Narko

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ustawa kontrowersyjna

galeria
Simental
SteelProfil    0

Macie koledzy ustawe i daleś sie opluwajcie i dyskutujcie :

 

http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2016-585

 

Cały czas zostaje problem onych kwalifikacji rolniczych (wycinki z zamieszczonego linka do ustawy):

 

 

posiadającą kwalifikacje rolnicze w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego i zamierzającą utworzyć gospodarstwo rodzinne

 

 

posiada kwalifikacje rolnicze albo której, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, przyznano pomoc, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r. poz. 173, z 2015 r. poz. 349 oraz z 2016 r. poz. 337) albo w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 349 i 1888 oraz z 2016 r. poz. 337), a termin na uzupełnienie tych kwalifikacji jeszcze nie upłynął,

Ktoś wie jak to jest ?

Samo prowadzenie X lat gospodarstwa daje te kwalifikacje ? Czy trzeba "uzupełnić kwalifikację zaowodowe" ?

 

 


Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo ! Tanie Blachy i Płyty Warstwowe SteelProfil Dzierżenin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

staż w Krusie x  lat w zależności od wykształcenia daje kwalifikacje rolnicze, przynajmniej coś takiego ktoś wcześniej wstawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Pytanko jak zawyżyć ziemie na wkład własny 20 % zgóry dziekuje za odp

Chodzi Ci o cene ziemi do banku czy co?

Możesz w umowie przedwstepnej wpisac ze dałes 20tyś  a zadatku dasz 10tyś tylko nie wiem czy sprzedajacy na to pójdzie bo  przy jego ewentualnej rezygnacji możesz go atakować o wzrot 20tyś zł 


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pytanko jak zawyżyć ziemie na wkład własny 20 % zgóry dziekuje za odp

 

A do czego Ci 20% własnego wkładu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelProfil    0

A do czego Ci 20% własnego wkładu?

 

 

Założę się, że do kredytu.

Obecnie banki tak ustawiają poprzeczkę.

 

 


Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo ! Tanie Blachy i Płyty Warstwowe SteelProfil Dzierżenin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michatek    4
Napisano (edytowany)

to teraz jak jest z tym kupnem?

 

mieszkam na końcu swojej gminy i przez miedzę moja zaczyna się już druga gmina ale powiat ten sam to mogę kupić ziemie - w razie gdyby była do sprzedania??

a w drugim miejscu gdzie mam pole też zaczyna się inna gmina ale już inny powiat?

Edytowano przez michatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Jeśli posiadasz kwalifikacje rolnicze to możesz kupować w całym kraju bez żadnych ograniczeń 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiVi    1
Napisano (edytowany)

Jeśli posiadasz kwalifikacje rolnicze to możesz kupować w całym kraju bez żadnych ograniczeń 

 

Kupić tak - ale nie powiedziałbym, że bez żadnych ograniczeń.

 

Po pierwsze - do 300h

Po drugie - tylko pod warunkiem, że sąsiad człowieka który chce sprzedać ziemię nie będzie nią zainteresowany. Podobnie jak żaden inny mieszkaniec gminy w której znajduje się gleba. No i na końcu, że ANR też nie skorzysta z prawa pierwokupu.

 

PE

 

Edytowano przez PiVi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186
Napisano (edytowany)

Chodziło mi o ograniczenia terytorialne A po drugie to trochę mieszasz fakty - prawo pierwokupu dla sąsiada zostało wykreślone z ustawy (było tylko w ustawie PO-PSL która nie weszła w życie) i nic takiego nie istnieje Tak samo nie ma żadnego prawa pierwokupu dla mieszkańców gminy (być może było coś takiego przy zakupie ziemi państwowej ale na pewno nie ma w prywatnym obrocie) Prawo pierwokupu przysługuje tylko dzierżawcy jeśli dzierżawił 3 lata i spełni inne warunki a następnie ANR

 

A co do tych 300 ha to tu przypadkiem na forum chyba ktoś odkrył jak to ominąć i w jaki sposób można nagromadzić więcej ziemi z tym że to trzeba by było jeszcze sprawdzić - po pobieżnym przejrzeniu ustawy na 90% jestem pewny że istnieje taka możliwość obejścia gromadzenia powyżej 300 ha

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Bank nie udzieli kredytu z dopłatą agencji-KZ jak ziemia jest kupowana w innej gminie nisz mieszkasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13
Napisano (edytowany)

Czy  wymóg prowadzenia gospodarstwa gospodarstwa przez 5 lat wstecz dotyczy też młodych rolników, bo gospodarstwo przejąłem w 2012 . Nigdzie o tym nie piszą. A o kwalifikacjach tutaj

https://www.agrofakt.pl/parlament-przyjal-ustawe-o-wstrzymaniu-sprzedazy-ziemi/

http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Kwalifikacje-rolnicze

Edytowano przez Sup321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Bank nie udzieli kredytu z dopłatą agencji-KZ jak ziemia jest kupowana w innej gminie nisz mieszkasz.

Tez taka informacje dostalem dzis w BGZ , z tym ze moze tez byc ziemia w innej gminie jesli tam juz posiadasz dzialke. Do tego nie stosuja juz do wyceny srednich cen GUSu , tylko trzeba robic wycene przez rzeczoznawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

wycena przez rzeczoznawce jest w takim wypadku wieksza czy mniejsza w Twojej okolicy niz srednie ceny gus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Rzeczoznawca z reguły także wyznacza średnią cenę z tym że dotyczy to transakcji w najbliższym regionie a GUS wyznacza chyba na całe województwo Do tego rzeczoznawca bierze pod uwagę także położenie oraz możliwe przeznaczenie działki pod cele inne niż rolnicze

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

kupilem w zeszlym  miesiacu ziemie ktora ze mna graniczy po 48tys za ha, a podobno w mojej gminie ziemia po 60-80tys chodzi, nie wiem czy teraz to sie zmieni po tej ustawie, ale powiem tyle kazdy narzeka, a jakos nikt w dzierzawe nie puszcza a tym bardziej nie sprzedaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Bo rolnik to nie deweloper który handluje ziemią Najbardziej narzekają ci którzy zainwestowali w ziemię rolną jako lokatę kapitału i boją się spadków cen co jest chyba logiczne i zrozumiałe

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

I tu się mylisz. Nowoczesny rolnik nie może być przywiązany do ziemi jak krowa do łańcucha. Wyobraź sobie, że masz hektar pola o wartości np: 100 000, a tu trafia się kupić np 3 Ha za 100 000.
Co robisz?
1. Idziesz do banku pożyczasz 100 i oddajesz do banku 150
2. Daje Ci kasę babcia, dziadek, ciocia z Ameryki.
3. Kupujesz z oszczędności.
4. Sprzedajesz 1 Ha za 100 i za te pieniądze kupujesz 3 Ha.
Ja osobiście skorzystał bym z pkt. nr4
Rolnik jak biznesmen musi być elastyczny, a państwo pozbawiło nas elastyczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

masz 100% racji emilko. Niestety większość tu piszących traktuje pracę jako coś uszlachetniającego a nie jako środek do zarabiania pieniędzy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I tu się mylisz. Nowoczesny rolnik nie może być przywiązany do ziemi jak krowa do łańcucha. Wyobraź sobie, że masz hektar pola o wartości np: 100 000, a tu trafia się kupić np 3 Ha za 100 000.

Co robisz?

1. Idziesz do banku pożyczasz 100 i oddajesz do banku 150

2. Daje Ci kasę babcia, dziadek, ciocia z Ameryki.

3. Kupujesz z oszczędności.

4. Sprzedajesz 1 Ha za 100 i za te pieniądze kupujesz 3 Ha.

Ja osobiście skorzystał bym z pkt. nr4

Rolnik jak biznesmen musi być elastyczny, a państwo pozbawiło nas elastyczności.

 

Wiesz ale to tylko Twoje fantazje bo nikt Ci nie da 100 tyś za ha gdzie mo ze kupić 3 za te pieniądze :D także słaby przykład B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I jeszcze potem sprzedać te 3ha znowu po 100tys. za ha :D :D , ... a później się obudzić B) . Piękny sen :rolleyes: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Biznesmeni.... więc sprzedał hektar I-II klasy bonitacyjnej i kupił 3 ha piachu. Wasze kalkulacje tylko na pozór są logiczne. Coś tą ceną tworzy, nawet jak ktoś potrzebuje gotówki to nie odda jej za bezcen. Nie po to ktoś inwestuje czas i pieniądze w doprowadzeniu kawałka swojej ziemi do agrarnej perfekcji, żeby ją sprzedawać. W którym miejscu kończy się rolnictwo i twoja "elastyczność" , a zaczyna handel nieruchomościami? Rozumiem, że pasją nie nakarmię dzieci, czy nie kupię im butów na zimę, no ale cholera.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8
Napisano (edytowany)

A może wypada pomyśleć np ten 1ha leży przy drodze i nadaje się pod budownictwo, te 3 ha są już wśród pol i pod budownictwo nie specjalnie się nadają. W każdej wsi cena ha jest mocno zróżnicowana zależy od położenia klasy ziemi, sąsiedztwa  itp. Ale jak widać niektórzy myślenie mają wyłączone i potrafią tylko wklejać :wub:  ;[  :(  :unsure:  :rolleyes: Dla mnie rolnictwo to w 90 % czysty biznes, ma przynosić dochód, 10 % to robienie tego z zamiłowaniem. samym zamiłowaniem ,hobby  i niech każdy nazywa jak chce, rodziny się nie wykarmi, dzieci nie wykształci itp. DJa jestem wrogiem wszelkich ograniczeń w prowadzeniu działalności i rolnej i gospodarczej i zlikwidowałbym wszystkie koncesje, zezwolenia, itp sztucznie ograniczające rozwój w kraju. Daje to tylko powód do łapówkarstwa, korupcji, zezwoleń dla znajomych królika itd.

Edytowano przez adamj24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jasne każdy 1 ha przy drodze nadaje się pod budownictwo i jest masa chętnych na niego a 3 ha wśród pól to tylko czeka aż ten przy tej drodze go sprzeda i kupi od niego ;) co do kształcenia dzieci to że w jakimś zawodzie da się zarobić nie znaczy że jak skończą szkołę będzie jeszcze zapotrzebowanie na tych wykształconych każdy powinien wykonywać pracę taką jaką lubi i przynosi mu nie tylko pieniądze ale i satysfakcję B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj