego roku od pażdziernika wziąłem w dzierżawe 1.25ha ziemi rolnej. Mam wykształcenie rolnicze i prowadze gospodarstwo rolne. tę dzierżawe mam na kwicie.

Czy bedzie możliwosć żebym mógł nabyć tą ziemie co dzierżawie? Sek jest w tym żę ta ziemia jest 2 gminy dalej i nie przylega do mojej gminy (sąsiaduje z gminą przylegającą.)

W mojej gminie nie mam żadnej działki.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak masz na kwicie ziemię to jesteś rolnikiem. Jak jesteś rolnikiem możesz nabywać od od osób fizycznych ziemię za równo pod Szczecinem jak i Rzeszowem. Grunt abyś spełniał definicję rolnika i zadeklarował bycie nim w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ANR czyli ziemie państwowe jak są przetargi to teraz mogą nabywać tylko mieszkańcy tej gminy oraz sąsiednich co jest działka wystawiona do sprzedaży. W prywatnym obrocie dla prawdziwych rolników nic się praktycznie nie zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROBERTINHO    118

jak to nie? jak mój tata kupował ziemie w lipcu to musiłał z gminy zaświadczenie wziąć że od 5lat prowadzi gospodarstwo na terenie swojej gminy. czyli normalnie musiał mieć ten kwit .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak, jak mówię normalnym rolnikom zbytnio nie przeszkadza ta ustawa. Gorzej z przysłowiowymi taksówkarzami którzy kupowali hektar na wsi, aby móc w mieście prowadzić DG i być na KRUS.

Normalny rolnik (nie udający rolnika) musi przejść drogę która eliminuje ,,taksówkarzy,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

- 30 października 2014 wydzierżawiłem od rodziców ponad 20 hektarów na umowę 10 lat z datą pewną, zarejestrowałem też gospodarstwo w ARiMR

-30 grudnia 2014 otrzymałem premię MR

-15 stycznia 2015 roku zakupiłem 2,80 hektara na MR

 

mogę kupić ziemię bez żadnych zaświadczeń i udziwnień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Kupiłem niedawno ziemie rolną i czy powinienem dostać ulgę w podatku rolnym na 5lat.Ziemia kupiona od siostry nakaz przyszedł bez zmian tzn tyle samo co siostra płaciła.Według ustawy od krewnych w linii prostej nie ma ulgi ale to się tyczy  ojciec syn natomiast rodzeństwo to krewni w linii bocznej a o nich ustawa nie mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie musisz przypadkiem iść do gminy i napisać podania o tą ulgę? 

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Należy niezwłocznie udać się do gminy i napisać podanie do wójta i ulga się należy .Sami z automatu nie dają i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    116

teraz to już trochę późno, kończy sie pomoc de minimis, chyba ze masz znajomości w gminie i zrobią ci to  ekspresowo, musisz poczekać  na nową kase.

https://srpp.minrol.gov.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj