SzymonWoowski

Pług w odstawke

Polecane posty

John175    47

Mój przykład:

BEZORKOWO:

1x Gruber 12cm (gruber typu Lemken Smaragd 4,5m)                                                                      12l/ha  i  30minut/hektar

1x Gruber 25cm (Horsch Tiger, Vaderstad Cultus 3,5m)                                                                    22l/ha i  40minut/hektar

1x Siew (agregat czynny typu Horsch Pronto KR, Lemken Compact Solitair 9 Z)                              20l/ha i  35minut/hektar

 

ORKOWO (KONWENCJONALNIE):

1xOrka 25cm (pług 5 skib)                                                                                                                   23l/ha i  45minut/hektar

1xSiew (agregat czynny typu Horsch Pronto KR, Lemken Compact Solitair 9Z)                                22l/ha i  40minut/hektar

 

UWAGI:

Ziemia kl.II, Żuławy

Jednostki wyrażone na hektar

Spalanie i czas większe w przypadku siewu po orce, ponieważ po orce wolniej jedziemy i jest ciężej

Koszt maszyn:

                                  Orkowo                                                                                  Bezorkowo

                                                            Ciągnik Claas Axion 830 - 440.000zł netto

             *Pług Kuhn VariMaster151 - 100.000netto                                          * Lemken Smaragd 4,5m - 80.000zł netto

              *Agregat z siewnikiem Lemken 4m - 350.000netto                            * Horsch Tiger 3,5m - 100.000netto

                                                                                                                          *Agregat z siewnikiem Lemken 4m - 350.000zł netto

 

PODSUMOWANIE:

 

ORKOWO:

- litry na hektar łącznie:                          45l/ha

- czas pracy na hektar łącznie:               85minut/ha

- Koszt maszyn łącznie z traktorem:       890.000zł

 

BEZORKOWO:

- litry na hektar łącznie:                           54l/ha

- czas pracy na hektar łącznie:                105min/ha

- koszt maszyn łącznie z traktorem:         970.000zł

 

 

JD 8370 Horsh Terrano 6m zagłębiony na 23cm na 1700 obr/min spala w granicach 24l/ha

JD 8370 Terraland na 65cm na takich samych obrotach w granicach 29l/ha

Nie miałem okazji nim orać, ale JD 8400 palił w okolicach 28/ha

Do tego jesze trzeba by doliczyć agregat, JD 6210 o mocy 240 km palił w okolicach 12l/ha a przy siewie ten sam ciągnik 8l/ha.

JD 8400 w gruberze w okolicach 14l/ha

John Deere są paliwożernymi traktorami.

 

Teraz troche rachunkowości: 

W tradycyjnym siewie: 

Gruber :14l/h

Orka: 28l/h

Agregat: 12l/h

Siew: 8l/h

Czyli razem 62l/ha

 

W systemie bezorkowym:

Agregat: 24l/ha

Siew: 8l/ha

Do tego można doliczyć głęboszowanie: 29l/h

Bez głęboszowania: 32l/h

Z głęboszowaniem: 61l/h

 

Na pszenice i na rzepak nie głęboszowałem. Tylko teraz na zimę wjechałem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tigerem lub Cultusem wystarczy. Drugi gruber nie potrzebny. Cena w granicach 100 tysiećy

Siewnik Horsha, 4 metry, po pokazowy można kupić już za 180 tysięcy. Vaderstada Rapida 4 metry, w podobnej cenie.

 

Co daje nam:   

Traktor: 440 000 zł

Gruber: 100 000 zł

Siewnik: 180 000 zł

Razem:  720 000 zł

42l/h paliwa

75 minut na hektar

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Po jednym przejeździe Tigerem lub cultusem na pewno nie wystarczy i wiem z doświadczenia. Przed Kockerlingiem Quadro (gdzie ma 4 rzędy zębów a nie 3 jak Tiger, Cultus) też trzeba przejechać czymś prędzej (Talerzówką, Smaragdem lecz cena podobna tych maszyn). Jeśli wyeliminować drugi gruber i 2x jeździć Tigerem to paliwo idzie w góre i wyjdzie ok. 15l/ha. Do tego technologią orkową zrobisz po wszystkim i pod wszystko (po kukurydzy, pod buraki, rośliny jare nie zbożowe.


W sumie najtaniej to 1xtalerzówka 3m ciągana z Żukowa na gł. 15cm i siew prosto w to, też tak kiedyś robiłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowy Tiger ma jeszcze talerze. Masz do wyboru 4 wersje. Za najlepszą uważam wersję MT. Dwa rzędy talerzy, zęby, i talerze. Jeden przejazd wystarczy. A jak twój Konckerlingiem ma tylko zęby. Masz jeszcze wersję Tigera XL, który ma 6 rzędów zębów i za nimi talerze. Horsch, jest już większą ligą. Oni mocno poszli w uprawę bez orkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Tak można kupić Tigera z talerzówką lub z 6 rzędami zębów, ale wtedy na 4m 300 koni za mało a i sam taki tiger kosztuje pewnie ze 300.000zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Nie wiem po co sobie utrudniacie życie. Te wasze litry na ha to chyba na rok bez kombajnu.
u mnie kalkulacja wygląda tak: siew rzepaku i kukurydzy strip tillem 15-17l/ha (konstrukcja własna) czyli jeden przejazd i po nawozeniu uprawie i siewie = 17l/ha.

Przed siewem pszenicy raz talerzówka, raz pottinger synkro i siew zestawem uprawowo siewnym co daje nam 8l+ 14l+ 9l= 31l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

A ja do siewu rzepaki najołem Tip sttila za 250 zł/ha plus paliwo 8l/ha, ciągnik 250 km, i spokój.

Ale popełniłem błąd bo zrobiłem podorywkę i tak trza było zostawić, a ja jeszcze pojechałem Crosem na 25 cm.

Ogólnie podorywka 5l/ha  Cros 18 l/ha siew najęty 8 l/ha.

Czyli 1 ha wyszedł mnie 31 litrów. i mój czas 45 minut i strip tiil  45 minut.

Ale w tym roku uprawa  Crosem  pożerała mi dużo paliwa bo zrobiłem głupotę i napawałem redlicę , a dokładnie napawałem  kawałek bardzo trudno ścieralnej blachy efektem tego wyszło że  stopka redlicy  miałem z 8 cm i bardzo duże opory stawiało mi to. Podejrzewam że dzieki temu ciągnik spalił mi z  4-5 litrów więcej niż normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja kalkulacja w tym roku wygląda tak:

 

Siew pszenicy:

Gruber Horsch Terrano 6 MT (8 metrów) i John Deere 8370r Zestaw spalił 24l/ha i w ciągu godziny zrobił 8 hektarów

Siewnik Horsch Pronto 4 DC (4 metry) i John Deere 6210r Zestaw spalił 8l/ha i w ciągu godziny zrobił 5 hektarów.

 

Siew rzepaku:

Siewnik Horsch Pronto 4DC (4 metry) i John Deere 6210r Zestaw spalił 8l/ha i w ciągu godziny zrobił 4.5 hektara.

 

Uprawa zimowa:

Głębosz Terraland Profi (4 metry) i John Deere 8370r Zestaw spalił 29l/ha (spalił by mniej, ale był na głęboko opuszczony)  i zrobił 4 hektary w godzine (zrobił by więcej, ale był na głęboko opuszczony. 

 

Kalkulacja:

 

W siewie pszenicy spaliłem 32l/ha i w ciągu godziny zrobiłem 13 ha.

 

W siewie rzepaku zużyłem 8l/ha i w ciągu godziny zrobiłem 5 ha.

 

W głęboszowaniu 29l/ha i w ciągu godizny zrobiłem 4 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

pod zdjęciem opisałem spalanie ale widzę usunięte. na glinie orka to porażka fakt czasami nie niewiele taniej bezorkowo wyjdzie za to wschody o niebo lepsze i jak ktoś nie wie niech nie pier**li.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppiotr    55

Te JD strasznie dużo palą, na godzinę wychodzi 116 litrów, to jaki tam jest zbiornik na paliwo? bo na 10 godzin pracy wychodzi 1160 litrów. Mi na zaoranie wypija 10-12 litrów na hektar , uprawa i siew ok.10 litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    324

Panowie u mnie w tym roku 2 gospodarzy zostawilo samosiewy rzepaku...Po skoszeniu rzepaku nic nie ruszali ziemi .Rzepak powschodzil na gesto ale sa laty gdzie nic nie ma .To co jest jest wieksze od sianego tradycyjnie ,pryskali to juz ...co o tym myslicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te JD strasznie dużo palą, na godzinę wychodzi 116 litrów, to jaki tam jest zbiornik na paliwo? bo na 10 godzin pracy wychodzi 1160 litrów. Mi na zaoranie wypija 10-12 litrów na hektar , uprawa i siew ok.10 litrów. 

 

JD 8370r około 670 litrów

 

@RolnikMati 

Prosto w ściernisko. Kilkunastu gospodarzy z mojej okolicy tak siało. Do tego wystarczy siewnik talerzowy i można jechać. A pronto ma jeszcze dwa rzędy talerzy przed redlicami.

Edytowano przez SzymonWoowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Nie o to mi chodzi ze tak nie mozna tylko mnie dziwi ze taki system. Sam kiedys tak probowalem i z moich dośw wynika że jest to bardzo zła metoda ograniczajaca w wysokim stopniu plony. Jeszcze w lata mokre moze i jest ok ale takich ze swirca szukac bedzie. Poza tym nigdy nie wiemy co nas czeka a wiec ryzyko a ryzyko to niepewna kasa. Moj rzepak w galerii po strip till

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Czyli kalkulacja kosztów jest na Twoja nie korzyść zużycie paliwa na 1 ha mam dużo mniejsze w tradycyjny sposób ,majac ruska na etacie ,pług + agregat + brona czy włóka ,razem max 35l na ha ,jedyny plus to czas orka 2 ,siew 0,40, włóka 0,30 razem 3,10+ przeczepianie maszyn .Ale weż pod uwagę moc cięgników powyzej 200KM i mojego 80. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podkreślam, przed siewem nie głęboszowałem. Czyli straciłem tylko 32l/ha. przy rzepaku tylko 8l/ha. Więc wychodzi, że oszczedzam duzo duzo wiecej. Z głęboszowałem tylko na zimę i koszty są podobne jak przy orce. Na wiosne, juz nie bede drugi raz głeboszował. Przejazd Terrano wystarczy. Czyli zamiast wylewac 29l/ha wyleje tylko 24l/ha i juz moge siac, czyli tylko 8l/ha, Gdzie ty musisz dwa razy po orać, agregatem przejechac, bronami lub włóką. Weź pod uwagę, to ile pali twój 80 konny i mój 400 konny. To nie jest dobre porównywanie takich rzeczy. Trzeba by porównać ciągniki o podobnych mocach w tych właśnie kombinacjach sprzetowych. W tym roku (jesienią) spaliłem prawie tyle (troche wiecej) samo co w poprzednim, ale doszło mi jeszcze 200ha do uprawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Rozumiem tym bardziej że uprawa dużych areałów wymaga takiego sprzętu,a moc tak jak piszesz wymaga paliwa i jest nieporównywalna.Ale na moje to Twój koszt to 24l na 1 Ha +głebosz raz do roku .Czy nie tak?Nie próbuje tu udowodnić kto ma racje lecz porównać koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głębosz,(moim zdaniem) to taki zastępca pługa. Koszty paliwa są podobne

Edytowano przez SzymonWoowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Rolnik jak głębosz przejdzie to zrywasz warstwę płużna i zapewniasz podsiąkanie ,sam sialem pod agregat talerzowy uni przesiewając zboża po wymarznięciu i efekt BDB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Chyba raczej podeszwę płużną. Nie trzeba głębosza żeby ją zerwać i nie każdy ją ma.
A poza tym jak ktoś kupuje sprzęt o takiej wartości i generujący wysokie koszty a nawet dobrze nie wie o słuszności jego zastosowania ( robiłem i jest dobrze) powinien mieć manometr glebowy żeby wiedzieć czy jest sens w ogóle głęboszować a jak jest to w jakich latach. Tak samo jak powinien być wilgotnościomierz glebowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj