Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Od czego zależy dobra kiszonka?

Kristaps    5

@Thomas2135 każdy sieje to co mu pasuje i cena także jest ważnym czynnikiem przy wyborze, ja sieje na glebie III klasy i jest ok. Jak jest bardzo suchy rok to żadna odmiana nie urośnie tym bardziej na V klasie.

karolu    1

Czy Pioneer będzie lepiej plonował na ziemi V klasy w niekorzystnych warunkach (okresowa susza) niż Reduta, czy Prosna, które wg opisów są mało wrażliwe na niekorzystne warunki klimatyczno-glebowe? Czy sianie Pioneera byłoby bardziej opłacalne?

To zależy jakie odmiany, na takie ziemie H32, T13, A79.

jak w temacie. chciałbym wiedzieć jaki gatunek kukurydzy najlepiej nadaje sie pod sieczkarnie? jakią wy siejecie i jaka jest jej cena. pytam bo w przyszłym roku będe siał pierwszy raz i nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia.chciałbym też abyście doradzili jak najlepiej przygotować ziemie pod taki siew. czekam na wasze rady i zalecenia :)

pozdrawiam

polskich admian nie radzę siać słabo kiełkują i słaby polon ja sieję tylko zachodnie np codisem inagua

Wiadomość z agroFakt.pl

ja od kilku lat tylko pioneer, A79, A98, T13, H20 i H32 w tym roku zamówiłem, według mnie warto trochę więcej zapłacić niż za krajowe, chociaż próbowałem 2 lata temu Króla i Blask, nie powiem plon nie był zły, kolba dobrze wykształcona i dość pokaźnych rozmiarów...

jaro30    10

Może zna ktoś z was dobre odmiany na kiszonkę z KWS-u ,ziemia klasy 4 i 5.W tym roku miałem FABEL ,GLEJT,WIARUS.Wszystkie były dobre ale najlepszy był FABEL fakt to był wyjątkowy rok na kukurydze .Teraz chciałbym coś z KWS CO POLECACIE .

soltys48    315

witam w tym roku będę siał po raz pierwszy w życiu kukurydzę na kiszonkę i chciałbym zasięgnąć Waszej porady jaka odmiana będzie najlepsza w moim przypadku-ma być ona posiana na dość dobrej glebie 4a i 3b z góry dziękuję za odpowiedź :rolleyes:

bialy2005    193

10 odrazu :) o czym ty piszesz!!!!! żeby z jednej rosliny było ze 2-3 kolby z czego wiekszosc nie wyksztalcona jak powinna to musiała by byc obsada 1-2 na m2 :)

damian40000    85

wiecie może czy w tym roku będzie dostępna kukurydza cyrkon? W tamtym roku nie przeszła testów kiełkowania. Dwa lata temu pięknie plonowała.

Edytowano przez damian40000

Pawel1344    0

Ja sieje GRANEROS z kws bardzo atrakcyjna cenowo a przy tym plon i jakoś na bardzo wysokim poziomie kolba bardzo duża dobrze wykształcona rośliny wysokie silnie ulistnione nawet w suchym roku dobry plon. Dla porównania siałem z pionnera A98 to pionner wysiada zero porównania. No i co najważniejsze praktycznie od 4 lat nie widziałem na niej głowni.

agromatik    175

witam w tym roku będę siał po raz pierwszy w życiu kukurydzę na kiszonkę i chciałbym zasięgnąć Waszej porady jaka odmiana będzie najlepsza w moim przypadku-ma być ona posiana na dość dobrej glebie 4a i 3b z góry dziękuję za odpowiedź :rolleyes:

Zobacz sobie w jakim rejonie kukurydzianym się znajduje Twoje gosp http://www.zdhar.pl/kukurydza.htm. i szukaj odmiany o FAO właściwym dla swojego rejonu. Poza tym termin siewu też jest ważny, im późniejszy tym niższe FAO.

fejhola    0

Witam ja sieje od 3 lat kukurydze francuskie Mol Milke i Mogador w tym roku kiszonka ma 39%skrobi w sm a strawność na poziomie 70 %

wydajność krówek ponad 9tyś sama świadczy o jakości tych odmian nie ma co patrzeć na Subbito czy opoke co z tego ze dają duży plon ale mają jakość sorgo. Slaba kiszonka odbije się wam potem na zdrowotności krów najpierw subkliniczna ketoza a potem problemy płodnośćia

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

atomik    145

nie ma co patrzeć na Subbito czy opoke co z tego ze dają duży plon ale mają jakość sorgo. Slaba kiszonka odbije się wam potem na zdrowotności krów najpierw subkliniczna ketoza a potem problemy płodnośćia

kolego pleciesz głupoty jak potluczony, jak zasiejesz opoki 120 tys. na ha to pewnie że ma jakość jak sorgo ale zasiej 85-90 tys. jak każdą się powinno siać wtedy poczujesz wartość, odmiany kukurydzy francuskiej są często nie przystosowane do naszego klimatu i to że u Ciebie się udaje nie oznacza że u innych 150 km dalej się uda. o wydajności już nie dyskutuje. jakoś 3 lata sieje opokę i jakoś nie mam problemów zdrowotnych u krów

komodo    89

to ze masz te 9tys od sztuki to nie znaczy ze dzieki tym odmianom no juz nie popadajmy w paranoje gdyby przepisem na wydajnosc były te trzy odmiany co napisałes to polska by zalała mlekiem swiat :lol: to ze masz taka wyadajnosc to znaczy ze masz dobry potencjał genetyczny i dobrze zbilansowana dawke a nie zasługa francuskiej kukurydzy.O jakosci kiszonki z QQ dycyduje wiele czynnikow i chyba w najmniejszym stopniu odmiana Zbior w odpowiedniej fazie ,odpowiednim sprzetem ,koszenie na okreslonej wysokosci,odpowiednie nawozenie aby kolba była dobrze wypelniona i odpowiednio gesty siew adekwatny do klasy gleby(moim zdaniem max95 tys nawet na najlepszej glebie ale optymalny 80tys) i na koncu dopiero odmiana ktora moze w jakims niewielkim stopniu podniesc parametry kiszonki .Od kilku lat siejemy pioneera i co to dzieki niemu tak mi doja wczesniej tyle lat sialismy Nimbe i Buran i zwasze mielismy piekna kukurydze ale fakt pioneera jest lepszy ale nie jest lekarstwem na kłopoty w stadzie .Sasiad zasiał pioneera i miała moze z 2,5m a u nas 3,5 i co ta sama odmiana(ale rozne nawozenie i siew 80 tys a 110 to jest roznica) takze kazda firma KWS,Saten union,monsanto,pioneere,LG ,Syngenta czy smolice maja kilka dobrych odmian i nie ma tej najlepszej,jedynej uniwersalnej dla całego kraju.

Albo jak ktos tam napisał ze maja po 3grube kolby no to chyba rosnie w regionie czarnobylu :lol: Kazdy normalny wie ze 2 rowne,duze kolby to juz jest super i naprawde wiecej nie trzeba bo ilosc kolb odbija sie na jakosci i wypelnieniu i chetnie bym porownał ta kiszone z tych 3-4 kolb do mojej z 2

Edytowano przez komodo

sacrable    17

Witam ja sieje od 3 lat kukurydze francuskie Mol Milke i Mogador w tym roku kiszonka ma 39%skrobi w sm a strawność na poziomie 70 %

wydajność krówek ponad 9tyś sama świadczy o jakości tych odmian nie ma co patrzeć na Subbito czy opoke co z tego ze dają duży plon ale mają jakość sorgo. Slaba kiszonka odbije się wam potem na zdrowotności krów najpierw subkliniczna ketoza a potem problemy płodnośćia

Na "konkurencyjnych" farach jest identyczna wypowiedź tego Pana, więc domniemywać można, że ten Pan ma więcej wspólnego ze sprzedażą ziarenek niż z hodowlą bydła mlecznego. Nie wklejam linku, bo nie wiem czy admin się o to nie przyczepi.

Ja sieje Perfect ad 3 lat. Naprawde dobrze sobie radzi w suszy. Plon bardzo wysoki. Sprzedaż nasion na polskę prowadzi tylko jeden przedstawiciel z Węgrowca.

therider    6

Ja sieje tylko czeskie odmiany Ceklad,Celio,Cemaks,

Bardzo dobrze radzą sobie na słabych ziemiach ,a np Celio w tamtym roku to rosła mi jakieś 4metry

Grześ    3

Celux też niezły ale cenowa są droższe od wcześnie zapłaconego h34. Kolega miał razem siane na piachach celuxa i h34 to jak patrzeliśmy pioneer lepsze, szybsze wschody od celuxa co na piachu ważne. Potem jednak szły łeb w łeb nie można było odróżnić jedynie inny liśc miał pionieer. Kolby podobne.

fejhola    0

kolego pleciesz głupoty jak potluczony, jak zasiejesz opoki 120 tys. na ha to pewnie że ma jakość jak sorgo ale zasiej 85-90 tys. jak każdą się powinno siać wtedy poczujesz wartość, odmiany kukurydzy francuskiej są często nie przystosowane do naszego klimatu i to że u Ciebie się udaje nie oznacza że u innych 150 km dalej się uda. o wydajności już nie dyskutuje. jakoś 3 lata sieje opokę i jakoś nie mam problemów zdrowotnych u krów

Kolego spójrz sobie na wyniki PZPK one mówią same za siebie

http://www.kukurydza.info.pl/files/20111307115531kiszonka_07.pdf

Fakt ważne są też warunki wzrostu i uprawy ale to że opoka jest tak mocno reklamowana nie znaczy że jest taka dobra to jest juz starsza odmiana i dużo hodowców twierdzi że straciła swoje pierwotne właściwości.

SACRABLE to że pisze na kilku forach znaczy że mam taka opinie i nie będe zmieniał swojego zdania na każdym forum

TO że sieję te odmiany to tylko moje doświadczenie i analizy kiszonek do tego doprowadziły nie twierdze że dla was opoka nie jest najlepsza z tych odmian które sialiście wiadomo polonez lepszy od malucha.

Podpowiem wam jak sprawdzić sm masę; przed zbiorem wycinam po 10 roslin z badanych odmian odmiany susze je ok 2 tyg na słońcu chroniąc przed deszczem po tym czasie ważę dane odmiany które porównuję nastepnie odcinam kolby i ważę je osobno w ten sposób obliczam stosunek masy kolb do reszty rośliny można oczywiście jeszcze wydłubać ziarna ale nie zawsze mam czas

adamus25    0

UBUNTU u nas niestety Bosman na słabej glebie nie popisał się xP ale na dobrej glebie doszedł nawet do czterech metrów;)

zasiej sobie subito

konrad19941    7

a powiedzcie mi ile z hektara takiej średniej QQ na kiszonkę ile to wyjdzie masy w t ?????????? bo nie wiem ile wsiać do 9 sztuk bydła ponieważ będe siał po raz pierwszy ??????? :rolleyes:

Dawid381010    1
Napisano (edytowany)

Myśli kto z was siać na wiosnę kukurydzę Ronaldinio? lub jak kto siał to niech powie jakie ma doświadczenia z tą odmianą ? jak plony itp

Edytowano przez Dawid381010

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się