Narko

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kuba9449    36

Witam,

Na roli pracuję od lat, jednak ziemię na siebie mam dopiero od dwóch lat, uprawiam ją, biorę dopłaty. Chciałem dokupić sąsiednią działkę, czy jest może jakiś sposób na to? Notariusz powiedział, że w obecnej chwili nie ma szans, bo swoją ziemię mam dopiero 2 lata.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Witam. Szybkie pytanie mój wujek ma na współwłasność z moja mamą działkę rolną 7 ha. Chce sprzedać swoją część a ja mam zamiar to odkupić.Nie mam ukonczonej szkoly o kierunku rolniczym, pracuje w PSP a po za Strażą zajmuje sie z ojcem gospodarswem i jestem zameldowany na terenie gminy w ktorej jest ta działka. Czytałem ze jeżeli by chciało to pole przekazać to nie bedzie problemu. Co w przydadku sprzedaży?

Edytowano przez marcinn998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

niech da mamie a mama da tobie ( bo nie wiem czy może dać tobie jako wujek,  tak samo nie wiem czy mama odrazu po darowiźnie możę dać tobie bez podatku ale w sumie pierwsza linia to pewnie tak )

 


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Witam

 

Interesuje mnie zakup działki około 70-80 ar w mojej miejscowości od prywatnej osoby. Czy jest  jakakolwiek szansa na jej zakup jeśli nie jest w kręgu moje pola, ani też nie jestem rolnikiem ??

 

Ewentualnie czy byłaby możliwa dzierżawa tej działki ???


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

nie jesteś rolnikiem zapomnij.  Chyba że to grunt budowlany. Niemiec który jest rolnikiem indywidualnym w myśl ustawy kupi bez problemu


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ongeo    0

Sprawdźcie sobie oferty Last minute na olx'ie... potaniało o 30% :) Na przetargach nakupili pola za grosze i wystawili po chorych cenach... teraz będzie mógł kupić sąsiad lub agencja. Agencja zna cene po jakiej sprzedała takiemu delikwentowi i nie przepłacji(bo też nie ma kasy)....

 Oferty ANR w serwisie ongeo.pl: https://ongeo.pl/www/anr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek7211    0

witam pracuje z ojcem na gospodarstwie od najmłodszych lat a ponadto pracuje jeszcze w firmie na umowę o pracę ojciec z tego co rozumiem z tej ustawy może mi przepisać ziemię bez posiadania przeze mnie szkoły rolniczej ?
jak to jest jeśli mi przepisze to mogę wydzierżawić również ziemię od sąsiadów bo tato dzierżawi
i czy ewentualnie mogę po przepisaniu mi przez tatę ziemi dokupić ziemi żeby powiększyć gospodarstwo ?
i co z dopłatami bezpośrednimi ? będę mógł z nich korzystać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

dopłaty tak przepisanie tak dzierżawy nie jestem pewny ale tak co do dokupienia to raczej nie z racji ze pracujesz na umowę o pracę z premi dla młodego rolnika nie skorzystasz chyba ze się zwolnisz z pracy i podejmiesz szkołę rolnicza


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek7211    0

noo i to jest głupotą właśnie że bym musiał się zwolnić a z 12 ha nie utrzymam rodziny ale jakbym dokupil to jeszcze parę ha to już bym się zastanowił i dodatkowo koparka i usługi bo mam kwity ale jak kupić jak nie można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

i dobrze że nie możesz kupić po co nowi rolnicy wystarczy że bonzowie się nachapią. A jak dobije któryś do 300 to weźmie rozwód z żoną i już mogą mieć 600 :)


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

Witam

 

Przepisy nowelizujące ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego są "obosieczne". 

Z jednej strony jak ktoś wcześniej zauważył ograniczenia wpływają na spadek cen gruntów rolnych. Tak więc jeśli ktoś ma pieniądze i spełnia warunki może być zadowolony. 

