Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Od czego zależy dobra kiszonka?

rolnik987    0

Ten magitop jets z kws? Jaka cena na to za subito placilem 390 w zeszlym i nie chce przekroczyc tej ceny za jednostke na hektar

milanreal1    290

Kosmal podobno lepiej pod tym względem wypada (więcej skrobii w s.m. - większy udział kolb - no chyba, że wyhodowali więcej odsadki) a co do magitopa to wg. Niemców średnio nadaje się na lekkie stanowiska (ale co się nadaje? - w Polsce jest zalecany na takie stanowiska), też nad nim myślałem, jest jeszcze jedna odmiana silotop, niestety w Polsce niedostępna, jednak bardziej podatna na suszę.

Ja tam obawiam się trochę tych odmian tzn kosmala, vitrasa czy ułana, teoretycznie zalecane na gleby średnie gdzie u mnie ich nie znajdzie.

Ale mimo piasku niczym na pustyni, to jeżeli w czerwcu, lipcu i sierpniu będą opady i nie będzie fali upałów dłuższych niż 2-3tyg to kukurydza zawsze sobie radziła zdecydowanie lepiej niż inne rośliny.

Wiadomość z agroFakt.pl

jarek1996    1

Czy na V klasie ten ułan urośnie ? Chciałbym go zmieszać z odm. opoka. Gleba piaszczysta ale dobrze nawieziona.

karolr2    180

Ten magitop jets z kws? Jaka cena na to za subito placilem 390 w zeszlym i nie chce przekroczyc tej ceny za jednostke na hektar

Subito 430zł tylko nie zapytałem czy z vat czy +vat za 80tyś nasion

Edytowano przez karolr2

rolnik987    0

Drozsze od subito a jednostki te same, to magitop jakia ma strawnosc i czy to nie jest typowa masowa jak subito na ktore nie narzekalem ale ziarna malo co byscie polecili z odmian zagranicznych jeszcze na 5,6 klase do ok400 zl

Dzwonilem do kws do promotora z moich okolic i stwierdzil ze moge zdecydowac sie nad 5133eco i ambrosini i moje pytanie czy ktos sial i moze cos powiedziec o tym ambrosini bo 5133eco czytalem wczesniej nie tak zle wychodzi, a cenowo te dwie odmiany porownywalnie 330 +5vat

Edytowano przez rolnik987

adam18212    0

Tutaj mam wyniki analizy kiszonki z KWS 5133 ECO z 2012 roku. Siana była na V-VI klasie, miejscami łapało może IVb (80 000 nasion/ha). Trochę za wcześnie skoszona. Super urosła ale trzeba dodać że rok wtedy był bardzo sprzyjający bo opadów było pod dostatkiem. Miałem tego roku także Subito ,ale szczerze mówiąc ta ECO była jeszcze wyższa, ale miała ładne w pełni wykształcone kolby. Jak będziesz chciał to dla porównania mogę też wrzucić analizę z Subito.

Untitled.jpg

Jeżeli bym ją później skosił to miałaby jeszcze większą zawartość białka i energii?

Edytowano przez adam18212

rolnik987    0

Razem kosiles subito z ta eco i kiedy to bylo

Ta kws 5133eco ma dobre rokowania rozmyslam nad nia i jeszcze nad pioneer chyba p53 sial ktos

Edytowano przez rolnik987

adam18212    0

Tak były siane i zbierane w tym samym terminie. Jeśli się nie mylę to kosiłem chyba 18-20 września, a siane były chyba "w przybliżeniu" 24-27 kwietnia. Subito było trochę suchsze bo miało 32% SM.

rolnik987    0

Subito sialem w zeszlym roku wyrosla pieknie co z tego jak kolba jedna, to polecal bys ta z kws 5133 eco a co siejesz w tym roku

karolr2    180

Tak były siane i zbierane w tym samym terminie. Jeśli się nie mylę to kosiłem chyba 18-20 września, a siane były chyba "w przybliżeniu" 24-27 kwietnia. Subito było trochę suchsze bo miało 32% SM.

A kws eco ile miał %sm,i czy dużo z niej jest masy zielonej bo mi trochę o to chodzi bo mam mało paszy a chciałoby się zwiększyć obsadę

rolnik987    0

A kws eco ile miał %sm,i czy dużo z niej jest masy zielonej bo mi trochę o to chodzi bo mam mało paszy a chciałoby się zwiększyć obsadę

Patrz 3 wypowiedzi wyzej masz wykres sm z 5133

adam18212    0

Subito sialem w zeszlym roku wyrosla pieknie co z tego jak kolba jedna, to polecal bys ta z kws 5133 eco a co siejesz w tym roku

też myślałem o KWS 5133Eco,

może jeszcze dołożył bym Susann z Saaten union,

zastanawiam się jeszcze nad LG 32.52 i 30.238 bo niby są tak zachwalane względem strawności, tylko że w tym roku miałem tą 32.52 to białka i energii mniej niż np w ECO z KWSu, niestety dokładnej strawności nie mam podanej w analizie.

Jeszcze myślałem nad Magitop z Syngenty tylko nie moge uzyskac od nikogo jakiejś opinii odnosnie tej odmiany no i z dystrybucją z Syngenty w okolicy krucho....

Zrobię taki mix z kilku odmian o podobnym FAO i zobaczymy co z tego wyjdzie;)

Dużo osób chwali tourana z KWS i też może bym go wziął na próbe ale raczej odpada bo jest chyba na lepsze stanowiska

karolr2    180

Patrz 3 wypowiedzi wyzej masz wykres sm z 5133

Tak widziałem ale na wykresie jest że ma 29%sm a później kolega napisał że subito było suchsze bo miało 32%sm więc coś jest nie tak.

Chyba że źle coś czytam z wykresu,bo się na tym nie znam. I dlatego pytam.

karolr2    180

Już wszystko jasne coś mi się pomyliło a to jest przecież im więcej ty, lepiej. Eco kosztuje 320zł netto według cennika mam jeszcze katalog syngenty tzn jakie odmiany maja na ten rok

Edytowano przez karolr2

milanreal1    290

Czy na V klasie ten ułan urośnie ? Chciałbym go zmieszać z odm. opoka. Gleba piaszczysta ale dobrze nawieziona.

No ja mam nadzieje ze urośnie :D

Drozsze od subito a jednostki te same, to magitop jakia ma strawnosc i czy to nie jest typowa masowa jak subito na ktore nie narzekalem ale ziarna malo co byscie polecili z odmian zagranicznych jeszcze na 5,6 klase do ok400 zl

Dzwonilem do kws do promotora z moich okolic i stwierdzil ze moge zdecydowac sie nad 5133eco i ambrosini i moje pytanie czy ktos sial i moze cos powiedziec o tym ambrosini bo 5133eco czytalem wczesniej nie tak zle wychodzi, a cenowo te dwie odmiany porownywalnie 330 +5vat

Subito i magitop na 1 rzut oka są podobne, obie są zalecane także na biogaz, bo wydajność jest bardzo wysoka. Subito urośnie nawet na najgorszym piasku, choć kolby nie ma rewelacyjnej. Magitop trochę wyższe wymagania względem gleby, kolba powinna być trochę lepsza, i wg badań strawność jest lepsza.

adam18212    0

%sm

sucha masa powinna oscylować w granicach 32-35 %

Im bardziej opóźniony zbiór tym spada strawność kiszonki, będzie większa zawartość włókna i chyba będzie coraz mniej energii. Jeśli się mylę to poprawcie mnie

rolnik987    0

Wiadomo ze im wiecej suchej masy tym lepiej ale chodzi glownie o udzial kolb, ziarna to one sa glownym skladnikiem energi

a8185    25

Owszem najlepsze jest 32-35 % SM. Dlatego ze jak wspominaliście strawność jest najwyższa. Energia w kukurydzy głownie zawarta jest w kolbach w postaci skrobi, ale nie zapominajmy o reszcie rośliny, tam tez jest jej sporo w postaci włókna. Poza tym zapewne wiecie ze suchą kukurydze trudniej jesy dobrze ugniatać. :huh:

Wiec jezeli opóżnimy zbiór reszta rośliny bedzie mniej strawna, a jezeli przyspieszymy nie bedzie wystarczająco energii w kolbie. Dlatego najlepiej jest zmiescic sie w odpowiedniej granicy, troche gorzej zebrać przestojałą, a najgorzej jest zbierać zbyt wczesnie - zieloną ;)

Tylko po co ja to piszę :blink:

dawidg2    30

Tylko jak ktoś niema swojej sieczkarni to nieraz trudno ucelować w odpowiednią ilość suchej masy

a8185    25

Owszem, nawet u nas na podlasiu gdzie jest pełno firm usługowych ciezko jest wycelować termin, zwlaszcza jak ustala się go kilka tygodni wczesniej. Dużo jest czynników które wplywają na suchą masę w konkretnym dniu np. termin siewu, FAO, pogoda itd. Wiec jeżeli nie ma mozliwości kosic przy 32-35% SM to lepiej zrobic to później.

eMWu    484

Jeżeli kogoś interesują ceny to proszę, dostawca z południa Polski: EDIT: ceny NETTO.

fxkw.jpg

y3dj.jpg

Edytowano przez eMWu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się