SzymonWoowski

Pług w odstawke

Polecane posty

Kula07    163

majes jeśli raz na kilka lat zaorzesz To nic negatywnego się nie ma prawa stać, jest to potwierdzone badaniami

O takich badaniach i informacjach nie słyszałem, wręcz odwrotnie właśnie, że na tym polega zabawa żeby ziemi nie odwracać i nie niszczyć życia wytworzonego przez czas kiedy orki się nie wykonywała.

 

Aczkolwiek niczego nie wykluczam.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

też tak myślałem, że jak po 4 latach xaorze to zniwrcze te 4 lata, ale na szczęście To nieprawda , gleba w której jest już dużo życia biologicznego bardzo szybko powraca do swoich wcześniejszych wlasciwosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie mówimy tu o 4 latach, ale o kilku-kilkunastu. A to robi różnicę.
Aczkolwiek możesz mieć trochę racji.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Prawdopodobnie to ostatni rok gdy używałem pługa. Plon może i mniejszy, ale ekonomicznie i czasowo lepiej wychodzę bez pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

Ale to nie jest siew bezpośredni, mylisz pojęcia.

 

nie mylę kolego bo wirnik w amazone idzie nad glebą a po ziemi jedzie wał i talerze wysiewają na ustawionym maksymalnym docisku. niestety tak daje rade tylko w rzepaczysko wsiać bezpośrednio. to tak dla wyjaśnienia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

też tak myślałem, że jak po 4 latach xaorze to zniwrcze te 4 lata, ale na szczęście To nieprawda , gleba w której jest już dużo życia biologicznego bardzo szybko powraca do swoich wcześniejszych wlasciwosci

Mozesz podac jakis link do tych badań?

 

Czyta ktoś "Bez pługa", uważacie że są tam zamieszczane prawdziwe, wiarygodne informacje?

 

Ja mam jeszcze jedną wątpliwość. Puszczając gruber na 20-30 cm mieszamy ziemię na taką samą głębokość co orka. Czyli dostarczamy powietrze, wzruszamy, poniekad z dolnej warstwy wydobywa sie ziemia na wierzch. Czyli podobnie jak pług.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wyniki badań w wielu przypadkach są sprzeczne Są rożne systemy bez pługa, od bardziej intensywnych niż orka z użyciem maszyn aktywnych do uprawy zerowej Te ekstremalne systemy często się nie sprawdzają w praktyce. Każdy musi znaleźć miejsce dla siebie i swojej gleby, płodozmianu. Dla mnie najlepiej wypada głębokie spulchnianie bez odwracania z jak najmniejszą ilością zabiegów jak to możliwe, ale tyle ile naprawdę niezbędne. Czytam "Bez pługa" byłem na spotkaniu i opnie naukowców jak i rolników były również różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

majes wpisz w Google inteligentna uprawa roślin amazone, wyskoczy plik w pdf, trochę tego jest do czytania ale warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

... a odwracanie to nie mieszanie???
Pewien mądry człowiek wielokrotnie uhonorowywany, na wiele moich pytań odpowiadał pytaniem

- od kogo to wiesz i co ci chciał sprzedać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To zależy jakie odkładnice ma ten pług. Jak jest to polski 3 UG to bardziej miesza niż odwraca, a jak coś nowszego z odkładnicami śrubowymi to mieszanie jest minimalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Moim zdaniem orka miesza glebę odwracając jej zaledwie kilkudziesięciu centymetrową powierzchnie O odwracaniu bez mieszania w przybliżeniu mogę powiedzieć dwa razy na dobę w związku z ruchem obrotowym ziemi. O odwracaniu do słońca.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

no ja jakoś orząc nie zaobserwowałem mieszania ziemi no może jak Elektrotechnik napisał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

... a odwracanie to nie mieszanie???

Pewien mądry człowiek wielokrotnie uhonorowywany, na wiele moich pytań odpowiadał pytaniem

- od kogo to wiesz i co ci chciał sprzedać??

 

Lepiej tego nie można ująć. Stąd mam wrażenie, czytając różne opracowania "naukowe" iż jest to przeciąganie liny producentów sprzętu po to żeby sprzedać swój produkt.

Tak jak wcześniej napisałem dla mnie najwięcej wątpliwości budzi twierdzenie o zabijaniu organizmów beztlenowych z dolnych warstw ziemi przez pług.

Ale przecież robiąc gruberem na taką samą bądź większą głębokość niż pług dostarczamy tam tlen i robimy to samo, niszczymy organizmy beztlenowe. nie dotyczy to oczywiście uprawy zerowej. Ale ta wg wszystkich opracowań które czytałem przynosi mniejszy plon i niestety ale wg mnie bardziej zanieczyszcza  środowisko ze względu na coroczne stosowanie dużych ilości glifosatu. technologia promowana przez monsanto wiadomo dlaczego.

 

Wg mnie obydwie technologie uproszczona i płużna tak samo niszczą środowisko glebowe, stosujemy tylko inne narzędzia. I dla wielu dużych gosodarstw albo ludzi którzy nie mają czasu, lepsza będzie uproszczona natomiast dla większości ludzi (dane GUS o wielkości gospodarstw) nadal będzie to uprawa tradycyjna.

 

Najważniejsze aby do gleby wprowadzać jak najwięcej materii organicznej, co jest głównym argumentem zwolenników technologii uproszczonej, ale wg mnie powinno to być standardowe działanie przy wszystkich technologiach.

 

@dachu127 188 stron, na pewno przeczytam ale juz podchodze do tego sceptycznie bo opracowanie na zlecenie koncernu, a nie od niezależnych ludzi. Choć ja osobiście mam w dzisiejszych czasach bardzo duży kłopot w odróżnieniu tych niezależnych naukowców od tych którzy piszą i robią badania na zlecenie koncernów.

 

To samo jest z ankietami, można tak je skonstruować że pokażą wyniki takie jakie firma zlecająca badanie chce uzyskać. Albo takie które jednoznacznie sugerują odpowiedź. Prosty przykład.

"Żona pyta męża. Kochanie co jemy na obiad? Pyszne mięso w sosie z pieczonymi ziemniaczkami, surówką z czerwonej kapusty u moich rodziców czy kanapki w domu?" To mąż decyduje, ma wybór :)

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Nie do konca sie zgodzę. Jak pracujesz plugiem na 25 cm to praktycznie to co jest na powierzchni idzie na te 25 cm. No niech bedzie w przedziale 20-25. Robiac jakimkolwiek gruberem nie wymieszasz glebiej niz 15cm. Rerwiesz na 25 ale nie wymieszasz. Po gruberze tez noszczymy bakterie ale duzo mniej. Pług podrywa całą warstwe warstwy ornej a gruber nie. Ja na 4m szer mam 14 łap po 7 cm wiec nie zrywam wszystkiego chroniąc bakterie. Minusem grubera jest na pewno wzrost zawartosci skł pok w wierzchniej warstwie gleby a zubozenie głębszych właśnie ze względu na niemożność wymieszania i pług tu wygrywa ale lekarstwem jest tutaj strip till. Po gruberze mineraliAcja przebiega speawniej bo resztki są lepiej rozłożone i płycej a zatem więcej działają tlenowce.
Przykład: dlaczego drewniany słupek zawsze zgnije pierwsze przy powierzchni gleby a nie na 20 cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Po pługu Ziemia odparowuje lepiej (oddycha) ale znowu przez to traci się wilgoć - coś za coś.

Co do strip-tilu to ja uzyskuje ten sam efekt w technologii orkowej - rośliny w "rowkach" zdjęcie  w mojej galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Napewno masz racje ze po gruberze mineralizacja przebiega szybciej.

A jak by zrobil tak: po zniwach zerwac sciernisko i wymieszac resztki a pozniej pług na 10cm? Moze ktos probowal tak uprawiac? 


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Ziemia po orce także przy opadach jest w stanie przyjąć mniej wody a w ostatnich latach jeszcze bardziej zyskuje to na znaczeniu. Jeżeli ktoś się nie zgadza niech zrobi prosty eksperyment. Proszę wkopać wiadro bez dna na tą samą głębokość na polu z orką i po gruberze nalać wody i zobaczyć w jakim czasie woda wsiąknie.
także nie spotkałem się z "zabiciem gleby" po ulewie w bezorkowej jak to czasem bywa w rzepaku

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bez wkopywania, tylko postawić na ziemi i lać wodę. Lub wlać do pełna i liczyć czas wsiąkania. To jest fakt jaki obserwuję w swojej krótkiej karierze bezorkowca. Czyli na ten efekt długo  nie trzeba czekać. Dzięki temu ogranicza się też wypłukiwanie składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Delikatnie wbić ale nie zruszać powierzchni. Lub podczas ulewy jechać na pole i obserwować jak u sąsiada po zaoranym płynie strumień a na bezorkowym wsiąka. Widziałem to już nie raz u siebie.

 

potwierdzenie tych informacji przez naocznych świadków którzy mieszkają w mojej okolicy i zauważyli że moje pole jest suchsze niż sąsiada w trakcie roztopów wiosennych i ciągle przelatujących deszczy. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/570297-laska-egnera/

 

Kolejny dowód dzisiaj, na nowej dzierżawie przez miedzę z moim, skasowałem miedzę i uprawiałem na głęboko gruberem pod peluszkę którą będę siał po zimie najwcześniej jak się da. Po swoim jechałem normalnie a na dzierżawie ledwo przejeżdżałem dużo mokrzejsza była.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Czegoś tu nie czaje. Technologia bezorkowa ma za zadanie zatrzymać wilgoć w glebie, żeby lepiej wschodziło i rosło, a orka przesusza Ziemie. Więc jakim sposobem na polu bezorkowym jest suszej jak u innych gdzie orali...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

Damian a na wiosnę co będziesz robił na tym polu? dobrze by było jakbyś jeszcze raz gruberem na głęboko przejechał pod peluche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj