SzymonWoowski

Pług w odstawke

Polecane posty

John175    47

Po pierwsze nie jestem przeciwnikiem bezorkowej/strip tillu, tylko podalem suche fakty i wyliczenia przedstawione jasno i precyzyjnie.

No i jednak dalej nie przyznasz się jakie osiągasz plony po tej technologii, więc zapewne mizerne skoro tego nie zrobisz.

Herezje są gdy coś jest bez przykłądu z życia a zestawienie maszyn, spalania, czasu wynikało z doświadczenia.

Jeśli ktoś napisze rzetelne informacje to czemu mam ustalać "własną wersje", ton goryczy przemawia w twoich słowach, ja podałem suche fakty a ty tego nie potrafisz zrobić...

A na koniec to nie każdy "mały jeźdżący C 330" to pijak i nieuk, nie każdy miał układy, żeby nakupić hektarów 300-500 po 5tyś/ha...

No właśnie nie odwracaj kota ogonem. Ja o jednym ty o drugim. Czyż byś wycofywał się ze swoich poprzednich słów o większym spalaniu przy uprawie bezorkowej.

Moje zdanie znasz nie mam zamiaru cię przekonywać do uprawy bezorkowej, tylko proszę cię nie pisz herezji o zwiększonym zużyciu ON bo to źle świadczy o tobie.

 

Ale tutaj nie wypowiadają się hobbyści z ursusem c330 i pługiem UG. Tylko ci stojący przed dylematem czy wybrać pług za 70 tys zł a może agregata spulchniający za podobne pieniądze.

 

Tak jak wyżej, problem zaperzonych pól dotyczy przede wszystkim hobbystów od c330 którzy nie mają pojęcia o uprawie roli, nie stosują wapna, skąpią na saletrę, uprawiają żyto i nie pryskają od zielska, jeżdżą nie zarejestrowanymi ciągnikami i tylko co niektórzy mają sprawne światła gdyż wyuczony zawód ich do tego zobowiązuje.

 

Co z tego że ktoś się wysili i poda wszelkie informacje jak ty je przeczytasz i własną wersję zdarzeń tak odnotujesz aby tylko była lepsza pod względem ekonomicznym, aby na koniec móc powiedzieć ,,i co, miałem rację!!,,

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Co do wielkości gospodarstw a systemu uprawy to mój sąsiad ma ok 16ha i też uprawia bezorkowo(jak to sam powiedział "zobaczyłem że u Was się da bez pługa to sam spróbowałem").
Nie wiem jakie ma plony ale bezorkową technologie stosuje już od kilku lat i do pługa nie wraca, więc o czymś to świadczy. A wcale nie kupował nowych drogich maszyn natomiast jego największy ciągnik to Zetor 12145.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam   bezorkowo ale z 20% orzę, bo mam problemz  słomą, a  teściu tylko pług widzi a ma dużo lepszą klasę ziemi.

Od dwóch lat w rzepaku ma  lepszy plon o jakieś 300-400 kg, tu podejrzewam że typowo jest to zależne ok klasy ziemi, ale  w pszenicy to przeważnie ja mam więcej do przynajmniej 1 tony.W tamtym roku mój plon pszenicy to 9,3 t/ha w  tym raczej mniejszy o 1 tonę, jeszcze nie sprzedałem ale tak liczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po pierwsze nie jestem przeciwnikiem bezorkowej/strip tillu, tylko podalem suche fakty i wyliczenia przedstawione jasno i precyzyjnie.

No i jednak dalej nie przyznasz się jakie osiągasz plony po tej technologii, więc zapewne mizerne skoro tego nie zrobisz.

Herezje są gdy coś jest bez przykłądu z życia a zestawienie maszyn, spalania, czasu wynikało z doświadczenia.

Jeśli ktoś napisze rzetelne informacje to czemu mam ustalać "własną wersje", ton goryczy przemawia w twoich słowach, ja podałem suche fakty a ty tego nie potrafisz zrobić...

A na koniec to nie każdy "mały jeźdżący C 330" to pijak i nieuk, nie każdy miał układy, żeby nakupić hektarów 300-500 po 5tyś/ha...

Jasno było, ale nie precyzyjnie, to ja może ci wyliczę że sieję żyto bezorkowo, a zasiałem go 5 lat temu więcej ani razu nie uprawiałem ani nie siałem, samo rośnie co roku. Dziwne, ale skąd że..., koszta? Nie ma, bark ich i co to świadczy że jam ma teraz rację? Nie, moim zdaniem pisanie takich dyrdymałów nic nie wnosi. A ty tak właśnie postąpiłeś. Przy uprawie bezorkowej wyliczasz kilka zabiegów nawet nie stosowanych w niektórych przypadkach a w orkowej pomijasz podorywkę. Więc po co podajesz jakieś wyliczenia skoro są wyssane z palca, dopasowane do wyniku który rzekomo dowodzi twojej racji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Johny johny  porównywanie plonów na  upraw w rożnych( warunkach glebowych , innych ilościach opadów)  miejscach ma tyle samo sensu co porównywanie spalania 2 ciągników w orce - w różnym miejscu z rożnym pługiem na różną głębokość - teoretycznie masz cyfry - a faktycznie wiedzy zero - nie rozumiem takiego zacietrzewienia podałem ci różnice faktyczne w tym samym miejscu i czasie - a w różnych technologiach. nie chcesz wiedzy która kosztuje mega dużo pieniędzy i starań to nie zawracaj gitary pisaniem na forum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Dlatego wyniki plonów mają być po podaniu kl. Ziemi, nawożenia i ew.ochrony.

damianzbr a co ma to żyto...;/

Widze jak robią bezorkowcy i robią tak jak ja napisałem w identycznej kolejności itd.

Podorywki nie wliczałem, bo przyorana słoma i tak lepiej się rozłoży niżby miał jeździć 3x tigerem, cultusem, więc efekt rozkładu słomy i tak jest lepszy pomimo pominięcia podorywki.

Pozatym widze wasze pola jak wam 1xcultusem czy tigerem starczy...chyba,że macie zboża na 5 ton to i starczy bo słomy nie ma wtedy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

nie wszędzie jest sens przechodzić na bezorkowy sposób uprawy.podam przykład moj kolega mieszka w lini prostej ode mnie ok.7km.ziemie ma dobre lekkie w uprawie .sprzęt jaki ma teraz to nh7.270 kv obrotowy .kompaktor 6m zestaw kuhn aktywny 4m. z tego co mi mówił to orka różnie srednio 22 l/ha. kompaktor 5-6 l. i zestaw ok.10 .powiedział ze nie myśli zmieniać sposobu uprawy ale w tym roku cześć rzepaku ma bezorkowo i sam przyznał rację że jest dużo lepszy niż po orce..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wyniki plonów mają być po podaniu kl. Ziemi, nawożenia i ew.ochrony.

damianzbr a co ma to żyto...;/

Widze jak robią bezorkowcy i robią tak jak ja napisałem w identycznej kolejności itd.

Podorywki nie wliczałem, bo przyorana słoma i tak lepiej się rozłoży niżby miał jeździć 3x tigerem, cultusem, więc efekt rozkładu słomy i tak jest lepszy pomimo pominięcia podorywki.

Pozatym widze wasze pola jak wam 1xcultusem czy tigerem starczy...chyba,że macie zboża na 5 ton to i starczy bo słomy nie ma wtedy...

Jutro wystawie zdjęcie, jak wygląda moje pole po jeździe raz tigerem i raz Pronto. Nie widziałeś, nie wiesz, więc się nie wypowiadaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Edytowano przez SzymonWoowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

john175 jeśli w technologi orkowej spalasz mniej paliwa niż w bezorkowej, zaorana na razówkę słoma rozkłada się natychmiast, plony osiągasz nadzwyczaj wysokie, a mimo wszystko znalazłeś się tu. Jaki jest tego powód bo nie problem związany z technologią uprawy. Co cię skłoniło do tych przemyśleń, z czym masz problem?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

bo przyorana słoma i tak lepiej się rozłoży niżby miał jeździć 3x tigerem, cultusem, więc efekt rozkładu słomy i tak jest lepszy pomimo pominięcia podorywki.

Pozatym widze wasze pola jak wam 1xcultusem czy tigerem starczy...chyba,że macie zboża na 5 ton to i starczy bo słomy nie ma wtedy...

I to jest przykład tego co napisałem wcześniej. Najbardziej krytykują ludzie którzy sami tego nie próbowali.

 

Tak wogole to serdeczne zapraszam do siebie, pokaże Ci te pola po 1x Cultus.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

sam się nad tym zastanawiam bo ziemia ziemi nie równa ja na swojej 4 mogę zapomnieć o plonach jak na 2 przy tych samych nakładach. a bezorkowa technologia w pierwszym roku jej stosowania zaoszczedzilem 1000l.paliwa a było po ok.5zl.nie wspomnę o czasie .i dotrzymaniu terminu siewu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie gdzie przyorana słoma tak szybko się rozkłada bo ja u siebie tego nie zaobserwowałem nigdy. Nawet wykonując podorywkę pługiem to i tak przed orką czy siewną czy zimową trzeba ruszyć ziemię czy włóką czy ciężką broną bo inaczej tego nie zaorze. Ja w tym roku wszystko zasiałem bezorkowo i jestem zadowolony wschody dużo lepsze i szybsze no i przede wszystkim ziemia nie straciła tyle wilgoci co w tym roku było dość istotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

przeczytałem ten temat i jakos nie widze tych wielkich oszczednosci paliwa/kosztów przy uprawie bezorkowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

bo albo ślepy jesteś albo czytać nie umiesz .pisane było niejednokrotnie że nie w każdych warunkach i każdej glebie oszczędności są duże ale dla mnie 10 l/ha to dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

To ja napiszę na swoim przykładzie na kukurydzy. uprawa przedsiewna gruberem ok 8 l/ha, siew (usluga) ok 7 l/ha , uprawa pozniwna ok 12 l/ ha czyli ok 27 l. nawet w gorszych warunkach nie powinno przekroczyć 30 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

prawda jest taka, że nic nie zastąpi pługa, a jeśli chodzi o plony to badania pokazują, że w uprawie bezorkowej są mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Po zebranym grochu pole talerzowane, na jesieni przetalerzowanie samozasiewów, 1 ha zaorałem. Wiosna wyrównanie broną wirnikową i siew.  Nie było różnicy w zbiorze tej rośliny na ziarno. Na drugi rok planuję siew w międzyrzędzia.

Zapraszam do działu sorgo.

post-55607-0-23628500-1447704261_thumb.jpg

post-55607-0-83987100-1447704556_thumb.jpg

post-55607-0-76580100-1447704577_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

prawda jest taka, że nic nie zastąpi pługa, a jeśli chodzi o plony to badania pokazują, że w uprawie bezorkowej są mniejsze

 

Prawda jest taka że może i wiesz, że dzwony bija, ale napewno nie wiesz gdzie. Pokaż te badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

bo albo ślepy jesteś albo czytać nie umiesz .pisane było niejednokrotnie że nie w każdych warunkach i każdej glebie oszczędności są duże ale dla mnie 10 l/ha to dużo

10 litrów na ha to duzo ?

jak nie wydasz na paliwo to wydasz na oprysk  :D

to sa tematy typu stac mnie na JD 8r ale nie stac na paliwo  :D

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

jano65 a pod groch nie orzesz też? ja zauważyłem U siebie słabsze wschodzi ale uprawa przedsiewna była płytka i bez siewnika talerzowego. znajomy będzie teraz testował groch Lubin i peluche bezorkowo ale na jesień uprawa na ponad 30 cm 3 belkowym agregatem, to samo wiosną, i siew zestawem aktywnym z redlicami talerzowymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

a niby jaki? chłopie nie wiesz to nie gadaj .co byś chcial żeby ze 30 litrów było. ? średniowiecze dalej panuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

1. Czy ktoś mi wyjaśni, o co się kłócicie ? Bo jest już temat o uprawie bezorkowej tu http://www.agrofoto.pl/forum/topic/4241-czy-talerz%C3%B3wk%C4%85-da-si%C4%99-zastapic-ork%C4%99/

2. Czy możliwe jest uprawianie w technologii bezorkowej ciągnikiem klasy 70-80KM i jakim sprzętem ?

3. Jak to fizycznie wykonać - proszę o łopatologiczny przykład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Pszenice po grochach, fasolach, burakach już 10 rok robimy bezorkowo więc nie pisz o próbowaniu...

Rzepak pierwszy rok posiałem i też bezorkowo (2x Smaragd) + siew zestawem z mojej galerii...

Jak masz słome rzadką i niską (co proporcjonalnie znaczy także mizerne plony) to możesz jeździć 1xcultusem pod rzepak po pszenicy.

 

I to jest przykład tego co napisałem wcześniej. Najbardziej krytykują ludzie którzy sami tego nie próbowali.

Tak wogole to serdeczne zapraszam do siebie, pokaże Ci te pola po 1x Cultus.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

prawda jest taka, że nic nie zastąpi pługa

 

Rozumiem kolego, że wiesz to ze swojego doświadczenia?

 

Tak wogóle to w uprawie bezorkowej nie chodzi o to, żeby zastępować pług, wręcz przeciwnie, rezygnuje się z niego, więc po części masz Ty chłopie racje :blink:

 

Tekst jak kolegi wyżej jest tak samo durny jak napisanie, że Hala udojowa typu rybia ość jest lepsza od karuzelowej, albo Ursus jest lepszy od Zetora, tudież barchany od stringów. Niczego to nie wnosi do rozmowy, żadnych konkretnych argumentów, ot po prostu kolega sypnął złotą myślą...

 

Od razu przypomina mi się rozmowa z przedstawicielem bodajże Horscha kilka lat temu na Agroshow, przedstawiciel mówi tak: "Największym problemem przy uprawie bezorkowej nie jest fakt, że plony są niższe, lecz ludzka mentalność, bo ludzie twierdzą, że nic nie zastąpi pługa, albo bo to słomy nie przykrywa i dużo jej pozostaje na powierzchni", po czym słychać rozmowę dwóch przechodzących podchmielonych "bambrów", gdzie jeden do drugiego mówi :"Do d*py jest ta uprawa bezorkowa, zobacz ile słomy zostaje na wierzchu" na to drugi:"nic nie zastąpi pługa".


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj