Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Od czego zależy dobra kiszonka?

ChudyxD    16

u mnie sąsiedzi sieja już od kilku lat i wiesz jak na tym wychodzą za ziarno nie płaca a i tak im ładnie obradza i ziarna nie szkoda sieja bardzo gęsto na sama masę to wiesz xD

komodo    89

odrazu niech dadza slomy do syta to tez masa i w dodatku tania a z soczystych wode i bedzie tanio i zdrowo :D

soltys48    315

.....i w 18 miesięcy byk urośnie na 800kg :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Wiadomość z agroFakt.pl

ppp    61

U nas jest jeden koleś co tak sieje, nigdy nie miał dobrej kukurydzy. Ogólnie zboża rodzą mu dobrze, ale kukurydza to jakaś porażka...ale ma taniej...Swoją drogą, to ciekawe, czy w czasie jaki zajęło mu łuskanie nie zarobiłby na ziarno siewne i przynajmniej wiedziałby co zbiera. A tak, czysty zysk, sieczkarnia kosztuje praktycznie tyle samo w hektarze dobrej i kiepskiej kukurydzy (niewielkie negocjacje ceny)- czyli kolejny raz "oszczędza" o parametrach takiej kiszonki już nie wspomnę, bo to zależy od większej liczby czynników, ale pozytywnie na pewno nie wpływa.

ChudyxD    16

Zobaczymy jak mi w tym roku obrodzi już zasiałem i poczekamy na rezultaty.

kyllee    14

stosujecie jakies odżywki lub nawozy dolistne na kukurydze w obecnej fazie?? i ile razy i w jakich odstepach czasu?

ps. a co do luskania nasion kukurydzy to tez nie jestem zwolennikiem bo to mieszaniec F1 wiec pozniej juz nie ma takiego efektu w pokoleniu F2 czy dalszym do tego jesli jest posiana zbyt gesto jakosc jest mizerna kukurydza jest nierowna , mialem jednego sasiada ktory chcial zebym mu zostawil mu troche ziarna z pionniera on zasial 6 rzedow i pozniej zrywal kolby suszyl luskal i tylko rok tak zrobil teraz kupuje najtansza ale kupuje nie luska :)

Edytowano przez Marcin91
ortografia

statek    137

kukurydza luskana nigdy nie da dobrego plony. Materiałem wyjsciowym sa mieszance dwuliniowe lub trojliniowe ktore w nastepnym (teoretycznym) pokoleniu traca efekt wybujalosci genetycznej spowodowanej polaczeniem dwoch roznych gatunkow. Tak jakby kryc w trzodzie corke ojcem (tak w skrocie)

juz bez przesady ale 350zl na nasienie to nie majatek.

marcin2057    20

Witam, zamierzam w przyszłym roku zasiać kukurydze na kiszonkę lecz nigdy jej nie siałem i nie wiem jaki kawałek pola wybrać czy IV-V klasie lekkiej czy IV ciężkiej ( ił i glina). Planuje zasiać ponad 1ha, w tej chwili ma na jednym, polu zasiany jęczmień jary a na kolejnym mieszankę i ziemniaki, w zeszłym roku po żniwach pola były wapnowane. Co najlepiej zasiać po zboże zbóż tak aby można było wykorzystać wiosna na pasze dla krów i tak aby jeszcze można było zasiać kukurydze ?

damian40000    85

jak masz braki paszy to żyto albo pszenżyto na kiszonke ale cudowną pasza to nie jest. A potem jak przyjdzie susza to kukurydza może być słaba. Jak masz wybór to zawsze siej kukurydzę na lżejszej ziemi.

Majes897    0

Ja już od paru lat sieję francuską kukurydzę. W Tym roku zasiałem saxxofon, rok temu chyba też.

Kukurydza wysoka, duża ilość ziaren w kolbie i bodajże 2-3 kolby. W poprzednim roku miałem QQ o wysokości ok 4 metrów.

milanreal1    290

Najlepsza jest facelia, szczególnie gdybyś chciał posiać kukurydze w mulcz.

farmerx    1

buran to przeszłośc siałem ją ale teraz widze ze to nieporozumienie za krótki okres wegetaci w tym roku zasiałem subito dzień a noc o metr większa i kolba dużo większa choć gęsciej zasiana

bialy2005    193

kiedys siałem buran i nie była zła ale to było ponad 10 lat wstecz :) nie mozna jeje porównac do subito bo ta ma jedno miedzywezle wiecej i trezba ja rzadziej siac masy moze i wiecej ale wartosc mniejszy bo udział kolb w masie mniejszy. ja sieje tylko powyzej 250 FAO bo wczesniej sieje i zbiera sie poczatek wrzesnia.

hawkblizyce    0

Mam pytanie odnośnie koszenia qq na kiszonkę. Czy już mogę skosić i jaka będzie jej wartośc w skarmianiu krowami mlecznymi? Powód to dziki które z dnia na dzień niszczą coraz wiekszy obszar qq. A to:

zrobiły mi w pszenicy. Edytowano przez hawkblizyce

czaro    13

Dołączam sie do pytania kolegi. U mnie też ostro grasują dziki i na dniach tata planuje ciąć kukurydze. Czy ta kukurydza będzie miała jakąś wartość?

milanreal1    290

Mam taki ranking co do wartości kukurydzy w różnych fazach:

Faza sucha masa włókno udział kolb z ziarnem

kwitnienie 17 29 20

dojrzałość mleczna 22 22 40

dojrzałość woskowa 33 20 50

dojrzałość pełna 40 17 65

Kosząc teraz kukurydze pozbywacie się tego co w kiszonce jest najwartościowsze czyli ziarna. Zamiast ziarna jest wysoka zawartość wody. Macie koledzy problem, w końcu opóźnienie zbioru może znacznie obniżyć wydajność.

Trochę wyszło niewidocznie ale mam nadzieje że się domyślicie.

czaro    13

No i właśnie jest ten dylemat czy ciąć teraz i stracić te najważniejsze składniki w qq czy czekać aż dojrzeje. Ale patrząc na pola to razej to pierwsze wchodzi w gre. Jeszcze nigdy tak wcześnie i na taką skale nie buszowały dziki. Może to wina odmiany...

Adam432    0

Siał ktoś może odmiane gazelle z syngenty ?>?> co sądzicie o tej odmianie opłaca sie ją siać na kiszonke />?>

merkator50    1

@Adam432 siałem tę kukurydze przez 2 lata i jestem z niej zadowolony, 2 dobrze wykształcone kolby i kukurydza wysoka, chciałem ją posiać w tym roku ale nie mogłem jej dostać.Pozdrawiam

URSUS16    245

Jaką proponujecie mi odmianę na IV klasie ziemi ? Oczywiście na kiszonke. Przed QQ będzie żyto na kiszonkę.

supermichal13    240

A kukurydza która jest siana na ziarno i na sienie tej kukurydzy będzie dobre na kiszonkę

i i jaki jest koszt uprawy kukurydzy na 25 arach tz na wożenie opryski i koszenie i folia ? :)

posieje się może rekami

i ile trzeba kg kukurydzy ? :) za od powieć podziękuje

Edytowano przez supermichal13

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się