Tyle, że ta sama sytuacja działa w drugą stronę - jeśli chce ktoś sprzedać, wszystko jedno czy jest rolnikiem czy też nie, ma ograniczone grono nabywców.  W praktyce przy braku chętnych albo dostatecznie majętnych rolników indywidualnych (odpadają "obszarnicy" powyżej 300 ha) człowiek potrzebujący sprzedać ziemie ma do wyboru: 

 

albo zgodzić się na niekorzystną cenę albo jeśli ma chętnego, który ma pieniądze ale nie jest rolnikiem indywidualnym według ustawy musi spróbować uzyskać zgodę Prezesa ANR.  

I tu zaczyna się największa niewiadoma nowych przepisów.   Ustawa wskazuje 3 kryteria będące warunkiem przy czym żadne z nich nie jest do końca jasne.

 

Zgoda jak i odmowa zgody wyrażona musi być przez Prezesa ARiMR w formie decyzji administracyjnej, co oznacza - na szczęście -  że musi być ona uzasadniona na piśmie i w razie czego podlega najpierw możliwości odwołania do Ministra Rolnictwa a później zaskarżeniu do Sądu Administracyjnego.

 

Natomiast same wskazane w ustawie kryteria zostawiają pole do co najmniej kilku interpretacji tego co to znaczy, że:

- nie było możliwości nabycia przez rolników oraz inne podmioty wymienione w art. 2a ust. 3 ustawy (osobę bliską, jednostkę samorządu, skarb państwa, Kościół);

- wskazany we wniosku o zgodę na sprzedaż nabywca daje rękojmie należytego prowadzenia działalności rolniczej;

- w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów.

 

Przy odpowiedniej interpretacji każdego z tych warunków ze strony Prezesa ANR możliwość uzyskania zgody może okazać się fikcją i można podejrzewać, że taka była też intencja autorów nowelizacji.

 

Ponieważ jednak spory na tym tle z całą pewnością zawędrują z czasem do sądów administracyjnych z Naczelnym Sądem Administracyjnym włącznie, i to sądy będą ostatecznie nadawały kształt obowiązującej wykładni tych kryteriów, spodziewać się można że jeszcze długo kwestie te pozostaną otwarte na różne możliwości interpretacji.  Szykuje się długa prawna walka pomiędzy podejściem otwartym, zakładającym, że bez wyraźnych przeciwwskazań odpowiadających wymienionym wyżej kryteriom Prezes ANR powinien co do zasady zgody takiej udzielać, a podejściem zmierzającym do tego, aby furtka ta była w praktyce jak najszczelniej zamknięta. Bez wątpienia będzie ciekawie.

Edytowano przez green

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam31    0

Witam, temat nieco inny ale tez dotyczy w sumie młodych rolników.. orientuje się pan może czy młody rolnik może startować do przetargów ofertowych na dzierżawę??.. była taka senacka poprawka która niby daje taka szanse , ale dziś dzwoniłem to jedni mówią tak drudzy tak.. chodzi o to z tymi kwalifikacja .. ja premie dostałem rok temu.. jestem w trakcie uzupełniania kwalifikacji, bo szkoła trwa 1,5 roku plus egzaminy z dwa lata wyjdzie... i nie wiem własnie jak jest... czy będę mógł startować czy nie.. własnie chodzi o te kwalifikacje przecież ci co niedawno otrzymali jak i ja rok temu z przesunięć nie maja w chwili obecnej jeszcze kwalifikacji.. a u mnie to ostatnia ziemia i jedyna szansa się rozwinąć.. a składałem tez z prow na maszyny, bez ziemi ciężko inwestować, mam 30 hektarów, mój wiek to 31 lat...  z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam... :-) .. przepraszam ,ze tak pytam ale przetargi już są u nas i wiadomo jak jest strach jest.. pozdrawiam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Zależy od warunków przetargu. Minimum być 3 letni okres  pracy w rolnictwie, ale są odstępstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli przetarg ograniczony musisz wnioskować o pozwolenie do prezesa ARN. Jeśli jesteś rolnikiem i nie masz trudności z udowodnieniem tego pozwolenie dostaniesz bez najmniejszego problemu.

 

Tu masz tel. gdzie udzielają szczegółowych informacji.

https://www.anr.gov.pl/web/guest/warszawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam31    0

Dziękuję za odpowiedzi.. dzwoniłem dziś i rzekomo jak ktoś jest młodym rolnikiem i korzystał z premii prow i nie ma jeszcze uzupełnionego wykształcenia.. to nie może startować w przetargach dla rolników indywidualnych.. tylko może w przetargach na utworzenie gospodarstwa... dziwne to ,bo przecież już mam gospodarstwo.. a wykształcenie zobowiązałem się uzupełnić.. przetargi są tylko dla rolników indywidualnych... a niedługo pójdzie ostatnia ziemia.. co do tego zezwolenia z ANR od prezesa... ktoś może dostał takie zezwolenie ... jest to w ogóle możliwe???.. dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.. 

 

P.S. Jest może jakaś osoba jak ja której udało się startować w przetargu dla rolników indywidualnych.. chodzi mi o osobę która korzystała z premii młody rolnik a nie ma jeszcze uzupełnionego wykształcenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakobek    4

Adam31 udaj się do powiatowego oddziału ANR i porozmawiaj z jego prezesem,zrób to jak najszybciej bo może być za późno. Nie powinien Ci wydać odmownej decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

witam. czy jeżeli posiadając gospodarstwo od roku na siebie, i mając wykształcenie rolnicze mogę nabyć zgodnie z nowymi przepisami ziemię rolną w tej samej gminie co mieszkam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus55    11

Musisz minimum 5 lat prowadzic gospodarstwo.
A ja mam takie pytanie chce dokupic 15ha ziemi i czy jest cos takiego ze po kupnie bede przez jakis czas zwolniony z płacenia podatku rolnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to fajnie dostałem młodego rolnika na powiększenie gospodarstwa a teraz Nowa ustawa mi zabrania kupna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ludzie ogarnijcie się, ursus55 jak czegoś nie wiesz to się nie wypowiadaj.

potrekk musisz uzyskać pozwolenie prezesa ANR z tego woj. w którym chcesz nabyć grunty, jeśli jesteś autentycznym rolnikiem nowa ustawa nic ci niezabrania, tylko ogranicza swobodę podszywania się pod autentycznego rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a ile się czeka za pozwoleniem? trzeba pisać nr działek i cenę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam31    0

3bd.26) Agencja może zastrzec, że ten sam podmiot nie może brać udziału w więcej niż jednym przetargu, o którym mowa w ust. 3b, w przypadku gdy: 1) w jednym z przetargów podmiot ten został wyłoniony jako kandydat na nabywcę oraz 2) poszczególne przetargi zorganizowano w celu sprzedaży: a) wydzielonych przed przetargami części nieruchomości Zasobu lub b) kilku nieruchomości Zasobu znajdujących się na terenie jednej miejscowości..........

 

Witam , mam pytanie odnośnie tego przepisu... chodzi mi o to, ze u mnie w miejscowości w obrębie jest 10 działek które będą wystawiane... średnio tak po 10 hektarów.. wystawiane będę w przetargach ograniczonych ofertowych... będą takie jakby 4 tury... tzn ,że np w jeden turze będą 3 działki osobne lub dwie... i np będzie przetarg gdzie : będą 3 działki po 10 hektarów ja wygram 1 działkę ... to w następnych przetargach w swoim obrębie będę mógł jeszcze startować czy już nie..?.. pytam tutaj bo w ANR nie wiedza jeszcze dokładnie.. chodzi czy ten przepis mówi , że bez względnie tylko jedna działkę z obrębu można.. czy jedna działkę z danej partii przetargowej... z góry dziękuje i pozdrawiam ... :-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Bylem dzis u notariusza i uslyszalem... musisz miec zapisane na siebie gospodarstwo min 5 lat i nie wazne w jakiej gminie czy wojewodztwie kupujesz. Kwalifikacje rolnicze nie pomoga w przeskoczeniu tego warunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

Musisz minimum 5 lat prowadzic gospodarstwo.

A ja mam takie pytanie chce dokupic 15ha ziemi i czy jest cos takiego ze po kupnie bede przez jakis czas zwolniony z płacenia podatku rolnego?

 Z aktem notarialnym jedziesz do gminy, składasz podanie i dostajesz zwolnienie z podatku na zakupione grunty rolne na 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj