Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Od czego zależy dobra kiszonka?

bialy2005    193

San to może i oki ale porównując do blaska, bosmana to już nie jest taka oki :rolleyes: sieje kuku długo i już rożne odmiany miałem rożnych firm. Jak kupować polskie to tylko najwyższa półka cenowa. A ta jest na poziomie najniższej z innych firm zagranicznych. Powiedzmy blask 145zł porcja a LG 32.32 26ozł :)

bialycivic    1

Na lżejsze ziemie dobra jest nimba i dobrze przetrzymuje suszę a pod kukurydzę ja daję na 1 ha:200kg soli potasowej rozsianej rozsiewaczem i 200kg fosforanu amonu w siewnik do kukurydzy, potem jak kukurydza ma 7 listków opryskuję 5%roztworem mocznika i siarczanu magnezu po tygodniu drugi raz tak samo a wtedy kiedy ma ok. pół metra daję 200kg mocznika pogłównie. Co do tego grzyba jest to głownia kukurydzy najlepiej ją oberwać przed sieczkarnią bo to trucizna a do tego kiszonka się psuje najwięcej głowni jest jak jest mokry rok nie radzę zostawiać jej na polu gdyż grzyb wtedy atakuje inne rośliny następcze

bialy2005    193

Bzdury o głowni piszesz. Nie jest trojąca i kiszonka po niej się nie psuje :) Jednego roku było masakrycznie dużo głowni w moim rejonie. Nikt tego nie obrywał boi nie wiem jak ty sobie to wyobrażasz powiedzmy 10ha przelecieć i obrywać co 5 kolbę :) Kiszonka nie psuła jedyna równica to ciemniejsza barwa :) krowy nie chorowały i nie było problemów. Poczytaj trochę artykułów i badan to się dowiesz ze nie jest trojąca. Kolejna sprawa jak grzyb z kuku ma atakowac inne uprawy następcze :)

Wiadomość z agroFakt.pl

bialycivic    1

U mnie wtedy 3 ludzi obrywało głownię. Sąsiad nie obrywał i mu jedna sztuka padła a tam gdzie trafiła kolba z głownią była taka kulka [placyk]niebieskozielonejkiszonkipoprostu zepsutej. W odr muwili że to od głowni. A wiesz co to mutacja chorób grzybowych.

bialy2005    193

tere fere :) Nawet jednego placu nie było w kiszonce. Nikomu nic nie padło. ale jak chcesz sobie dodać roboty to bardzo proszę :)

bialycivic    1
Napisano (edytowany)

Już dwa lata nie mam z głownią problemu. Kuku jest zaprawiane inną zaprawą i jest git

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie posta wyżej

bialy2005    193

u mnie głownia była jak kuopiłem pionnera juz nie pamietam odmian. Co roku dodatkowo zaprawiałem mesurolem a od 2 lat prestiz. Głownia w sumie zalezy od pogody jak bedzie w miare sucho to bedzie oki ale jak bedzie padac w sioerpniu i wrzesniu to głownia bedzie tak czy siak.

JAkiej zaprawy uzywasz. bo normlanie sa zaprawianie polskie maxima a LG vitavax jak dobrze pamietam

KAROL4    3

Zależnie od pola siałem Subitto,Bosman,Elektra i San.Dawki nawozów nieco mniejsze niż pisali przede mną. W sobotę posiane.

bialycivic    1
Napisano (edytowany)

Ja siałem w czwartek nimbe i opoke dzisiaj stawiało nadleśnictwo pastucha. Teraz niech rośnie, do zasiania zostało jeszcze sorgo

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie posta wyżej

Pestus123    3

Myślałem że dziki tylko ryją jak urośnie... To się myliłem bo znajomy pojechał na pole i połowę mu wyryły rządek przy rządku :)

W piątek zasiał a już dostawała kiełki :)

pawelol111    709

Na dziki nie ma jak mocznik :) Przeleć po zasianiu zwykłym rozsiewaczem z 50kg/ha i masz z głowy :) Kukurydzy nie spali a dzik nie wejdzie :)

bialy2005    193

Zawsze sieje mocznik pogłównie jak tylko da się najpóźniej wjechać i dziki sobie przychodzą na jedzonko może nie robią wielkich szkód ale trochę łodyg leży i kolby zjedzone.

pawelol111    709

Chodziło mi o moment między zasianiem a 3-4 liściem. Na moim terenie bywa tak że cały zasiew zjedzą. Ja daję mocznik i mam z głowy, potem jak są kolby to wiadomo... nie ma na to rady chyba że BIOTEC - na allegro ostatnio widziałem i podobno rewelacja. Może ktoś z Was stosował?

DonPablo    0

Kolego Nie wiesz nie pisz i nie krytykuj bo glownia jest szkodliwa nawet slawy stwierdzily ze szkodzi .Chyba ze doisz po 4 tys. od krowy to Ty nie zobaczysz szkodliwosci ...Doczytaj ..Pozdrawiam.

krzycho86    0

zamawialiście może w tym roku już kukurydzę? jaką odmianę polecacie z pioniera na kiszonkę????

damian18    3

podpisuje sie pod pytaniem kolegi;p i mam jeszcze propozycję piszcie jaka odmiana i za ile możecie taką nabyć zacznę;

subito-362zł za 80 tys nasion

bialy2005    193

tez zaczynam o tym myslec ale jescze nigdzie nie byłem. mysle ze kupie w tym roku znowu blask i moze jakies LG 22.44 bo po zeszlym roku nie widze sensu wytwalic 2x tyle za 32.32 bo wyrosły prawie identyczne wszystkie 3 odmiany a miałęm posiane kazda w innym rzedzie :) na kilku dziłkach

krzycho86    0

w zeszłym roku miałem san i w sumie co roku go siałem. zamówiłem też jednostkę z kws ronaldinio ale strasznie droga ponad 500 a z pioneera to bym musiał spojrzeć na zamówienie bo nie pamiętam dokładnie. a co dajecie pod korzeń razem z siewem ???

bialy2005    193

ja w tym roku bede diał mocznik 100kg w korzen i NPK 5-20-25 ze 400kg/ha dozownikiem, pózniej 150 kg mocznika jak najpózniej da sie wjechac. Moja stałą strategia tylko zawsze był fosforan i sól a nie NPK :)

kryssr    50

A miał ktoś z Was może odmianę Opokę ?? Jak ona rośnie itp. Zdobyła medal na Polagrze to może jest warta zainteresowania ;)

simont    0

Kukurydze na kiszonke wybieramy patrząc na udział suchej masy kolby do plonu ogólnego suchej masy a nie na to czy jest wysoka. Chodzi o jak największą wartośc energetyczna dla krowy! Duże nie znaczy dobre! Ja u siebie sieje kukurydze MOLL(podobnie rok wcześniej), gdzie uzyskała 105 % wzorca dla udziału kolby do suchej masy według badań przeprowadzonych przez Polski Związek Producentów Kukurydzy dla 6 lokalizacji

http://www.lechpol-szubin.pl/images/katalogodmian/KO_WIOSNA_2011.pdf

Thomas2135    1192

Ja w minionym roku posiałem Redutę i spisała się jak dla mnie bardzo dobrze, w porównaniu do Wiarusa sprzed 2 lat w dodatku mam ziemie V I VI klasy. Dobrze radziła sobie z suszą, tylko trochę późno ją wsiałem.

W tym roku chciałbym zasiać Borutę(nie wiem czy ojciej się zgodzi), bo z opisu wynika, że toleruje słabe warunki klimatyczne, glebowe a na tym mi zależy w moim regionie. Dodatkowo jest to odmiana typowo kiszonkowa i daje wysokoenergetyczną kiszonkę. Poza tym w porónaniu do Reduty, Prosny, Blaska, Sana, Bacy Kosmo itp plonujących na poziomie śr 490dt z ha Boruta daje plon nawet 700dt.

Miał ktoś już z was styczność z tą odmianą?

slaw17    22

A miał ktoś z Was może odmianę Opokę ?? Jak ona rośnie itp. Zdobyła medal na Polagrze to może jest warta zainteresowania ;)

W zeszłym roku Opoka u mnie miał ok. 1.8-2m. Jak na 2010 to chyba w miarę patrząc po kukurydzy sąsiadów.

W tym roku też będę ja siał.

marian892    8

Nie wiem jak koledzy ale ja polecam Opoke siałem ją 3 lata i jak dotąd mnie nie zawiodła.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się