Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Od czego zależy dobra kiszonka?

Krzynio257    7

Kolego @ejczbio to pochwal się swoją odmianą i wynikami analizy kiszonki, bo szczerze wątpię w to że masz skrobię na poziomie prawie 40%. Ja uważam że odmiana jest godna polecenia i pochwal, aczkolwiek nikomu nie każę jej siać, każdy sieje co uważa. To jest forum i każdy może wyrazić swoje poglądy i zdanie, jeżeli tego nie rozumiesz to Twój problem. Dla porównania mam na pryzmach również Subito i odmianę Absolut, mają niecałe 34% skrobi, więc co chcesz mi udowodnić swoim pytaniem? Podkreślam jeszcze raz każdy sieje co uważa, ja nie neguje żadnej firmy i odmiany, ja podzieliłem się tylko wiadomościami i spostrzeżeniami dotyczącymi odmiany Lober, którą zasiałem zeszłej wiosny.

Edytowano przez Krzynio257

eMWu    484

Subito i Absolut to typowe odmiany objętościowe, więc porównanie nietrafne. Trochę mnie już irytuje te nachalne przekonywanie do tej odmiany (lober), wyobraź sobie, że może u Ciebie ta kukurydza wychodzi, bo pasuje jej stanowisko, nawożenie i klimat, natomiast u kogoś innego może wypaść tragicznie na tle innych odmian. I tak Twoje rewelacje wypisywane w tym temacie moga sprawić, że ktoś straci realne pieniądze, zbierając mniej kiszonki o gorszej jakości, bo mógł wybrać odmianę lepszą. Całe szczęście istnieją na tym świecie jednostki badawcze, które nie wydaja opinii na podstawie biednych obserwacji...

Kolejna sprawa to samo badanie kiszonki. 11,75% białka to wynik niewiarygodny (najlepsze odmiany w czeskich badaniach ukzoz uzyskiwały 8,6% białka w suchej masie, średnio 7,7%,, gdzie tu w ogóle do 10%...), a 40% skrobi przy mniej niż 30% suchej masy to też moim zdaniem przekręcony wynik (średnia w badaniach ukzoz to ok. 31-32% skrobii przy 32-33% suchej masy) . Taka skrobię osiąga się przy ok. 38-42% suchej masy w kiszonce, tu nie ma bicia, roślina musi odprowadzić skrobię do kolby, schnąc przy tym.

A żeby nie być gołosłownym, link do samych badań: http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/odrudy/informace-o-odrudach/vysledky-zkouseni-odrud/vysledky-zkousek-uzitne-hodnoty/x2012/obilniny.html (kukurice na zrno a na silaz).

Wiadomość z agroFakt.pl

Krzynio257    7

I kolejny swoje, proszę o przeczytanie mojego ostatniego postu uważnie. podkreślam jeszcze raz, że nie zmuszam nikogo do siania odmiany Lober, niech każdy sieje co uważa.

KARGO    80

Zgadzam sie z eMWu Subito i Absolut na pewno nie dadza takiej skrobi radził bym powtórzyc próbe.

Dwa lata temu na V klasie miałem Laurinnio z KWS i wyrosla bardzo ladnie kolb tez miala dużo

adam18212    0

Badał może ktoś z was kiszonkę z kukurydzy firmy LG? Chodzi mi głównie o odmiany "LG Animal Nutrition".... Faktycznie mają taką świetną strawność? Jak to wychodzi względem innych odmian z konkurencyjnych firm?

statek    137

I kolejny swoje, proszę o przeczytanie mojego ostatniego postu uważnie. podkreślam jeszcze raz, że nie zmuszam nikogo do siania odmiany Lober, niech każdy sieje co uważa.

mozesz wrzucic skan wynikow badan albo jakies zdjecie dla potwierdzenia? rzeczywiscie wyniki sa nad wyraz znakomite

eMWu    484

"Animal nutrition" to tylko chwyt reklamowy LG, w badaniach czeskich kukurydze LG miały strawność przeciętną przy niskiej skrobii. Od siebie moge polecić polską opokę, ma bardzo dobrą strawność.

statek    137

masz bardzo mokra kukurydze;/

i ja nie widze tu wynikow o ktorych pisales. Ogolnie białko i energie na srednim poziomie.

Krzynio257    7

Fakt że mogłaby być suchsza. Ja pisałem o wynikach w suchej masie. Gdyby była suchsza to skrobia by się podniosła troszkę, a białko by spadło. Ale ogólnie ja uważam, że nie jest źle.

eMWu    484

U mnie też kiszonka b. mokra w stosunku do ubiegłorocznej (wczoraj otwierałem rękaw, w przyszłym tygodniu wysyłam próbkę do badania, cudów nie oczekuje), ale gdybym kosił później to miałbym żółtą i niesmaczną - tydzień po koszeniu były w moich okolicach przymrozki, wszystkie pozostawione na polach kukurydze po nich zżółkły.

Krzynio257    7

ja kosiłem moją w dzień, w którym był pierwszy przymrozek, dobrze że dalej nie czekałem, bo po dwóch dniach była już żółta, dlatego taka mokra.

eMWu    484

Badanie będzie mnie kosztować ok. 40zł, a wykona je polski związek hodowców bydła i producentów mleka. Umówiłem się na przyszły tydzień z ich żywieniowcem (mieszka niedaleko), że mnie odwiedzi i pobierze próbkę kiszonki z kukurydzy i przy okazji trawy.

statek    137

Trzeba bylo odrazu napisac ze w sm. Po przymrozku jeszcze bym poczekal z kilka dni zeby podniesc ta sucha mase.

Ja jeszcze nie mam z tego roku wynikow bo karmie z ubieglego

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Pawel20    49

A co z wyższa wartością suchej masy, jak to się ma do strawności i wartości odżywczej kiszonki? Oprócz tego , ze o wiele ciężej ubić taka sieczkę to jakie są jeszcze wady? Tez czekam na wyniki próbek kiszonek z PFHBiPM.

ppiotr    28

Miałem kilka odmian ale największe wyrosły subito i a79, miały 3,6 metra na 5 klasie ziemi, kolby też niezłe.

Krzynio257    7

Jak będzie wyższa sucha masa to strawność najprawdopodobniej spadnie, skrobia może wzrosnąć, ale włókno także pójdzie w górę. Więc bezcelowe jest koszenie zbyt suchej kukurydzy

eMWu    484

Niekoniecznie strawnośc spadnie, może wzrosnąć (i przy porównaniu kukurydz 28% s.m. a 34% s.m. raczej wzrośnie), zwiększy się ilość skrobii w kolbach, która jest zdecydowanie bardziej strawna od włókna. Do tego odmiana może charakteryzowac się dobrym stay-greenem, przez co przy zbiorze o tydzień/ dwa tygodnie później będzie tak samo zielona.

A co do mojej kiszonki to nieco lipowato, ostatnio w chłodni było 1290l mleka, dzisiaj 1010l, mam nadzieję, że to przez to, ze krowy nieprzyzwyczajone do nowej paszy, teraz lepiej już TMR pobierają niż 3 dni temu, kiedy rękaw był otwierany i był kręcony pierwszy wóz z nową kiszoną. Chociaż nowa kiszonka wydaje mi się lepsza, lepiej pachnie itd., ubiegłoroczna była niemal żółta przy koszeniu, ta była zbyt mokra. Kojarzy ktoś, jak długo czeka się na wyniki badania kiszonki w polskiej federacji? Bo trzeba byłoby ułożyc nowa dawkę, a mocznik w mleku sprawdzę dopiero za miesiąc.

Krzynio257    7

kolego ja pisałem o kukurydzy powyżej 35-36% s.m, a nie porównywałem 28% z 34%. W wypadku s.m. powyżej 36% na pewno dzieje się tak jak napisałem.

eMWu    484

Podobnie może być w przypadku kurydzy z mocnym stay-green przy wyższych wartościach suchej masy, tj. 36-42%.

A mleko wraca do normy, dzisiaj 1240l mleka. :) Kiszonka juz oddana do badania, dziwi mnie to, że tak krótko czeka się na wyniki, mam się ich spodziewać jutro lub najpóźniej do wtorku.

adam18212    0

Co sądzicie o koszeniu kukurydzy pod kolbą? opłaca się? Nie ma później problemów z uprawą resztek?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się